Bitcoin Forum
May 03, 2024, 08:55:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Τι θα κάνατε?  (Read 1799 times)
locopao (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 29, 2016, 02:13:06 PM
 #1

Με όλα τα νέα crypto που κυκλοφορούν συνεχώς και όλα τα προσεχώς ICO, θα ήθελα να θέσω τα εξής προς συζήτηση:

1) Έχετε βγάλει ένα μικρό κέρδος από το ΕΤΗ

2) Έχετε αγοράσει ήδη μερικά LISK

Τι θα κάνατε με το κέρδος από το ΕΤΗ?

α) θα ξαναγοράζατε ETH μόλις πέσει η τιμή?
β) θα αγοράζατε κι άλλα LISK μόλις ξεκινήσει το exchange?
γ) θα αγοράζατε κάτι νέο (π.χ. Waves)?
δ) Τίποτα από τα παραπάνω, θα κρατάγατε τα BTC

Όποιος θέλει απαντάει, σε καμιά περίπτωση οι απαντήσεις δεν θα θεωρηθούν προτάσεις / συμβουλές επένδυσης
1714769738
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714769738

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714769738
Reply with quote  #2

1714769738
Report to moderator
1714769738
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714769738

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714769738
Reply with quote  #2

1714769738
Report to moderator
1714769738
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714769738

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714769738
Reply with quote  #2

1714769738
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
March 29, 2016, 05:58:23 PM
 #2

Ναι σε (α),(β),(γ), εν μέρει ναι στο (δ) κρατώντας ένα μέρος των κερδών σε btc.
Δηλαδή ναι σε όλα  Grin
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
March 29, 2016, 09:01:04 PM
 #3

Με όλα τα νέα crypto που κυκλοφορούν συνεχώς και όλα τα προσεχώς ICO, θα ήθελα να θέσω τα εξής προς συζήτηση:

1) Έχετε βγάλει ένα μικρό κέρδος από το ΕΤΗ

2) Έχετε αγοράσει ήδη μερικά LISK

Τι θα κάνατε με το κέρδος από το ΕΤΗ?

α) θα ξαναγοράζατε ETH μόλις πέσει η τιμή?
β) θα αγοράζατε κι άλλα LISK μόλις ξεκινήσει το exchange?
γ) θα αγοράζατε κάτι νέο (π.χ. Waves)?
δ) Τίποτα από τα παραπάνω, θα κρατάγατε τα BTC

Όποιος θέλει απαντάει, σε καμιά περίπτωση οι απαντήσεις δεν θα θεωρηθούν προτάσεις / συμβουλές επένδυσης

1) ΝΑΙ

2) ΝΑΙ

β) ΝΑΙ
γ) ΝΑΙ (Waves)
δ) ΟΧΙ
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 29, 2016, 11:45:53 PM
 #4

μεγάλο μέρος από το κέρδος το έχω κάνει ήδη bitcoin, μερικά τα έκανα storj γιατί δοκιμάζω την πλατφόρμα του, άλλα τα έκανα factom και τέλος έχω κρατήσει και κάποια λίγα έτσι για τις μετοχές που λέγαμε Tongue Έτσι και αλλιώς αν ξαναδώ hype δεν είναι δύσκολο να αγοράσω ξανά eth και να πιάσω και το κέρδος αυτού του κύματος.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
March 30, 2016, 11:01:38 AM
 #5

σοφες επενδυσεις. αν εχεις ερωτησεις με το storj, ρωτα ελευθερα  Wink

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 30, 2016, 11:09:33 AM
 #6

μπα τίποτα απλά του σέταρα ένα χώρο 10gb και λέω να το βάλω και στον server που έχω στο σπίτι και να του δώσω άλλα 200 και θέλω να δω και τον client. Για το etereum όταν φτάνει από το -1$ στα 11$ ε θα ήταν ηλιθιότητα να μην τα κάνω κέρδος η να μην τα μετακινήσω αλλού.
Οπως είπα κρατάω και μερικά μήπως γίνει ποτέ το θαύμα αν και γενικά τα αποθεματικά μου τα κρατάω πάντα σε bitcoin ποιο πολύ λόγο ότι εγώ τα χρησιμοποιώ για αγορές τα νομίσματά μου. Δεν τα αφήνω να κάθονται.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 30, 2016, 12:04:17 PM
 #7

Κατατοπιστικές οι απαντήσεις μέχρι στιγμής

Κάπως έτσι σκεφτόμουνα να κινηθώ

Βασικά ψάχνομαι πώς να αξιοποιήσω το μικρό κέρδος που έχω βγάλει από τα ETH (δεν είναι τίποτα το φοβερό) και γενικώς μου αρέσει η ιδέα του trading και της συμμετοχής σε νέα altcoins

Σχετικά με το storj θέλει ειδικό σετάρισμα η όλη ιστορία? Πρέπει να έχω κάποιο pc 24/7 online για να δουλέψει? Πρέπει να αρχίσω το διάβασμα μου φαίνεται  Cool
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 30, 2016, 12:07:04 PM
 #8

Κατατοπιστικές οι απαντήσεις μέχρι στιγμής

Κάπως έτσι σκεφτόμουνα να κινηθώ

Βασικά ψάχνομαι πώς να αξιοποιήσω το μικρό κέρδος που έχω βγάλει από τα ETH (δεν είναι τίποτα το φοβερό) και γενικώς μου αρέσει η ιδέα του trading και της συμμετοχής σε νέα altcoins

Σχετικά με το storj θέλει ειδικό σετάρισμα η όλη ιστορία? Πρέπει να έχω κάποιο pc 24/7 online για να δουλέψει? Πρέπει να αρχίσω το διάβασμα μου φαίνεται  Cool

ναι 24/7 είναι για να πάρεις το κέρδος. Το σετάρισμα πάντως είναι πανεύκολο αν δεις στην σελίδα τους

https://storj.io/earlyaccess.html

έχει ουσία αυτό το project η p2p cloud storage και ενοικίαση χώρου για όποτε και όσο το χρειάζεσαι.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 30, 2016, 12:08:43 PM
 #9

Thanks

ξεκινώ να διαβάζω, αν κολλήσω πουθενά θα ρωτήσω ή εδώ ή στο σχετικό νήμα (νομίζω ότι υπάρχει στα ελληνικά)
Doomer
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 251


Rider of comets, and brother to the nebulae


View Profile
March 30, 2016, 04:51:37 PM
 #10

Το Storj είναι παρόμοιο με το MaidSafe δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά;
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
March 30, 2016, 08:38:25 PM
 #11

το είχα βάλει το storj αλλά μου έλεγε ότι είμαι not qualified ή κάτι τέτοιο και δούλευε το pc τζάμπα!!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 30, 2016, 11:07:18 PM
 #12

πρέπει η payment διεύθυνση που θα του δώσετε να έχει μέσα storj και φυσικά να μην είναι κάποια όπως στο poloniex γιατί εκεί οι διευθύνσεις και να έχουν νομίσματα δείχνουν μηδενικό  υπόλοιπο. Εχει αναλυτικές οδηγίες για  το πως θα το σετάρεις. Wallet φτιάχνεις στο counterwallet και μεταφέρεις εκεί τα storj coin.
Το blockchain του είναι ποιο πολύ σαν colored coins η καλύτερα ένας συνδυασμός bitcoin blockchain και factom αν έχω καταλάβει.
Τώρα για τους beta tester υπάρχουν payment ανάλογα τον χώρο που έχεις διαθέσει και ανάλογα τα νομίσματα που έχεις ήδη στο wallet σου. Αυτή η λύση πάντωα για cloud wallet p2p και με μεγάλη κρυπτογράφηση είναι φοβερή.
Απλά να δηλώσω ότι στο project τους συμμετείχα από την πρώτη μέρα που είχαν δημιουργήσει το forum τους αλλά θα δείτε μηνύματα μου εκεί που τους έλεγα ότι το νόμισμα τους είναι ένα συγκεντρωτικό φεουδαρχικό σύστημα που το δίνουν όπου θέλουν όπως και πραγματικά είναι γιαυτό δεν ασχολήθηκα άλλο. Απλά δείτε το σαν μια εταιρεία που προσφέρει μια τεχνολογική λύση στον χώρο της cloud αποθύκευσης. Δεν έχει καμία σχέση το token τους με αποκέντρωση και με όλη την ιδεολογία του Bitcoin. Εδώ που τα λέμε εκτός από το monero κανένα άλλο altcoin η shitcoin δεν έχει τον αναρχικό χαρακτήρα του Bitcoin.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
HmmMAA
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1111
Merit: 584



View Profile
March 30, 2016, 11:23:10 PM
 #13

πρέπει η payment διεύθυνση που θα του δώσετε να έχει μέσα storj και φυσικά να μην είναι κάποια όπως στο poloniex γιατί εκεί οι διευθύνσεις και να έχουν νομίσματα δείχνουν μηδενικό  υπόλοιπο. Εχει αναλυτικές οδηγίες για  το πως θα το σετάρεις. Wallet φτιάχνεις στο counterwallet και μεταφέρεις εκεί τα storj coin.
Το blockchain του είναι ποιο πολύ σαν colored coins η καλύτερα ένας συνδυασμός bitcoin blockchain και factom αν έχω καταλάβει.
Τώρα για τους beta tester υπάρχουν payment ανάλογα τον χώρο που έχεις διαθέσει και ανάλογα τα νομίσματα που έχεις ήδη στο wallet σου. Αυτή η λύση πάντωα για cloud wallet p2p και με μεγάλη κρυπτογράφηση είναι φοβερή.
Απλά να δηλώσω ότι στο project τους συμμετείχα από την πρώτη μέρα που είχαν δημιουργήσει το forum τους αλλά θα δείτε μηνύματα μου εκεί που τους έλεγα ότι το νόμισμα τους είναι ένα συγκεντρωτικό φεουδαρχικό σύστημα που το δίνουν όπου θέλουν όπως και πραγματικά είναι γιαυτό δεν ασχολήθηκα άλλο. Απλά δείτε το σαν μια εταιρεία που προσφέρει μια τεχνολογική λύση στον χώρο της cloud αποθύκευσης. Δεν έχει καμία σχέση το token τους με αποκέντρωση και με όλη την ιδεολογία του Bitcoin. Εδώ που τα λέμε εκτός από το monero κανένα άλλο altcoin η shitcoin δεν έχει τον αναρχικό χαρακτήρα του Bitcoin.

Για να παρεις αμοιβη πρεπει να εχεις 10k SJCX στο πορτοφολι σου ( οχι ανταλλακτηριου ) και μεγιστο 25 Th / 10k SJCX . Π.χ. για μια χωρητικοτητα 100 Th θα πρεπει να εισαι κατοχος 40k SJCX .

"It is hard to imagine a more stupid or more dangerous way of making decisions than by putting those decisions in the hands of people who pay no price for being wrong." Thomas Sowell
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 30, 2016, 11:23:58 PM
 #14

πρέπει η payment διεύθυνση που θα του δώσετε να έχει μέσα storj και φυσικά να μην είναι κάποια όπως στο poloniex γιατί εκεί οι διευθύνσεις και να έχουν νομίσματα δείχνουν μηδενικό  υπόλοιπο. Εχει αναλυτικές οδηγίες για  το πως θα το σετάρεις. Wallet φτιάχνεις στο counterwallet και μεταφέρεις εκεί τα storj coin.
Το blockchain του είναι ποιο πολύ σαν colored coins η καλύτερα ένας συνδυασμός bitcoin blockchain και factom αν έχω καταλάβει.
Τώρα για τους beta tester υπάρχουν payment ανάλογα τον χώρο που έχεις διαθέσει και ανάλογα τα νομίσματα που έχεις ήδη στο wallet σου. Αυτή η λύση πάντωα για cloud wallet p2p και με μεγάλη κρυπτογράφηση είναι φοβερή.
Απλά να δηλώσω ότι στο project τους συμμετείχα από την πρώτη μέρα που είχαν δημιουργήσει το forum τους αλλά θα δείτε μηνύματα μου εκεί που τους έλεγα ότι το νόμισμα τους είναι ένα συγκεντρωτικό φεουδαρχικό σύστημα που το δίνουν όπου θέλουν όπως και πραγματικά είναι γιαυτό δεν ασχολήθηκα άλλο. Απλά δείτε το σαν μια εταιρεία που προσφέρει μια τεχνολογική λύση στον χώρο της cloud αποθύκευσης. Δεν έχει καμία σχέση το token τους με αποκέντρωση και με όλη την ιδεολογία του Bitcoin. Εδώ που τα λέμε εκτός από το monero κανένα άλλο altcoin η shitcoin δεν έχει τον αναρχικό χαρακτήρα του Bitcoin.

Για να παρεις αμοιβη πρεπει να εχεις 10k SJCX στο πορτοφολι σου ( οχι ανταλλακτηριου ) και μεγιστο 25 Th / 10k SJCX . Π.χ. για μια χωρητικοτητα 100 Th θα πρεπει να εισαι κατοχος 40k SJCX .

αν δεν κάνω λάθος στην επόμενη beta δεν θα υπάρχουν αυτοί οι περιορισμοί.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
HmmMAA
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1111
Merit: 584



View Profile
March 31, 2016, 04:21:56 AM
 #15

πρέπει η payment διεύθυνση που θα του δώσετε να έχει μέσα storj και φυσικά να μην είναι κάποια όπως στο poloniex γιατί εκεί οι διευθύνσεις και να έχουν νομίσματα δείχνουν μηδενικό  υπόλοιπο. Εχει αναλυτικές οδηγίες για  το πως θα το σετάρεις. Wallet φτιάχνεις στο counterwallet και μεταφέρεις εκεί τα storj coin.
Το blockchain του είναι ποιο πολύ σαν colored coins η καλύτερα ένας συνδυασμός bitcoin blockchain και factom αν έχω καταλάβει.
Τώρα για τους beta tester υπάρχουν payment ανάλογα τον χώρο που έχεις διαθέσει και ανάλογα τα νομίσματα που έχεις ήδη στο wallet σου. Αυτή η λύση πάντωα για cloud wallet p2p και με μεγάλη κρυπτογράφηση είναι φοβερή.
Απλά να δηλώσω ότι στο project τους συμμετείχα από την πρώτη μέρα που είχαν δημιουργήσει το forum τους αλλά θα δείτε μηνύματα μου εκεί που τους έλεγα ότι το νόμισμα τους είναι ένα συγκεντρωτικό φεουδαρχικό σύστημα που το δίνουν όπου θέλουν όπως και πραγματικά είναι γιαυτό δεν ασχολήθηκα άλλο. Απλά δείτε το σαν μια εταιρεία που προσφέρει μια τεχνολογική λύση στον χώρο της cloud αποθύκευσης. Δεν έχει καμία σχέση το token τους με αποκέντρωση και με όλη την ιδεολογία του Bitcoin. Εδώ που τα λέμε εκτός από το monero κανένα άλλο altcoin η shitcoin δεν έχει τον αναρχικό χαρακτήρα του Bitcoin.

Για να παρεις αμοιβη πρεπει να εχεις 10k SJCX στο πορτοφολι σου ( οχι ανταλλακτηριου ) και μεγιστο 25 Th / 10k SJCX . Π.χ. για μια χωρητικοτητα 100 Th θα πρεπει να εισαι κατοχος 40k SJCX .

αν δεν κάνω λάθος στην επόμενη beta δεν θα υπάρχουν αυτοί οι περιορισμοί.

Δε νομιζω πως ισχυει κατι τετοιο , και στο επομενο test group θα πρεπει να εχεις 10k.

"It is hard to imagine a more stupid or more dangerous way of making decisions than by putting those decisions in the hands of people who pay no price for being wrong." Thomas Sowell
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
March 31, 2016, 05:59:13 AM
 #16

δεν χρειαζονται ολα να ειναι αναρχικα. ειμαστε στην αρχη ακομα. για να φτιαξουμε καινοτομα και χρησιμα πραματα χρειαζομαστε ακομα
εταιρειες με ceo, χρηματοδοτηση των προγραμματιστων κλπ. ολα αυτα δεν γινονται αυτοματα και αποκεντρωμενα, ακομα.
οποτε οταν βλεπετε κοσμο επωνυμο με ορεξη να φτιαξει κατι χρησιμο και οταν υπαρχει και προοδος εργασιων, χωνεστε Wink

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
Doomer
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 251


Rider of comets, and brother to the nebulae


View Profile
March 31, 2016, 08:13:25 AM
 #17

Ακόμη μια δυνατότης που φαίνεται υποσχόμενη (ειδικά σε σχέση με το Ethereum):
Επένδυση στο Slock.it crowdsale (Slock.it DAO)
http://slock.it

(Το άλλο, μάλλον λιγότερο υποσχόμενο, crowdsale στηριζόμενο στο Ethereum, το Digix DAO, καλύφθηκε μέσα σε 12 ώρες. (Δεν συμμετείχα.) Στο Slock.it θα γίνει πραγματικός χαμός από τους ether-άδες επενδυτές· υπάρχει τρομερό hype. Ειδικός δεν είμαι για να σάς πω αν και τι απόδοση θα έχει, αλλά μάλλον θα βάλω λίγα ethers.)
locopao (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 31, 2016, 08:46:29 AM
 #18

Σχετικά με το slock.it, θα μπει και σε κάποιο ανταλλακτήριο ή θα είναι μόνο για απευθείας χρήση στις εφαρμογές τους?

δεν είδα να αναφέρεται κάτι σχετικό στο σάιτ τους
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
March 31, 2016, 08:54:46 AM
 #19

μπραβο παιδια που δινετε ιδεες. ειναι εξαιρετικα δυσκολο πλεον να τα παρακολουθησεις ολα. δεν πρεπει να κοιμασαι και παλι δεν σου φτανει!
να φτιαχναμε λετε μια κατηγορια (child board) "επενδυσεις" οπου και θα παραθετει ο καθενας τις προτασεις του?
το altcoins ειναι πλεον πολυ γενικο

στο slock.it βλεπω σπουδαια ονοματα. τον gavin wood αλλα και εναν ελληναρα, lefterisJP  Wink
σιγουρα στη λιστα των επενδυσεων μου
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
March 31, 2016, 10:30:53 AM
 #20

Πότε ξεκινάει το slock.it dao?  Tongue

μπραβο παιδια που δινετε ιδεες. ειναι εξαιρετικα δυσκολο πλεον να τα παρακολουθησεις ολα. δεν πρεπει να κοιμασαι και παλι δεν σου φτανει!
να φτιαχναμε λετε μια κατηγορια (child board) "επενδυσεις" οπου και θα παραθετει ο καθενας τις προτασεις του?
το altcoins ειναι πλεον πολυ γενικο
+1, θα πρόσθετα άλλη μια κατηγορία για altcoins speculation/ιπποδρομιακές αποδόσεις Grin
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!