Bitcoin Forum
May 08, 2024, 01:46:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Recomandare Avocat Bitcoin Bucuresti?  (Read 4782 times)
Florin_BTC (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 1


View Profile
January 06, 2016, 09:06:17 PM
Last edit: January 06, 2016, 09:36:36 PM by Florin_BTC
 #1

Caut un avocat care are cunostinte despre bitcoin in Bucuresti.
M-ar interesa si un contabil care stie sa inregistreze platile cu bitcoin in contabilitate.

Ceva recomandari?
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
antonioeram
Member
**
Offline Offline

Activity: 109
Merit: 10

Is John Galt, Satoshi ? or viceversa


View Profile WWW
January 07, 2016, 03:34:46 PM
 #2

de ce ai vrea sa inregistrezi platile cu bitcoin in contabilitate ?
ca si bitcoin ?
in LEI poate .

PGP - Public Key
https://goo.gl/DXrS8t
Florin_BTC (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 1


View Profile
January 08, 2016, 12:42:18 PM
 #3

Am o firma care vinde un produs software, iar plate se face cu bitcoin.
Vreau un contabil care sa imi spuna cum se face contabilitatea, de ex eu primesc azi 0.2 btc care azi valoreaza X euro, dar la sfarsitul lunii poate valoreaza 1.5X, pentru ca pretul la bitcoin sa zicem ca va creste. Vreu sa vorbesc si cu un avocat care sa imi spuna daca eu voi plati taxe pe ziua de azi, sau pe data cand schimb bitcoinii in euro(adica taxe mai mairi pentu ca valoarea bitcoinului a crescut)?
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
January 08, 2016, 01:02:46 PM
 #4

Am o firma care vinde un produs software, iar plate se face cu bitcoin.
Vreau un contabil care sa imi spuna cum se face contabilitatea, de ex eu primesc azi 0.2 btc care azi valoreaza X euro, dar la sfarsitul lunii poate valoreaza 1.5X, pentru ca pretul la bitcoin sa zicem ca va creste. Vreu sa vorbesc si cu un avocat care sa imi spuna daca eu voi plati taxe pe ziua de azi, sau pe data cand schimb bitcoinii in euro(adica taxe mai mairi pentu ca valoarea bitcoinului a crescut)?

Nu sunt nici contabil, nici avocat, dar am o companie care lucreaza cu bitcoin. Ma vad azi cu contabila si o intreb, ca sunt curios. Eu nu vand servicii in bitcoin, dar e o intrebare interesanta Smiley

Poti sa ceri de la ANAF o "solutie fiscala individuala anticiapata" pe tratamentul fiscal al acestei spete. Solutia pe care ti-o dau ramane binding, adica ce solutie ti-au dat acolo, cand vin in control, aia se va aplica. Solutia o poti contesta in justitie daca nu iti convine si devine nula pe durata procesului. Costa 1,000 EUR acesta distractie.

Daca ma intrebi pe mine, ar trebui sa fie cam asa:
Contabilitatea o tii in lei, deci venitul tau, indiferent de moneda, se calculeaza in lei. Ai un curs de schimb RONXBT pe care il folosesti (il calculezi singur prin EURXBT si EURRON sau USDXBT si USDRON), si practic venitul tau este valoarea in lei a ce ai incasat. La cat vinzi tu e problema ta, dar diferenta dintre pretul la care evaluezi cand intra si pretul la care vinezi reprezinta venit financiar (sau pierdere) din cate stiu.


Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
antonioeram
Member
**
Offline Offline

Activity: 109
Merit: 10

Is John Galt, Satoshi ? or viceversa


View Profile WWW
January 12, 2016, 08:07:43 PM
 #5

Exact. Veniturile in lei se contabilizeaza.

PGP - Public Key
https://goo.gl/DXrS8t
Smon
Member
**
Offline Offline

Activity: 271
Merit: 10


View Profile
May 04, 2016, 12:35:20 PM
 #6

Poti incerca cu mobilpay


▀▀█▄▄    [websitewhitepaper]  ❒  ATHERO  ❒  Internet 3.0 solution    ▄▄█▀▀
▪  A revolutionary decentralized digital economy  ▪
▄▄█▀▀      Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  GitHub      ▀▀█▄▄
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!