Bitcoin Forum
May 03, 2024, 11:43:06 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Ajutati un noob care de-abia a descoperit moneda asta virtuala  (Read 3414 times)
Klosper (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
January 20, 2016, 07:29:45 PM
 #1

Salut!

Dupa ce am urmarit un filmulet pe Youtube, mi-am creat un portofel pentru BTC pe un stick usb de 16 GB. In mare am inteles cum functioneaza si care-i treaba dar acum trebuie sa aflu cum naiba fac sa-l alimentez cu bitcoin in valoare de aproximativ 100 de lei. Unde fac, cum fac, la cine ma duc? De ce nu pot sa folosesc cardul meu VISA sa cumpar moneda asta virtuala? De ce este totul atat de complicat?

Vreau sa incep sa cumpar bitcoin cu doar 100 de lei pana cand deslusesc toate detaliile. Deasemenea as vrea sa investesc si in alte monede virtuale mai mult sau mai putin cunoscute. So ... help! Sunt din Buc.
1714779786
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714779786

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714779786
Reply with quote  #2

1714779786
Report to moderator
1714779786
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714779786

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714779786
Reply with quote  #2

1714779786
Report to moderator
1714779786
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714779786

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714779786
Reply with quote  #2

1714779786
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 20, 2016, 09:19:40 PM
 #2

Salut!

Dupa ce am urmarit un filmulet pe Youtube, mi-am creat un portofel pentru BTC pe un stick usb de 16 GB. In mare am inteles cum functioneaza si care-i treaba dar acum trebuie sa aflu cum naiba fac sa-l alimentez cu bitcoin in valoare de aproximativ 100 de lei. Unde fac, cum fac, la cine ma duc? De ce nu pot sa folosesc cardul meu VISA sa cumpar moneda asta virtuala? De ce este totul atat de complicat?

Vreau sa incep sa cumpar bitcoin cu doar 100 de lei pana cand deslusesc toate detaliile. Deasemenea as vrea sa investesc si in alte monede virtuale mai mult sau mai putin cunoscute. So ... help! Sunt din Buc.

Bitcoin e o moneda care se tranzactioneaza. Eu folosesc portofel electronic pe telefon, nu pe stick. Intri pe localbitcoins.com si gasesti persoane de unde sa cumperi face to face sau te duci la automatele Zebra si cumperi de acolo. Daca vrei sa tii pe stick cheia privata pentru a fi mai sigura poti sa te duci cu adresa ta la automate sau face to face si cumpara. Pentru a vinde cel mai util e sa ai pe telefon. Intr-adevar nu se recomanda sa ai o suma mare pe telefon.

Card Visa = banci = comisioane. Bitcoin = descentralizare = nu exista o autoritate care sa-l controleze.
Poti cumpara si prin transfer bancar de pe localbitcoins.

Un pic offtopic: paypal care s-a simtit amenintat de Bitcoin intarzia cu saptamanile platile catre firmele care faceau hardware specializat pentru Bitcoin.

Nothing is impossible :-)
Klosper (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
January 20, 2016, 09:32:51 PM
 #3

Da, am vazut care sunt toate variantele pt portofel. Telefonul pe care il am intentionez sa-l schimb in viitorul apropiat asa ca ma gandesc ca nu fac decat sa-mi complic viata daca mi-as pune acum portofelul pe el. Pe PC iar nu e bine pt ca am pierdut in trecut prea multe lucruri importante atunci cand mi-a crapat Windows-ul. Sa-mi tin portofelul pe un site din aceasta nisa nu mi se pare o idee buna pt ca atunci cand devine tinta hack-erilor se duce naibii totul.

Daca m-as intalni cu cineva pt a cumpara bitcoin si primesc bitcoin-ul sub forma unui cod pe o hartie, cum fac sa-l transfer in portofelul meu de pe stick? Nu e necesar ca persoana care-mi da BTC-ul sa-mi faca plata acestuia prin intermediul KEY-ului meu public pe care trebuie sa-l pun la dispozitie de fiecare data?

DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 20, 2016, 09:40:38 PM
Last edit: January 20, 2016, 09:54:00 PM by DanielRo
 #4

Da, am vazut care sunt toate variantele pt portofel. Telefonul pe care il am intentionez sa-l schimb in viitorul apropiat asa ca ma gandesc ca nu fac decat sa-mi complic viata daca mi-as pune acum portofelul pe el. Pe PC iar nu e bine pt ca am pierdut in trecut prea multe lucruri importante atunci cand mi-a crapat Windows-ul. Sa-mi tin portofelul pe un site din aceasta nisa nu mi se pare o idee buna pt ca atunci cand devine tinta hack-erilor se duce naibii totul.

Daca m-as intalni cu cineva pt a cumpara bitcoin si primesc bitcoin-ul sub forma unui cod pe o hartie, cum fac sa-l transfer in portofelul meu de pe stick? Nu e necesar ca persoana care-mi da BTC-ul sa-mi faca plata acestuia prin intermediul KEY-ului meu public pe care trebuie sa-l pun la dispozitie de fiecare data?



Daca te intalnesti cu cineva te duci tu cu adresa ta de Bitcoin intr-un sms sau pe o foaie. Adresa e rezultata din cheia privata dupa vreo 7, 8 pasi de criptare. Portofelul care ti-a creat wallet-ul pe stick ti-a generat si o adresa, sau trebuie sa selectezi tu receive funds ca sa se genereze. Te duci cu adresa si-i spui ca acolo vrei sa ajunga BTC. Dupa care la cateva zeci de secunde intri pe blockchain.info, bagi adresa ta si verifici ca intr-adevar s-au dus BTC acolo. Daca esti la inceput iti recomand sa astepti sa fie si confirmata cel putin o data, adica sa se genereze un bloc care sa includa tranzactia. Sau il rogi pe cel care trimite sa puna fee normal ca sa fii 99% sigur ca ajunge.

Bitcoin-ul nu e un cod pe o hartie. Pe hartie pot fi adrese Bitcoin sau mai exista notiunea de paper wallet.

Bitcoin nu e stocat fizic in portofelul tau electronic, ca un fel de cod. Tranzactia e stocata in toate nodurile din lumea asta. Din cauza asta Bitcoin in Romania nu poate fi catalogat, legal vorbind, ca moneda electronica. Pentru ca nu e stocat fizic, in biti sau bytes vorbind pe acel stick.

Si asa am ajuns la faptul ca inca nu exista legislatie pentru aceste monezi digitale care legal vorbind nu sunt monezi electronice  Grin.

Nothing is impossible :-)
antonioeram
Member
**
Offline Offline

Activity: 109
Merit: 10

Is John Galt, Satoshi ? or viceversa


View Profile WWW
January 20, 2016, 10:06:11 PM
 #5

Salut!

Dupa ce am urmarit un filmulet pe Youtube, mi-am creat un portofel pentru BTC pe un stick usb de 16 GB. In mare am inteles cum functioneaza si care-i treaba dar acum trebuie sa aflu cum naiba fac sa-l alimentez cu bitcoin in valoare de aproximativ 100 de lei. Unde fac, cum fac, la cine ma duc? De ce nu pot sa folosesc cardul meu VISA sa cumpar moneda asta virtuala? De ce este totul atat de complicat?

Vreau sa incep sa cumpar bitcoin cu doar 100 de lei pana cand deslusesc toate detaliile. Deasemenea as vrea sa investesc si in alte monede virtuale mai mult sau mai putin cunoscute. So ... help! Sunt din Buc.

Bitcoin e o moneda care se tranzactioneaza. Eu folosesc portofel electronic pe telefon, nu pe stick. Intri pe localbitcoins.com si gasesti persoane de unde sa cumperi face to face sau te duci la automatele Zebra si cumperi de acolo. Daca vrei sa tii pe stick cheia privata pentru a fi mai sigura poti sa te duci cu adresa ta la automate sau face to face si cumpara. Pentru a vinde cel mai util e sa ai pe telefon. Intr-adevar nu se recomanda sa ai o suma mare pe telefon.

Card Visa = banci = comisioane. Bitcoin = descentralizare = nu exista o autoritate care sa-l controleze.
Poti cumpara si prin transfer bancar de pe localbitcoins.

Un pic offtopic: paypal care s-a simtit amenintat de Bitcoin intarzia cu saptamanile platile catre firmele care faceau hardware specializat pentru Bitcoin.

Salut si felicitari pentru
nu poti sa folosesti pe deplin card-ul pentru deoarece platile cu card-ul sunt reversibile. Tranzactiile cu BTC nu. Asta inseamna (nu este cazul tau), ca dupa ce s-a realizat o tranzactie cu cardul, teoretic, se pot cere banii inapoi (chargeback). Pe care eu ca si comerciant (vanzator), trebuie sa ii dau inapoi, fara intrebari, si ulterior sa deschid o tranzactie de settlement. Pe care sa o castig (sau nu). Care costa si mai ales dureaza.
Exista posibilitatea de a avea tranzactiile cu card ireversibile dar pentru asta trebuie sa ai o aprobare de la VIsa/MC respectiv banca Acquiring. Plus niste costuri destul de mari anuale (mari la volumul tranzactiilor in RO). De aceea toti vanzatorii de BTC au constrangeri la aprobarea platilor cu cardul.

Noi, la BTKO.in, vom accepta plata cu cardul dar doar pentru sume mici , pentru cei ca tine care doresc sa faca primii pasi. Si binenteles prin transfer bancar. BTKO.in fiind o platforma de tranzactionare BTC.

multumesc



PGP - Public Key
https://goo.gl/DXrS8t
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 20, 2016, 10:29:39 PM
 #6

Mult succes in finalizarea proiectului BTKO.in.

Nothing is impossible :-)
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
January 21, 2016, 07:01:30 AM
 #7

O mica adaugare - o adresa BTC este de fapt un hash al cheii publice. Cheia privata o folosesti doar ca sa poti scoate BTC din adresa ta.

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
Klosper (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
January 21, 2016, 08:13:21 AM
 #8

Indrumati-ma catre un vanzator de BTC de incredere, va rog!
dac10
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 557
Merit: 250


View Profile
January 21, 2016, 08:14:18 AM
 #9

Pt. inceput n-ar fi rau sa te intalnesti cu o persoana sa-ti explice sau sa-ti vanda BTC, in B. sunt multi care se ocupa cu, cryptocurressy.
Si n-ar fi rau sa mai astepti, mai intai inveti cum este aceasta lume, in acelasi timp poate mai scade Btc.
Klosper (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
January 21, 2016, 08:28:45 AM
 #10

Multumesc pt sfat!

Ma grabesc putin pt ca am impresia ca pierd trenul asta. Am descoperit tarziu moneda asta, de aproximativ doua zile. Am citit tot ce-am prins despre bitcoin si nu-mi vine sa cred ca exista asa ceva de-atata timp si eu n-am avut habar.

Am de gand sa investesc sume relativ mici, 100-200 de lei treptat pt ca nu ma dau nici pe mine banii afara din casa. Nu gasesc prea multe rezultate pe net legate de vanzatorii din Ro. Ce gasesc ori sunt cu probleme tehnice la site, ori au reclama proasta de genul btxchange unde observ ca toata lumea il injura pe proprietar pe motiv ca ar fi facut nu-stiu-ce tampenii, ori au limita aia de tranzactionare mai mare decat imi permite mie buzunarul.

Un alt factor este si timpul pe care il am eu la dispozitie. Vreau sa cumpar de la cineva de incredere care intelege situatia mea. Pot face transfer bancar, ceea ce-mi doresc este sa nu fiu pacalit, atata tot.
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
January 21, 2016, 08:49:21 AM
 #11

Nu cred ca te pacaleste nimeni pentru 200 lei.  Smiley

Cei de pe localbitcoins sunt seriosi din cate stiu eu. Si vad ca mai sunt unii cu limite mici. La cei cu transfer bancar site-ul are serviciu de escrow si nu ai de ce sa iti faci probleme.

Si nu iti recomand sa cumperi criptomonede daca esti in cautare de imbogatire rapida. Te trezesti ca scade cu 50%, te sperii si vinzi, iar apoi te superi.

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
dac10
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 557
Merit: 250


View Profile
January 21, 2016, 11:10:28 AM
 #12

Stai calm, nu pierzi trenul, cu 2, 3 ani in urma multi s-au grabit sa cumpere si s-a dus Btc-ul si la 190,00€.
Klosper (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
January 21, 2016, 12:46:40 PM
 #13

Am o mica nelamurire.

Dupa cum am spus, portofelul meu este pe un stick.

Am descarcat programelul acela de pe Multibit.org pt un portofel Multibit HD pe care l-am instalat pe un stick nou-nout de 16 GB. Toate bune si frumoase pana aici. Cand am introdus stick-ul intr-un alt laptop si am accesat portofelul, programul m-a intrebat daca vreau sa restaurez un portofel deja existent sau sa creez unul nou. Bineinteles ca am ales sa-l restaurez pe cel facut initial folosind niste cuvinte cheie pe care le-am primit special pt aceasta situatie si pe care mi le-am notat undeva.

Dupa ce am intrat din nou in posesia portofelului am observat ca toate setarile facute de mine s-au resetat. Am introdus apoi stick-ul intr-o unitate de calculator si din nou, programul respectiv m-a intrebat daca vreau sa restaurez sau sa creez un portofel nou. Am ajuns la concluzia ca de fiecare data cand folosesc stick-ul pe un laptop / desktop nou, trebuie sa il restaurez.

Poate sa-mi spuna cineva daca asta e normal ?
dac10
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 557
Merit: 250


View Profile
January 21, 2016, 01:41:00 PM
 #14

 Pe USB, trebuie sa-ti salvezi  doar "wallet.dat"
Deci; %appdata% -Roaming- wallet.dat, poti sa-l tii cat timp vrei pe USB, dar dupa un an de exemplu cad inlocuesti "walletdat", important este ca portofelul Multibit sa fie actualizat si sincronizat!
Klosper (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
January 25, 2016, 05:06:03 PM
 #15

Dar nu am wallet.dat acolo. Ajutor! in Roaming am un folder denumit MultiBitHD. Nu am wallet.dat. Ce fac ?
goanadupabitcoin
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
January 27, 2016, 11:46:08 AM
 #16

Sal.
Am vorbit cu Ike și te-a rugat să îi dai un mesaj pe contact@goanadupabitcoin.ro. O să-ți dea acolo eventual și numărul lui de telefon ca să fie discuția mai personală și te instruiește el, la un nivel cu ceva mai puține cuvinte tehnice. O să vezi că, odată ce îți dai seama cum funcționează lucrurile, e destul de straight-forward procesul.
Cât de curând sper să reușim și noi să facem tutorialele video pentru începători, în care să facem totul să fie foarte-foarte clar. Încă studiem cv-uri și căutăm pe cineva care să facă materialele grafice ca la carte și elegant.
Sper să-ți fim de ajutor. Spor

DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 27, 2016, 11:54:15 AM
 #17

Dar nu am wallet.dat acolo. Ajutor! in Roaming am un folder denumit MultiBitHD. Nu am wallet.dat. Ce fac ?
Cred ca MultiBitHD il tine criptat intr-unul din folderele din Roaming\MultiBitHD.
Asta pare a fi mbhd.wallet.aes.

Later edit: https://www.multibit.org/en/help/hd0.1/files.html

Nothing is impossible :-)
Klosper (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
February 03, 2016, 09:26:59 AM
 #18

Sal.
Am vorbit cu Ike și te-a rugat să îi dai un mesaj pe contact@goanadupabitcoin.ro. O să-ți dea acolo eventual și numărul lui de telefon ca să fie discuția mai personală și te instruiește el, la un nivel cu ceva mai puține cuvinte tehnice. O să vezi că, odată ce îți dai seama cum funcționează lucrurile, e destul de straight-forward procesul.
Cât de curând sper să reușim și noi să facem tutorialele video pentru începători, în care să facem totul să fie foarte-foarte clar. Încă studiem cv-uri și căutăm pe cineva care să facă materialele grafice ca la carte și elegant.
Sper să-ți fim de ajutor. Spor

Am trimis mail de ceva timp si nu raspunde nimeni.
Nea Sandu
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 285


Crypto Way is the only Way!


View Profile WWW
February 06, 2016, 09:56:37 AM
 #19

Sal.
Am vorbit cu Ike și te-a rugat să îi dai un mesaj pe contact@goanadupabitcoin.ro. O să-ți dea acolo eventual și numărul lui de telefon ca să fie discuția mai personală și te instruiește el, la un nivel cu ceva mai puține cuvinte tehnice. O să vezi că, odată ce îți dai seama cum funcționează lucrurile, e destul de straight-forward procesul.
Cât de curând sper să reușim și noi să facem tutorialele video pentru începători, în care să facem totul să fie foarte-foarte clar. Încă studiem cv-uri și căutăm pe cineva care să facă materialele grafice ca la carte și elegant.
Sper să-ți fim de ajutor. Spor

Am trimis mail de ceva timp si nu raspunde nimeni.

Cred ca nu le merge rubrica contact de pe site...
Eu am trimis direct, fara sa folosesc site-ul, pe aceasta adresa contact@goanadupabitcoin.ro si au raspuns.

Succes


Goana dupa Bitcoin

▬▬▬▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  ▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬
..DMEX ..

dac10
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 557
Merit: 250


View Profile
February 06, 2016, 01:19:40 PM
 #20

Sal.
Am vorbit cu Ike și te-a rugat să îi dai un mesaj pe contact@goanadupabitcoin.ro. O să-ți dea acolo eventual și numărul lui de telefon ca să fie discuția mai personală și te instruiește el, la un nivel cu ceva mai puține cuvinte tehnice. O să vezi că, odată ce îți dai seama cum funcționează lucrurile, e destul de straight-forward procesul.
Cât de curând sper să reușim și noi să facem tutorialele video pentru începători, în care să facem totul să fie foarte-foarte clar. Încă studiem cv-uri și căutăm pe cineva care să facă materialele grafice ca la carte și elegant.
Sper să-ți fim de ajutor. Spor

Am trimis mail de ceva timp si nu raspunde nimeni.

Nu te fixa pe Btc., daca as fi in locul tau m-as uita la LTC si PPC.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!