Bitcoin Forum
June 17, 2024, 01:41:30 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yeni başladım bazı sorularım var  (Read 1866 times)
chungzhu (OP)
Newbie
*

Activity: 46
Merit: 0

View Profile
February 21, 2016, 08:47:55 PM

merhabalar ben bitcoini uzun zamandır takip ediyorum ama teoride herşey yakın zamanda pratiğe geçmeyi düşünüyorum bitcoin alacağım ancak hangi cüzdanı seçmem gerektiğini tam olarak anlayamadım internete bağlı olmasını istiyorum ancak güvenli değil diye yorumlar okumuştum aydınlatacak bir arkadaş varmı?
Penguen
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
February 21, 2016, 08:57:08 PM

merhabalar ben bitcoini uzun zamandır takip ediyorum ama teoride herşey yakın zamanda pratiğe geçmeyi düşünüyorum bitcoin alacağım ancak hangi cüzdanı seçmem gerektiğini tam olarak anlayamadım internete bağlı olmasını istiyorum ancak güvenli değil diye yorumlar okumuştum aydınlatacak bir arkadaş varmı?

Ne kadar yatırım yapacağına bağlı. Başlangıç için çok miktarla başlama zaten küçük miktarlarda denemeler yap. O yüzden hangi borsada işlem yapacaksan ordaki cüzdanında tutman en mantıklısı. Büyük miktarlara geçince o zaman kendine internet bağlantısı olmayan bir pc de cüzdan açarsın.
o zamana kadar öğrenirsin hangi cüzdan iyidir diye zaten.
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
February 21, 2016, 08:59:23 PM

Bizim baba cüzdanımız tabi ki bitcoin core fakat sekronizasyon süresi nedeniyle pek tercih edilmiyor. Bunun yerine alternatif client olan electrum ya da multibit kullanabilirsin. 3.parti cüzdanlar hiçbirzaman tam güvenlik sağlayamadıkları için pek önerilmezler ama sizin için küçük sayılabilecek miktarlar için XAPO ya da blockchain kullanabilirsiniz. Android için ise Mycelium ya da Bitcoin Wallet kullanabilirsiniz.
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
February 21, 2016, 09:02:36 PM

Ne kadar yatırım yapacağına bağlı. Başlangıç için çok miktarla başlama zaten küçük miktarlarda denemeler yap. O yüzden hangi borsada işlem yapacaksan ordaki cüzdanında tutman en mantıklısı. Büyük miktarlara geçince o zaman kendine internet bağlantısı olmayan bir pc de cüzdan açarsın.

Borsaları cüzdan olarak kullanmak ya da bitcoinlerinizi uzun süre orada tutmak %100 risklidir. Daha kısa süre önce Cyrptsy soyuldu. Neye dayanarak böyle bir öneride bulunuyorsunuz. Asla borsalarda bitcoin tutmayın. Bitcoinleriniz çalınabilir, çalınmasa bile bu bitcoinler piyasayı manipüle etmek için kullanılır. Sizin bitcoinlerinizle piyasada at koştururlar.
Penguen
Hero Member

View Profile
February 21, 2016, 09:05:29 PM

Küçük miktarda dediğimi okumadın heralde. Küçük miktarda ordan oraya atarken fee ödeyerek para kalmaz. Çok miktarda tabiki borsada tutmak akıllıca değil.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2422
Merit: 1358

View Profile
February 21, 2016, 11:03:34 PM

Borsaları cüzdan olarak kullanmak ya da bitcoinlerinizi uzun süre orada tutmak %100 risklidir. Daha kısa süre önce Cyrptsy soyuldu. Neye dayanarak böyle bir öneride bulunuyorsunuz. Asla borsalarda bitcoin tutmayın. Bitcoinleriniz çalınabilir, çalınmasa bile bu bitcoinler piyasayı manipüle etmek için kullanılır. Sizin bitcoinlerinizle piyasada at koştururlar.
Burada yazılanlara aynen katılıyorum. Borsalarda websitelerinde %100 bitcoin tutmayın.
Çok gerekmedikçe online wallet da kullanmayın (alışveriş ve anlık işlemler hariç)
Eğer bu işe kökünden gireyim ve aşırı güvenli olsun diyorsanız bitcoin core'u indirmelisiniz.
Ama daha yeni başladığınız için electrum, multibit ve android'de btc wallet'ı ile alıştırın derim. Depolamak için güvenliler.
chungzhu (OP)
Newbie
*

Activity: 46
Merit: 0

View Profile
February 22, 2016, 09:21:06 AM

Peki bilgisayarda tutmak yerine usb bellek tarzı bişiyde tutabilmem için ne yapmam lazım cüzdan taşır gibi usb bellek taşırım
Penguen
Hero Member

View Profile
February 22, 2016, 09:40:21 AM

Peki bilgisayarda tutmak yerine usb bellek tarzı bişiyde tutabilmem için ne yapmam lazım cüzdan taşır gibi usb bellek taşırım

USB belleğin bozulma riskide var sonuçta. Bu kişisel risk alma kararıdır. En risksiz size hangisi geliyorsa onu tercih etmelisiniz. Ben şahsım adına internete bağlı olmaya kimsenin bilmediği özel kasada saklayacağım bir laptopta saklardım. (Tabi çok BTC olduğunda)
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
February 22, 2016, 07:08:36 PM

Sayet Bitcoinleri uzun sureli saklamak ise amaciniz, devamli kullanmak yerine yatirim amacli alip saklamak istiyorsaniz herhangi bir cuzdana gerek yok. private keyinizi saklayin kafii. Bu kagit olur, dovme olur, deri alti implant olur, size kalmis.
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
February 22, 2016, 07:59:20 PM

En kolayı @deepcoin'in dediği gibi özel anahtarı alıp birçok yere(usb, kağıt cüzdan vs. aklına gelebilecek herşey) kopyalayarak saklamak. Profesyonel bir şeyler arıyorsan buradaki hardware cüzdanları deneyebilirsin.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
February 25, 2016, 04:14:02 AM

Sayet Bitcoinleri uzun sureli saklamak ise amaciniz, devamli kullanmak yerine yatirim amacli alip saklamak istiyorsaniz herhangi bir cuzdana gerek yok. private keyinizi saklayin kafii. Bu kagit olur, dovme olur, deri alti implant olur, size kalmis.

Private key nedir diye sorsam çok mu alakasız olur burda ? Smiley

https://bitcointalk.org/index.php?topic=985903.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=277495.msg2970833#msg2970833
armadora
Sr. Member

Activity: 413
Merit: 250

View Profile
February 26, 2016, 09:43:08 AM

Private key nedir diye sorsam çok mu alakasız olur burda ? Smiley

https://bitcointalk.org/index.php?topic=985903.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=277495.msg2970833#msg2970833

çok afedersiniz normalde böyle hazıra konma peşinde bir insan değilimdir araştırmayı ve okumayı severim ama bitcoin konusunda çok acemi ve forumda da yeniyim. Yine de üşenmeyip sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim. Peki merak ettim private keyi sakladık bitcoin cüzdanını kaldırdık verilerin hepsi formatlandı gitti diyelim. Yine programı kurup dünyanın öbür ucunda da olsanız bitcoinlerinize tekrar ulaşabilirsiniz demişsiniz. Ancak benim merak ettiğim bu coinler nerede benim adıma saklanıyorda tekrar o key ile istediğim an herşeyden bağımsız olarak ulaşabiliyorum?

bitcoin bakiyen daha önceki onaylanmış bitcoin blokların içinde kayıt edilmiş oluyor ve sen yine başka bir adrese gönderinceye kadar senin bitcoin adres bakiyende kalıyor. istediğin zaman sahip olduğun bitcoin adresinin private key i ile de kullandığın cüzdana aktarabiliyorsun.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: