Bitcoin Forum
April 26, 2024, 01:17:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: HDP nin Öz Yönetim Açıklaması ve Doğudaki Olaylar Hakkında Düşünceleriniz?  (Read 5033 times)
karmenali
Hero Member

Activity: 896
Merit: 515

View Profile
January 03, 2016, 12:56:30 AM

Ben konuya çok daha farklı bir bakış açısı kazandırmak istiyorum. " Bu arada farkettimde aktroller burada yok Smiley "
Benim düşünmenizi istediğim çok daha derinlerde bir şey devletin ne olduğu , nasıl oluştuğu ve ne yaptığıdır. Bunları az çok bilsek yeter zaten , bu ülke her bir bireyi ile var eder bu bütünü ve bir parçası ben bu faaliyette bulunmayı reddediyorum derse onu zorla tutmak anlamsız ve gaddarca olur.Sonuçta bu ülkede wilson ilkelerini öne sürerek kurulmadı mı ? Şimdi kürtler kendi ulus devletlerini kuracam derse sizden ne eksiği olabilir ki. Bu da yeterli değil benim için çünkü ulus devletini çok saçma bulurum gereksiz ve çağ dışı bence , burada hiç tanımadığın insanlarla ticaret yapıyorsun yeni bir değer yaratıyorsun BTC yi " ki toplumları bir arada tutan ve diğer kültürel ve sosyal faaliyetlerini yaratan en temel şeyin ticaret olduğunu düşünüyorum." bunu göz önünde bulundurarak ulus devletini neden sevmediğim daha iyi anlarsınız.Daha da ilerleyelim öz yönetim söz konusu ise bu bence gayet doğal bir istek , Akp nin başkanlık sistemindeki unsurlardan biridir ama her ne hikmetse bölücülük gözüyle bakıyorlar Smiley Doğuda ki olaylara gelince her açıdan saçma ve ülkeye geri dönüşü kötü olacak bence , her bilim alanında çözüme gidilecek bir sürü yol varken neden bu yöntem neden bu kin anlıyor değilim. Oradaki çocukların bu olayları yaşadıktan sonra daha mı uysal olacağını düşünüyorlar acaba anlamadım gitti. Yani söylecek çok şey var aslında ör; Anadil en doğal hak , belçika da 3 dil konuşuluyor ama adamlar bölünmedi Smiley
İnsan düşünmeden edemiyor daha iyi yerlerde olabilecekken neden bu noktadayız nerde hata yaptık , neden buna seyirci kalıyoruz diye ama nafile ben  bu ülkenin bizim denetimimizden çıktığını düşünüyorum ne derseniz diyin çıkar çatışması vs. ama birileri burada çok pis bir oyunla kendini medyasıyla , kuklasıyla her alanda gösteriyor.Çözüme gelince tek çözüm yolu önyargısız iletişim ama siyasetçilerin değil halkın kendi iletişimi.İnsanlar yeni bir başlangıç yapıp diğerine üstten bakmayı bırakmalı bence. Off be yoruldum hiçbiri olmayacak zaten niye yazıyorsam. Bu arada ne kürt ne de türk üm ama TÜRKİYE' LİYİM. Smiley
1714137434
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714137434
Reply with quote  #2

1714137434
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714137434
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714137434
Reply with quote  #2

1714137434
Report to moderator
Surger
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

View Profile
January 03, 2016, 11:50:43 AM

Ben konuya çok daha farklı bir bakış açısı kazandırmak istiyorum. " Bu arada farkettimde aktroller burada yok Smiley "
Benim düşünmenizi istediğim çok daha derinlerde bir şey devletin ne olduğu , nasıl oluştuğu ve ne yaptığıdır. Bunları az çok bilsek yeter zaten , bu ülke her bir bireyi ile var eder bu bütünü ve bir parçası ben bu faaliyette bulunmayı reddediyorum derse onu zorla tutmak anlamsız ve gaddarca olur.Sonuçta bu ülkede wilson ilkelerini öne sürerek kurulmadı mı ? Şimdi kürtler kendi ulus devletlerini kuracam derse sizden ne eksiği olabilir ki. Bu da yeterli değil benim için çünkü ulus devletini çok saçma bulurum gereksiz ve çağ dışı bence , burada hiç tanımadığın insanlarla ticaret yapıyorsun yeni bir değer yaratıyorsun BTC yi " ki toplumları bir arada tutan ve diğer kültürel ve sosyal faaliyetlerini yaratan en temel şeyin ticaret olduğunu düşünüyorum." bunu göz önünde bulundurarak ulus devletini neden sevmediğim daha iyi anlarsınız.Daha da ilerleyelim öz yönetim söz konusu ise bu bence gayet doğal bir istek , Akp nin başkanlık sistemindeki unsurlardan biridir ama her ne hikmetse bölücülük gözüyle bakıyorlar Smiley Doğuda ki olaylara gelince her açıdan saçma ve ülkeye geri dönüşü kötü olacak bence , her bilim alanında çözüme gidilecek bir sürü yol varken neden bu yöntem neden bu kin anlıyor değilim. Oradaki çocukların bu olayları yaşadıktan sonra daha mı uysal olacağını düşünüyorlar acaba anlamadım gitti. Yani söylecek çok şey var aslında ör; Anadil en doğal hak , belçika da 3 dil konuşuluyor ama adamlar bölünmedi Smiley
İnsan düşünmeden edemiyor daha iyi yerlerde olabilecekken neden bu noktadayız nerde hata yaptık , neden buna seyirci kalıyoruz diye ama nafile ben  bu ülkenin bizim denetimimizden çıktığını düşünüyorum ne derseniz diyin çıkar çatışması vs. ama birileri burada çok pis bir oyunla kendini medyasıyla , kuklasıyla her alanda gösteriyor.Çözüme gelince tek çözüm yolu önyargısız iletişim ama siyasetçilerin değil halkın kendi iletişimi.İnsanlar yeni bir başlangıç yapıp diğerine üstten bakmayı bırakmalı bence. Off be yoruldum hiçbiri olmayacak zaten niye yazıyorsam. Bu arada ne kürt ne de türk üm ama TÜRKİYE' LİYİM. Smiley

Kürtlerin büyük kısmı bu olayları destekliyor ama bir anlet yapılsa bağımsızlık için eminin büyük oranda hayır çıkar
Bir de böyle bir çelişki var..
karmenali
Hero Member

Activity: 896
Merit: 515

View Profile
January 07, 2016, 01:09:20 AM

eğer şu an böyle bir anket yapılsa ve  böyle bir sonuç çıkacak olursa bu onların büyüklüğüdür.Bir halk düşünün bağımsızlık fırsatları varken olmuyorlar o kadar ölüme , kötü yaşama , sağlık vb. eksikliğine  rağmen bağlı kalabiliyor.Bu zamanlarda böylesini bulmak zor.İspanya ' da katalanlar kendi anadilde eğitim haklarına sahip ve ülke ekonomisindeki yerlerinin ispanyollara göre daha üstte olmasına rağmen bağımsız olmak istiyorlar.
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
January 07, 2016, 01:24:45 AM

Bu konuya bende değişik bir açıyla yaklaşmak isterim. Kürtlerle Türkler neredeyse tarih boyunca hep beraber yaşamışlar kimse birbirini dışlamamız gelin almış gelin vermiş, fakat son dönemler bu durumların oluşması kesinlikle algı oluşturulmasından dolayı.Belki binlerce yıldır sırt sırtayken nie bu ayrılık ? Tarihden ufak bir örnek verelim. Osmanlı gerileme dönemine girince br çok millet özgürlük diyip ayrıldı. Peki asıl soru Osmanlıdan yıkılma döneminde ayrılan ülkelerden hangi birisi ben kalkınıyorum diyebiilir ? Türkiye de böyle bir duruma sokulmaya çalışılıyor ise kürtüyle çerkeziyle arabıyla hatta suriyelisiyle bu ülkeye yaşan herkes sırt sırta vermezse vatan toprağı zaten gidicek ozaman ne kürtü ne arapı ne rum u dinlerler. Belki Özerlik verirler. Şuana kadar nasıl birlik beraberlik bütün içerisinde yaşadıysak böylede devam etmelidir. Bir vücudun herhangi bir organı çıkarılırsa hem vücuda hem organa zararı dokunur.
dr1980m
Hero Member

Activity: 938
Merit: 1000

View Profile
January 07, 2016, 08:05:55 AM

eğer şu an böyle bir anket yapılsa ve  böyle bir sonuç çıkacak olursa bu onların büyüklüğüdür.Bir halk düşünün bağımsızlık fırsatları varken olmuyorlar o kadar ölüme , kötü yaşama , sağlık vb. eksikliğine  rağmen bağlı kalabiliyor.Bu zamanlarda böylesini bulmak zor.İspanya ' da katalanlar kendi anadilde eğitim haklarına sahip ve ülke ekonomisindeki yerlerinin ispanyollara göre daha üstte olmasına rağmen bağımsız olmak istiyorlar.

Kusura bakmayın ama size katılamayacağım
Dediğim gibi yakın zamana kadar mecburi hizmet için Cizre'de yaşadım
Ve Allah razı olsun oranın halkı tarafından çok iyi ağırlandım
Hepsi kalbimde, unutamam..
Ama bağımsızlık istememelerinin nedeni , kurulacak bir Kürdistan'ın finansal sıkıntısı
Küzey ırak petrolu barzani yönetiminde.. Bizim güney doğu pkk- ypg-apo ekseninde.. İki zıt kutup..
Yani destekleri yok
Şu an Türkiye bir çok masrafları karşılıksız yapıyor
Kürdistan kurulursa hepsi ceplerinden çıkacak
Bu yüzden istemiyorlar..
deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
January 07, 2016, 08:21:00 AM

Ama bağımsızlık istememelerinin nedeni , kurulacak bir Kürdistan'ın finansal sıkıntısı
Küzey ırak petrolu barzani yönetiminde.. Bizim güney doğu pkk- ypg-apo ekseninde.. İki zıt kutup..
Yani destekleri yok
Bu yüzden istemiyorlar..

bölgede bir sürü baraj var bence değerini bilmeleri lazım o barajlar olmasa Türkiye'nin işi yaş
dr1980m
Hero Member

View Profile
January 07, 2016, 09:06:54 AM

Yani destekleri yok
Bu yüzden istemiyorlar..

bölgede bir sürü baraj var bence değerini bilmeleri lazım o barajlar olmasa Türkiye'nin işi yaş

O barajlar için uzun süreli işletim sözleşmeleri yapılmış durumda..
Yani kısaca bizim sınırımızda kaldı hepsi bizim diyemiyorsunuz..
Ayrıca o barajların çoğunun suyu daha kuzeyden geliyor
Yani olası bir ayrılıkta bile ipler Türkiye'nin elinde ..
Cross-zeira
Member
**

Activity: 78
Merit: 10

View Profile
January 07, 2016, 09:35:40 AM

Hocam bu tercih büyüklüğünü falan göstermez, sadece akıllı olduklarını gösterir.Keza Türkiye'den ayrılmak demek,  Istanbul'dan, Antalya'dan, İzmir'den vs. ayrılmak demek.Türkiye'den ayrılmak demek avrupayla bağların kopması tamamen bir ortadoğu ülkesi olmak demek.Türkiye'den ayrılmak demek sahip olunan her türlü ayrıcalığın artık olmaması demek.

Bugün kürdistan kurulsa, batıda yaşayan kaç tane kürt döner kürdistanına? Kim Istanbul'u, Antalya'yı, İzmir'i falan bırakıp tekrar şırnakta, hakkaride yaşamak ister?

Katalanların bağımsız olmayı istemesi çok farklı bir durum.Orda adamlar ispanyanın lokomotifi durumunda, bağımsız olsalar çok daha zenginleşecek çok daha refah içerisinde yaşayacaklar.Bir nevi ispanya kamburundan kurtulacaklar.Adamlar tabii ki bağımsız olmayı isteyecek.Bizdeyse durum tam tersi.

Şimdi mesela bir Antalya'nın, İzmir'in,Istanbul'un  vs. bağımsızlık talebi olsa anlarım.Sonuçta bu şehirler ülkeyi sırtında taşıyor, bir nevi lokomotifler.10 lira vergi ödüyorlarsa devlete, bunun 1 lirası kendilerine dönmüyor oysa güneydoğu'da durum tam tersi 1 lira vergiye 10 lira harcama yapıyor devlet o bölgeye.Şimdi hangi aklı başında insan bu durumdan vazgeçip bağımsız olmak ister ki?

Umarım meramımı anlatabilmişimdir.

salinizm
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 252

View Profile
January 07, 2016, 11:50:54 AM

eğer şu an böyle bir anket yapılsa ve  böyle bir sonuç çıkacak olursa bu onların büyüklüğüdür.Bir halk düşünün bağımsızlık fırsatları varken olmuyorlar o kadar ölüme , kötü yaşama , sağlık vb. eksikliğine  rağmen bağlı kalabiliyor.Bu zamanlarda böylesini bulmak zor.İspanya ' da katalanlar kendi anadilde eğitim haklarına sahip ve ülke ekonomisindeki yerlerinin ispanyollara göre daha üstte olmasına rağmen bağımsız olmak istiyorlar.

Hocam bu tercih büyüklüğünü falan göstermez, sadece akıllı olduklarını gösterir.Keza Türkiye'den ayrılmak demek,  Istanbul'dan, Antalya'dan, İzmir'den vs. ayrılmak demek.Türkiye'den ayrılmak demek avrupayla bağların kopması tamamen bir ortadoğu ülkesi olmak demek.Türkiye'den ayrılmak demek sahip olunan her türlü ayrıcalığın artık olmaması demek.

Bugün kürdistan kurulsa, batıda yaşayan kaç tane kürt döner kürdistanına? Kim Istanbul'u, Antalya'yı, İzmir'i falan bırakıp tekrar şırnakta, hakkaride yaşamak ister?

Katalanların bağımsız olmayı istemesi çok farklı bir durum.Orda adamlar ispanyanın lokomotifi durumunda, bağımsız olsalar çok daha zenginleşecek çok daha refah içerisinde yaşayacaklar.Bir nevi ispanya kamburundan kurtulacaklar.Adamlar tabii ki bağımsız olmayı isteyecek.Bizdeyse durum tam tersi.

Şimdi mesela bir Antalya'nın, İzmir'in,Istanbul'un  vs. bağımsızlık talebi olsa anlarım.Sonuçta bu şehirler ülkeyi sırtında taşıyor, bir nevi lokomotifler.10 lira vergi ödüyorlarsa devlete, bunun 1 lirası kendilerine dönmüyor oysa güneydoğu'da durum tam tersi 1 lira vergiye 10 lira harcama yapıyor devlet o bölgeye.Şimdi hangi aklı başında insan bu durumdan vazgeçip bağımsız olmak ister ki?

Hocam doğru söylüyorsunuz ama benim şöyle bir teorim var. düşünün kuzeyimizde rusya var petrol, doğalgaz zengini, güneyimiz de ırak suriye petrol dogalgaz zengini, iran -azerbaycan petrol doğalgaz zengini, Güney kıbrıs malum doğu akdeniz üzerinde egemenlik kurup var olan doğalgaza çökme derdinde, bulgaristan ta sağlam doğalgaz rezervi var ve her ne hikmetse ortada Türkiye dımdızlak Smiley Bu inanılacak birşey mi. Ha belki politik nedenlerle ört bas ediliyor ama eminim bugun güney doğuda ırak taki gibi kaliteli bir petrol rezervi var. Onu geçtim çok büyük bir GAP ımız var. Fırat ve diclenin sularını kontrol altında tutuyoruz. Güneyimizdeki ırak ve suriye ne kadar petrol yönüyle zenginse bir o kadar su fakirleri. Fırat ve dicleden başka su kaynakları yok. Istesek bir savaş olsa tak diye nehrin sularını kesebiliriz. Yani kontrol bizde. İleride bir kürt devleti kurulursa ki önce özerklik denilip bu dolmabahçe mutabakatı vardı. Ondaki maddeler özerklik, ordaki devlet memurları ve güvenlik güçlerini yerel halkın insanından seçilmesi gibi maddeler var. Dağdaki pkk projeye göre şehirlerde jandarma gibi yerel güvenlik olacak, valisi amiri vs kürt olacak... Okullarda kürt öğretmen ve kürtçe eğitim sunulacak. Eğitim ve anadil konusuna birşey demiyorum ama bakınız Yugoslavyanın durumu ne oldu. Önce hırvatlar yerel milisler kurup ayrıldılar slovenlerle birlikte böle böle derken Balkanların güçlü devletini 4-5 minik etnik unsura bölüp güçsüzleştirdiler. Avrupa ya bakın, birlik olup o kadar ayrı millet ayrı lisan konuşanlar bir olmanın gücünü biliyorlar ve Avrupa Birliğini kuruyorlar ki ileride bir Avbrupa Birleşik Devleti olma projesidir bu. fakat bizler özerklik , kopma peşindeyiz. Ha ne olur eninde sonunda bölecekler bizi. Küresel sermaye de doğuya akıtacak parayı, belki petrol bulup iyice ekonom,ik cazibe merkezi yapacaklar ama bu Türkiye nin olsaydı küresel güçler için tehdit olurdu ama küçük kukla bir devlet tüm batının işine gelir.

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
JINBI

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
[
T H E   G O L D E N   I C O
.
────────     WHITEPAPER     ────────
]
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
January 07, 2016, 12:14:42 PM

Hocam doğru söylüyorsunuz ama benim şöyle bir teorim var. düşünün kuzeyimizde rusya var petrol, doğalgaz zengini, güneyimiz de ırak suriye petrol dogalgaz zengini, iran -azerbaycan petrol doğalgaz zengini, Güney kıbrıs malum doğu akdeniz üzerinde egemenlik kurup var olan doğalgaza çökme derdinde, bulgaristan ta sağlam doğalgaz rezervi var ve her ne hikmetse ortada Türkiye dımdızlak Smiley Bu inanılacak birşey mi. Ha belki politik nedenlerle ört bas ediliyor ama eminim bugun güney doğuda ırak taki gibi kaliteli bir petrol rezervi var. Onu geçtim çok büyük bir GAP ımız var. Fırat ve diclenin sularını kontrol altında tutuyoruz. Güneyimizdeki ırak ve suriye ne kadar petrol yönüyle zenginse bir o kadar su fakirleri. Fırat ve dicleden başka su kaynakları yok. Istesek bir savaş olsa tak diye nehrin sularını kesebiliriz. Yani kontrol bizde. İleride bir kürt devleti kurulursa ki önce özerklik denilip bu dolmabahçe mutabakatı vardı. Ondaki maddeler özerklik, ordaki devlet memurları ve güvenlik güçlerini yerel halkın insanından seçilmesi gibi maddeler var. Dağdaki pkk projeye göre şehirlerde jandarma gibi yerel güvenlik olacak, valisi amiri vs kürt olacak... Okullarda kürt öğretmen ve kürtçe eğitim sunulacak. Eğitim ve anadil konusuna birşey demiyorum ama bakınız Yugoslavyanın durumu ne oldu. Önce hırvatlar yerel milisler kurup ayrıldılar slovenlerle birlikte böle böle derken Balkanların güçlü devletini 4-5 minik etnik unsura bölüp güçsüzleştirdiler. Avrupa ya bakın, birlik olup o kadar ayrı millet ayrı lisan konuşanlar bir olmanın gücünü biliyorlar ve Avrupa Birliğini kuruyorlar ki ileride bir Avbrupa Birleşik Devleti olma projesidir bu. fakat bizler özerklik , kopma peşindeyiz. Ha ne olur eninde sonunda bölecekler bizi. Küresel sermaye de doğuya akıtacak parayı, belki petrol bulup iyice ekonom,ik cazibe merkezi yapacaklar ama bu Türkiye nin olsaydı küresel güçler için tehdit olurdu ama küçük kukla bir devlet tüm batının işine gelir.
Şu yorumuna kesinlikle katılıyorum hocam. Fakat son dönemler dikkatinizi çektimi bilmiorum pkk yı dışarıda bitiklerini söylüyorlar kürtler artık özerklik düşüncesinden vazgeçti geçicek durumda. Ertan Özyiğit' in yorumuyla "Türkiyenin bölgedeki hakimliğini kabullenilecek." bu yoruma karşılıkda benim düşüncem şu yönde. Ya biz zaten Türkiyeyi kontrol altında tutuyoruz niçin onu ayıralımki, Bölgeyi onlara teslim edelim." Mantığı oluşmuşda olabilir. Surye hakkındaki durumu biliyorsunuzdur az çok. Halk türkiye himayesine girmek istiyor. Avrupada bu durum hoş karşılanıp Suriyenin bir kısmının bize verileceğini ön görülebilir. Tabi Ortadoğunun tamamınında verilme ihtimali. İsrail ile şu aralar çıkarlarımız doğrultusunda iyi anlaşıyoruz. Türkiyenin Rusya uçağını düşürerek Güçlü Türkiye imajı yaratılması. Putinin Esed ile görüşmesinde " Bu yola seninle veya sensiz devam edicez." demesi. Fakat şu bir gerçek toprak olarak genişlesekde kesinlikle güçümüz düşebilir.
dr1980m
Hero Member

View Profile
January 07, 2016, 12:37:09 PM

eğer şu an böyle bir anket yapılsa ve  böyle bir sonuç çıkacak olursa bu onların büyüklüğüdür.Bir halk düşünün bağımsızlık fırsatları varken olmuyorlar o kadar ölüme , kötü yaşama , sağlık vb. eksikliğine  rağmen bağlı kalabiliyor.Bu zamanlarda böylesini bulmak zor.İspanya ' da katalanlar kendi anadilde eğitim haklarına sahip ve ülke ekonomisindeki yerlerinin ispanyollara göre daha üstte olmasına rağmen bağımsız olmak istiyorlar.

Hocam bu tercih büyüklüğünü falan göstermez, sadece akıllı olduklarını gösterir.Keza Türkiye'den ayrılmak demek,  Istanbul'dan, Antalya'dan, İzmir'den vs. ayrılmak demek.Türkiye'den ayrılmak demek avrupayla bağların kopması tamamen bir ortadoğu ülkesi olmak demek.Türkiye'den ayrılmak demek sahip olunan her türlü ayrıcalığın artık olmaması demek.

Şimdi mesela bir Antalya'nın, İzmir'in,Istanbul'un  vs. bağımsızlık talebi olsa anlarım.Sonuçta bu şehirler ülkeyi sırtında taşıyor, bir nevi lokomotifler.10 lira vergi ödüyorlarsa devlete, bunun 1 lirası kendilerine dönmüyor oysa güneydoğu'da durum tam tersi 1 lira vergiye 10 lira harcama yapıyor devlet o bölgeye.Şimdi hangi aklı başında insan bu durumdan vazgeçip bağımsız olmak ister ki?

Yazdıklarınızın büyük bölümüne katılmakla birlikte bir yanlışınızı düzeltmek istiyorum
İstesek Fırat ve Dicle'yi keseriz demişsiniz ya, işte onu yapma hakkımız yok
Yeryüzü suları hakkında uluslararası anlaşmalar var ve siz diğer ülkeye giden bir akarsuyunun debisini belli bir oranın altına düşüremezseniz..
Buna teşebbüs etmeniz dahi uluslarası suç manasına geliyor ve yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorsunuz..
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
January 07, 2016, 12:42:23 PM

Yazdıklarınızın büyük bölümüne katılmakla birlikte bir yanlışınızı düzeltmek istiyorum
İstesek Fırat ve Dicle'yi keseriz demişsiniz ya, işte onu yapma hakkımız yok
Yeryüzü suları hakkında uluslararası anlaşmalar var ve siz diğer ülkeye giden bir akarsuyunun debisini belli bir oranın altına düşüremezseniz..
Buna teşebbüs etmeniz dahi uluslarası suç manasına geliyor ve yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorsunuz..
Becerebilirsek keseriz. Her millet zamanında bu tür kuralları çiğnemek için dalavere yapmıştır. Ufak bir milliyetçi terör grubu oluşturulup "kapakları sabitleyen mekanizma bombalandı kapakları açamıyoruz" yaptırımı oluşturulabilir.Yeterki kapatılmak istensin. Sonuçda terör yuvası haline geldik. Pozitif yaptırım herzaman uygulanabilir.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
January 07, 2016, 12:55:16 PM

Arkadaşlar,
kimsenin kürt devleti felan istediği yok. ortada ilaç, içki, sigara dan silah, uyuşturucu hatta uranyum a kadar uzanan kaçak ticareti var.
Milyar dolarlık cirolardan bahsediliyor. Kimse doğuda güneydoğu da terörün bitmesini istemiyor. (ne asker, ne polis, ne pkk, ne yöre insanı...)
gidin doğu illerine yerli araba göremezsiniz pek, hepsi marka araçlar. Yöre insanı o kadar zengin ki adam cizreli ağa ama antalya da oteli var.
acından ölen kesim MARABA dedikleri figüratif insanlar. Bu insanlara parayı verdin mi dağa çıkıyor, parayı verdin mi şehirde hendek kazıyor.

Bizlere yıllardır söyledikleri bir yalan var, milleti salak yerine koyuyorlar.
Hele bir kesim var ki (bu yalanlarla büyümüş insanlar bunlar) gerçekten bağımsızlık mücadelesi veren bir ulus var zannediyorlar...
Bu yalancılar bize bu ülkede, Türk - Boşnak - Arnavut - Kürt - Gürcü - Çerkes - Pomak - Çingene - Arap - Laz - Süryani - Hemşinli - Ermeni  vesaire şeklinde 50 çeşit insan olduğunu, bu insanların Türkçe dışında kendi ana dillerinin de olduğunu, kendi etnik aidiyetlerinden dolayı kullanmak isteyip kullanamadıkları birtakım hakları artık talep ettiklerini söylüyorlar.

Bu söylemdeki kesimler bu ülkede Türk, müslüman ve sünni olanlar hizmetçi olsun üretsin çalışsın, bunun dışındaki her türlü kendini başka aidiyet de hisseden insaları beslesin istiyorlar. Burda en kandırılabilir ve gaza gelmeye müsait kesim kürtler ve bulundukları bölgenin jeopolitik açıdan önemli olmasından dolayı doğu-güneydoğu insanı öncelikli olarak ayrıştırılmaya çalışılıyor.

Tüm bu patırtı bu milyar dolarlık trafiğe kim hakim olacak kavgası arkadaşlar.
O bölge ayrı bir ulus devlet haline bile gelse bu Terör bitmez.

Son olarak söylenmesi gereken bir husus daha var;

Atatürk’e göre ırkı, düşüncesi ve inancı ne olursa olsun kendini Türk bilen ve Türk hisseden herkes Türk’tür. Bu durum Atatürk’ün milliyetçilik ilkesinin ırkçılık esasına dayanmadığını gösterir. Atatürk, Türk milletini ırk esasına dayandırmadığını, 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk halkına Türk milleti denir.' sözüyle ifade etmiştir. Bir insan kökeni ne olursa olsun kendini hangi millete ait hissediyorsa o milletin kimliğini taşıyor demektir. Bu yüzden Atatürk ne mutlu Türk olana değil “Ne Mutlu Türk'üm Diyene!” demiştir.

Ne Mutlu bu yalanlara kanmayıp, Türk'üm diyebilene...
Cross-zeira
Member
**

Activity: 78
Merit: 10

View Profile
January 07, 2016, 02:14:34 PM

Hocam şu petrol geyiğini inanmayın artık, yıl olmuş 2015 rica ediyorum..5 dakika google'da arama yapsanız, işin uzmanlarının yazdığı yazıları anlasanız bununda diğer bir çok şey gibi şehir efsanesi olduğunu görürsünüz.

Şimdi petrol çıkarmak için iki şey önemli.1- rezerv, 2. arazinin uygunluğu.Bildiğiniz gibi arabistan petrol zengini olmasında ki en büyük etkenlerden biri zengin rezervlerinin yanında, çöl iklimine sahip olması.Böyle olunca hem petrolü arama, hem çıkarma maliyetleri oldukça çıkıyor.Oysa bizim güneydoğu oldukça dağlık ve engebeli bir arazi.Ve ne yazık ki çok büyük rezervlerde yok..Ki bu ülkede TPAO diye bir kurum var, "petrol varda çıkartmıyorlar abi yaaa" demek en başta o kurumda çalışan 1000'lerce insana hakaret etmek diye düşünüyorum ben.

altcoin_trader
Full Member

Activity: 168
Merit: 100

View Profile
January 07, 2016, 02:26:05 PM

Hocam şu petrol geyiğini inanmayın artık, yıl olmuş 2015 rica ediyorum..5 dakika google'da arama yapsanız, işin uzmanlarının yazdığı yazıları anlasanız bununda diğer bir çok şey gibi şehir efsanesi olduğunu görürsünüz.

Şimdi petrol çıkarmak için iki şey önemli.1- rezerv, 2. arazinin uygunluğu.Bildiğiniz gibi arabistan petrol zengini olmasında ki en büyük etkenlerden biri zengin rezervlerinin yanında, çöl iklimine sahip olması.Böyle olunca hem petrolü arama, hem çıkarma maliyetleri oldukça çıkıyor.Oysa bizim güneydoğu oldukça dağlık ve engebeli bir arazi.Ve ne yazık ki çok büyük rezervlerde yok..Ki bu ülkede TPAO diye bir kurum var, "petrol varda çıkartmıyorlar abi yaaa" demek en başta o kurumda çalışan 1000'lerce insana hakaret etmek diye düşünüyorum ben.

Haklısınız petrol var ama çıkarmak efektif değil. Peki bor madenlerine ne demeli?
Dünya da ki en büyük rezerv bizde ama bor'u işleyip katma değerli, ürün haline getirecek teknolojiyi geliştiremiyoruz. bizde de biraz mallık var kabul etmek lazım.

dr1980m
Hero Member

View Profile
January 07, 2016, 07:25:43 PM

Arkadaşlar,
kimsenin kürt devleti felan istediği yok. ortada ilaç, içki, sigara dan silah, uyuşturucu hatta uranyum a kadar uzanan kaçak ticareti var.
Milyar dolarlık cirolardan bahsediliyor. Kimse doğuda güneydoğu da terörün bitmesini istemiyor. (ne asker, ne polis, ne pkk, ne yöre insanı...)
gidin doğu illerine yerli araba göremezsiniz pek, hepsi marka araçlar. Yöre insanı o kadar zengin ki adam cizreli ağa ama antalya da oteli var.
acından ölen kesim MARABA dedikleri figüratif insanlar. Bu insanlara parayı verdin mi dağa çıkıyor, parayı verdin mi şehirde hendek kazıyor.

Evet bölgede kaçakcılık çok yaygın
Alt kesimin büyük çoğunluğu bununla geçiniyor..
Ama öyle halk zengin, yabancı araba dolu falan şehir masalı..
Cizre'ye tayinim çıktığında aynı masalları ben de duymuştum
Oraya gidip yaşayınca gerçeklerin öyle olmadığını gördüm..
designerusa (OP)
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
January 07, 2016, 07:38:29 PM

Arkadaşlar,

Evet bölgede kaçakcılık çok yaygın
Alt kesimin büyük çoğunluğu bununla geçiniyor..
Ama öyle halk zengin, yabancı araba dolu falan şehir masalı..
Cizre'ye tayinim çıktığında aynı masalları ben de duymuştum
Oraya gidip yaşayınca gerçeklerin öyle olmadığını gördüm..

Ne kadar Doğu dan batıya göç etmiş Kürt tanıdıysam muazzam bir serveti var. Yan komşum 26 yaşında 2 karısı 5 çocuğu var. Kimsenin malında mülkünde gözüm yok ama adam doğudan geldi 5 katlı koca apartman satın aldı, altında X5 ve 5.20 si var. Biz okumuş etmişiz yaş bilmem kaç olmuş ama bunların elde ettiği refahın onda biri yok. Kime inanıcağıma şaşırdım açıkcası. Bana bazen bunlar iyice parayı pulu görünce şımarmışlar gibi geliyor. Durmadan isteyen , devlet bize bakmıyiiii modunda insanlar gibi geliyor. Biri de çıkıp doğudakiler fakirlikten kırılıyor diyor...
mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
January 07, 2016, 08:47:52 PM

Arkadaşlar bende başka bir açıcan bakayım, belki bazı arkadaşlar alınabilir, şimdiden özür dilerim. Kürt diye birşey yok. Alman tarihi, kültürü, sanatı, mutfağı... vs var. Japon tarihi, kültürü, sanatı, mutfağı... vs var, Türk tarihi, sanatı, kültürü, mutfağı.. vs var.. Bunu böyle uzatabiliriz ama kürt tarihi, sanatı, kültürü, mutfağı... vs yok. Çünkü kürt diye birşey yok. kürtlük Türkiye üzerinde bazı emelleri olan bazı ülkelerin türettiği birşey. İsmi bile çakma gibi, Türk, kürt.. Türk kelimesini alıp harflerin yerini değiştirmişler sadece. Kürt olduğunu söyleyen arkadaşların artık gözlerini açıp maşa olmaktan vazgeçmeleri gerek. Biz aynı coğrafyada yaşıyoruz. Bana olan sana da olacak. Düşünsenize bugün Amerikadaki zenciler biz zenciyiz siz beyaz, obama bize bakmiii deyip dağlara çıkıp şehirleri bombalayıp insanları öldürse bugün bildiğimiz güçlü amerika olabilir miydi? Bi de böyle düşünün  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
akustik
Sr. Member

Activity: 350
Merit: 250

View Profile
January 08, 2016, 09:44:42 AM

Arkadaşlar bende başka bir açıcan bakayım, belki bazı arkadaşlar alınabilir, şimdiden özür dilerim. Kürt diye birşey yok. Alman tarihi, kültürü, sanatı, mutfağı... vs var. Japon tarihi, kültürü, sanatı, mutfağı... vs var, Türk tarihi, sanatı, kültürü, mutfağı.. vs var.. Bunu böyle uzatabiliriz ama kürt tarihi, sanatı, kültürü, mutfağı... vs yok. Çünkü kürt diye birşey yok. kürtlük Türkiye üzerinde bazı emelleri olan bazı ülkelerin türettiği birşey. İsmi bile çakma gibi, Türk, kürt.. Türk kelimesini alıp harflerin yerini değiştirmişler sadece. Kürt olduğunu söyleyen arkadaşların artık gözlerini açıp maşa olmaktan vazgeçmeleri gerek. Biz aynı coğrafyada yaşıyoruz. Bana olan sana da olacak. Düşünsenize bugün Amerikadaki zenciler biz zenciyiz siz beyaz, obama bize bakmiii deyip dağlara çıkıp şehirleri bombalayıp insanları öldürse bugün bildiğimiz güçlü amerika olabilir miydi? Bi de böyle düşünün  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes

Türküm hem de milliyetçi bir Türküm
Ama bu yazdıklarınız baştan aşağı yanlış
Kürt kültürü, sanatı, mutfağı vb hepsi mevcuttur..
Ve Kürtler kendi beceriksizlikleri nedeniyle devlet kuramamış olsalarda binlerce yıldır bu coğrafyada yaşayan insanlar..
Kendi dilleri, kültürleri, gelenekleri var..
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
January 08, 2016, 09:55:19 AM

Politikacılar kaşımasa şu an dil sorunu olduğunu sanmıyorum.
Geçmişte yaşanmış olabilir fakat şu an ben dilimi konuşamıyorum diyenin samimiyetine inanmıyorum.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀