Bitcoin Forum
June 14, 2024, 07:56:08 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Asgari ücretin 1300 TL olması sizce iyi oldu mu?  (Voting closed: January 07, 2016, 03:11:59 PM)
iyi oldu. - 10 (58.8%)
kötü oldu. - 7 (41.2%)
Total Voters: 17

Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Asgari ücretin 1300 TL olması sizce iyi oldu mu?  (Read 5126 times)
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
January 04, 2016, 03:11:59 PM

Değerli forum üyeleri,
1 Ocak 2016 itibariyle Asgari ücret 1.300 TL oldu.
Kripto paracıların bu yeni rakamla ilgili olarak düşüncülerini öğrenmek isterim.
görüşleri iki ana başlık altında toplamaya çalıştım.

tercih etmeniz için İki seçenek sunuyorum:
1. iyi oldu
çok düşüktü zaten, insanlar biraz olsun ferahlar. Açlık sınırı 3800 TL kardeşim bu bile az.
Devlet daha da yükseltmeli bunu. Varsın enflasyon artsın azıcık vatandaşın bir kaç ay için bile olsa yüzü gülsün.
asgari ücrette artışın olması diğer işçi ücretlerininde artmasını sağlar. Patronlar daha az kazansın ama işçinin emekçinin yüzü gülsün.

2. kötü oldu

Kaşıkla verdiklerini kepçe ile alırlar. Asgari ücretli gene geçinemeyecek. Zamlar başladı hemen ilk günden.
Bu gelir artışı tüketimi artırıp enflasyona da sebep olacak işin sonunda sadece rakamlar değişecek alım gücü yerinde sayacak.
Üstüne üstlük asgari ücreti artırınca 2000 bandında çalıştırılan kalifiye elemanlar kendini değersiz hissedecek ve zam talep edecek,
domino etkisi tüm maaşlara yansıyacak. Yeni işten çıkarmalar olacak. iyi yapmadılar.
Beraturker
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 250

View Profile
January 04, 2016, 03:30:48 PM

Herşeye zam geliyor zaten..
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
January 04, 2016, 03:35:37 PM

zaten zamlar gelecekti o yüzden bence iyi oldu. en azından ufakta olsa bir rahatlama yaşarlar. dolaylı yoldan maaşı artacaklar olacak onlar içinde iyi olacak.net2000 tl altı alan herkesin maaşında değişimler olur üstü için çok umutlu değilim.
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
January 04, 2016, 03:38:27 PM

iki seçenekde de katıldığım durumlar mevcut. Kaşıkla verip kepçeyle alınacağı zaten biliniyordu. Hatta şuanki zamlarla alınan asgari ücret bu kadar artışa rağmen geçen seneye göre dahada düşük oldu Smiley. Patronların daha az kazanması muhabbetine de sgk güzelliğini yaptı. Açlık sınırı 3800 lira gibi yerdeyken asgari ücret hayatta kalma sınırında. Ülke bu durum üzerine oturtulmuş bir anda 3800 lira verilse olacakları düşünemiyorum. Sistemin artık bir şekilde düzene girmesi gerekiyor. Bu düzen ülkemizi sadece daha çok batağa sürüklüyor. Genel bir tabirle sadece iyi oldu denebilir.
nasituygun
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1006

View Profile WWW
January 04, 2016, 03:40:59 PM

Düzgün yapabilselerdi eğer güzel olurdu. Fakat bunu da ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Seçimden önce kaynak var biz yapacağız biz halledeceğiz dediler. Sonra biz bu kadar yükün altına girmeyiz iş veren de elini taşın altına koysun. Eee sonra ne oldu işveren dedi ki bana yük oldu şimdi ben ne yapacağım. Ya işten çıkartmamak lazım yada zam. Tabiki de zam zaten her şeye zam vardı yine zam. Zaten bizim millet zamma alışmış. Adama diyorlar ki zam kapıda ne yapacaksınız adam diyor ki ne yapalım yetirmeye çalışacağız. Ulan bir isyan eden yok. Adamlar batarken bile 10 kez düşünüp öyle zam yapıyorlar. Bizimkiler zam yapılmaması gereken, hatta indirim yapılması gereken şeylere bile zam yapıyorlar. Yorumsuz.

▄▄███████████▄▄
     ▄██▀▀           ▀▀██▄
   ▄█▀   ▄▄█████████▄▄   ▀█▄
  █▀  ▄███████▌ █▌ █████▄  ▀█
 █▀  ██  ██         ▀█████  ▀█
▐█  ██▀▀█████   ▄▄▄   █████  █▌
█▌ ▐██▄▄████▌  ████   █████▌ ▐█
█  ███  ████        ▄███████  █
█▌ ▐█▀▀████▌   ▄▄▄  ▀██████▌ ▐█
▐█  █▄▄████   ████   ▐█████  █▌
 █▄  ████           ▄█████  ▄█
  █▄  ▀████  ███  ██████▀  ▄█
   ▀█▄   ▀▀█████████▀▀   ▄█▀
     ▀██▄▄           ▄▄██▀
        ▀▀███████████▀▀
bitcore.
...The Future Is Now...
▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
                 ▄▄██
 ▄██████████████████████▄
█▀         ▄▄██▀▀   ██  ▀█
█▄     ▄▄██▀▀        ██  █
█▀█████████████████████████▄
█                          ▀█
█                           █
█              ▄████▄       █
█             ██▀  ▀██      █
█            ▐█▌    ▐████████
█             ██▄  ▄██      █
█              ▀████▀       █
█▄                         ▄█
 ▀█████████████████████████▀
.
iOs
Android

██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███               ███
▐██   ▐█▄   ▄███▄   ██▌
██▌    ███▄██████▀  ▐██
██▌    ▐████████    ▐██
▐██     ▐██████     ██▌
 ███   ▀█████▀     ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███       ▄███    ███
▐██       █████     ██▌
██▌       ███       ▐██
██▌     ███████     ▐██
▐██       ███       ██▌
 ███      ███      ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███         ▄▄█▌  ███
▐██      ▄▄█████    ██▌
██▌   ▄████████     ▐██
██▌  ▐████████      ▐██
▐██    ▀▀████       ██▌
 ███     ▀██       ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀
Website
ANN
Block Explorer
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
January 04, 2016, 03:41:37 PM

iki seçenekde de katıldığım durumlar mevcut. Kaşıkla verip kepçeyle alınacağı zaten biliniyordu. Hatta şuanki zamlarla alınan asgari ücret bu kadar artışa rağmen geçen seneye göre dahada düşük oldu Smiley. Açlık sınırı 3800 lira gibi yerdeyken bizim asgari ücretiiz hayatta kalma sınırında. Ülke bu durum üzerine oturtulmuş bir anda 3800 lira verilse olacakları düşünemiyorum. Sistemin artık bir şekilde düzene girmesi gerekiyor. Bu düzen ülkemizi sadece daha çok batağa sürüklüyor.
açıkcası ben açlık sınırınında 3800tl olmasına inanmıyorum o kadarda yüksek değil. nasıl bu aylık enflasyon oranları duzgun hesaplanmıyorsa buda aynı mantık bence. 4 kişilik ailede bu sınır bence 2000tl altı civarlarında olabilir. ama kesinlikle 3800tl olamaz.
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
January 04, 2016, 03:44:08 PM

iki seçenekde de katıldığım durumlar mevcut. Kaşıkla verip kepçeyle alınacağı zaten biliniyordu. Hatta şuanki zamlarla alınan asgari ücret bu kadar artışa rağmen geçen seneye göre dahada düşük oldu Smiley. Açlık sınırı 3800 lira gibi yerdeyken bizim asgari ücretiiz hayatta kalma sınırında. Ülke bu durum üzerine oturtulmuş bir anda 3800 lira verilse olacakları düşünemiyorum. Sistemin artık bir şekilde düzene girmesi gerekiyor. Bu düzen ülkemizi sadece daha çok batağa sürüklüyor.
açıkcası ben açlık sınırınında 3800tl olmasına inanmıyorum o kadarda yüksek değil. nasıl bu aylık enflasyon oranları duzgun hesaplanmıyorsa buda aynı mantık bence. 4 kişilik ailede bu sınır bence 2000tl altı civarlarında olabilir. ama kesinlikle 3800tl olamaz.
Açlık sınırı avrupayi sistemle hesaplanıyor. Yani hergün makarna yemek veya et yememek gibi durumlarla karşılaşmadıkları için hesap bu şekilde çıkarıyor. Bizde ekmek tüketiminin bukadar yüksek olmasının sebebide o sınırı aşşağı çekmek için.
nasituygun
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1006

View Profile WWW
January 04, 2016, 03:48:51 PM

Pardon ama siz nerede oturuyorsunuz?!?!?!??!?!?!
Sadece kira en az 600TL elektrik 60TL su 60TL okul masrafı en az iki çocuk 60 TL MUTFAK MASRAFİ 700TL ısınma en az 250 TL(merkezi sistem) bu adamlarin yol masrafları ankara şartlarında
ANNE GÜNLÜK 5 TL (DOLMUŞ) AYLIK 22 GUN DESEN 110tl
BABA GÜNLÜK 5 TL (DOLMUŞ) 110 TL AYLIK
ÇOCUKLAR KARDEŞ İNDİRİMİ ZART ZURT OLSA 400 TL AYLIK
Bu adamlar hiç mi kıyafet almasın hadi ayda sadece bir kişiye bir şeyler alsan 100 TL
DAHA ŞUAN AKLİMA GELMEYEN BİR SURU MASRAF AKLİMA GELDİKCE YAZİ GUNCELLENECEK.
BU ARADA TOPLAMAYA ÜŞENDİM. Siz toplayın matematiginiz iyi.

▄▄███████████▄▄
     ▄██▀▀           ▀▀██▄
   ▄█▀   ▄▄█████████▄▄   ▀█▄
  █▀  ▄███████▌ █▌ █████▄  ▀█
 █▀  ██  ██         ▀█████  ▀█
▐█  ██▀▀█████   ▄▄▄   █████  █▌
█▌ ▐██▄▄████▌  ████   █████▌ ▐█
█  ███  ████        ▄███████  █
█▌ ▐█▀▀████▌   ▄▄▄  ▀██████▌ ▐█
▐█  █▄▄████   ████   ▐█████  █▌
 █▄  ████           ▄█████  ▄█
  █▄  ▀████  ███  ██████▀  ▄█
   ▀█▄   ▀▀█████████▀▀   ▄█▀
     ▀██▄▄           ▄▄██▀
        ▀▀███████████▀▀
bitcore.
...The Future Is Now...
▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
                 ▄▄██
 ▄██████████████████████▄
█▀         ▄▄██▀▀   ██  ▀█
█▄     ▄▄██▀▀        ██  █
█▀█████████████████████████▄
█                          ▀█
█              ▄████▄       █
█             ██▀  ▀██      █
█            ▐█▌    ▐████████
█             ██▄  ▄██      █
█              ▀████▀       █
█▄                         ▄█
 ▀█████████████████████████▀
.
iOs
Android

██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███               ███
▐██   ▐█▄   ▄███▄   ██▌
██▌    ███▄██████▀  ▐██
██▌    ▐████████    ▐██
▐██     ▐██████     ██▌
 ███   ▀█████▀     ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███       ▄███    ███
▐██       █████     ██▌
██▌       ███       ▐██
██▌     ███████     ▐██
▐██       ███       ██▌
 ███      ███      ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███         ▄▄█▌  ███
▐██      ▄▄█████    ██▌
██▌   ▄████████     ▐██
██▌  ▐████████      ▐██
▐██    ▀▀████       ██▌
 ███     ▀██       ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀
Website
ANN
Block Explorer
frank0929
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
January 04, 2016, 03:50:53 PM

Çok kötü oldu, gerçek işsizlik oranı %20'leri geçecek yakında. Ülkede zaten iş yoktu, şimdi işi olanlar da çıkarılacak. 5 işçi çalıştıran ikisini mecbur gönderecek. Devletin yardımı diyorsunuz da devletin kasasından çıkan her paranın kaynağı yine bizim vergilerimizdir, bunu unutmayın. Enflasyon artıyor, hayat pahalılaşıyor, paranın satın alma gücü yapılan zamdan daha düşük kalıyor. Maaşın 3 oran artıyorsa yediğin içtiğinin fiyatı 4 oranda artıyor. Bu durumda asgari ücretin artmasına nasıl iyi diyebiliriz ki?
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
January 04, 2016, 03:57:38 PM

Çok kötü oldu, gerçek işsizlik oranı %20'leri geçecek yakında. Ülkede zaten iş yoktu, şimdi işi olanlar da çıkarılacak. 5 işçi çalıştıran ikisini mecbur gönderecek. Devletin yardımı diyorsunuz da devletin kasasından çıkan her paranın kaynağı yine bizim vergilerimizdir, bunu unutmayın. Enflasyon artıyor, hayat pahalılaşıyor, paranın satın alma gücü yapılan zamdan daha düşük kalıyor. Maaşın 3 oran artıyorsa yediğin içtiğinin fiyatı 4 oranda artıyor. Bu durumda asgari ücretin artmasına nasıl iyi diyebiliriz ki?
İşsizlik konusunda çok haklısın hocam. Bugün dışarıda 3 saat gezindim önceden her kapıda eleman aranıyor yazarken bugün sadece 4 yerde eleman aranıyor yazısı gördüm 2 si part time istiyor biri paranı günlük veririm diyor diğeriyle görüşmedim. Millet sigortodan kaçmak zorunda kalıyor olan küçük esnafa oluyor iyice bitiyor.
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
January 04, 2016, 04:38:51 PM

bu işlerin içerisindeyim mükellef aradı işçi alacam dedi şuan 550 zamdan sonra aylık 750 800 civarı bir aylık masrafı olacak dedik o zaman yapmayalım maaşına 100 200 zam teklif edeyim dedi tamam dedik yani olan biten bu sigortalı sayısı azalacak devletin bu yükü yarısını dahi olsa işverene yansıtmaması gerekiyordu zaten şuan ki vergiler primler çok fahiş kime sorsan ağlıyor
gerald-80
Full Member

Activity: 280
Merit: 100

View Profile
January 04, 2016, 06:23:06 PM

Kesinlikle kepçe kaşık muhabbeti oy aldım nasılsa sözümü tutim de sonraki seçime lafım olsun diye yapılmış bir zam sonuç 1.75 olan otobusler 2.25 ekmek

ekmek 50 kuruştan 1 tl ye

elektrik zammı derken 1300 tl oldu aylık açlık sınırı 1500 oldu Smiley bişi değişmedi yani
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
January 04, 2016, 07:03:42 PM

çokta iyi oldu çokta güzel oldu memur asgari farkı biraz daha kapandı,  yakında herkes ya zengin olacak yada fakir
sonerbo
Copper Member
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 523

View Profile
January 04, 2016, 07:55:53 PM

6 ayda olsa dar gelirli bi nefes alsın. Nasıl olsa zamlarla dengelenecek olay yine. Kaşık kepçe olayına katılıyorum tamamen artı ustalık isteyen işlerde ölecek herkez işçi olacak  Angry
salinizm
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 252

View Profile
January 04, 2016, 08:06:50 PM

Kaşıkla verdiklerini kepçeyle aldıkları için sadece halkın gözünü boyamaya yaradı. Emlak vergileri yüzde bilmem kaç yüz artmış, elektrik desen öyle, zaten enflasyon var. Üstüne döviz cinsinden TL nin değer kaybedişi var.. Yapmasalardı asgari ücrete zammı zaten sosyal patlama noktasında insanlar. İşsiz olduğu için iş arayıp bulamayıp intihar etmeye kalkan insanlara sahip kaç ülke var? Avrupa da var mı? Bu ülkeyi yönetenlerin ayıbıdır. Asgari ücrete zamla birlikte bile 2002 deki alım gücüne yaklaşamıyoruz bile. Ki 2002 de 2001 krizi gibi bir ülke vardı. Kötüye gidiyoruz... Hemde çok kötüye..

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
JINBI

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
[
T H E   G O L D E N   I C O
.
────────     WHITEPAPER     ────────
]
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
January 06, 2016, 09:08:04 AM

Sadece asgari ücret artmış olsaydı iyi olurdu denilebilir fakat maalesef ülkemizde çalışan kendi kendini bitiriyor.
Örneğin; bir işin piyasadaki ortalama değeri 1500 liraysa bir tane aklı evvel çıkıp ''abi ben 1000 liraya yaparım o işi'' deyip hem kendini hem mesleğini/sanatını küçük düşürüyor.
O sebepten umarım her şey daha da kötüye gider insanlara acıyamıyorum artık.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
January 06, 2016, 02:42:58 PM

Kaşıkla verilip kepçeyle alma olayı doğru ama zaten herzaman kepçeyle alıyorlar.
Ama artik 1300tl garibanın tek tesellisi sigortayı da yapmamanın bahanesi olacak suriyeliler gün doğdu
 milli maçlar yılbaşı önemli günler hep zam zamanı seçilmesi tuhaf.
Elektrik zammı ise direk btc cileri vurdu işini düzgün yapan insanlara büyük geçmiş olsun
dr1980m
Hero Member

Activity: 938

View Profile
January 07, 2016, 09:13:51 AM

Kesinlikle kötü oldu..
Kağıt üstünde olumlu gözükse de alt yapısı oluşturulmadan atılan bu adım ne yazık ki yine garibanı vuracak
Dün bir mağazaya konuktum.. 15 çalışanları varmış.. Şimdi bu artışla kaldıramayacağız, mecburen 3 kişiyi işten çıkaracağız dediler..
İşsizlik artacak.. Daha ucuza kayıtsız çalışan sayısı artacak.. Fakir daha fakir olacak..
Öyle zam yaptım demekle olmuyor malesef..
jakals
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
January 07, 2016, 09:17:22 AM

tabiki de iyi oldu bu kadar enflasyonun olduğu bir ülkede asgari ücretin eskisi gibi kalması ilgili kişilerin çok zor yaşamasına sebep olur.
hem işverenlerden daha az vergi alınıyor.zaten çalışan adam parasını cebinde tutmuyor harcıyor para bir şekilde devletin cebine giriyor yani.
kısaca iyi oldu.
dr1980m
Hero Member

Activity: 938

View Profile
January 07, 2016, 09:29:35 AM

tabiki de iyi oldu bu kadar enflasyonun olduğu bir ülkede asgari ücretin eskisi gibi kalması ilgili kişilerin çok zor yaşamasına sebep olur.
hem işverenlerden daha az vergi alınıyor.zaten çalışan adam parasını cebinde tutmuyor harcıyor para bir şekilde devletin cebine giriyor yani.
kısaca iyi oldu.

iyi oldu demişsiniz ama işveren cebinden daha fazla ödeme yapmayacak ki..
Kim bir işletmetmeyi zararına işletir.. zaten çoğ işletme sınırda gidiyor.
Peki bu farkı nasıl karşılayacaklar.. Elbette işçi çıkaracaklar..
Bu da işsiz insan sayısını artıracak.. İşsiz insanlar ne yapacak.. Daha az ücretle kayıtsız çalışmak zorunda kalacak..
Hem sigortaları olmayacak, hem de eskisinden daha az ücrete çalışacak..
Ekonominin acı gerçekleri..
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: