Bitcoin Forum
May 14, 2024, 03:11:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bir kaç soru ve düşünce :)  (Read 1168 times)
acc4clicker (OP)
Newbie
*

Activity: 25
Merit: 0

View Profile
January 28, 2016, 06:11:52 PM

Merhabalar,

Birkaç sorum olacaktı. Bitcoin piyasasına yeni başlamadım ancak yeterli bilgiminde olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden birkaç soru sormak ve acaba mantıklı mı diye sormak istiyorum.
Ufak bir yatırım ile RIG ya da ASIC cihazı almayı düşünüyorum ancak,
1- ASIC cihazlarıyla sadece BTC'mi kazılabiliyor? X11 yada yeni nesil diye adlandırılan COIN'ler kazılamıyor mu? Örnek DASH
2- GPU RIG kurulumuna kalkarsam, bir kaç ekran kartını bağlayıp DASH ya da diğer COIN'lerin trade'inden kazanç sağlanabilir mi?
3- ASIC cihaz alırsam bazı internet siteleri mevcut. ASIC cihazınızı sizden kiralayıp başkalarının kullanımına açıyor, boş kaldığında da siz kullanıyorsunuz. Size saatlik bir kazanç sunuyor. Mantıklı mıdır?
4- Türkiye'de elektrik faturasından dolayı ASIC havuzları ya da GPU havuzlarındaki elektrik masrafları nasıl düşürülebilir? Sanayi'den ufak bir depo kiralansa sonuçta sadece internet ve elektrik gerekecek Smiley Bİrde soğutma.

Sorularım aslında bu kadar. Madencilik karlı mıdır para kazandırır mı diye sormayacağım. Smiley

Peki GPU ile mi havuz oluşturmak lazım. ASIC cihazı mı düşünmek lazım? Birde Cloud Computing var. Anlayacağınız hobi olarak birisine yönelmek istiyorum ancak ROI süreside yılları alsın istemiyorum.

Öneriniz nedir ?
"You Asked For Change, We Gave You Coins" -- casascius
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715699467
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715699467
Reply with quote  #2

1715699467
Report to moderator
herzlos1985
Hero Member

Activity: 662
Merit: 501

View Profile
January 28, 2016, 10:49:52 PM

1.Sha asic cihazlar ile sha256 coinleri kazarsın btc, peercoin, zetacoin, mazacoin vs...
Scrypt asic cihaz ile scrypt coinleri kazarsın litecoin, tagcoin, dogecoin vs...

2.Kazanc saglanabilir ama bu kazancın dişe dokunur bir kazanc olacagini sanmıyorum...

3.Cihazı kiraladıgınızda boş kaldıgı zamanlarda siz kullanırsınız fakat kiraladıgınız yer bu bos zamanın parasını size ödemez..Boş zaman nasıl oluyor onuda tam anlamadım..Ben şuan nicehash te calıstırıyorum cihazları kira gibi ama kazanc hızına gore anlık güncelleniyor ve gunde 4 kez ödeme yapıyorlar..

4.Şu son bi kac aydır zorluk cok fazla arttı,elektrik sogutma yer kira giderleri vs nin dışında bunu göz ardı etmeyin 2 ay once örnek 1000 tl kazanan cihaz suan 700 tl bile kazanmıyor..

en basitinden ben mininge gecen sene haziranda basladım zorluk;

May 31 2015   47,589,591,154   -2.50%   340,659,563 GH/s

Jan 26 2016   120,033,340,651   5.89%   859,232,121 GH/s

Şuan zorluk o zamanın nerdeyse 3 katı ama fiyat o zamanlar 600-700 tl arsı idi simdilerde ise 1100-1200 tl arasında çok iyi hesap yapmadan girme bu işe hesabını iyi yap ve girebildigin kadar büyük gir önce kücükle baslayım deme örnegin 5 tane s7 alacak paran var ise öncelikle 1 tane alayım bakayım deme hesabını iyi yaptıysan 5 tane al ve gir ben zamanında aynı hataya düştüm..
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
January 28, 2016, 11:15:15 PM

Merhabalar,

Birkaç sorum olacaktı. Bitcoin piyasasına yeni başlamadım ancak yeterli bilgiminde olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden birkaç soru sormak ve acaba mantıklı mı diye sormak istiyorum.
Ufak bir yatırım ile RIG ya da ASIC cihazı almayı düşünüyorum ancak,
1- ASIC cihazlarıyla sadece BTC'mi kazılabiliyor? X11 yada yeni nesil diye adlandırılan COIN'ler kazılamıyor mu? Örnek DASH

X11 için asic cihazlar daha üretilmedi. GPU lardan oluşan rigler ile yapılıyor.
BTC için ASIC cihazlar var.

2- GPU RIG kurulumuna kalkarsam, bir kaç ekran kartını bağlayıp DASH ya da diğer COIN'lerin trade'inden kazanç sağlanabilir mi?

bir kaç yüz bin dolar yatırım yapmadan bitcoin mining mantıklı değil.
GPU RIG dediğimiz şey toplama PC. baktın olmuyor ekran kartlarını ikinci el satma ihtimalin var.
ama modası geçmiş ASIC cihazlar direk çöp

3- ASIC cihaz alırsam bazı internet siteleri mevcut. ASIC cihazınızı sizden kiralayıp başkalarının kullanımına açıyor, boş kaldığında da siz kullanıyorsunuz. Size saatlik bir kazanç sunuyor. Mantıklı mıdır?
Evet forumda miner'ı olan bir çok üye bunu yapıyor.
örneğin : https://bitcointalk.org/index.php?topic=1331616.0

4- Türkiye'de elektrik faturasından dolayı ASIC havuzları ya da GPU havuzlarındaki elektrik masrafları nasıl düşürülebilir? Sanayi'den ufak bir depo kiralansa sonuçta sadece internet ve elektrik gerekecek Smiley Bİrde soğutma.
Sorularım aslında bu kadar. Madencilik karlı mıdır para kazandırır mı diye sormayacağım. Smiley
Peki GPU ile mi havuz oluşturmak lazım. ASIC cihazı mı düşünmek lazım? Birde Cloud Computing var. Anlayacağınız hobi olarak birisine yönelmek istiyorum ancak ROI süreside yılları alsın istemiyorum.
Öneriniz nedir ?
Babanızın hes'i yoksa elektrik masrafı Düşürülemez. sanayi elektriği bile pahalı ülkemizde.
cloud computing bambaşka bir konu. acaba cloud mining mi demek istediniz. (did you mean çakmak dedikleri bu galiba...)
cloud mining ise külliyen yalan diyor uzman üyelerimiz.

önerim kendinize 3G destekli bir tablet alıp bol bol forumu okuyun.
arkasından ağlamayacağınız bir mikar para ile önce bitcoin alın daha sonra trade olayını öğrenmeye çalışın.

acc4clicker (OP)
Newbie
*

View Profile
January 29, 2016, 05:46:18 PM

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

@herzlos1985 açıkcası ASIC cihazlarını artık düşünmüyorum. Zorluk seviyesi sonrasında çöp olacak cihaza para vermek mantıklı gelmedi. Alışveriş sitelerinde neden Th/S altı ürünlerin listelendiğini görmeye başladığımı anladım.

@mhanbostanci birkaç yüz bin dolar açıkcası zor Smiley Hatta 3.000 TL'nin altında bir yatırım ile deneme/hobi olarka girişmeyi planlıyorum. Cloud Computing aslında dediğin gibi Cloud Mining ancak bunu NVidia gibi markaların hosting hizmetleri var. AWS'de bunlardan birisi. O yüzden cloud computing adı altında söylemiştim.  Trade olayına geçinde sanırım ilk etapta bunu denemem gerekiyor. Akabinde ufak bir RIG ile (olmadı ikinci el ekran kartı) ile ufak ufak denemeler yapabilrim.

Tekrar teşekkür ederim. Ben bi trade ve RIG hakkında araştırmalara devam edeyim Smiley
acc4clicker (OP)
Newbie
*

View Profile
January 30, 2016, 02:00:49 AM

Kısa bir bilgilendirme yapayım istedim. Bugün Amazon AWS hizmetinden GPU sunucu alarak ETH için yapılandırdım.

Sunucunun saatlik masrafı 0.65 Dolar
Yapılandırma sonrasında aldığım hız 18 Mh
Kısa bir hesaplama sonrasında,

Minute   0.000494   $0.00
Hour           0.029623   $0.08
Day           0.710953   $1.85
Week           4.976670   $12.97
Month   21.328585   $55.58

malesef Amazon AWS ile ETH kazmak hiç karlı değil. 1.5 saat sonra sunucuyu kapattım Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: