Bitcoin Forum
June 19, 2024, 06:23:29 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin mantığı üzerine sorular  (Read 3215 times)
bennasilbuyukadamolucam (OP)
Newbie
*

Activity: 41
Merit: 0

View Profile
February 14, 2016, 11:42:07 AM

Arkadaşlar merhaba, yeni yeni bitcoin üzerine yazılar okuyorum ve anlamaya çalışıyorum. Forumda Bitcoin nedir temalı bir yazı okuyorum ama aklıma takılan bazı şeyler var. Bahsi geçen yazıda bir iki mining poolun madencilerin %50'den fazlasını kontrol ettiğini yazıyordu.

Bitcoin, çıkış amacı itibariyle devletlerden bağımsız ve herhangi bir merkezi yer tarafından üretilemeyecek ( darphane vs. ) şekilde tasarlandı fakat youtube gibi yerlerde bile gerek çin'de gerek birleşik devletler'de ki farmları görüyoruz. Adamlar fabrika gibi çalışıyor. Hadi bu adamların bir pool'a dahil olmadığını düşünelim, poolların içinde inanılmaz işlem gücüyle mining yapan kişiler var.

Ben bu adamlarla rekabetin bir devletle rekabetten farkını anlayamadım. Sen 1 lira kazanırken adam 5 lira kazanıyor. Bu tabii ki algoritmayı çözen asiclerin veya diğer coinler için gpuların cpuların vs. işlem gücüne bağlı yani onların daha fazla algoritma çözmesi normal ama dediğim gibi bunun devletle rekabetten farkı ne ?

goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
February 14, 2016, 11:52:02 AM

devlet arzı kafasına göre belirleyebilir, tek maliyeti kağıt mürekkep ve işçilik olur.aynı zamanda tekeldir. sen para basarsan kalpazanlık olur içeri ayar. amerika merkez bankası isterse milyarlarca dolar para basıp piyasaya sürebilir, ki bunu yaptıda
bitcoindeki arz belli dir şuan için 10 dk da 25 btc, şartlar herkes için eşittir, sende farmını kurup kazabilirsin , bunun önünde engel yoktur.
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
February 14, 2016, 11:55:17 AM

Anlaşılması zor bir soru olmuş. Ağın gücünün belli ülkelerde fazla olması Bitcoini merkezi yapmaz. Sonuçta serbest piyasa. İsteyen istediği kadar cihaz alır çalıştırır. Ne kadar çok rekabet okadar çok ağı güçlendirir.
Newbie
*

View Profile
February 14, 2016, 12:13:56 PM

bitcoindeki arz belli dir şuan için 10 dk da 25 btc, şartlar herkes için eşittir, sende farmını kurup kazabilirsin , bunun önünde engel yoktur.

İşte ben de tam olarak bunu sormaya çalışıyodum. Yani o farm gibi çalışan yerleri geçtim, sağlam cihazlarla binlerce işlem gücüyle mining yapan adamla ben nasıl eşit şarttayım ? benim aylarca uğraşarak kazanacağım miktarı adamlar çok daha çabuk kazanmıyor mu ?

Anlaşılması zor bir soru olmuş. Ağın gücünün belli ülkelerde fazla olması Bitcoini merkezi yapmaz.

Buradaki merkezlerin yerine poollarda sağlam işlem gücüyle kasan adamları koyduğumuz zaman aradaki fark ne onu soruyorum zaten, tek bir merkezden basılamayacağını biliyorum.

Teşekkürler cevaplar için.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
February 14, 2016, 12:23:44 PM

İşte ben de tam olarak bunu sormaya çalışıyodum. Yani o farm gibi çalışan yerleri geçtim, sağlam cihazlarla binlerce işlem gücüyle mining yapan adamla ben nasıl eşit şarttayım ? benim aylarca uğraşarak kazanacağım miktarı adamlar çok daha çabuk kazanmıyor mu ?

Anlaşılması zor bir soru olmuş. Ağın gücünün belli ülkelerde fazla olması Bitcoini merkezi yapmaz.

Buradaki merkezlerin yerine poollarda sağlam işlem gücüyle kasan adamları koyduğumuz zaman aradaki fark ne onu soruyorum zaten, tek bir merkezden basılamayacağını biliyorum.

Teşekkürler cevaplar için.
O işi yapanlar da seninle aynı başladı. Ellerinde bir şey yoktu. Zamanla, yatırımla, ar ge'yle yaptılar bu işi. Öyle havadan gelmedi, gökten zembille inmedi onlara bu bilgiler, asicler...

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

Penguen
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
February 14, 2016, 05:16:47 PM

Türkiyede olmaz onlar kadar kar edemezsin bence. Adamların elektriği bize göre ucuz cihaz maliyetleri uygun devlet teşvikleri var. Bizim daha çok fırın ekmek yememiz lazım. Türkiyede birçok insan BTC yi bilmiyor. Zaten acemilerde bir kaç yere para kaptırırsa bir daha buraya doğru bakmıyor. Yeni girecekleride  kötü etkiliyor.
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
February 14, 2016, 08:10:36 PM

Devlet rekabetini anlayamadım devletler işletmiyor bunları sonuçta serbest piyasa var ortada varsa sermayen onlar gibi açarsın.
Fakat çinliler bu kadar farm ile üretim yapıyor ilerde bitcoin tüm dünyada tanınan gerçek bir para birimi olursa işler değişir işte Smiley
Geleceği gören devletler el altından blockchain teknolojisine yatırımını yapabilir.
Newbie
*

View Profile
February 15, 2016, 12:05:05 AM

Devlet rekabetini anlayamadım devletler işletmiyor bunları sonuçta serbest piyasa var ortada varsa sermayen onlar gibi açarsın.
Fakat çinliler bu kadar farm ile üretim yapıyor ilerde bitcoin tüm dünyada tanınan gerçek bir para birimi olursa işler değişir işte Smiley
Geleceği gören devletler el altından blockchain teknolojisine yatırımını yapabilir.

Çok tekrara düştük ama galiba ben anlatamadım; devletlerin işletmediğini biliyorum. Poollardaki yüksek teknolojiyle işlem yapanlar devletleşiyor yada ben öyle görüyorum. Yani şöyle düşün 2 oranlı bir maça sen 2 lira yatırıp 4 lira alıyorsun, adam 1000 lira yatırıp 2000 lira alıyor.

Eee nolacaktı başka ? diyosunuz muhtemelen ama statü farkı yaratan, eşit olmayan bir sistem nasıl fark yaratabilir ? bunu anlamaya çalışıyorum sadece.

worthyou
Sr. Member

Activity: 335
Merit: 250

View Profile
February 15, 2016, 12:07:41 AM

Doğru söylüyorsun. Poollar merkezileşmenin başka bir adı haline geldi. Buradan itiraz edecekler çıkacaktır, o zaman blok büyüklüğüne neden poollar karar veriyor? sorusunu yöneltmek isterim.

Aslında hayatın bir kuralı diyebiliriz, bitcoin de yaşananlara. Serbest piyasa kuralları. Üretim araçlarının mülkiyetinin kimde olacağı mesele ve bitcoin aslında sosyalist bir araçtan ziyade anarko kapitalist bir araç gibi duruyor.
Newbie
*

View Profile
February 15, 2016, 12:21:56 AM

Doğru söylüyorsun. Poollar merkezileşmenin başka bir adı haline geldi. Buradan itiraz edecekler çıkacaktır, o zaman blok büyüklüğüne neden poollar karar veriyor? sorusunu yöneltmek isterim.

Aslında hayatın bir kuralı diyebiliriz, bitcoin de yaşananlara. Serbest piyasa kuralları. Üretim araçlarının mülkiyetinin kimde olacağı mesele ve bitcoin aslında sosyalist bir araçtan ziyade anarko kapitalist bir araç gibi duruyor.

Sonunda Smiley Yani insanlar zaten bu bitcoin teknolojisini var olan araçları istemedikleri için benimsemediler mi?
Bunun diğer araçlardan bir farkı kalmayacaksa -en azından üretim aşamasında- neden bu kadar yüceltilsin ki ?
Dediğin gibi sosyalist bir işleyiş olmadığı çok açık zaten adı üstünde serbest piyasa.

Hoş gerçi herkes eşit şartta üretim yapabilse yani daha fazla ekipman ve parası olan yatırım yapmasa kısa zamanda bu kadar değer kazanabilir miydi? o da tartışma konusu.

Bilmiyorum belki de çok yanlış yerden bakıyoruz olaya, ben daha yeni yeni okumaya başladım.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
February 15, 2016, 01:12:18 AM

Sonunda Smiley Yani insanlar zaten bu bitcoin teknolojisini var olan araçları istemedikleri için benimsemediler mi?
Bunun diğer araçlardan bir farkı kalmayacaksa -en azından üretim aşamasında- neden bu kadar yüceltilsin ki ?
Dediğin gibi sosyalist bir işleyiş olmadığı çok açık zaten adı üstünde serbest piyasa.

Hoş gerçi herkes eşit şartta üretim yapabilse yani daha fazla ekipman ve parası olan yatırım yapmasa kısa zamanda bu kadar değer kazanabilir miydi? o da tartışma konusu.

Bilmiyorum belki de çok yanlış yerden bakıyoruz olaya, ben daha yeni yeni okumaya başladım.

poollar karar vermiyormuş aktif çekirdeklerin çoğunluğunca belirleniyor sosyalist yani .d
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
February 15, 2016, 01:45:13 AM

Uretime takilmissiniz.

Kullanim kismina agirlik verirseniz olayi daha cabuk kavrarsiniz.
worthyou
Sr. Member

View Profile
February 15, 2016, 04:43:36 AM

Uretime takilmissiniz.

Üstad, nasıl ki FED kafasına göre dolar basıp, bazen doları geri çekip, dünya ekonomisini ABD'nin istediği koşullara göre dizayn ediyorsa, burada da benzer durum geçerli.

Bugün fiat parayla da bitcoin'in sunduğu tüm mal hizmetler alınabiliyor, kullanıcı cephesinden baktığımızda. Bitcoin'in temel farkı merkezi olmayan bir para birimi olması idi. Fakat poollar bitcoin i merkezileştiriyor. Bugün bitcoin'in fiyatına kim karar veriyor? Kullanıcılar mı, hayır. Madenciler.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
February 15, 2016, 04:54:03 AM

Uretime takilmissiniz.

Üstad, nasıl ki FED kafasına göre dolar basıp, bazen doları geri çekip, dünya ekonomisini ABD'nin istediği koşullara göre dizayn ediyorsa, burada da benzer durum geçerli.

Bugün fiat parayla da bitcoin'in sunduğu tüm mal hizmetler alınabiliyor, kullanıcı cephesinden baktığımızda. Bitcoin'in temel farkı merkezi olmayan bir para birimi olması idi. Fakat poollar bitcoin i merkezileştiriyor. Bugün bitcoin'in fiyatına kim karar veriyor? Kullanıcılar mı, hayır. Madenciler.

kimse FED gibi kafasına göre bitcoin basamıyır, ilk postumda yazdım bunu, fiyatı madenciler etkiliyor kabul, ana etkileri her geçen gün azalıyor , çünkü kaxılan bitcoin 15 milyonu geçti, dolaşımdaki btc, kazılandan fazla, bence fiyatı balinalar belirliyor, btc yaygınlaştıkça o etkide azalacak, çözüm bizde aslında , bitcoini sadece yatırım gibi düşübmezsek , para gibi kullanırsak , yaygınlaşmasına karkı sunarsak, saha özgür bir bitcoin olur
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
February 15, 2016, 05:00:36 AM

Sanırım itirazlar madencilerin gücüyle ilgili değil Bitcoinin sosyalist olmaması ile alakalı Smiley
Bakış acınızı değiştirmeniz lazım. Madenciler bu işin can damarıdır fakat bu kontrolü ele geçirip bitcoine kendi istedikleri şekilde yön verebilecekleri manasına gelmiyor. Çoğu madenci blok boyutunun arttırılmasının eksi ve artılarını bilmiyordur bile. Burada önemli olan çekirdek geliştiricilerinin ikna yeteneği.
worthyou
Sr. Member

View Profile
February 15, 2016, 05:01:04 AM

Pool ve asic üreticilerinin şu anda diffte neden olduğu inanılmaz artış bile, kontrolün onlarda olduğunu gösteriyor. İsterlerse cihazları açıyorlar, isterlerse kapatıyorlar, isterlerse yeni geliştirdikleri cihazları satışa çok sonra çıkarıyorlar, ilk başta sadece onlar kullanıyorlar vsvs.

Geri kalanına katılıyorum söyediklerinizin.
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
February 15, 2016, 05:06:31 AM

Pool ve asic üreticilerinin şu anda diffte neden olduğu inanılmaz artış bile, kontrolün onlarda olduğunu gösteriyor. İsterlerse cihazları açıyorlar, isterlerse kapatıyorlar, isterlerse yeni geliştirdikleri cihazları satışa çok sonra çıkarıyorlar, ilk başta sadece onlar kullanıyorlar vsvs.

Geri kalanına katılıyorum söyediklerinizin.

Cihaz açma kapama olayını daha önce konuştuk. Bunun zorluğa bur etkisi yok. Madencileri gözünüzde çok buyutmussunuz. Onların amacı para kazanmak. Farkında olmadan Bitcoini güçlendiriyorlar. Madenciler bitcoin ile ilgili kötü bir karar veremezler. İyi yönde karar vermek mecburiyetindeler. Bu yüzden kontrol onlarda diyemeyiz. Kontrol hala Bitcoinde.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
February 15, 2016, 06:29:57 AM

Arkadaslar konuyu size su sekilde izah edeyim.

Brincisi ister cpu ile kazilsin ister gpu ister fpga ister asic network kendini daima ortalama 10 dakikada 1 blok bulunacak sekilde duzenliyor.
Satoshi bunu tasarlarken bir cok seyi goz onunde bulundurmus.
Bitcoine ilgi arttikca onun fiyatini belirleyen bizleriz madenciler degil, madencilerin fiyat belirlemekte zerre kadar ilgisi yok.
Madenciler bu sistemin islsyebilmesi icin daima olmak zorundadir, isterse 21 milyon coinin tamami uretilsin, ondan sonra bitcoin transferleri nasil gerceklesecek ? Bunu goz ardi etmemenizi tavsiye ederim, kazilabilecek tum coinler kazilsa bile zincirin surekliligi ve transferlerin devam edebilmesi icin madenciler her zaman olmak zorunda.
  Fiyat 1200 dolarlarda iken ortada henuz asic yoktu ilk onsiparisler yeni yeni kargoya verilmeye baslanmisti, o donemde su anki kadar buyuk ciftlikler de yoktu. Bizler ne kadar cok gunluk hayatimiza bitcoini sokarsak arz talep seklinde fiyatini sekillendiriyoruz. Hem bu sekilde degerlenmeseydi asic teknolojiside bu denli gelismezdi. Kimse para kazandirmayacak bir sistem icin milyonlarca dolar ar-ge calismasi ve chip uretimine girmezdi, onu nasil daha hizli daha az enerji tuketen ayni zamanda daha kucuk hale getirmek icin ugrasmazdi. Bilgisayarlarimizda kullandigimiz CPU lar bu gune gelebilmek icin 10 larca yil katetti, oysa bitcoin kazan asic chipleri 5 yilda muazzam bir gelisim gosterdi. 21 milyon coin kazildiktan sonra madenciler yine para kazanmaya devam edecekler buda transfer ucretleri olacak. O gun geldiginde bugunku kadar buyuk ciftlikler olmayacak elbette ama teknoloji 5 yilda buraya geldiyse 100 yil sonrasini siz dusunun.
  Kafasi karisan arkadaslarin anlatmak istedikleri adamlar cok kazaniyor biz az kazaniyoruz seklinde olmus. Yillar evvel verdigim bir ornek vardi tekrar onu vermek istiyorum. Bitcoin 2009 yilinda bir define adasi idi, altinlar cil cil plajda idi, elle topluyordun bu cpu madenciligi, sonra kumsalda birsey kalmadi, ancak kumlarin arasinda olanlar ve su kenarindakiler vardi, bunlar icin biraz para harcayip kazma kurek belkide maden dedektoru almaniz icap etti, buna gpu yani ekran kartlari ile olan madencilikti, bunada kismen gucu yeten hatri sayilir kesim aramaya devam etti, sonra sura girmek snorkel ile dalmak gerekti biraz daha derine ise tuple dalmak bu noktada fpga dedigimiz cihazlar devreye girdi, daha fazla teknik bilgi detay ve sermaye gerektiriyordu, derken ilk nesil asicler geldi, bunlarda minik robot denizaltilar, parasi olan bir kac duzine alip bu ise devam edebildi, edemeyen birakmak zorunda kaldi, derken simdiki yeni nesil asicler ise cok daha derinde ve size nukleer denizalti gerekiyor, bunun icinde cooooook buyuk sermaye gerekiyor. ordulari olanlar kazmaya devam ediyor. Ve simdi 6 yil sonra bitcoini yeni duyan arkadaslari gozumun onunde elinde kazma kurek sahile kosup birsey bulamayip derinlerdeki denizaltilara isyan ederken goruyorum.
Newbie
*

View Profile
February 15, 2016, 08:18:37 AM

@DeepCoin Ben burada denizaltılara isyan etmiyorum. Bu işe emek veren, yıllarca uğraşıp okuyup yatırım yapan insanlar tabii ki pastadan daha fazla pay alacak. Burada yadırganacak bir durum yok. Bitcoinin fiyatını belirleyen bizleriz diyorsun, mesela şöyle sorayım; elinde yüklü miktarda bitcoin bulunan kişiler veya işletmeler - Alp Işık bir videosunda Çin'de TSİ ile gece 2'de başlayan dalgalanmalardan bahsediyordu - bunları belli periyotlarda satarak piyasayı manipüle edemez mi ?
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
February 15, 2016, 08:34:32 AM

@DeepCoin Ben burada denizaltılara isyan etmiyorum. Bu işe emek veren, yıllarca uğraşıp okuyup yatırım yapan insanlar tabii ki pastadan daha fazla pay alacak. Burada yadırganacak bir durum yok. Bitcoinin fiyatını belirleyen bizleriz diyorsun, mesela şöyle sorayım; elinde yüklü miktarda bitcoin bulunan kişiler veya işletmeler - Alp Işık bir videosunda Çin'de TSİ ile gece 2'de başlayan dalgalanmalardan bahsediyordu - bunları belli periyotlarda satarak piyasayı manipüle edemez mi ?

Konu iyice sapıyor. @deepcoin konunun başındaki sorulan sorulara çok güzel mantıklı bir cevap vermiş. Konu manipülasyon değil ki. Elinde yüklü miktarda coin olan piyasayı manipüle edebilir. Bunu madencilerde yapabilir, borsalarda yapabilir, elinde yüklü miktarda coin olan bir şahıs bile yapabilir. Bitcoin yaygınlaştıkça manipüle edilebilirliği azalacaktır. Asla sıfıra inmez.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: