Bitcoin Forum
June 16, 2024, 03:57:19 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Rusyada Bitcoin kullanana hapis cezası  (Read 3748 times)
gorkem (OP)
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
March 18, 2016, 12:11:46 PM

Sanal para birimi Bitcoin, Rusya'da yasaklandı. Rusya Merkez Bankası, Rusya'nın para biriminin Ruble olduğunu ve Bitcoin'in Rusya'da para birimi olarak kullanılamayacağını açıkladı.

Rusya'nın Bitcoin'i yasaklaması, ülkedeki hiçbir kamu veya eğitim kurumunun Bitcoin'i kabul etmeyeceği anlamına gelirken ülkede faaliyet gösteren özel kuruluşlar da alınan karar doğrıltusunda dijatal parayı kabul etmeyecekler. Rusya'da yaşayan bireysel Bitcoin kullanıcıları ise web üzerinden satın almalar yapmaya devam edebilecek.

Rusya’da önerilen yeni yasa tasarısı kabul edilirse Bitcoin kullananları hapis cezası bekliyor. Üstelik bu ceza 4 yıla kadar çıkabilir.

Sanal para birimi Bitcoin tüm dünyada birçok amaç için kullanılıyor. Ne yazık ki bu kullanım alanları arasında arkada iz bırakmadan kara aklamak ve illegal ürünler almak gibi suçluların işine yarayan şeyler de bulunuyor. Bu durum tüm dünyada hükümetlerin sanal para birimlerine karşı temkinli yaklaşmasına neden oluyor. Rusya ise başta Bitcoin olmak üzere sanal paraya karşı çok daha sert önlemler almayı planlıyor.

Rusya’da geçtiğimiz günlerde yeni bir yasa tasarısı sunuldu. Eğer bu yasa tararısı kabul edilirse, Rusya’da Bitcoin alışverişi gerçekleştirenleri hapis cezası bekliyor. Üstelik bu öyle kısa bir süre için de olmayacak. Bitcoin kullandığı gerekçesiyle insanlar 500 bin ruble cezaya çarptırılacak. Bu cezayı ödeyemeyenlere ise 4 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu işlemi gerçekleştiren bankacıları ise daha ağır cezalar bekliyor. 1 ile 2.5 milyon ruble arası bir para cezasına çarptırılacak bankacılar, para cezasını ödeyemezse 7 yıl hapis cezasına çarptırılabilecekler.
kaynak :   http://www.posta.com.tr/yasam/HaberDetay/Rusya-da-Bitcoin-Kullananlara-4-Yil-Hapis-Cezasi.htm?ArticleID=332147
arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
March 18, 2016, 07:37:17 PM

İki gündür ulusal basında bitcoin haberleri görüyoruz. Hayır olsun bakalım.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
gorkem (OP)
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
March 18, 2016, 10:38:58 PM

aynen ole hayırlısı bakalım
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
March 18, 2016, 10:48:31 PM

ne diyelim, ALLAH kurtarsın
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
March 19, 2016, 10:16:23 AM

Sanmıyorum yasanın geçeceğinden. Rusya da hatırı sayılır bir bitcoin ekosistemi var.  Rusya da yerel exchange yasaklansa da , Rusya federasyonuna bağlı bilmem kaç tane özerk cumhuriyet var. Gider Rusya Federasyonuna bağlı başka bir yerel özerk cumhuriyette exchange kurup olayın üstesinden  gelirler. Tıpkı  KKTC menşeyli BtcTurk gibi.
andromeda876
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
March 19, 2016, 02:54:12 PM
Last edit: March 19, 2016, 07:22:48 PM by andromeda876

Rusya bitcoinin kullanımını baskıyla korkuyla cezayla engelleyebileceğini sanıyorsa yanılıyor bitcoinin kullanımını kısmen olsa yavaşlatabilir ama yok edemez .
simplelife888
Full Member

Activity: 210

View Profile
March 19, 2016, 03:34:55 PM

Rusyanın bu kararı alması çok şaşırttı beni yani bitcoin için kötü bir haber rusları biliyoruz çok sert yaptırımları olabiliyor umarım diğer ülkelerede bu tarz düşünceler sıçramaz.
fenerium82
Newbie
*

Activity: 27
Merit: 0

View Profile
March 19, 2016, 03:55:23 PM

Bu Rusya hükümeti her şeye karşı Rusya halkı bu hükümete nasıl dayanıyor anlamıyorum
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
March 19, 2016, 10:02:33 PM

Bu Rusya hükümeti her şeye karşı Rusya halkı bu hükümete nasıl dayanıyor anlamıyorum
Türkiye'dekiler nasıl dayanıyorsa öyle dayanıyorlar.
Gerçi rusya'da rus milliyetçisi bir lider var, bizdeki gibi dinci olsaydı çoktan batmıştı rusya.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

Roronoa
Full Member

Activity: 201

View Profile
March 20, 2016, 02:43:41 AM

Benim kafama takılan şey; Özel kuruluşlar Bitcoin kabul edemeyecekmiş ama Bitcoin kullanıcıları Bitcoin ile satın almaya devam edebilecekmiş. Özel kuruluşlar Bitcoin kabul edemeyecekse Ruslar Bitcoin ile bir şey satın alırken sadece bireysel satıcıları ve yabancı siteleri, şirketleri mi kullanabilecekler acaba?
İnşallah Türkiye Rusya'yı örnek alarak böyle bir şeye kalkışmaz. Hatta Rusya'da da bu yasa çıkmaz inşallah.

Sanmıyorum yasanın geçeceğinden. Rusya da hatırı sayılır bir bitcoin ekosistemi var.  Rusya da yerel exchange yasaklansa da , Rusya federasyonuna bağlı bilmem kaç tane özerk cumhuriyet var. Gider Rusya Federasyonuna bağlı başka bir yerel özerk cumhuriyette exchange kurup olayın üstesinden  gelirler. Tıpkı  KKTC menşeyli BtcTurk gibi.
K.K.T.C.'ni Türkiye hariç hiç bir ülke tanımasa da bağımsız bir devlet, özerk değil. Rusya'nın bizim gibi dışarıdan bakan biri için karmaşık bir federal yapısı var. Oblastlar, özerk cumhuriyetler, özerk bölgeler, kraylar ve daha bir kaç tane daha bölge şekli var ülkede. Bunlardan bazılarının kendi anayasaları, meclisleri var. Ama Moskova'da alınan bütün kararlar ülke genelini kapsıyordur muhtemelen. Rusya'da yaşamış olanlar bu konuda kesin bilgiye sahiptir belki. Ben tam olarak konuya vakıf değilim sadece fikir yürüterek bunları yazıyorum. Türkiye'den o kadar çok Rusya'ya gidip gelen varken bu zamana kadar "Rusya da Amerika gibi eyaletten eyalete yasa değişiyor" gibi bir cümle duymadım ben. Demek ki sadece en önemsiz konuları bölgesel yönetimlere bırakıyorlar.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2422
Merit: 1358

View Profile
March 20, 2016, 01:23:41 PM

Kötü bir habermiş ama Rus halkının böyle uyduruk bir yasağı deleceğini düşünüyorum.
Hapis cezası falan caydırıcı değil.
cakir
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1000

★ BitClave ICO: 15/09/17 ★

View Profile WWW
March 20, 2016, 01:27:07 PM

Benim kafama takılan şey; Özel kuruluşlar Bitcoin kabul edemeyecekmiş ama Bitcoin kullanıcıları Bitcoin ile satın almaya devam edebilecekmiş. Özel kuruluşlar Bitcoin kabul edemeyecekse Ruslar Bitcoin ile bir şey satın alırken sadece bireysel satıcıları ve yabancı siteleri, şirketleri mi kullanabilecekler acaba?
İnşallah Türkiye Rusya'yı örnek alarak böyle bir şeye kalkışmaz. Hatta Rusya'da da bu yasa çıkmaz inşallah.

K.K.T.C.'ni Türkiye hariç hiç bir ülke tanımasa da bağımsız bir devlet, özerk değil. Rusya'nın bizim gibi dışarıdan bakan biri için karmaşık bir federal yapısı var. Oblastlar, özerk cumhuriyetler, özerk bölgeler, kraylar ve daha bir kaç tane daha bölge şekli var ülkede. Bunlardan bazılarının kendi anayasaları, meclisleri var. Ama Moskova'da alınan bütün kararlar ülke genelini kapsıyordur muhtemelen. Rusya'da yaşamış olanlar bu konuda kesin bilgiye sahiptir belki. Ben tam olarak konuya vakıf değilim sadece fikir yürüterek bunları yazıyorum. Türkiye'den o kadar çok Rusya'ya gidip gelen varken bu zamana kadar "Rusya da Amerika gibi eyaletten eyalete yasa değişiyor" gibi bir cümle duymadım ben. Demek ki sadece en önemsiz konuları bölgesel yönetimlere bırakıyorlar.
Kalın kısmı düzeltme: KKTC'yi Azerbeycan Cumhuriyeti'ne bağlı Nahçivan Özerk Cumhuriyeti de tanımaktadır.

,'#██+:                 
              ,█████████████'             
            +██████████████████           
          ;██████████████████████         
         ███████:         .███████`       
        ██████               ;█████'      
      `█████                   #████#     
      ████+                     `████+    
     ████:                        ████,   
    ████:    .#              █     ████   
   ;███+     ██             ███     ████  
   ████     ███'            ███.    '███, 
  +███     #████           ,████     ████ 
  ████     █████ .+██████: █████+    `███.
 ,███     ███████████████████████     ████
 ████     ███████████████████████'    :███
 ███:    +████████████████████████     ███`
 ███     █████████████████████████`    ███+
,███     ██████████████████████████    #███
'███    '██████████████████████████    ;███
#███    ███████████████████████████    ,███
████    ███████████████████████████.   .███
████    ███████████████████████████'   .███
+███    ███████████████████████████+   :███
:███    ███████████████████████████'   +███
 ███    ███████████████████████████.   ███#
 ███.   #██████████████████████████    ███,
 ████    █████████████████████████+   `███
 '███    '████████████████████████    ████
  ███;    ███████████████████████     ███;
  ████     #████████████████████     ████ 
   ███#     .██████████████████     `███+ 
   ████`      ;██████████████       ████  
    ████         '███████#.        ████.  
    .████                         █████   
     '████                       █████    
      #████'                    █████     
       +█████`                ██████      
        ,██████:           `███████       
          ████████#;,..:+████████.        
           ,███████████████████+          
             .███████████████;            
                `+███████#,               
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
March 20, 2016, 02:13:25 PM

KKTC bağımsız bir devlet ama kime göre?  Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Türkiye için. Tüm dünya KKTC yi tanımıyışıyla ve bizle olan doğal bağları aynı zamanda kendi meclis ve  yasalarından dolayı özerk cumhuriyete benzettim. Ana konumuz bu değil neyse ki.   Rusya Federasyonun özerk bölge ve bağlı özerk cumhuriyetlerin vs... kendi ekonomik sistemleri ve yasaları hakkında bilgi sahibi değilim ama madem özerklerse kendi içlerinde bir çok alanda farklı yasaları olmaları çok normal. Zaten bitcoin'in marketcap değeri belli o kadar da her yerde bunun için yaptırımlar yapacak sıkı denetim getirecek kadar büyütüleceğini sanmıyorum bu benim kişisel fikrim.
Diğer mesele bunun yansımaları.  Bende sizin gibi bu gibi olayların Türkiye ye de örnek teşgil etmesi/ başta kilerin böyle olayları dürtüklemesi olasılığından tedirginim. Bitcoin ekosistemi için hayırlısı ne ise o olsun.
Black Siyah RED
Newbie
*

Activity: 20

View Profile
March 20, 2016, 09:30:24 PM

Safsata bir haber olmuş. Kara para aklayacak ve bunu bitcoinle yapacak adam her turlu işin içinden çıkar. Rusya da öyle engelleyemez yasayla falan.
chungzhu
Newbie
*

Activity: 46

View Profile
March 20, 2016, 10:43:07 PM

Safsata bir haber olmuş. Kara para aklayacak ve bunu bitcoinle yapacak adam her turlu işin içinden çıkar. Rusya da öyle engelleyemez yasayla falan.

katılıyorum sonuçta bitcoin öncesinde de kara para aklama vardı. Bence yasaklama sebepleri olayı tam olarak anlayamamaları. sonuçta ekonomideki kurulu düzeni sarsacak bir sistem bankacılığın değişmesi gerekebilir.
(putinin ekonomik projelerini destekleyen Vnesheconombank'ın zarar etmesini istememiştir.)
BTC-Germany
Newbie
*

Activity: 6

View Profile
March 21, 2016, 12:18:54 PM

Bu Rusya acayip güçlendi şaka mak. Baksana bitcoin i bile yasaklayacak. Putine helal olsun adam kafasına koyduğunu yapıyor.
nasituygun
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1006

View Profile WWW
March 22, 2016, 09:15:42 PM

Ucu kendilerine dokunmayan her şeyi özgürlük olarak sayan ülkeler ne oldu şimdi.
Özgür degil miyim ben ne değişti. !?!?!?!?!?

▄▄███████████▄▄
     ▄██▀▀           ▀▀██▄
   ▄█▀   ▄▄█████████▄▄   ▀█▄
  █▀  ▄███████▌ █▌ █████▄  ▀█
 █▀  ██  ██         ▀█████  ▀█
▐█  ██▀▀█████   ▄▄▄   █████  █▌
█▌ ▐██▄▄████▌  ████   █████▌ ▐█
█  ███  ████        ▄███████  █
█▌ ▐█▀▀████▌   ▄▄▄  ▀██████▌ ▐█
▐█  █▄▄████   ████   ▐█████  █▌
 █▄  ████           ▄█████  ▄█
  █▄  ▀████  ███  ██████▀  ▄█
   ▀█▄   ▀▀█████████▀▀   ▄█▀
     ▀██▄▄           ▄▄██▀
        ▀▀███████████▀▀
bitcore.
...The Future Is Now...
▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
                 ▄▄██
 ▄██████████████████████▄
█▀         ▄▄██▀▀   ██  ▀█
█▄     ▄▄██▀▀        ██  █
█▀█████████████████████████▄
█                          ▀█
█                           █
█              ▄████▄       █
█             ██▀  ▀██      █
█            ▐█▌    ▐████████
█             ██▄  ▄██      █
█              ▀████▀       █
█                           █
█▄                         ▄█
 ▀█████████████████████████▀
.
iOs
Android

██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███               ███
▐██   ▐█▄   ▄███▄   ██▌
██▌    ███▄██████▀  ▐██
██▌    ▐████████    ▐██
▐██     ▐██████     ██▌
 ███   ▀█████▀     ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███       ▄███    ███
▐██       █████     ██▌
██▌       ███       ▐██
██▌     ███████     ▐██
▐██       ███       ██▌
 ███      ███      ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███         ▄▄█▌  ███
▐██      ▄▄█████    ██▌
██▌   ▄████████     ▐██
██▌  ▐████████      ▐██
▐██    ▀▀████       ██▌
 ███     ▀██       ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀
Website
ANN
Block Explorer
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
March 24, 2016, 06:01:29 PM

Rusya'da bitcoin'in yasaklanması Rusya'daki bitcoin kullanıcılarını arttıracaktır, adım gibi eminim.
umid20
Newbie
*

Activity: 37

View Profile
March 24, 2016, 06:32:38 PM

CryptoLocker fidye virusunun hazırlandığı yer daha doğrusu hazırlayan hackerlerin ana vatanı. ayrıca dark web  üzerinden Alphabay, Bloomsfield, Crypto Market, vs gibi siteleri en çok ruslar kollanıyor. hatta pazar forumu dilinin sadece ingilizce olmasina rağmen sadece rusçayı eklemişler ek. şuan btc-e döviz sitesinide ruslar yönetiyor ve çok fazla parasi olanida banlayıp şutluyorlar kısacası scam!! şutlayıncada hiçbişey yapamassın.

kisaca bu bitcoin en çok ruslara yarıyor. devlet böyle bir karar almaya geç bile kaldı.
sopranobitcoin
Newbie
*

Activity: 14

View Profile WWW
April 29, 2016, 10:09:45 PM

Posta 2 posta yalnış haber atmış yine.  Grin
Bahsedilen yasa illegal faaliyetleri kapsiyor. Bugün bankalar son derece serbest bir şekilde internet ortamında BTC alıp satıyor. Üstelik epey de kâr ediyorlar bu işten.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: