Bitcoin Forum
May 24, 2024, 08:37:19 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: senkronizasyon hakkında soru  (Read 1473 times)
domthefirst (OP)
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 0

View Profile
January 10, 2016, 10:09:55 PM

bi süredir ara verdiğim için pcden herşeyi kaldırmıştım şimdi kenarından köşesinden biraz daha devam ediyim dedim de bitcoin çekirdeğini indirdim bu şebeke senkronizasyonu bitmek bilmiyor bunun yok mu bi çaresi ne biliyim başka bi yerden indirip dosyaları çekirdeğin içine atma falan olmuyor mu ? belki garip gelebilir bu sorum ama cahillik işte Cheesy
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
January 10, 2016, 10:15:06 PM

bi süredir ara verdiğim için pcden herşeyi kaldırmıştım şimdi kenarından köşesinden biraz daha devam ediyim dedim de bitcoin çekirdeğini indirdim bu şebeke senkronizasyonu bitmek bilmiyor bunun yok mu bi çaresi ne biliyim başka bi yerden indirip dosyaları çekirdeğin içine atma falan olmuyor mu ? belki garip gelebilir bu sorum ama cahillik işte Cheesy

En az 3 günü gözden çıkarın. Senkronizasyonun yavaşlığı dosyanın boyutudan ziyade içindeki işlemlerden kaynaklanıyor. Yani uzun süren kısım indexleme işi. Bu yüzden blokları bir yerden bulup indirseniz bile bu senkronizasyondan kaçış yok Smiley
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
January 10, 2016, 10:15:44 PM

çekirdeği torrente bulabilirsin fakat oda güncel değildir bitcoin core kullanman şartmı blokları indirmeyen bir cüzdan kullan electrum, multibit vb.
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
January 10, 2016, 10:18:03 PM

Bir nebze olsun bu senk. işini hızlandırmak için şunları yapabilirsiniz:

Bitcoin Çekirdeği 0.9.0 ve üst sürümlerde "önce blok headerları" indirilerek "hızlı senkronizasyon" sağlanıyor. Ama yine de bazı durumlar söz konusu.
Bitcoin Çekirdeği'nin senkronizasyonunda internet hızınızın etkisi sistem kaynaklarınıza göre düşük önceliklidir. 8 Mbit internet bağlantısı ile teorik olarak en dolu blokları 1 saniyede indirebilmektesiniz. Bu en dolu bloklarda bile 5.000 civarı işlem olur. Bu işlemlerin tek tek geçerliliğinin kontrolü asıl vakit alan iştir.
Bitcoin Çekirdeği'nde bütün işlemlerin geçerliliği en başından beri kontrol edildiğinden çok fazla cpu zamanı, bellek harcar ve hdd i/o yapar.

Senkronizasyon öncesi:
Hard Disk'in problemlerini tespit edip defrag yapın. Blok zincirinin bulunduğu/bulunacağı dizini komut satırı (yönetici olarak çalıştırın) üzerinden chkdsk D: komutu ile test edin. (Eğer blok zinciri sistemin kurulu olduğu dizin üzerinde bulunuyorsa yeniden başlatarak diski kontrol etmenizi ister.)
Eğer hatayı chkdsk düzeltemezse Windows 10 için "Sürücüleri Birleştir ve İyileştir" üzerinden disk'teki fragmantasyon oranını (parçalanmayı) görüp onarım yapabilirsiniz. (Epey zaman alan bir işlemdir). Onarım bittikten sonra senkronizasyona başlayın.

Senkronizasyon sırasında:
En güncel (0.11.0) Bitcoin çekirdeğinde Bitcoin Çekirdeği'nin kullanacağı sistem kaynakları ile ilgili ayarlar geldi. Menü'de Seçenekler'e gidip Bellek ve CPU tahsis edebilirsiniz. Tüm cpu'larınızı (2 çekirdek 4 thread'li bir cpu için 4 yazın) ve sisteminizde yüklü ram'in en az yarısını Bitcoin Çekirdeği'ne tahsis edin.

Not: Bu ayarı yaptıktan sonra bitcoin çekirdeğini yeniden başlatmanız gerekir.

Buna ek olarak görev yöneticisi üzerinde ayrıntılara gidip bitcoin-qt.exe'nin "önceliğini" Yüksek hale getirebilirsiniz.
domthefirst (OP)
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
January 10, 2016, 10:22:09 PM

aslına bakarsanız blockchainde cüzdanım var aktif olarak ama nedense içimden bi ses çekirdeği indir dedi Smiley cevaplarınız için teşekkürler
carlison
Sr. Member

Activity: 302
Merit: 250

View Profile
January 10, 2016, 11:00:29 PM

Bende 8 gün sürmüştü Cheesy
GALATASARAY GS
Newbie
*

Activity: 18

View Profile
January 11, 2016, 12:54:31 PM

Kotalı kullanıyorum. Benim kotanın içine ediyor bu btc core cüzdanı. Başka önerisi olan var mı arkadaşlar?
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
January 11, 2016, 01:04:13 PM

Kotalı kullanıyorum. Benim kotanın içine ediyor bu btc core cüzdanı. Başka önerisi olan var mı arkadaşlar?
sadece konu başlığınımı okuyorsunuz 3. mesajda alternatif cüzan önerisi yaptım zaten...
Pages: [1]
  Print  

Jump to: