Bitcoin Forum
May 27, 2024, 09:16:58 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Artvin Cerattepe.  (Read 2329 times)
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
February 29, 2016, 12:14:23 PM

attığım linkteki 3. madde

Durup Duruken Ortaya Çıkan Bu İtirazın Ve Olayların Zamanlaması Manidar
Durup dururken ortaya çıkması manidar olan siyaset ve tarih bilgisi 5 yıl geriye gidemeyen,  klavye gazetecileri ve yorumcuları olsa gerek. Artvin’in maden karşıtı mücadelesinin 25 yıllık bir tarihi var. Siyaset bilgisi bu iktidarın tarihçesi ile sınırlı olanlara hatırlatalım: Artvin maden karşıtı mücadelesi, merkezinde Yeşil Artvin Derneği olan bu toprakların en eski yerel çevre hareketlerinden. Cengiz Holding Artvin’i çevreleyen tepe ve dağlarda madencilik faaliyetine girişmek isteyen ilk şirket değil. Artvinliler 1990’lar boyunca Cominco Madencilik, 2000’li yılların ilk yarısında da Kanadalı IMNET Mining’e karşı benzer bir mücadele yürütüyor ve her ikisinde de başarılı oluyorlar. Uzun uğraşların sonunda Kanadalı şirketin bölgeye ait madencilik ruhsatı 2008 yılında Danıştay tarafından bozuluyor ve Artvin rahat bir nefes alıyor. Bu rahat nefes hepi-topu iki yıl sürüyor ve 2010 yılında çıkan yeni maden yasasıyla bölge yeniden madencilik faaliyetine açılıyor. 2012 yılında pek bir ahbap-çavuş ilişkisi içerisinde gerçekleşen bir ihalenin ardından Artvin şehrinin üst kotlarına yayılmış 4361 hektar büyüklüğünde devasa iki alanda madencilik hakkı, adı ile müstesna, Özaltın şirketine veriliyor. Artvin Arhavili Özaltın, kısa bir süre sonra bu hakkı –Artvinlilerin de şüphelendiği gibi– daha büyük bir oyuncu olan komşu Rize menşeli Cengiz Holding’e devrediyor. Bu uzun al gülüm ver gülüm hikayelerinden arta kalan şu: Artvin mücadelesinin birikimi hem bugünün hem de dünün olağan şüphelileri karşısında yükseliyor; Artvin dünün ekstraksiyon ekonomisi ile bugünün müşterekler yağmasını bir arada düşünmemizi sağlıyor.
fuathan
Hero Member

Activity: 1092
Merit: 520

Aleph.im

View Profile
February 29, 2016, 02:55:16 PM

Artvin Cerattepe'deki Madene Hayir!  Kampanya ve gosterileri hakkinda ne dusunuyor sunuz?
Sizce cevre duyarliligi ikiyuzlu bir sey mi?

Neden iki yüzlü olsun?.. Çevreyi para babalarına peşkeş çekmek mi dürüstlük?..
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
February 29, 2016, 04:14:34 PM

Benim anlamadığım neden cengiz inşaatın tüm işlerine koca ülkenin cumurbaşkanı hep destek?akp li arkadaş kendince kendilerini haklı çıkarmaya çalışmışta hiç düşünmüyormusunuz neden bu adam hep birilerine aşırı rant sağlıyacak işleri hep gazlıyor?hep destek tam destek oluyor?devletin polisini askerini kullanıyor.
sen biliyormusun arkadaşım o arazide 3500 ağaç kesilince ne kadar bir alan kelleşecek daha sonra o araziyi orman vasfını yitirmiş arazi diye başkarına peşkeş çekilecek. o madenler kazma küreklemi çıkarılıyor sanıyorsun?kullanılan maddeler doğayı kirletmeyecekmi? ormanın içinde calısılacak etrafına aman bi santiye yapalım aman cift serit yol yapalım derken o orman yok olmayacakmı?karsılıgında ne cıkarılacak? bakır. en dandik maden git sen bakırı dısardan al yeterki o bakırdan elektronik alet üret. teknolojik madde ihracatı türkiyenin ekonomik büyüklüğü %3. sen bakırı cıkaracaksın koreliye satacaksın 1 ton bakırı sattığın paraya adam sana 3 ay sonra 1 telefon olarak geri satacak.ee ne anladım ben bu işten?elalemin yabancısı daha cok para kazansın diye dogayı niye katlediyorsun?sen bunu anlamıcaksın ama cocugun yada torunun ne kaybettiği gorunce bizim peder beyin generasyonu ne gerizekalıymıs diyecekler. ülkeyi karıs karıs satmışlar satamadıklarınıda linc edip kullanılmaz hale getirmişler diyecekler

bonus:2023 te lozan bitiyor o zaman asıl biz cıkaracaz yeraltı kaynaklarımızı asıl sen o zaman gör yükselen türküyemi. ee bizim suan cıkardığımız madenleri nasıl çıkarıyoruz o zaman. olm ole diil asıl 2023 ce cıkaracaz simdi limitli cıkarabilioz. borda var zaten borla calısan uçakta ürettik hemde ısık hızından hızlı
magnific61 (OP)
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
February 29, 2016, 06:50:43 PM

Herkes bildigi kadari ile yorum yapti.
Herkes kendi iradesini koydu ortaya.
Elbette ki herkesin gorusune desteklemesem de katilmasam da sonuna kadar saygi duyuyor ve takdir ediyorum.
Kisisel olarak yaniliyor olabilecegim bir cok konu olabilir elbette. Zaten bu paylasimlarin ve yorumlarin maksadi da bu degil mi. Herkes gorusunu ortaya koyacak ve herkes birbirinin gorusunden begendigini, payina duseni alacak.
Olay bu kadar basit.
twn
Legendary
*

Activity: 1204
Merit: 1011

View Profile
February 29, 2016, 09:42:24 PM

Elbette ki herkesin gorusune desteklemesem de katilmasam da sonuna kadar saygi duyuyor ve takdir ediyorum.
Kisisel olarak yaniliyor olabilecegim bir cok konu olabilir elbette. Zaten bu paylasimlarin ve yorumlarin maksadi da bu degil mi. Herkes gorusunu ortaya koyacak ve herkes birbirinin gorusunden begendigini, payina duseni alacak.
Olay bu kadar basit.

Neredeyse 15 senedir iktidarda tek parti varken yazınız chp ve hdp uzerinden gitmiş.hem muhalfet cok zayıf diyorsunuz hemde herseye tas koyuyorlar diyorsunuz.
15 senedir akp her istediğini bu ulkede yapabiliyor.o yuzden magdur edebiyatı yapılması benim hosuma gitmiyor.
magnific61 (OP)
Full Member

View Profile
February 29, 2016, 09:55:27 PM

Olay bu kadar basit.

Neredeyse 15 senedir iktidarda tek parti varken yazınız chp ve hdp uzerinden gitmiş.hem muhalfet cok zayıf diyorsunuz hemde herseye tas koyuyorlar diyorsunuz.
15 senedir akp her istediğini bu ulkede yapabiliyor.o yuzden magdur edebiyatı yapılması benim hosuma gitmiyor.

Kimse magdur edebiyati yapmiyor ki.
Ayrica bazi, muhalefet partileri birakin, zayifligi, dupeduz bir ihanet icindeler. Akparti yaklasik 15 senedir iktidarda ve kabul etmek gerek ki bir cok konuda (hala bir cok eksiklik ve hatta, yanlisligin oldugunu ve iktidar, partisinin de yanlis politikalari oldugu gercegini gozardi etmeden) gayet, kayda, deger gelismelere imza, attigi da bir gercek.
Bircok milli savunma hamlesi bu iktidar doneminde atildi. Pek cok demokratik gelisim yasandi ve bircok yasak kalkti. Bunu isterseniz kendi anadilini bile rahatca konusamayan kurtlere sorun.
Ayrica sosyal devlet politikalari ile de en azindan zengin ile fakir arasindaki ucurumun azalmasinda yardimci olmustur.
Kanaatimce muhalefetin en buyuk zayifligi iktidarin imza, attigi islere faydali ya da faydasiz dogrudan hayir demesidir.
Bazi muhalefet partileri ise bunu bir adim oteye tasiyarak halki iktidara, dolayisi ile devletin polis ve askeri gucune karsi bir kalkismaya vardiracak kadar ileri gidiyorlar.
Iktidar, partisi gitsin  de, isterse ulke batain zihniyeti ile hareket hepimizi bir felakete goturur.
Unutmayalim ki baska Turkiye yok.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
February 29, 2016, 10:29:30 PM

Hocam insanların fikirleri değişir ama giden doğa geri gelmez

Konuyu baştan sona okudum. Bana göre tek doğru tespit bu.
Bu olay 3.500 ağaçla başlar gerisi gelir. Biz çatlasak ta patlasak ta tek parti iktidarı bağırta bağırta istediğini yapar.
Vatandaş ikilemde kalır. Ulam para var ama doğayı da hallettik a.q. noktasına gelir.
Filler tepişir olan çimenlere olur diye bir söz var. olan oradaki doğaya olacak.
andromeda876
Full Member

View Profile
March 02, 2016, 09:44:11 PM

Bu olay 3.500 ağaçla başlar gerisi gelir. Biz çatlasak ta patlasak ta tek parti iktidarı bağırta bağırta istediğini yapar.
Vatandaş ikilemde kalır. Ulam para var ama doğayı da hallettik a.q. noktasına gelir.
Filler tepişir olan çimenlere olur diye bir söz var. olan oradaki doğaya olacak.

bu insanların doğanın ne anlama geldiğinden haberi yok nasıl 3500 ağacı kesmekten bahsedebiliyorlar o ağaçların yetişmesi ne kadar zor her şeyin anlamı para mı bu hayatta insanşlığımıızı yitirir olduk ya çok kızıyorum bu olaylara yazıkk!!
magnific61 (OP)
Full Member

View Profile
March 03, 2016, 12:31:20 PM

bu insanların doğanın ne anlama geldiğinden haberi yok nasıl 3500 ağacı kesmekten bahsedebiliyorlar o ağaçların yetişmesi ne kadar zor her şeyin anlamı para mı bu hayatta insanşlığımıızı yitirir olduk ya çok kızıyorum bu olaylara yazıkk!!
Kusura bakmayim ama ben bu 3500 agac hassasiyetini, samimiyetsiz, ve buyuk oranda siyasi buluyorum. Baskalari yapinca kimsenin sesinin cikmadigi bir cok olay var elimizde. Mesela Yalova olayi.  Butun bu cevreci, guruh neredeydi o zaman diye sormadan edemiyor insan.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
March 04, 2016, 01:56:08 PM

Ekolojik direniş son yıllarda tüm dünyada çok destek bulan ve politikayla içli dışlı seyreden bir hareket.
Hatta bilirsiniz gezi de böyleydi. Hatta bu hareketlerin sonucunda barışçıl ve çevre dostu siyasi partiler (yeşiller, yeşil partiler falan) kuruldu avrupa'da.
iktidarın korkusu da böyle bir hareketin türkiye'de de güçlü bir sivil iradeye dönüşmesi. Çünkü zayıf denilen muhalefetten çok daha dişli bir muhalefet kurulabilme ihtimali var bunun sonucunda.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: