Bitcoin Forum
May 26, 2024, 01:18:41 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin mantığı üzerine sorular  (Read 3215 times)
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
February 15, 2016, 01:12:50 PM

@DeepCoin Ben burada denizaltılara isyan etmiyorum. Bu işe emek veren, yıllarca uğraşıp okuyup yatırım yapan insanlar tabii ki pastadan daha fazla pay alacak. Burada yadırganacak bir durum yok. Bitcoinin fiyatını belirleyen bizleriz diyorsun, mesela şöyle sorayım; elinde yüklü miktarda bitcoin bulunan kişiler veya işletmeler - Alp Işık bir videosunda Çin'de TSİ ile gece 2'de başlayan dalgalanmalardan bahsediyordu - bunları belli periyotlarda satarak piyasayı manipüle edemez mi ?

Klasik finans sektörü manipüle edilmiyor mu? Sen daha bundan 15-20 sene önce Develüasyon yaşayıp paranın değerini 2 kat kaybetmedin mi? Ben çok net hatırlıyorum, 1 dolar 300.000 TL iken bir gecede 600.000 TL'ye çıkmıştı. Bu gece öncesi dolar stoku yapanlar kimlerdi? Bu duyumu nereden almışlardı? O gün 1 dolar bugünün parası ile 0.3 TL (30 kuruş'a denk geliyor) Şu anda 1 dolar 3 TL (eski parayla 3 milyon TL).
Hepi topu 15 yılda senin cebindeki para %1000 değer kaybetti. Bu manipülasyonun daniskasıdır.

Bitcoin'in varlık dağıtımına bakalım. En zengin 100 adres toplam bitcoinlerin %20'sini elinde tutuyor (ki bu %20'nin içerisinde borsalar var, borsalardaki paralar da borsalara ait değil, kullanıcılarına ait). http://www.bitcoinrichlist.com/top100

Diğer varlıklara bir göz atalım mı? En zengin 20 amerikalının mal varlığı 152 milyon amerikalıdan daha fazla. Bu amerikanın %50'sinden daha fazla bir nüfus demek. http://www.ips-dc.org/billionaire-bonanza/

Diğer ülkelerde durum daha da beter.

Bitcoin'in şu anki dağılımı diğer bütün para birimlerinden daha adildir.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

jamieebotwin
Legendary
*

Activity: 809
Merit: 1000

View Profile
February 16, 2016, 02:04:26 PM

bitcoindeki arz belli dir şuan için 10 dk da 25 btc, şartlar herkes için eşittir, sende farmını kurup kazabilirsin , bunun önünde engel yoktur.

İşte ben de tam olarak bunu sormaya çalışıyodum. Yani o farm gibi çalışan yerleri geçtim, sağlam cihazlarla binlerce işlem gücüyle mining yapan adamla ben nasıl eşit şarttayım ? benim aylarca uğraşarak kazanacağım miktarı adamlar çok daha çabuk kazanmıyor mu ?

Şöyle örnek verirsek adam 100 bin dolar yatırım yapıyor 200 bin dolar kazanıyor sen ise bin dolar yatırım yapıyorsun 2 bin dolar kazanıyorsun şartlar gayet eşit değil mi sence?
Penguen
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
February 16, 2016, 02:13:39 PM

Ne demişler Para parayı çeker. Ne kadar çok para yatırırsan o kadar çok kazancın olur. Tersten bakalım. o kadar çok kazanırsan da vergi dairesine nasıl açıklarsın bilemiyorum.
bennasilbuyukadamolucam (OP)
Newbie
*

Activity: 41
Merit: 0

View Profile
February 17, 2016, 08:58:41 AM

bitcoindeki arz belli dir şuan için 10 dk da 25 btc, şartlar herkes için eşittir, sende farmını kurup kazabilirsin , bunun önünde engel yoktur.

İşte ben de tam olarak bunu sormaya çalışıyodum. Yani o farm gibi çalışan yerleri geçtim, sağlam cihazlarla binlerce işlem gücüyle mining yapan adamla ben nasıl eşit şarttayım ? benim aylarca uğraşarak kazanacağım miktarı adamlar çok daha çabuk kazanmıyor mu ?

Şöyle örnek verirsek adam 100 bin dolar yatırım yapıyor 200 bin dolar kazanıyor sen ise bin dolar yatırım yapıyorsun 2 bin dolar kazanıyorsun şartlar gayet eşit değil mi sence?

100 bin dolar yatırım yapan yer sadece bu işe endekslidir. Yabancı forumları okuyosan görmüşsündür, youtubeda falan da var; bazıları minerların kurulu olduğu alanın fotoğraflarını atmışlar ki genellikle bunlar asyadan. Adam Nepal'e, Çin'e, Hindistan'a kuruyor bunları elektrik ya çok ucuz, ya da kayda değecek bir miktar değil (keza diğer masraflar da aynı şekilde). Bitcoin rezervlerinin büyük bölümününde o coğrafyada olduğu söyleniliyor. Benim söylemeye çalıştığım bu rezervleri ellerinde tutanların modern fed haline gelecek olması. Yanılıyor olabilirim sonuçta ne ekonomistim, ne de bu konularla ilgili yazılımsal bilgim var. Dediğim gibi yeni yeni araştırıyorum ama benim gördüğüm bu. Çıkış amacı insanların üretimini haksız kazançla elde eden banka ve aracı kurumlara karşı alternatif olan bir sistemin, bu hale gelmemesi gerekiyor.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
February 17, 2016, 06:17:40 PM

100 bin dolar yatırım yapan yer sadece bu işe endekslidir. Yabancı forumları okuyosan görmüşsündür, youtubeda falan da var; bazıları minerların kurulu olduğu alanın fotoğraflarını atmışlar ki genellikle bunlar asyadan. Adam Nepal'e, Çin'e, Hindistan'a kuruyor bunları elektrik ya çok ucuz, ya da kayda değecek bir miktar değil (keza diğer masraflar da aynı şekilde). Bitcoin rezervlerinin büyük bölümününde o coğrafyada olduğu söyleniliyor. Benim söylemeye çalıştığım bu rezervleri ellerinde tutanların modern fed haline gelecek olması. Yanılıyor olabilirim sonuçta ne ekonomistim, ne de bu konularla ilgili yazılımsal bilgim var. Dediğim gibi yeni yeni araştırıyorum ama benim gördüğüm bu. Çıkış amacı insanların üretimini haksız kazançla elde eden banka ve aracı kurumlara karşı alternatif olan bir sistemin, bu hale gelmemesi gerekiyor.

Dostum bence siz Bitcoin nedir ve nasil calisir tekrar bir gozden gecirin. Nacizane tavsiyem size bu.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: