Bitcoin Forum
June 16, 2024, 06:44:13 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Asgari ücretin 1300 TL olması sizce iyi oldu mu?  (Voting closed: January 07, 2016, 03:11:59 PM)
iyi oldu. - 10 (58.8%)
kötü oldu. - 7 (41.2%)
Total Voters: 17

Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Asgari ücretin 1300 TL olması sizce iyi oldu mu?  (Read 5126 times)
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
January 07, 2016, 10:42:25 AM

tabiki de iyi oldu bu kadar enflasyonun olduğu bir ülkede asgari ücretin eskisi gibi kalması ilgili kişilerin çok zor yaşamasına sebep olur.
hem işverenlerden daha az vergi alınıyor.zaten çalışan adam parasını cebinde tutmuyor harcıyor para bir şekilde devletin cebine giriyor yani.
kısaca iyi oldu.

iyi oldu demişsiniz ama işveren cebinden daha fazla ödeme yapmayacak ki..
Kim bir işletmetmeyi zararına işletir.. zaten çoğ işletme sınırda gidiyor.
Peki bu farkı nasıl karşılayacaklar.. Elbette işçi çıkaracaklar..
Bu da işsiz insan sayısını artıracak.. İşsiz insanlar ne yapacak.. Daha az ücretle kayıtsız çalışmak zorunda kalacak..
Hem sigortaları olmayacak, hem de eskisinden daha az ücrete çalışacak..
Ekonominin acı gerçekleri..
Belki bu şekilde bir strateji uygulayıp asgari ücreti sürekli katlayıp ülkedeki emekli olma koşullarını zorlaştırıyorda olabilirler Smiley. Bir kaç yıla asgari ücret tavan yapar işsizlik artar emeklilik yaşıda aşağı çekilir Smiley
dr1980m
Hero Member

Activity: 938
Merit: 1000

View Profile
January 07, 2016, 12:41:19 PM

tabiki de iyi oldu bu kadar enflasyonun olduğu bir ülkede asgari ücretin eskisi gibi kalması ilgili kişilerin çok zor yaşamasına sebep olur.
hem işverenlerden daha az vergi alınıyor.zaten çalışan adam parasını cebinde tutmuyor harcıyor para bir şekilde devletin cebine giriyor yani.
kısaca iyi oldu.

iyi oldu demişsiniz ama işveren cebinden daha fazla ödeme yapmayacak ki..
Kim bir işletmetmeyi zararına işletir.. zaten çoğ işletme sınırda gidiyor.
Peki bu farkı nasıl karşılayacaklar.. Elbette işçi çıkaracaklar..
Bu da işsiz insan sayısını artıracak.. İşsiz insanlar ne yapacak.. Daha az ücretle kayıtsız çalışmak zorunda kalacak..
Hem sigortaları olmayacak, hem de eskisinden daha az ücrete çalışacak..
Ekonominin acı gerçekleri..
Belki bu şekilde bir strateji uygulayıp asgari ücreti sürekli katlayıp ülkedeki emekli olma koşullarını zorlaştırıyorda olabilirler Smiley. Bir kaç yıla asgari ücret tavan yapar işsizlik artar emeklilik yaşıda aşağı çekilir Smiley

Bu da akla yakın bir komplo teorisi olmuş..
Ama bunun planlandığını sanmıyorum..
Sadece oy için yapılmış göz boyayıcı bir zam bu.
İşin garip kısmı 7 haziran seçiminde diğer partiler bu zammı vaad ettiklerinde, AKP bu zamla işsizliğin artacağını ve ekonomi için kötü olacağını söylemişlerdi..
Şimdi kendileri bu zammı yaptılar..
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
January 07, 2016, 02:17:20 PM

Bu da akla yakın bir komplo teorisi olmuş..
Ama bunun planlandığını sanmıyorum..
Sadece oy için yapılmış göz boyayıcı bir zam bu.
İşin garip kısmı 7 haziran seçiminde diğer partiler bu zammı vaad ettiklerinde, AKP bu zamla işsizliğin artacağını ve ekonomi için kötü olacağını söylemişlerdi..
Şimdi kendileri bu zammı yaptılar..

Bahsettiğiniz duruma katılıyorum. Ben sadece anlık öyle salla baş söyledim hocam. Türkiye ye hangi devlet başkanı gelirse gelsin (Atatürk hariç) En fazla 3 gün sonrasını düşünebildiklerinden bu teorim tutmaz. Bana göre asıl önemli olan asgari ücretin artışı değil TL nin değer kazanmasıdır. Üreten bir ülke değiliz Hatta öyleki ürteimden çok tüketimimiz var. Normal bir vatandaşın 1300 lira geliri varsa 5000 lirada borcu var. Halk öyle bir tüketiyorki teknoloji veya bir ürün üretmeyi bıraktım daha tükketi para ürettiği parayı destekleyemiyor. Bizim Sorunumuz Tüketim Devleti olmamızdır. NET.
kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036

View Profile
January 07, 2016, 02:31:41 PM

bence istihtam yükselmeden ekonomik iyileşmeler yapılmadan yapılan bu zam sadece enflasyonu biraz pohpohladı yani sağ cepten alıp sol cebe kondu ama önümüzdeki 2-3 ay sonrası için yani yakacak ve elektrik masraflarımız azaldıktan sonra bu yapılan zammı biraz daha iyi yönde hissedeceğimizin düşüncesindeyim.
akustik
Sr. Member

Activity: 350
Merit: 250

View Profile
January 08, 2016, 12:34:20 PM

Sırf bu artış yüzünden işten çıkarılma riski oluşan tanıdıklarım var
Önce uygun ortam hazırlanmalıydı
İşvereni korumadan kanun çıkarırsan, işveren asgari ücretliyi hiç korumaz..
ridewithme
Sr. Member

Activity: 406

Follow me to the Profitland.

View Profile
January 08, 2016, 10:23:18 PM

10 kişi iyi oldu 7 kişi kötü oldu demiş. Şu anda iyi gibi görünüyor ama asıl gerçeklerle yüzleştiklerinde görecem o iyi oldu diyenleri. Smiley

I invested in ETH and made money, WAVES, made money, JEWELS made money, NXT made money, BTC made a lot of money!
Follow me and profit.
dr1980m
Hero Member

Activity: 938

View Profile
January 09, 2016, 11:06:02 AM

10 kişi iyi oldu 7 kişi kötü oldu demiş. Şu anda iyi gibi görünüyor ama asıl gerçeklerle yüzleştiklerinde görecem o iyi oldu diyenleri. Smiley

İyi oldu diyenler olaya , fakir insanlar için maaş artışı olarak bakıyorlardır..
Bu şekilde bakılınca sanki halktan yana bir hamle gibi görünüyor..
Ama işe biraz ekonomi bilgisi ile bakınca ne kadar tehlikeli bir hamle olduğu çok net..
Umarım biz yanılırız..
hellfire35
Newbie
*

Activity: 25
Merit: 0

View Profile
January 09, 2016, 11:12:08 AM

Üreten bir toplum değiliz, tüketen bir toplumuz. Diğer ülkeler tarafından 3.dünya ülkesi olarak isimlendiriliyoruz, ileri gitmek yerine yerimizde sayıyoruz, bu durum da öyle bir şey oldu, ne ileri gittik ne de geri gittik yerimizde saymaya devam ettik bence devlet ekonomisi açısından, ama halk için söylersek işinde kalanlar için bir şey değişmedi çünkü artışla beraber diğer şeylere de zam geldi ve alım gücü aynı kaldı fakat bununla beraber işsizlik de artmış oldu
herzlos1985
Hero Member

Activity: 662
Merit: 501

View Profile
January 10, 2016, 12:32:18 AM

Asgari ücretin 1300 tl olmasının ardından neler çıkar bilinmez ama şuda bir gerçek ki yapmasaydı bu seferde sözünde durmadı denirdi...
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
January 10, 2016, 12:42:11 AM

Asgari ücretin 1300 tl olmasının ardından neler çıkar bilinmez ama şuda bir gerçek ki yapmasaydı bu seferde sözünde durmadı denirdi...

Zaten özellikle yaptı ki bunu,
önce sözünü tuttu dedirtecek millete.
patronlar pozisyon alacak, çatır çatır işten çıkartmalar olacak.
bir kaç ay sonra chp nin daha önceden açıklamış olduğu kaynakları devreye sokup işverenleri rahatlatacak.
işverenler yeniden eleman almaya başlayacak.
bak hem sözümü tuttum, hem sgari ücret artmasına rağmen istihdamı artırdım diyecek.
Patron milletine de bak sen bağırıp çağırınca geri adım attım sözünü dinliyorum bana destek ol diyecek patronlarda köpek olacak vatandaş gibi.

uzun büyük adam hakikaten...
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
January 10, 2016, 06:07:32 PM

sözde asgari ücret 1300 lira oldu agiyide içerisine dahil ettiler tek değişen %70 lik bir kesim agisini alamıyordu bu vesileyle maaşın içerisinde almış olacak.
bunlarda utanmadan 1300 dedik yaptık oldu diye ortalarda dolanacak
gerald-80
Full Member

Activity: 280
Merit: 100

View Profile
January 10, 2016, 07:00:31 PM

kötü oldu demiştim Cheesy ve aynı şeyi devam ettiricem daha bugun haber aldım 4 arkadaşım farklı yerlerde çalışıyorlar ona rağmen 4 firmada arkdaşlarımı işten çıkardı Smiley bir çok eleman ile birlikte gerekçe yeni asgari ücret Cheesy
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
January 10, 2016, 07:21:52 PM

kötü oldu demiştim Cheesy ve aynı şeyi devam ettiricem daha bugun haber aldım 4 arkadaşım farklı yerlerde çalışıyorlar ona rağmen 4 firmada arkdaşlarımı işten çıkardı Smiley bir çok eleman ile birlikte gerekçe yeni asgari ücret Cheesy
asgari ücrette işveren payında bir artış olmayacak devlet teşviği ile aradaki fark ortadan kaldırılacak 2015 de işveren payı 260 tl civarıyken 2016 yani bu sene teşviksiz haliyle 337,64 tlye çıktı  ak parti hükümetinde her zaman yiyen taraf büyükbaşlardır.

şuanki haliyle agi dahil net asgari ücret 1.177,46 + 123,53 =1300,99
çalışanların %70 den fazlası agisini işverenden alamıyordu önceki mesajlarımdada dedğim gibi burda yine avantajlı taraf işveren ve agisini alamayan işçiler
ama bakarsanız işverenler hala ağlıyor o işten çıkarmaların çoğunun sebebide daha önce sigortası olmayan işçiler için devlet tarafından sağlanan prim teşviklerinden faydalanmak.
fuathan
Hero Member

Activity: 1092
Merit: 520

Aleph.im

View Profile
January 11, 2016, 01:50:49 AM

Gelişmiş ekonomilerin ortak özelliklerinden biri orta sınıfın güçlü olmasıdır. Zengine 5000 TL fazla verseniz o 5000 TL'yi harcamaz ya da ekonomiye hemen kazandırmaz. Ama dar gelirliye 5 TL fazla verseniz gider ya yiyecek alır ya üstüne başına bir şeyler...

Orta sınıf güçlü olursa ekonomi güçlü olur. Zengin ile fakir arasındaki uçurum artarsa krizler ortaya çıkar...
absintheVoL
Newbie
*

Activity: 19
Merit: 0

View Profile
January 11, 2016, 02:59:28 AM

ülkede o kadar işsiz varken 1300 tl yapmak demek bir kesimi zengin edip diğer bir kesimi açlıktan öldürmek demek. İş veren  zaten çıkartmak için fırsat kolluyor elemanları ve suriyeli binlerce ucuz iş gücü var birde böyle 1300 yapıp teşvik et kayıt dışılığı. Bence asgari ücret 750 tl olmalı.
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
January 11, 2016, 03:35:40 PM

ülkede o kadar işsiz varken 1300 tl yapmak demek bir kesimi zengin edip diğer bir kesimi açlıktan öldürmek demek. İş veren  zaten çıkartmak için fırsat kolluyor elemanları ve suriyeli binlerce ucuz iş gücü var birde böyle 1300 yapıp teşvik et kayıt dışılığı. Bence asgari ücret 750 tl olmalı.
Bence asgari ücret 5000 lira olmalı. İşsizlik mükemmel derecede artıcağından şirketler daha üretken az gider politikasına geceğinden işçi aldığında işi bilmeyenleri almayıp torpil oranlarıda düşücektir Smiley.
mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
January 14, 2016, 02:30:57 PM

Zengin olacak olan kesim hangi kesim? Nasıl zengin olacaklar?
sonerbo
Copper Member
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 523

View Profile
January 14, 2016, 05:21:40 PM

Senin butun mal varligina el konup seni o 750 liraya calistirmali asil !

Arkadaslar mesele asgari ucretin ne kadar olmasi degil.  x asgari ucretin 1 ay yetmedi. Asgari ücrete çalışan kişi kirasını faturalarını odeyebilmeli. Yanı mesele ülke olarak refaha kavusabilmek.
mudiko
Sr. Member

Activity: 321

View Profile
January 14, 2016, 06:16:06 PM

alım gücü azaldıysa neye yarar bu zam. asgari ücreti düşürüp alım gücünü arttırsalar daha faydalı zor geçinen insanlar için
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2422
Merit: 1358

View Profile
January 18, 2016, 09:17:58 PM

Kesinlikle iyi olmadı. Asgari ücret dar gelirlinin cebine 1 koyarken piyasadaki enflasyon ile 1.2 falan kopardı.
Demek ki reel bir gelişme olmadan ücret artışı anlamsızmış.
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: