Bitcoin Forum
June 20, 2024, 11:19:23 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır!”  (Read 4431 times)
sonerbo (OP)
Copper Member
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 523

View Profile
March 25, 2016, 09:18:00 PM

Mevlana Celaleddin-i Rûmî “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” der. Bu sözün farklı bir versiyonunu da duymuştum: “Sen ne söylersen söyle, bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır.”

Birbirine benzeyen bu iki söz arasında, vardıkları nokta açısından önemli bir fark var. Birincisi, karşındakinin anlama kapasitesinin düşüklüğü nedeniyle boşa çene yormuş olduğunu söylerken, ikincisi, böyle bir durumda senin bilginle karşındakinin bilgisinin eşitlendiğine işaret ediyor. Yani, sende fazla bir şey varsa da yok hükmünde kalıyor.

Yine Mevlana’nın benzer bir vecizesini bir ara not etmişim: “Senin marifetin karşındakinin aklı nispetindedir.” Sözün kaynağını bilmiyorum, ama eğer çevirilerde hata yoksa, Mevlana yüzyıllar ötesinden diyor ki: “Eğer karşındakinin aklı ne kadar eriyorsa, yaptıklarının hükmü de o kadardır.” Bu söz de, beceri ve uzmanlığımızın düzeyini karşımızdakinin belirlediğini ifade etmiş oluyor.

Öyleyse, ya bizi anlayan, marifetimize iltifat eden birilerini bulacağız ya da susup oturacağız.

Üçüncü bir yol yok mudur?

Not: Forumda sürekli tartışan arkadaşlara gelsin. Direk boş laf salatalıkları geldi aklıma sayısız konudaki Smiley
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
March 25, 2016, 09:43:51 PM

Çok güzel bir tespit. Bu ikilemden nasıl çıkılır , sorduğun 3. yol nedir kafa yormak lazım. Bana göre bütün toplumun eğitilmesi ve özellikle empati yeteneğinin kazandırılması bu sorunun çözümünde en kilit nokta fakat bu iş çok masraflı ve zaman alıcıdır. Günümüz Avrupa bu noktaya gelmesi Rönesans ve Reform dan günümüze gelişim gösteren tıpkı blockchain / blok teknolojisi gibi birbiri arkasına eklenerek gelen bu değer ve olgular bütünün meyveleridir. Bana göre her şeyin başı "eğitim" daha doğrusu yapılandırmacı eğitim anlayışıdır.
mmmtr
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 250

View Profile
March 25, 2016, 10:07:30 PM

Tabiki anlatmak istediğini karşı taraf istediği şekilde anlar . Senin doğrun doğruysa tartışarak kabul ettiremezsin sen güzelce anlat anlamazsa er ya da geç bir müsibet ona doğruyu gösterir Smiley
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
March 25, 2016, 11:24:41 PM

Çok güzel bir tespit. Bu ikilemden nasıl çıkılır , sorduğun 3. yol nedir kafa yormak lazım. Bana göre bütün toplumun eğitilmesi ve özellikle empati yeteneğinin kazandırılması bu sorunun çözümünde en kilit nokta fakat bu iş çok masraflı ve zaman alıcıdır. Günümüz Avrupa bu noktaya gelmesi Rönesans ve Reform dan günümüze gelişim gösteren tıpkı blockchain / blok teknolojisi gibi birbiri arkasına eklenerek gelen bu değer ve olgular bütünün meyveleridir. Bana göre her şeyin başı "eğitim" daha doğrusu yapılandırmacı eğitim anlayışıdır.
Ebeveynlerin çocuklarını küçük yaşta sorgulayan bireyler olarak yetiştirmesi gerekiyor. Alakasız olabilir ama platonun mağara alegorisini örnek alabiliriz
Bir mağarada zincirlenmiş mağara çıkışına sırtı dönük köleler arkadan gelen güneşin yaydığı ışıkla duvarda kendi gölgelerini oluştururlar.
Bu gölgelerle mutlu mesut yaşarlar (cehalet mutluluktur)
Özgür sorgulayan bireyler ise zor olanı yapıp zincirlerden kurtularak yüzünü güneşe döner ve gerçeği arar. Hikayenin devamını bilen biliyor zaten  Smiley
Kısacası kuyunun dibinden gökyüzüne bakan cahiller diyebiliriz zihin dar olunca genişliği idrak edemiyorlar.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2422
Merit: 1358

View Profile
March 26, 2016, 03:32:15 PM

Tartışan insanlarda genelde bir "sen ne derse den ulan benim dediğim doğru" durumu var.
Halbuki fikrinizi karşı tarafa kabul ettirmekse tartışmanın amacı, bununla daha baştan yeniliyorsunuz.
magnific61
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
March 28, 2016, 09:28:40 AM

Herkesin aynı bilgi seviyesine ve objektif bakış açısına sahip olması beklenemez. Zaten kimse kimsenin aklını da beğenmez. Hemen herkesin kendi doğruları en doğrusudur.
Senin anlatabildiğin ya da bildiğin diyelim, karşındakinin anladığı kadardır ama karşındakinin anlamadığı kadarını hakaret ile telafi yoluna gitmek ne anlatana ne anlamayana bir şey kazandırmıyor. Ne kadar bilgili olursan ol, bilmeyene ya da senden farklı düşünene hakaret edebiliyor, onu aşağılayabiliyorsan bilginin sana en ufak bir faydası olmamış demektir.
sonerbo (OP)
Copper Member
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 523

View Profile
August 06, 2017, 10:15:59 AM

Up Bump güncel Smiley tesaddüf denk geldi güzel yazı üç beş kişi daha nasiplensin dedim.
Navigo
Hero Member

Activity: 854
Merit: 500

View Profile
August 06, 2017, 11:26:46 AM

Okuyunca aklıma direk ponziye giren üyeler ile onları uyaran benim gibi üyeler geldi aklıma. Biz diyoruz katılmayın paranıza azık olur adamlar erken katılsak ne olur tok patlamadan yetişelim anlatamıyoruz. Adamlar saatli bombanın üstüne koşuyor zannediyor ki zamanında patlayacak adam uzaktan kumanda ile bir patlatıyor güm paralar çöpe.
Mevlana çok iyi bir söz söylemiş gerçekten düşünce yapımız ve deneyimlerimiz uymadığı için karşıdakine bu durumu bir türlü anlatamıyoruz.

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
..E R N..
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
.TOKEN SALE.
.AIRDROP.
                              ████
                              ████

████
          ████            ████  ████

████  ████  ████  ████  ████

████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
.▬▬GET IN TOUCH▬▬.
.TELEGRAM   FACEBOOK   TWITTER.
..▬▬YOUTUBE   INSTAGRAM▬▬..
Bayyn
Full Member

Activity: 210

Web Developer

View Profile
August 06, 2017, 12:25:47 PM

Bu yüzden cahil insanlara nekadar doğru öğretmeye çalışsanızda, öğretemezsiniz. Dediğim dediktir.
Argon18
Sr. Member

Activity: 442
Merit: 250

View Profile
August 06, 2017, 02:38:21 PM

Adam ne kadar güzel ve doğru bir söz söylemiş. Gün içinde bir sürü insan ile bu durumu yaşıyoruz sen başka bir şey diyorsun adam he he yapıp yine bildiği gibi devam ediyor gerçekten bazı kişilere söylediğin sözü işlemek çok zor.

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
E R N
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
TOKEN SALE
AIRDROP
                              ████
                              ████

████

████  ████  ████  ████  ████

▬▬   GET IN TOUCH   ▬▬ 
TELEGRAM  FACEBOOK  TWITTER
YOUTUBE   INSTAGRAM
Bilmiyorum
Newbie
*

Activity: 9
Merit: 0

View Profile
November 04, 2017, 11:16:23 PM

çoğu haklı insan da bu yüzden derdini anlatıp hakkını savunamıyor ya hele ki türk toplumunun baskıcı yapısında karşındaki insan beyninin yettiğine kadar inanıyorsa ve söz sana geçen biriyse yandın demektir
by24
Member
**

Activity: 238
Merit: 10

View Profile
November 11, 2017, 09:15:10 AM

'Asla bir aptalla tartışmayın, sizi kendi seviyesine çeker ve sonra teceübesiyle sizi yener'
Mark Twain
Bu söz herşeyi açıklar nitelikte olmuş
PinkBlue
Full Member

Activity: 616

View Profile
November 15, 2017, 06:49:20 AM

Başkasını dinlemeyi bilmiyoruz ki herkes kendi bildiğinden şaşmıyor başkalarının dogrusunu kabul etmeyip hep kendi bildiğini öyle olması gerektiğini savunuyor hep bir bencillik üstünlük söz konusu  ben bilirim havalarında boş tenekeden ses çok çıkar bilğili insanlar olur olmaz yerde konuşmazlar az konuşur öz konuşurlar
salinizm
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 252

View Profile
November 15, 2017, 07:31:11 AM

Mevlana Celaleddin-i Rûmî “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” der. Bu sözün farklı bir versiyonunu da duymuştum: “Sen ne söylersen söyle, bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır.”

Birbirine benzeyen bu iki söz arasında, vardıkları nokta açısından önemli bir fark var. Birincisi, karşındakinin anlama kapasitesinin düşüklüğü nedeniyle boşa çene yormuş olduğunu söylerken, ikincisi, böyle bir durumda senin bilginle karşındakinin bilgisinin eşitlendiğine işaret ediyor. Yani, sende fazla bir şey varsa da yok hükmünde kalıyor.

Yine Mevlana’nın benzer bir vecizesini bir ara not etmişim: “Senin marifetin karşındakinin aklı nispetindedir.” Sözün kaynağını bilmiyorum, ama eğer çevirilerde hata yoksa, Mevlana yüzyıllar ötesinden diyor ki: “Eğer karşındakinin aklı ne kadar eriyorsa, yaptıklarının hükmü de o kadardır.” Bu söz de, beceri ve uzmanlığımızın düzeyini karşımızdakinin belirlediğini ifade etmiş oluyor.

Öyleyse, ya bizi anlayan, marifetimize iltifat eden birilerini bulacağız ya da susup oturacağız.

Üçüncü bir yol yok mudur?

Not: Forumda sürekli tartışan arkadaşlara gelsin. Direk boş laf salatalıkları geldi aklıma sayısız konudaki Smiley

Bence kesinlikle üçüncü bir yol yok . Çünkü, insanlar sadece anlamak istediklerini anlarlar. Bu sebeple , anlaşılmak için yeni yöntemler aramaya gerek yok. Siz doğru bildiğinizi söyleyin geçin anlayan istediğini anlamakta özgürdür.

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
JINBI

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
[
T H E   G O L D E N   I C O
.
────────     WHITEPAPER     ────────
]
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
pitipawn
Full Member

Activity: 196
Merit: 578

kedim çilek şeker çiçek !

View Profile
November 15, 2017, 09:44:21 AM

işte tam da bu yüzden önce küfrü basacaksınız

sanal ortamda yemiyor da

gerçek hayattan örnekleyim

birine laf anlatmaya çalıştığınızda dinlemez , kesinlikle dinlemez amk çocuğu

ama o salak salak konuşurken , -yaa kes avradını .. diye bi cümle attırınca

bi şok oluyo , n olduğunu niye bi anda küfür ettiğinizi anlamaya çalışıyo

o sizin niye küfür ettiğinizi anlamaya çalışırken , anlatacağınız şeyin anlatın hemen

bi anlık algısı açılıyo ibnenin , o andan yararlanıp dalın

kimimben
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
November 16, 2017, 07:36:44 AM

kafamda nedense şu cümle canlandı nasıl bir serbest çağrışım olduysa artık bende anlamadım  Smiley

ferrari ye bineceğiz ki insanlar görsün, aaa bunun ferrarisi var desin. yoksa ne gereği var ferrarinin amk
1kodumtek7
Full Member

Activity: 1400
Merit: 161

View Profile
November 16, 2017, 08:07:57 AM

bu yüzden bi aptalla tartışırken dışarıdan aptal olarak görünürsünüz.
Edrahil
Newbie
*

Activity: 5

View Profile
November 16, 2017, 04:12:48 PM

kesinlikle cok cok dogru bır soz ınsanlar bızım ne demek ıstedgımıze bakmaz da kendılerı ne duymak ıster ona bakar
instr_3535
Newbie
*

Activity: 196

View Profile
January 11, 2018, 05:23:14 AM

Sen ne kadar uğraşırsan uğraş karşındaki seni anlamak sana hak vermek isterse anlaşabilirsiniz. Aksi mümkün değildir. Ne kadar iyi niyetli olursan ol karşılığını bulmadıktan sonra hiçbir önemi kalmıyor.
Hopewithmoney
Full Member

Activity: 350

View Profile
January 11, 2018, 09:54:56 AM

Aynen öyle, sen ne kadar anlatırsan anlat karşındaki anlamak istediği gibi anlar
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: