Bitcoin Forum
May 02, 2024, 09:47:21 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »  All
  Print  
Author Topic: Bitkapital - Türk lirasını blokzincirine taşıyoruz  (Read 14983 times)
JollyTrades (OP)
Hero Member

Activity: 602
Merit: 500

View Profile
March 31, 2016, 01:04:11 PM
Last edit: June 30, 2016, 10:43:47 PM by JollyTrades

Bu forum başlığı kilitlenmiştir. Bitkapital ile ilgili güncellemeleri Wavestalk'tan takip edebilirsiniz: https://wavestalk.org/turkish/bitkapital
[/size]

BITKAPITAL: BLOKZİNCİRİ TEMELLİ FİNANSAL HİZMETLER KURULUŞU

Bitkapital, bitcoin'in sunduğu avantajları bir adım ileriye taşıyor. Bitkapital ile Türk lirasını, BTCTürk gibi, hack'lendiğinde sizi hayal kırıklığına uğratabilecek merkezi borsalarda değil, kendi bitcoin cüzdanınızda tutacaksınız. Bu sayede dünyanın her yerine Türk lirası göndermek bitcoin göndermek kadar kolay ve masrafsız olacak. Yurtdışına para aktarmak istediğinizde Türk lirasını önce bitcoin'e çevirip göndermek yerine, direkt lira olarak gönderebileceksiniz ve transferler blokzinciri üzerinde, bankalar ya da PayPal gibi aracı kurumlara ihtiyaç duyulmaksızın gerçekleşecek. Aynı zamanda, yine yalnızca bitcoin cüzdanınızı kullanarak, BTCTürk ya da Poloniex gibi borsalara ihtiyaç duymadan, bitcoin ve altcoin alım-satımı yapabileceksiniz.

Proje Özeti

Bitkapital, Waves platformu üzerinde faaliyet gösterecektir. Waves hakkında bilgi edinmek için şu adresleri ziyaret edebilirsiniz:

https://wavesplatform.com
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1411291 (Bitcointalk Türkçe forum başlığı)

Bitkapital kullanıcılara iki farklı hizmet sunacaktır.

1) Bitkapital Exchange - Waves platformuna Türk lirası entegrasyonu. Türk lirası entegrasyonu için aracı kurum olacak şirket KKTC'de kurulacaktır. Hizmet detayları ve pazar araştırmasına ayrıntılı proje tanımında yer verilmiştir. Özet olarak, bu aracı kurumu Türkiye'nin yeni bitcoin ve altcoin borsası olarak düşünebiliriz. BTCTürk'e kıyasla birçok avantaj sunacak bu borsayı Türkiye'de kriptopara denince akla gelen ilk isim yapmayı hedeflemekteyiz.

2) Bitkapital Investments - Waves platformunda yatırım fonları. Britanya Virjin Adaları'nda kurulup lisanslanacak olan şirketimiz dünyada blokzinciri üzerinden fon toplayan ilk yatırım fonu olacaktır. Toplanan fonlar Amerikan borsalarında işlem gören şirketlere yatırılacak ve elde edilen kar Waves platformu üzerinden paylaştırılacaktır. Yatırım performansı raporlarımıza şu adresten ulaşabilirsiniz: https://bitkapital.com/track.html.

İletişim: info@bitkapital.com

Soru ve Cevaplar

Yani şimdi nedir bu Bitkapital Exchange?

WAVES platformu halihazırdaki bütün kriptopara borsalarına (ör. Bitfinex, BTCTürk), kitle fonlama platformlarına (ör. Kickstarter, Crowdfunder) ve uluslararası para aktarma kuruluşlarına (ör. PayPal, Western Union) alternatif olacak, blokzinciri teknolojisine dayandığı için halihazırdaki sistemlerin sağlayamayacağı ve rekabet edemeyeceği derecede hesaplı, güvenli ve şeffaf bir şekilde işleyebilecek bir sistemin teknolojik altyapısını oluşturuyor. Bu platforma erişmek için kullanıcıların kendi ülkelerinin para birimleriyle çalışan bir “geçit”e ihtiyaçları olacak. Bitkapital Exchange, Türkiye’nin Waves geçiti olmak üzere kurulacak bir girişimdir.

Bitkapital Exchange bir geçit olarak nasıl çalışır?

Bitkapital Exchange, Waves platformu üzerinde XTL adında kendi kriptoparasını oluşturacak, ve her bir XTL’yi 1 Türk lirası karşılığında satıp, yine 1 Türk lirası karşılığında alacaktır. Kullanıcılar Bitkapital Exchange’e ne kadar TL yüklerlerse kendi Waves cüzdanlarında o kadar XTL görecekler. Dilediklerindeyse Waves cüzdanlarında bulunan XTL’leri Bitkapital Exchange’e satıp TL’ye dönüştürebilecekler. Yani XTL bir nevi kullanıcıların Waves platformu üzerindeki TL bakiyesi olacak.

NOT: Örneğin anlaşılması için hem alış hem satış fiyatı 1 TL denmiştir ancak XTL’nin gerçek alış fiyatı 0.99 TL olacak, aradaki %1’lik fark Bitkapital Exchange’in kar payı olarak sermayeye eklenecektir.

Kullanıcılar XTL ile ne yapabilecekler?

XTL = Waves platformunun Türk lirası. Kullanıcılar Waves platformunun sunduğu bütün avantajlardan XTL ile faydalanabilecekler.

Örnek 1 - bitcoin ve altcoin alım-satımı: Waves platformu üzerinde her kriptopara çiftinin bir marketi olacak. BTC/XTL marketi, kullanıcıların XTL ile BTC alıp satmalarına olanak verecek. Aynı şekilde, USD/XTL marketi, kullanıcıların XTL ile Amerikan doları alıp satmalarını mümkün kılacak. Waves cüzdanlarında bulunan USD’lerle kullanıcılar BTC/USD ya da ETH/USD marketinde de işlem yapabilecekler.

Örnek 2 – uluslararası para transferi: Waves platformu üzerinden XTL’lerini USD’ye çeviren kullanıcılar dünyanın her yerine Amerikan doları gönderebilecek. Waves platformunun desteklediği bütün para birimleri ile bu mümkün olacak.

Örnek 3 – kitle fonlama projeleri: Kriptopara dünyasındaki yeni projeler hep BTC ile fonlanıyor, Waves platformu üzerinden ise kitle fonlama işlemleri XTL (yani TL) ya da USD ile yapılabilecek.

Waves platformunun bu işlemlerde sağladığı avantajlar neler?

Örnekler üzerinden gidelim.

Örnek 1 için – Mt.Gox vakasını herkes biliyor, yakınlarda Gatecoin hack’lendi, özellikle büyük yatırımcılar paralarını merkezi borsalarda tutmak istemiyor. Waves platformu hack’lenemeyeceğinden dolayı bütün merkezi borsalara karşı avantajlı konumda. İkincisi, TL kullanan yatırımcılar için XTL’lerini USD’ye çevirmek, onların daha yüksek hacimli bir markete erişimini sağlayacak. Aynı şeyi yapmak isteyen bir yatırımcı BTCTürk’ten BTC alıp, bu BTC’leri Bitfinex’e aktarıp, Bitfinex’in BTC/USD marketinden faydalanabilirdi, ancak Waves platformunda bütün USD borsaları birleşik olacağından, Waves’deki BTC/USD marketini, Bitfinex, Bitstamp, Coinbase gibi bütün borsaların birleşimi gibi düşünebiliriz. Kullanım arttıkça Waves’deki hacmin bütün bu borsaların toplamından olmasa da teker teker hacimlerinden fazla olmasını bekliyoruz. Üçüncü olarak, Waves’in merkezsiz borsasında işlem ücreti işlemin miktarına bakılmaksızın kuruşlarla ifade edilecek, bu da merkezi borsaların aldığı 0.2% civarında olan işlemler ücretlerinin yanında büyük bir avantaj sağlayacak.

Örnek 2 için – En büyük avantaj işlem ücretinin yok denecek kadar az olması herhalde. SWIFT, PayPal ya da Western Union’la yüzlerce lirayı bulabilen işlem ücretleri Waves ile gönderilen miktara bakılmaksızın birkaç kuruş olacak. İkinci avantaj, bir yere para gönderen birisi bunu herkese açık olan blokzinciri üzerinden kanıtlayabilecek. Parayı alan kişi “yok efendim sen parayı göndermedin, benim hesapta görünmüyor” diyemeyecek.

Örnek 3 için – Diyelim ki Ayşe bir ayakkabı dükkanı açmak için Waves platformu üzerinde bir kitle fonlama kampanyası başlattı. Bunun için Ayşe, Waves üzerinden “Ayşecoin” diye bir kriptopara (daha doğrusu, kriptohisse) oluşturup diyecek ki: Her bir Ayşecoin benim kuracağım ayakkabı dükkanının %1’lik hissesini temsil ediyor. İlk avantaj, bu fonlamaya dünyanın her yerinden herkes katılabilecek. İkinci avantaj, diyelim ki Bora 1 adet Ayşecoin aldı, bu Ayşecoin’i Waves üzerinden daha fonlama bitmeden bile satabilecek, kriptohisse ticareti yapabilecek. Halihazırdaki kitle fonlama platformları bu özellikleri sağlayamıyor. Üçüncü avantaj, diyelim ki Ayşe bitcoin’den pek anlamıyor, ve fonlamayı bitcoin üzerinden yapmak istemiyor. Bu durumda Ayşecoin’leri USD ya da XTL ile de satışa çıkarabilecek.

Örnekler artırılabilir, Waves platformu geliştikçe ona bağlı uygulamalar da artacaktır. Mesela bitcoin kabul eden online mağazaları düşünelim. Şimdi de bu mağazaların XTL de kabul ettiğini düşünelim. Hangi işletme olursa olsun, bitcoin kabul etmenin zorlukları var. Bir kere fiyatı sürekli değişiyor, dolayısıyla, kazanılan bitcoin’lerin fiyat değişkenliği satıcı için bir risk unsuru. Bunu önlemek için BitPay gibi aracı kurumlar olsa da bu gibi uygulamalara ancak teknoloji şirketleri ya da çok yenilikçi girişimler sıcak bakıyor, sıradan bir restoran değil. Fakat XTL’yi sıradan bir restoran bile kabul edebilir. Neticede, XTL o restoran için düşük ücretli bir ödeme kabul etme aracından fazlası değil, blokzinciriymiş teknolojiymiş bunlarla ilgilenmeyen ve sağladığı avantajları umursamayan işletmelerin bile XTL kabul etmesi bir neden var; işlem ücretinin düşüklüğü. Visa kabul edip %3 komisyon vereceğine neden XTL kabul edip %1 komisyon vermeyi tercih etmesin?

Bütün bunlardan Bitkapital Exchange’in ne karı olacak?

İşlem ücreti yok, o yok, bu yok, peki Bitkapital Exchange nasıl kar edecek? Öncelikle, her para çekiminden alınan %1’lik komisyon var. Dahası, kullanıcılar Waves cüzdanlarında XTL tuttukları sürece, aynı miktarda TL Bitkapital Exchange’in banka hesabında bulunuyor olacak. Hesaplarımıza göre bu para ile banka faizi bile tatmin edici sonuçlar veriyor, ayrıca sermayeyi yine risksiz yatırım sayılan hükümet bonoları vs. ile değerlendirmek de mümkün.

Bu modelde kar marjı merkezi borsalarınkine göre tabii ki daha düşük, fakat Bitkapital Exchange ile ulaşılabilecek hizmetler yalnızca kriptopara alım-satımı değil. Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek isteyen kişi yine Waves’i kullanabilecek. Önce Almanya’daki “geçit”ten EUR alacak, sonra o EUR’ları Waves üzerinden XTL’ye çevirecek. Burada Bitkapital Exchange, XTL’leri Waves üzerinden EUR karşılığında satarak bir döviz bürosu gibi iş yapacak. Şu an ayrıntıları belli olmamakla beraber burada geleneksel bir döviz bürosu iş modeli seçilebilir, EUR/XTL dönüşümlerinden kar elde edilir. Ya da dönüşüm ücretsiz yapılır, fakat nihayetinde XTL kullanılmış olduğu için yine kar edilir.

Bitkapital Exchange’in maddi olmayan bir karı da var. Blokzinciri ekosistemini geliştirmek, finansal işlemleri fahiş ücretler isteyen kuruluşların tekelinden kurtararak özgürleştirmek, ve birçok projenin kitle fonlamasına vesile olarak yenilikleri desteklemek, Bitkapital Exchange’in manevi karı olacak.

Bitkapital Exchange yatırımcılarına ne gibi bir güvence sağlıyorsunuz?

Attığımız her adımı, ne kadar yasalara uyumlu olunabiliyorsa o kadar uyumlu olarak atıyoruz. Bitkapital Exchange için fon toplama, Fonlama Anlaşması çerçevesinde gerçekleşecek. İsterseniz anlaşmanın orijinalini postayla adresinize de gönderebiliriz.

Fonlama Anlaşması'nı ICO Duyurusu sayfasında bulabilirsiniz.
1714686441
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714686441
Reply with quote  #2

1714686441
Report to moderator
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714686441
Hero Member
*

Ignore
1714686441
Reply with quote  #2

1714686441
Report to moderator
1714686441
Hero Member
*

Ignore
1714686441
Reply with quote  #2

1714686441
Report to moderator
1714686441
Hero Member
*

Ignore
1714686441
Reply with quote  #2

1714686441
Report to moderator
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
March 31, 2016, 01:22:37 PM
Last edit: June 15, 2016, 10:56:32 PM by JollyTrades

Bitkapital Exchange ICO'sunun ilk aşamasında halka arz edilen 40 adet %1'lik hissenin 19 tanesi yatırımcılara dağıtılmıştır (link).

ICO'nun ikinci aşaması aktif durumdadır: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1505189
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
March 31, 2016, 03:07:28 PM

hayırlı olsun guzel proje ınsallah gerceklestırebılırsınız
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
March 31, 2016, 03:26:23 PM

hayırlı olsun guzel proje ınsallah gerceklestırebılırsınız

Teşekkür ederim Görkem! Yapılan ilk yorumun pozitif olması beni hep heyecanlandırmıştır. Başlangıç için gereken fonu Türkiyeli ya da Kıbrıslı yatırımcılardan toplayabilirsek projenin gerçekleşmesi için pek bir engel kalmıyor. Eğer bunu başaramazsak da WAVES ekibinin katkılarıyla, daha geç de hayata geçse projenin yürüyeceğini düşünüyorum.
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
March 31, 2016, 07:14:32 PM

şimdi örnekleme yaparsak özetle şunumu anlamalıyız ben türkiyede yaşıyorum ve çindeki teyze oğluna para göndermek istiyorum  western union tarzı ödeme araçlarına komisyon vermek istemiyorum paramı jolly trade hesaplarına havale veya eft gönderip daha sonra wave sistemi üzerindende teyzeoğlunun çindeki bir banka hesabına gönderilmesini talep ediyorum bu durumda işlem ücretleri bazında ne kadar avantajımız olacak.
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
March 31, 2016, 07:23:32 PM

şimdi örnekleme yaparsak özetle şunumu anlamalıyız ben türkiyede yaşıyorum ve çindeki teyze oğluna para göndermek istiyorum  western union tarzı ödeme araçlarına komisyon vermek istemiyorum paramı jolly trade hesaplarına havale veya eft gönderip daha sonra wave sistemi üzerindende teyzeoğlunun çindeki bir banka hesabına gönderilmesini talep ediyorum bu durumda işlem ücretleri bazında ne kadar avantajımız olacak.

Bu dediğinizi yapmak için ayrı bir coin'e ihtiyaç yok ki
cebinde nakit parası olan ve bitcoin cüzdanını kullanmayı bilen 2 kişi aracılığı ile bu transfer çok kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
netekim bu yöntemle milletler arası havale EFT çok rahatça yapılabiliyor.
ABD deki arkadaşım bana BTC gönderiyor. bende o btc karşılığı TL yi Ankara'da annesine elden nakit veriyorum ne olmuş yani?
bundan farklı ne olacak açıklarsanız sevinirim.
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
March 31, 2016, 07:28:33 PM

cebinde nakit parası olan ve bitcoin cüzdanını kullanmayı bilen 2 kişi aracılığı ile bu transfer çok kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
ABD deki arkadaşım bana BTC gönderiyor. bende o btc karşılığı TL yi Ankara'da annesine elden nakit veriyorum ne olmuş yani?
sizin söylediğiniz sistem çift taraflı iki tarafında bitcoinle ilgilenmesi gerekiyor en azından exchange bazında
benim bahsettiğm olayda tek taraf yeterli alıcı taraf sadece bankasıyla muhatap oluyor coin piyasasıyla ilgisi veya bilgisi olmaksızın bu hizmetten faydalanma imkanına sahip olmuş olacak.
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
March 31, 2016, 07:36:05 PM

Fikir olarak çok güzel, bu tür fikirler beni hep heyecanlandırmıştır Smiley
Yatırım yapacak olanlara ne gibi bir güvence vereceksiniz ?
Direkt şirketten hisse dağıtımı şeklinde mi olacak ?
Şu an sadece fikir aşamasında mısınız yoksa işi bilen kişilerle bir ekip kurup pratikte de yol katettiniz mi ? (yasal süreçler,şirket kurulumu vs.)

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
March 31, 2016, 08:23:57 PM
Last edit: March 31, 2016, 08:34:34 PM by JollyTrades

sizin söylediğiniz sistem çift taraflı iki tarafında bitcoinle ilgilenmesi gerekiyor en azından exchange bazında
benim bahsettiğm olayda tek taraf yeterli alıcı taraf sadece bankasıyla muhatap oluyor coin piyasasıyla ilgisi veya bilgisi olmaksızın bu hizmetten faydalanma imkanına sahip olmuş olacak.

Örneğiniz üzerinden hareket edelim. Biz Jolly Trades olarak sizin paranızı WAVES platformuna aktaracağız. Sonra siz platform üzerinden Çin'deki kuzeninizin WAVES hesabına parayı göndereceksiniz. Sonra Çin'deki kuzen, WAVES'in CNY aracı kuruluşu yardımıyla o parayı Çin'deki banka hesabına aktarabilecek. Bu da hem sizin hem Çin'deki kuzeninizin bir WAVES hesabının olması gerektiği anlamına geliyor.

Fakat Zz'nin de dediği gibi, bu işlem zaten bitcoin kullanılarak yapılabiliyor. O halde WAVES platformunun avantajı ne olacak? Avantaj şurada: WAVES'i kullandığınızda bitcoin gibi fiyatı sürekli değişen, aynı zamanda var olan işletmelerin çok küçük bir kısmının kabul ettiği bir para birimini kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Paranız bitcoin'in fiyat dalgalanmalarından bağımsız olarak Çin'e gidecek. Dahası, diyelim ki Çin'deki kuzeninizin WAVES platformuyla bağlantılı bir banka kartı var. Bunu bitcoin banka kartı gibi düşünebiliriz, fakat içinde bitcoin yerine CNY-coin olan bir kart. Çin'deki kuzeniniz bu kart ile doğrudan alışveriş yapabilecek.

Ya da WAVES platformunun ödeme sistemiyle entegre olmuş bir online mağaza düşünün. Size gelen ya da sizin gönderdiğiniz para ile bu mağazalarda direkt olarak alışveriş yapılabilecek. Tıpkı size birisi bitcoin gönderdiğinde, bitcoin kabul eden her yerden alışveriş yapabiliyor olduğunuz gibi. Yine WAVES platformunun avantajı, bitcoin kabul eden yerlerin kısıtlı olması. Öte yandan WAVES entegrasyonunu sağlamak PayPal entegrasyonunu sağlamak kadar kolay olacak. Bu da var olan birçok işletmenin kolayca bu ödeme sistemine geçiş yapabileceği anlamına geliyor.

Buradaki farkı anlatmak için BitPay örneği verilebilir. BitPay'in ne olduğunu bilmeyenler şuradan öğrenebilirler: https://bitpay.com. Basitçe, BitPay'in yaptığı şey, bitcoin ile satış yapmak isteyenler için bir aracı kurum olmak. Sistem şöyle işliyor: Alıcı, ödemeyi bitcoin ile yaparken, satıcı, parayı kendi para birimi olarak alıyor. Şu an dünyada bitcoin kabul eden birçok yer bu sistemi tercih ediyor, ve tercihlerinin de haklı bir sebebi var; ne olduğu ve olacağı belli olmayan, fiyatı çok hızlı dalgalanabilen bir para birimi olan bitcoin ile iş yapmak tehlikeli. BitPay bu hizmet için 1% komisyon alıyor. Bu da kitlelerin bitcoin'i benimsemesi açısından bu hizmetin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Şimdi, WAVES platformu ile BitPay gibi bir aracı kuruma ihtiyaç olmadan, ödemeleri direkt olarak fiat para birimleri ile yapabileceksiniz. Bunu uygulamak içinse mağazaların bitcoin ya da blokzinciriyle ilgili hiçbir şey bilmeleri dahi gerekmiyor. WAVES'i yalnızca bir ödeme aracı olarak ele alın, diğer sistemlerden çok daha ucuz ve etkili bir ödeme aracı olarak. Bu elbette blokzinciri teknolojisinin yaygın benimsenmesinde önemli bir adım olacaktır. Biz de Jolly Trades olarak bu yeniliğin Türkiye ayağını oluşturacağız.

Bütün bunlara ek olarak, biz kullanıcıların Jolly Trades hesaplarını birer banka hesabı olarak tasarlamaktayız. Dolayısıyla söz gelimi Çin'deki kuzeniniz size para gönderdiğinde, bu parayı Jolly Trades hesabınızdan kendi banka hesabınıza aktarma ihtiyacı bile hissetmeyeceksiniz. Parayı bankanızda faize koymak yerine pek tabii Jolly Trades'de de faize koyabileceksiniz. İleriki amaçlarımız olarak bu hesaplardan fatura ödeme vb. bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmenizi de mümkün kılmayı düşünüyoruz.

Not: WAVES platformu açıldığı andan itibaren USD, EUR ve CNY para birimleri desteklenecektir. Biz sistemimizi o zamana kadar kurabilirsek bunlara bir dördüncü olarak Türk lirası da eklenmiş olacak.
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
March 31, 2016, 08:31:08 PM
Last edit: March 31, 2016, 08:44:22 PM by JollyTrades

Şu an sadece fikir aşamasında mısınız yoksa işi bilen kişilerle bir ekip kurup pratikte de yol katettiniz mi ? (yasal süreçler,şirket kurulumu vs.)

Yatırımın miktarına göre çeşitli çözümler sunuyoruz. Türkiye'de ikamet edenler için bir araya gelip senet düzenleme, ya da daha büyük yatırımcılar için Kıbrıs'a birlikte gidip şirketin anahtar teslimini beraber alarak bütün kurulum işlemlerine doğrudan katılım sağlanması şeklinde düşünülebilir. Daha küçük yatırımcılar için (şu aşamada minimum yatırımın 1000 USD olduğunu hatırlatmak isterim), istenilen bir kripto-platform üzerinden bir kripto-kıymet tanımlayarak, paranın, güvenilirliği konusunda uzlaşılan birisine verilmesi ve tanımlanan kripto-kıymetin de yatırımcıya aktarılması gibi bir yol seçilebilir. Bu konuda WAVES'in proje lideri Sasha'yla irtibat halindeyim. Eğer kabul ederse fonu Jolly Trades adına o toplayacak, şirket fona ne zaman ihtiyaç duyarsa parayı kendisi doğrudan aktarılması gereken yere aktaracak. Bu gibi ayrıntılarda önerilerinize açık olmakla beraber, yatırım yapmak istediğiniz miktarı belirtmeniz durumunda daha net bir yöntem sunabiliriz.

Şu an Jolly Trades'in proje yöneticisi olarak ben çeşitli hukuk büroları ve mali müşavirliklerle bazı işlemleri başlatmış bulunmaktayım, aynı zamanda işi WAVES ekibiyle de koordineli bir biçimde yürütmeye çalışıyorum. Öte yandan yazılım geliştirici, pazarlamacı gibi birkaç temel eleman ile bir ekip oluşturma aşamasındayım.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
March 31, 2016, 10:08:29 PM

Yatırımın miktarına göre çeşitli çözümler sunuyoruz. Türkiye'de ikamet edenler için bir araya gelip senet düzenleme, ya da daha büyük yatırımcılar için Kıbrıs'a birlikte gidip şirketin anahtar teslimini beraber alarak bütün kurulum işlemlerine doğrudan katılım sağlanması şeklinde düşünülebilir. Daha küçük yatırımcılar için (şu aşamada minimum yatırımın 1000 USD olduğunu hatırlatmak isterim), istenilen bir kripto-platform üzerinden bir kripto-kıymet tanımlayarak, paranın, güvenilirliği konusunda uzlaşılan birisine verilmesi ve tanımlanan kripto-kıymetin de yatırımcıya aktarılması gibi bir yol seçilebilir. Bu konuda WAVES'in proje lideri Sasha'yla irtibat halindeyim. Eğer kabul ederse fonu Jolly Trades adına o toplayacak, şirket fona ne zaman ihtiyaç duyarsa parayı kendisi doğrudan aktarılması gereken yere aktaracak. Bu gibi ayrıntılarda önerilerinize açık olmakla beraber, yatırım yapmak istediğiniz miktarı belirtmeniz durumunda daha net bir yöntem sunabiliriz.

Şu an Jolly Trades'in proje yöneticisi olarak ben çeşitli hukuk büroları ve mali müşavirliklerle bazı işlemleri başlatmış bulunmaktayım, aynı zamanda işi WAVES ekibiyle de koordineli bir biçimde yürütmeye çalışıyorum. Öte yandan yazılım geliştirici, pazarlamacı gibi birkaç temel eleman ile bir ekip oluşturma aşamasındayım.

Ben Kıbrıs'a gelebilirim. 2000 USD kadar da yatırım da yapabilirim ancak önce yazılımcı ekibi görmek isterim.
Bu yazılımcılar ile şirketin yaptığı personel sözleşmesini karşılıklı taahhüteri bilmek isterim.
Geliştiricilerin yaşını, asker problemi var mı bilmek isterim.
Sizde takdir edersiniz ki bu tür projelerde kilit adamlar geliştiriciler ve ülkemizde malesef projelerin büyük çoğunluğu geliştirici işi yarım bıraktığı için patlıyor.

Aliser tadında bir programcının aylık maaşının 3000 USD civarında olduğu düşünülecek olursa. 40k USD çok küçük bir rakam.
Sanırım işletme sermayeniz çok daha fazla olacak, bu 40.000 USD şirket hisselerinin yüzde kaçı ediyor.
tahminim kuracağınız şirketin %20 sini 40.000 USD ye arz etmiş olacaksınız.
bu sistemi ilk işlemi yapacak hale getirmek için kaç kişilik bir ekiple ne kadar zaman çalışmayı düşünüyorsunuz.

JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
March 31, 2016, 11:01:18 PM

Ben Kıbrıs'a gelebilirim. 2000 USD kadar da yatırım da yapabilirim ancak önce yazılımcı ekibi görmek isterim.
Bu yazılımcılar ile şirketin yaptığı personel sözleşmesini karşılıklı taahhüteri bilmek isterim.
Geliştiricilerin yaşını, asker problemi var mı bilmek isterim.
Sizde takdir edersiniz ki bu tür projelerde kilit adamlar geliştiriciler ve ülkemizde malesef projelerin büyük çoğunluğu geliştirici işi yarım bıraktığı için patlıyor.

Aliser tadında bir programcının aylık maaşının 3000 USD civarında olduğu düşünülecek olursa. 40k USD çok küçük bir rakam.
Sanırım işletme sermayeniz çok daha fazla olacak, bu 40.000 USD şirket hisselerinin yüzde kaçı ediyor.
tahminim kuracağınız şirketin %20 sini 40.000 USD ye arz etmiş olacaksınız.
bu sistemi ilk işlemi yapacak hale getirmek için kaç kişilik bir ekiple ne kadar zaman çalışmayı düşünüyorsunuz.

İlginiz ve detaylı sorularınız için teşekkürler. Başta neyin merak edileceğini kestirmek zor oluyor maalesef, bu yüzden öncelikle her türlü soruya ekstra önem verdiğimi belirtmek isterim.

Şu an teknik altyapı geliştirme işini WAVES ekibi üstlenmiş durumda ve sistemi açık kaynaklı olarak önümüzdeki sonbaharda kullanıma açacaklar. WAVES ile ilgili ayrıntılı bilgi için şuraya bakabilirsiniz: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1411291. Yazılımcı ekip Nxt'in eski ana geliştiricilerinin bir kısmından oluşuyor, yani bu konularda tescilli bir başarıları var. Şu an kendileri de USD, EUR ve CNY para birimlerinin aracı kurumu olma yolunda ilerlediklerinden ve böylesi kendilerinin fon toplaması için çok daha elverişli olduğundan, WAVES'i ücretsiz bir yazılım olarak piyasaya sürecekler. Birçok "coin" de bu şekilde geliştiriliyor zaten. Bizim yapacağımız ise var olan bu sistem üzerinde kendi kripto-kıymetlerimizi tanımlamak olacak. Dolayısıyla en temel altyapı çalışmaları bizim için hiçbir masraf teşkil etmediği gibi bu konuda herhangi bir yazılımcı ekibi kurma planımız da yok.

Bizim için bir web sitesi, özelleştirilmiş kullanıcı arayüzü gibi ufak tefek yazılım işleri önemli oluyor bu durumda. Bu konuyla da bizzat ben ilgilenebileceğim gibi (aynı zamanda yazılımcıyım), $1K'yı geçmeyecek bir masrafla herhangi bir tasarımcıyı da bu ayrıntılar üzerinde çalışması için yönlendirebiliriz. Diğer bir teknik altyapı özelliği ise, kullanıcılara sağlayacağımız banka kartlarının sistemle entegrasyonu olacak. Bu konuda da özelleşmiş ve uzmanlaşmış kuruluşlar var. Söz gelimi Moneypolo ya da Fiserv gibi firmalar, finansal kuruluşlara özelleşmiş çözümler sunuyorlar. Bu firmalardan birkaçıyla da şu an fiyat pazarlığı halindeyim. Bunun haricinde logo tasarımı vs. gibi yan işleri de yine serbest çalışan kişilere ya da bağımsız firmalara yaptırmayı düşünüyoruz. Sonuç olarak, altyapıyla ve sistemin çalışır hale getirilmesiyle ilgili olarak, hiçbir sürekli çalışanımız olmayacak.

İş fikrinin yatırım öncesi değerinin hesaplanmasını standart prosedürlere göre yaptık. $40K işin kurulumu ve tam fonksiyonel olarak çalışması için gereken meblağ olduğundan, herhangi bir yatırımdan bağımsız olarak, yalnızca iş fikrinin değeri olarak $40K'yı uygun gördük. Buna eklenecek her yatırım, şirketin yatırım sonrası değerine eklenecek. Bir örnekle açıklamak gerekirse, diyelim ki siz $2K yatırımda bulundunuz ve bir başka yatırımcı da $8K verdi. Bu durumda toplam $40K + $2K + $8K = çekirdek fonlama sonrası toplam sermaye $50K ediyor. Hisse paylarını hesaplarsak,

Fikir sahiplerinin payı = $40K / $50K = %80

Sizin payınız = $2K / $50K = %4

Diğer yatırımcının payı = $8K / $50K = %16

ediyor. Çekirdek fonlamada sermayeyi bu kadar düşük tutmamızın nedeni fikri gerçekleştirmek için esasen çok az bir sermayeye ihtiyaç duymamız. Şirketi kurduktan sonra, Seri A fonlamaya geçeceğiz ve bu fonlamayı kendi platformumuz üzerinden gerçekleştireceğiz. O zaman yatırım öncesi değer daha fazla olacaktır tabii.

Amacımız WAVES'in açılışında bizim sistemimizin de en temel düzeyde de olsa çalışır halde olması. Kıbrıs'ta liman şirketi kurmanın süresi 2 ayı bulabiliyor. Yani Temmuz ayına kadar bu 2 aylık süreci başlatmak bizim için kafi olacaktır.

İletişim bilgilerinizi PM olarak yollarsanız daha ayrıntılı konuşma fırsatı elde edebiliriz.

İlginiz için teşekkür ederim,

Jian Jolly
hunterwolf
Legendary
*

Activity: 1108
Merit: 1002

View Profile
March 31, 2016, 11:17:30 PM

Öncelikle tenkit amacı ile söylemiyorum. Bildiğim kadarıyla zaten kıbrısta şirket kurmanın maliyeti en az 70-80000 TL idi. Bunun dışında orada ofis vs. masraflarını saymıyorum, veya çoğunun yaptığı gibi bir muhasebeciye vekalet verip hallederiz falan diye düşünüyorsanız onun da bayağı aylık maliyeti var diye biliyorum. ki bu söylediğim fiyat 3-4 sene öncenin fiyatı, şu anda daha fazladır diye tahmin ediyorum. Bu durumda 40K USD şirketin açılışına ve 1 yıllık masrafına yetmez neredeyse. Daha bunun içinde eleman ücreti vs. yok. Yani bence tam olarak araştırmanızı yapıp, masrafları hesaplamamışsınız gibi geliyor.
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
March 31, 2016, 11:30:05 PM

Öncelikle tenkit amacı ile söylemiyorum. Bildiğim kadarıyla zaten kıbrısta şirket kurmanın maliyeti en az 70-80000 TL idi. Bunun dışında orada ofis vs. masraflarını saymıyorum, veya çoğunun yaptığı gibi bir muhasebeciye vekalet verip hallederiz falan diye düşünüyorsanız onun da bayağı aylık maliyeti var diye biliyorum. ki bu söylediğim fiyat 3-4 sene öncenin fiyatı, şu anda daha fazladır diye tahmin ediyorum. Bu durumda 40K USD şirketin açılışına ve 1 yıllık masrafına yetmez neredeyse. Daha bunun içinde eleman ücreti vs. yok. Yani bence tam olarak araştırmanızı yapıp, masrafları hesaplamamışsınız gibi geliyor.

Bahsettiğiniz konuda araştırmamızın tamlığından şüpheniz olmasın. Denge Mali Müşavirlik şirketi Kıbrıs'ta serbest liman şirketi kurulumuyla ilgili gerek hukuki konularda gerek muhasebe işlemlerinde yardımcı oluyor, kendiniz de arayıp sorabilirsiniz. Edindiğimiz bilgilere göre, amaçlarımıza uygun bir şirket kurup işler hale getirmenin masrafı $10K.
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
April 01, 2016, 09:18:27 AM

O halde @mhanbostancı için hesapladığınız hisse değerlerini gerçekte de yatırımcıya şirket hissesi olarak vereceksiniz.
Yani o hesaba göre @mhanbostancı reelde %4 hisse sahibi olacak değil mi ?

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
April 01, 2016, 09:28:37 AM

O halde @mhanbostancı için hesapladığınız hisse değerlerini gerçekte de yatırımcıya şirket hissesi olarak vereceksiniz.

Aslında yatırımcı olarak risk alıyorum limited şirkette azınlık ortak olmak her zaman sıkıntıdır.
Şirketi borçlandırırlar ise toplam borcun %4 ünü alacaklılar benden ister. Smiley
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
April 01, 2016, 12:18:31 PM

Rakamlar verdiğim örnekteki gibi olursa evet, o senaryoda mhanbostancı şirket kurulumunda %4 hissedar olarak kayıtlara geçecek. Fakat örnekte toplam yatırım miktarının $10K olduğunu varsaymıştık, gerçekte ise bu miktarın $40K olacağını düşünmekteyiz. Dolayısıyla eğer fonlama düşündüğümüz gibi giderse $2K'lık bir yatırımla şirkete %2.5 hissedar olmuş oluyorsunuz.

Aslında yatırımcı olarak risk alıyorum limited şirkette azınlık ortak olmak her zaman sıkıntıdır.
Şirketi borçlandırırlar ise toplam borcun %4 ünü alacaklılar benden ister. Smiley

Evet mutlak borç kavramı sizi bu gibi durumlarda sıkıntıya sokabilir. Zira borcun alınıp alınmayacağına çoğunluk karar verecek, fakat yine de bütün hissedarlar kendi payları oranında bu borcun altına girmiş olacak. Biz şirketi olabildiğince demokratik tutmak ve bütün hissedarların çıkarlarını gözetmek adına elimizden geleni yapacağız.

Şirket kurulumundan hemen sonra, şirketimiz finansal bir kuruluş olarak WAVES platformunda kripto-kıymet üretme hakkına yasal olarak sahip olacağından, şirketin hisselerinin de bir kısmını blokzinciri üzerinden satışa çıkarmayı düşünüyoruz. Bu işlem esnasında yatırımcılar isterlerse limited şirketin gerçek kayıtlı hisselerini, blokzincirinde tanımlı bu hisselerle değiştirebilecekler. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz gibi avantajsız bir durum olduğunda hisseleri satmak, sanki limited şirket değil de halka arz edilmiş bir anonim şirketmişiz, siz de hisselerinizi borsada satıyormuşsunuzcasına kolay olacak.
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
April 06, 2016, 01:03:19 PM

Herkese selamlar,

Web sitemizin deneme sürümünü yalnızca yorumları almak amacıyla paylaşıyoruz: http://jollytrades.comli.com

Henüz Türkçe site mevcut değil. Beğenmediğiniz ya da olmasını istediğiniz herhangi bir özellik varsa bildirebilirsiniz.
mmmtr
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 250

View Profile
April 06, 2016, 03:47:20 PM

Herkese selamlar,

Web sitemizin deneme sürümünü yalnızca yorumları almak amacıyla paylaşıyoruz: http://jollytrades.comli.com

Henüz Türkçe site mevcut değil. Beğenmediğiniz ya da olmasını istediğiniz herhangi bir özellik varsa bildirebilirsiniz.

Gayet hoş ve sade ayrıca boş Cheesy
magnific61
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
April 06, 2016, 06:35:27 PM

E hadi bakalım, güzel bir projeye benziyor.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »  All
  Print  

Jump to: