Bitcoin Forum
May 22, 2024, 04:48:53 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Neden linux kullanayim?  (Read 2615 times)
jamieebotwin
Legendary
*

Activity: 809
Merit: 1000

View Profile
January 11, 2016, 01:45:13 AM

linux ile uğraşılmaz gerekmedikçe bana ters(konuyu açan benim)

edit:neden böyle düşünüyorum ? çünkü çok uğraşı gerektiriyor ve windowstan daha düşük performans gösteriyor,ayrıca daha çok enerji tüketiyor.
Windows'a göre biraz daha uğraş gerektirebilir bazı durumlarda. Ama daha düşük performans göstermiyor. Daha çok enerji tüketmiyor. O yüzdendirki web sitelerinde kullanılan sunucuların büyük çoğunluğu linux tabanlı.

ben öyle deneyimledim,windows'u çok kullandım birkaç linux distrosunu denedim:fedora,arch,ubuntu çlerinde en iyisi archtı ama hepsi mobil olan sistemimde daha çok güç tüketti windows'a nazaran ve daha düşük performans gösterdi,fanların çalışma hızını da ekleyelim.sunucularda linux kullanılmasının nedeni linux'un güvenli ve çok özelleştirilebilir oluşu olamaz mı ?

Linuxda fanların çok çalışması ve fazla güç tüketimi sürücülerle ilgili mesela windowslu pc lerde ilk açılışta windows işi devralmadan önce genelde fanlar yüksek çalışır ve windows açıldığında sürücüler devreye girip fanlar sesini keser olay bu aslında doğru Linux dağıtımı&yazılımı doğru donanım kullanıldığında Linux avantaj sağlar windowsun arkaplanda çalıştırdığı yığınla işinize yaramayan işlemlerden kurtulursunuz.
Benim önerdiğim linux kullanım seneryoları;
1. Tek amaç için kullanılan pc ler örnek ofis yazılımları, web sunucusu barındırma, tarayıcıdan çalışan, özel uygulamalar gibi
2. Gizliliğine önem verenler son zamanlarda artan Snowden , Windows 10 , TrueCrypt gibi nice olaylar.
Şuan aklıma gelenler bunlar çoğaltılabilir diğer arkadaşların kıymetli önerileri dinlenebilir.
lugrugzo
Full Member

Activity: 158
Merit: 102

View Profile
January 11, 2016, 12:27:00 PM

linux ile uğraşılmaz gerekmedikçe bana ters(konuyu açan benim)

edit:neden böyle düşünüyorum ? çünkü çok uğraşı gerektiriyor ve windowstan daha düşük performans gösteriyor,ayrıca daha çok enerji tüketiyor.
Windows'a göre biraz daha uğraş gerektirebilir bazı durumlarda. Ama daha düşük performans göstermiyor. Daha çok enerji tüketmiyor. O yüzdendirki web sitelerinde kullanılan sunucuların büyük çoğunluğu linux tabanlı.

ben öyle deneyimledim,windows'u çok kullandım birkaç linux distrosunu denedim:fedora,arch,ubuntu çlerinde en iyisi archtı ama hepsi mobil olan sistemimde daha çok güç tüketti windows'a nazaran ve daha düşük performans gösterdi,fanların çalışma hızını da ekleyelim.sunucularda linux kullanılmasının nedeni linux'un güvenli ve çok özelleştirilebilir oluşu olamaz mı ?

O da var tabi. Her işletim sisteminin kendine göre +- leri var. O yüzdendirki Microsoft bile Azure'de linux kullanıyor.

My posts are not an incentive for investing, always do your own home work.
Pharaohs
Newbie
*

Activity: 5
Merit: 0

View Profile
January 12, 2016, 08:22:35 PM

Windowsun daha performanslı olacağını söyleyenler olmuş fakat linux performans artışına daha yatkındır.Linux Mint'ten şikayetçi olanlar var.Mint ubuntu tabanlı olduğu için ve ubuntuyu hatasız kullanmanızın imkansız olması yüzünden sıkıntı çıkartır Smiley Ama daha hafif Xfce LXDE gibi arayüzleri ya da kendi dağıtımlarını kullanırsanız sağlıklı bir sistem olacaktır.

Linux'un sunucularda kullanılmasının sebebi hem windows'tan güvenliği daha yüksektir.Bu demek değil ki virüs açık bug vs yoktur.Her sistemin açığı vardır fakat Linux açık kaynak ve kullanıcı sayısı az olduğu için kimse tutup Kali Linux'a virüs yazmakla uğraşmaz.Ayrıca Arch sıkıntıdır,sinirinizi kontrol edemiyorsanız tavsiye etmem Cheesy
Zonnk
Full Member

Activity: 154
Merit: 100

View Profile WWW
January 17, 2016, 01:53:52 AM

Her baba yiğidinin harcı değl linux . Linux biraz daha cafcaflı işleri olanlar için birebir Cheesy (MR Robot etkisi altında yazılmıştır.Yazılış sırasında herhangi bir bilgisayar donanımına zarar verilmemiştir Cheesy )

bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
January 17, 2016, 01:55:02 PM

neden linux kullanma? linux tabanli sistemlerde hata ayiklamak oldukca zor ve mesakatli bi is. olusabilecek bir sorunda, sorunun kaynagini bulmak da cozumu uygulamak da oldukca sikintili.
bir paket yuklersin sorunsuz calisir bir guncelleme yaparsin hersey altust olur. hangi dosya nerede nasil saklanir. yazma okuma ayarlari nasil yapilmalidir servisler nasil yetkilendirilir bunlar hep kulfet.
kisisel kullanim icin windowstan otesi yalan. linux u kurarsin sistemi ayarlarsin bir daha arkana bakmazsin. uzerinde oynama yapmadikca yillarca sorunsuz calisir. spesifik isler icin linux kullanilir. ama kisisel kullanim icin altina girilecek bir sistem degil.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
January 17, 2016, 02:18:47 PM

neden linux kullanma? linux tabanli sistemlerde hata ayiklamak oldukca zor ve mesakatli bi is. olusabilecek bir sorunda, sorunun kaynagini bulmak da cozumu uygulamak da oldukca sikintili.
bir paket yuklersin sorunsuz calisir bir guncelleme yaparsin hersey altust olur. hangi dosya nerede nasil saklanir. yazma okuma ayarlari nasil yapilmalidir servisler nasil yetkilendirilir bunlar hep kulfet.
kisisel kullanim icin windowstan otesi yalan. linux u kurarsin sistemi ayarlarsin bir daha arkana bakmazsin. uzerinde oynama yapmadikca yillarca sorunsuz calisir. spesifik isler icin linux kullanilir. ama kisisel kullanim icin altina girilecek bir sistem degil.

20 yılı aşkın bir süredir sektörün içindeyim.
1994 yılından beridir de aktif olarak linux kullanıyorum.
15 yıldır da yönetiyor ve desteğini veriyorum.
Başta bende sizin gibi düşünüyordum. Linux'un ilk zamanlarını hatırlıyorum. Bir ekran kartı, ses kartı veya ethernet kartı tanıtmak meseleydi. Ancak linux günümüzde donanım uyumluluklarını %95 oranında aşmış bir işletim sistemi. En güncel bir diz üstü bilgisayara bir ubuntu veya opensuse kurduğunuzda sorunsuz tüm donanımlarınızı kullanabiliyorsunuz.
Ayrıca masa üstü ortamı olarak çok gelişti. Eskiden sadece xwindow da pencere yöneticilerimiz vardı fvwm, mvm gibi. Artık günümüzde çok ciddi boyutta geliştirilmiş KDE, GNOME, XFCE gibi güzel masa üstü ortamları var. Bundan 7-8 sene önce evet linux zordu ama artık günümüzce windows dan daha kolay kullanması.
kama
Full Member

Activity: 140
Merit: 100

View Profile
January 17, 2016, 02:24:37 PM

KDE masaüstü ortamını çok seviyorum son kde sürümünün bir öncesini,ama linuxun belirttiğim problemlerinin yanında bir de font problemi var.
windowsunki gibi güzel görünen fontları yok.Bu benim isteğimi çok azaltıyor şahsen.

mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
January 17, 2016, 02:35:38 PM

KDE masaüstü ortamını çok seviyorum son kde sürümünün bir öncesini,ama linuxun belirttiğim problemlerinin yanında bir de font problemi var.
windowsunki gibi güzel görünen fontları yok.Bu benim isteğimi çok azaltıyor şahsen.

Yine bir ön yargı ile karşı karşıyayız.
Sandığınızın aksine linux da kendiniz font üretip kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda yüzlerce ücretli ücretsiz font bulup yükleyebilirsiniz.
2 google aramasına bakar sadece. Tabi bu neyi nasıl aradığınız ile ilgili. Bu yüzden Linux 101 eğitimlerinde ben öğrencilerime google arama motorunu nasıl kullanacaklarını da anlatıyorum Smiley
Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, millet facebook tivıtır ve bunun gibi sosyal medya araçlarını cayır cayır kullanırken google arama motorunu sadece kelime veya cümle yazıp ara butonuna basmak zannediyor.
oysa neler neler yapılabiliyor.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: