Bitcoin Forum
May 07, 2024, 02:53:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Δραστηριοποιείται κανείς επιχειρηματικά στο btc?  (Read 2353 times)
dj_andreasgr (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 152
Merit: 100


View Profile
March 24, 2016, 11:10:31 AM
 #1

Ή τουλάχιστο είναι καθ' οδόν; ο λόγος που ρωτάω (εκτός από προκαταβολικά συγχαρητήρια για την προσπάθεια) είναι διότι θα με ενδιέφερε να έρθω σε επαφή και να μάθω τα πρώτα βήματα, πως δηλαδή από μια πιθανόν καλή ή υλοποίησιμη ιδέα βρίσκεις συνεργάτες και το κάνεις. νομίζω ότι όλες οι τεχνολογίες περί btc/blockchain είναι αρκετά εξειδικευμένες και οι άνθρωποι που μπορούν να εκφέρουν άποψη ή ακόμα καλύτερα να συνδράμουν λίγοι και καλοι  Grin. Δεν εννοώ να πάρεις πχ να στ;hσεις ένα ATM (όχι λοτι δεν είναι δραστηριότητα αλλά στο μυαλό μου πιο πολύ έχω κάτι σε startup).

Transactions must be included in a block to be properly completed. When you send a transaction, it is broadcast to miners. Miners can then optionally include it in their next blocks. Miners will be more inclined to include your transaction if it has a higher transaction fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715093607
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715093607

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715093607
Reply with quote  #2

1715093607
Report to moderator
dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
March 24, 2016, 12:12:39 PM
 #2

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, υπάρχουν αρκετές επιχειρήσεις που δραστηροποιούνται στην Ελλάδα.
Υπάρχει και το ανάλογο θέμα μπορείς να έρθεις σε επαφή με αρκετές απο αυτές, εγώ πουλάω μπλουζάκι το Bitmarin και σεντόνια (μονό και διπλά για την ώρα).
http://bitmarin.blogspot.gr
Οτι χρειαστείς πές μας.

bitmarin
eli113
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 358
Merit: 254


void


View Profile WWW
March 24, 2016, 12:33:38 PM
 #3

Ωραιο site εχεις dj213 αλλα στα Αγγλικα ?

Δεν εχω προβλημα αλλα νομιζω οτι η ιδεα ειναι να αποκτησουμε ευκολα προσβασιμα e-shops για
τους Ελληνες καταναλωτες , ή μηπως δεν καταλαβα καλα ?

Καλημερα απο Ευοσμο Θεσαλονικης , αν καποιος μενει κοντα μπορει να pm για ψιλοκουβεντα.



ΥΓ. διαθετω ανω οροφο μονοκατοικιας σε κεντρικο σημειο για Συλλογο ή κατι χρησιμο ισως?

void
dj_andreasgr (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 152
Merit: 100


View Profile
April 27, 2016, 09:19:51 AM
 #4

Έχει ορισμένες ωραίες ιδέες..

http://cointelegraph.com/news/whats-next-for-bitcoin-hot-startup-ideas-2016

zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
April 27, 2016, 12:08:28 PM
 #5

ναι, αμεσως σηκωνομαι απο τον φραπε και τρεχω να ανοιξω επιχειρηση για να δωσω το 50+ % του κοπου μου στους κλεφτες να τα κρυψουν στις offshore τους
ομορφα και ωραια!

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
April 27, 2016, 12:29:47 PM
 #6

ναι, αμεσως σηκωνομαι απο τον φραπε και τρεχω να ανοιξω επιχειρηση για να δωσω το 50+ % του κοπου μου στους κλεφτες να τα κρυψουν στις offshore τους
ομορφα και ωραια!

Nαι, το να σηκωθεί κανείς από το φραπέ και να ξεκινήσει κάτι πιθανά κερδοφόρο είναι καλή φάση. Το που θα κάνει την επιχείρηση και το πως θα φορολογηθεί στα κέρδη του είναι άλλο θέμα  Tongue
HmmMAA
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1111
Merit: 584



View Profile
April 27, 2016, 08:00:41 PM
 #7

Ποσο τραγικο ειναι παντως να βλεπεις ανθρωπους στη καλυτερη ηλικια να απεχθανονται να ξεκινησουν μια δραστηριοτητα στην Ελλαδα ( βαζω και τον εαυτο μου μεσα ) . Καπου ειχα διαβασει ενα αρθρο , οτι ειναι πολυ ευκολο να ξεκινησεις δραστηριοτητα με εδρα την Αγγλια , ολη η διαδικασια μπορουσε να γινει μεσω ιντερνετ . Δεν ηταν ιδιαιτερα δαπανηρο , γυρω στα 250 ευρω θυμαμαι , και το σημαντικο ηταν το αφορολογητο ( 75000 λιρες ή ευρω ) . Αν καποιος ενδιαφερεται να ψαξω για link .

"It is hard to imagine a more stupid or more dangerous way of making decisions than by putting those decisions in the hands of people who pay no price for being wrong." Thomas Sowell
dj_andreasgr (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 152
Merit: 100


View Profile
April 28, 2016, 09:21:10 AM
 #8

Ποσο τραγικο ειναι παντως να βλεπεις ανθρωπους στη καλυτερη ηλικια να απεχθανονται να ξεκινησουν μια δραστηριοτητα στην Ελλαδα ( βαζω και τον εαυτο μου μεσα ) . Καπου ειχα διαβασει ενα αρθρο , οτι ειναι πολυ ευκολο να ξεκινησεις δραστηριοτητα με εδρα την Αγγλια , ολη η διαδικασια μπορουσε να γινει μεσω ιντερνετ . Δεν ηταν ιδιαιτερα δαπανηρο , γυρω στα 250 ευρω θυμαμαι , και το σημαντικο ηταν το αφορολογητο ( 75000 λιρες ή ευρω ) . Αν καποιος ενδιαφερεται να ψαξω για link .

+1. Το πρόβλημα είναι το περιβάλλον και (ελπίζω!) όχι η αποστροφή του ρίσκου από τον εκάστοτε φερέλπι. Αν το έχεις πρόχειρο το link και δεν κάνει κόπος βαλτο εδώ. Νομίζω η καλύτερη φάση είναι να έχεις έδρα έξω & κατοικία εδώ απλά δεν ταιριάζει αυτό το μοντέλο σε όλες τις δουλειές.

agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
April 28, 2016, 10:35:12 AM
 #9

Νομίζω η καλύτερη φάση είναι να έχεις έδρα έξω & κατοικία εδώ

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα Tongue, για παράδειγμα περί Αμφισβήτησης εταιρικής φορολογικής κατοικίας:

http://www.epixeiro.gr/start-up/%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1/28135-%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-start-up-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-vs-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
April 28, 2016, 10:54:22 AM
 #10

Το έχω ψάξει πολύ το θέμα της εταιρείας στο εξωτερικό και λόγω του ότι ο κολλητός μου έχει εταιρεία στη Βουλγαρία γνωρίζω από πρώτο χέρι κάποια πράγματα.
Το βασικό που πρέπει να ξέρει κάποιος που θέλει να ανοίξει εταιρεία στο εξωτερικό είναι πως για να είναι καλυμμένος και να μην έχει προβλήματα, θα πρέπει να γίνει φορολογικός κάτοικος της χώρας που θα έχει έδρα η εταιρεία του.Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να καταργήσει το Ελληνικό ΑΦΜ και να μην έχει καμία σχέση με καμία μισθωτή εργασία στην Ελλάδα.Επίσης θα πρέπει να δηλώσει κάποιον χώρο για τα γραφεία (σε αυτή την περίπτωση μπορεί να δηλώσει το γραφείο του λογιστή του ως έδρα και αυτό προτείνεται ως την καλύτερη λύση για τυχόν ελέγχους που θα γίνουν από τις κρατικές αρχές).Επίσης θα πρέπει να νοικιάσει κατοικία, να πληρώνει ρεύμα και άλλες υπηρεσίες όπως τηλέφωνο,ίντερνετ ώστε να μπορεί να αποδείξει πως όντως είναι κάτοικος της χώρας στην οποία δραστηριοποιείται επιχειρηματικά.
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
April 30, 2016, 08:58:17 AM
 #11

Το έχω ψάξει πολύ το θέμα της εταιρείας στο εξωτερικό και λόγω του ότι ο κολλητός μου έχει εταιρεία στη Βουλγαρία γνωρίζω από πρώτο χέρι κάποια πράγματα.
Το βασικό που πρέπει να ξέρει κάποιος που θέλει να ανοίξει εταιρεία στο εξωτερικό είναι πως για να είναι καλυμμένος και να μην έχει προβλήματα, θα πρέπει να γίνει φορολογικός κάτοικος της χώρας που θα έχει έδρα η εταιρεία του.Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να καταργήσει το Ελληνικό ΑΦΜ και να μην έχει καμία σχέση με καμία μισθωτή εργασία στην Ελλάδα.Επίσης θα πρέπει να δηλώσει κάποιον χώρο για τα γραφεία (σε αυτή την περίπτωση μπορεί να δηλώσει το γραφείο του λογιστή του ως έδρα και αυτό προτείνεται ως την καλύτερη λύση για τυχόν ελέγχους που θα γίνουν από τις κρατικές αρχές).Επίσης θα πρέπει να νοικιάσει κατοικία, να πληρώνει ρεύμα και άλλες υπηρεσίες όπως τηλέφωνο,ίντερνετ ώστε να μπορεί να αποδείξει πως όντως είναι κάτοικος της χώρας στην οποία δραστηριοποιείται επιχειρηματικά.

Καραγκιοζιλικια...
Απλα ανοιγες μια offshore online στο Λονδινο, μεχρι και εγω το εκανα και μου κοστισε 600$ απο Paypal για εταιρια με 9 μετοχους
Μην τα κανεις ολα περιεργα και περιπλοκα ρε φιλε...
www.archerscs.co.uk
Ζητας τον Taurus Cheung και σου λυνει ολες τις αποριες αμεσως και ΟΥΤΕ ΝΟΙΚΙΑ ουτε χαζομαρες
Θα κανω bashing σε οποια ανακριβεια ξανα γραψεις

Edit: Και για να μην παρεξηγηθω, ειναι καθολα νομιμο το να εχεις εταιρια στην Αγγλια (φυσικα μετα το δημοψηφισμα τους δεν θα ισχυει για την ΕΕ) και λογο των συμφωνιων που υπαρχουν στην ενωση δεν διπλο πληρωνεις την εφορια και μαλιστα σε φορολογουν αφοτου βγαλεις 110 χιλιαδες λιρες καθαρο κερδος ανα εταιρια. Αν καποιος θελει να κανει κατι παρομοιο για να μην πληρωνει τα κερατα του στην Ελλαδα απλα κοιταξτε το. Το μονο κακο για οσους δεν εχουν χρηματα ειναι οτι για να ανοιξεις τραπεζικο λογαριασμο (εταιρικο) στην Αγγλια πρεπει να κλεισεις ραντεβου με branch τραπεζας και να πας εκει 2 φορες μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια. Εγω το εκανα με την HSBC και ολα ηταν μια χαρα. Δυνατοτητα απειρων καταθεσεων με μηδεν καμπανακια, δυνατοτητα αναληψης 400 χιλιαδων λιρων τον μηνα και πολλα αλλα ωραια που η ψωροκωστενα και οι Βουλγαριες δεν θα δουν ουτε με το κυαλι.
Παραλληλα σε σχεση με τα γραφεια και την γραφειοκρατεια στα λυνουν ολα οι company formation agencies σαν τους archers (με το αζημιωτο) αλλα αξιζει.

Το ότι δεν γνωρίζεις κάτι δε σημαίνει πως αυτά που γράφω είναι ανακρίβειες.Εγώ μίλησα για το τι απαιτείται για να ανοίξει κάποιος εταιρεία στη Βουλγαρία και όχι στην Αγγλία.Και σταμάτα να το παίζεις ξερόλας.
VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
April 30, 2016, 09:24:06 AM
 #12

Εσυ το παιζεις ξερολας  Grin
Αντε να σε ταισει η μαμα σου χαχαχα
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
April 30, 2016, 09:41:13 AM
 #13

Φοβερό το επίπεδό σου
VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
April 30, 2016, 10:49:29 AM
 #14

Ειναι επειδη εχω μεγαλη αδυναμια σε σενα συγκεκριμενα  Grin
panagiotisgia
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 0


View Profile
September 09, 2017, 03:51:40 PM
 #15

GEORGE θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες λεπτομέριες σχετικά με το άνοιγμα της εταιρείας στην Αγγλία. Πόσο σου κοστίζουν το χρόνο τα διάφορα λειτουργικά της έξοδα; Κατά την γνώμη σου από πόσο τζίρο και πάνω πρέπει να κάνει κανείς για να τον συμφέρει να την ανοίξει. Τέλος τα κέρδη της εταιρείας που προκύπτουν είναι καθαρά, δηλαδή μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν τεκμήριο για πόθεν έσχες στην Ελλάδα;
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!