Bitcoin Forum
May 24, 2024, 02:42:12 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Japonya'da Parmak İzi Nakit Para Yerine Geçecek!  (Read 1605 times)
n3o111 (OP)
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
April 10, 2016, 05:10:54 AM

Japonya, 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için gelecek turistlerin kredi kartı ve nakit taşımalarını ortadan kaldıracak teknoloji üzerine çalışıyor.

Bildiğiniz gibi akıllı telefonlara gelen mobil ödeme sistemleriyle beraber özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da yaygın olarak kullanılan bu teknoloji sayesinde akıllı telefon sahipleri kredi kartı ve nakit taşımamaya başladı.

Bu konuyu daha da geliştirerek telefona bile gerek duyulmayabak bir teknoloji üzerinde çalışan Japonya, 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nda sadece parmak izi ile ödeme sistemine geçecek. Yani nakit, kredi kartı ya da mobil ödeme yerine sadece parmak izinizi okutarak ödeme yapabilceksiniz.

Özellikle 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nda gelecek olan yoğun turist topluluğuna kolaylık amacıyla kullanılacak olan bu sistemde aynı zamanda suç işlemelerinin de önüne geçileceği vurgulanmış.

Testler, Tokyo'daki popüler hediyelik eşya mağazaları, restoranlar, oteller ve birçok iş yeri dahil olmak üzere toplamda 300'den fazla mekanda kullanılacak. Yani teknik olarak sizin kredi kartı ve banka bilgileriniz Japonların geliştireceği sistemde saklanarak kolaylıkla alışveriş yapılabilmeniz sağlanacak. Bakalım bu sistem 2020'ye geldiğimizde ne kadar başarılı olacak.
formator
Sr. Member

Activity: 285
Merit: 250

View Profile
April 10, 2016, 05:13:40 AM

Bizimde hem hem yazar kasa hem pos cihazı olan aletlerimiz var  Grin Grin
Smoothcoin
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 0

View Profile
April 10, 2016, 08:31:07 AM

Böyle bir uygulama bizde de yapılabilir ama bizim toplumumuz daha hazır değil böyle şeylere. Hem adamı soymak daha kolay olurdu herhalde.
Getir bakayım lan parmaaanı!
Niye kestin adamın parmağını!?
Cüzdanı yoktu sayık hakimim
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
April 10, 2016, 08:43:35 AM

bu birazda kültür meselesi bizde kredi kartı uzatınca bile esnafın suratı düşüyor temassız ödeme kullanımı ülke genelinde %5 in altında olduğuna eminim gelen her pos cihazına temassız ödemeyi sormaktan sıkıldım artık
Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
April 10, 2016, 09:35:11 AM

VISA'nın duyurduğu fakat "emin değiliz ne zaman çıkar" dediği sisteme benziyor.
magnific61
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
April 10, 2016, 10:08:27 AM

Telefonum ve bilgisayarım parmak izi destekli ama sadece telefon ve laptop güvenliği olarak kullanabiliyorum. Kaldı ki sadece parmak izi ile ödeme yapabilmek. Aslında bankacılık işlemleri bile bizi bir yığın şifreden kurtarıp parmak izi desteğine geçmiş olmalıydı şimdiye kadar
pandacoin
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1000

View Profile
April 10, 2016, 11:54:40 AM

Bunlar tehlikeli işler, şahsen parmak iziyle yapılan hiçbir işlemi güvenli bulmuyorum ve asla kullanmam. Hırsızlık durumlarında direk parmağınızdan olursunuz ki sanıyorum bunu kimse istemez. Cüzdanı veririm daha iyi.
fuathan
Hero Member

Activity: 1092
Merit: 520

Aleph.im

View Profile
April 10, 2016, 01:40:23 PM

Gelsin kopan parmaklar!.. Ahahaha!..  Grin
bluestar55
Member
**

Activity: 73
Merit: 10

View Profile
April 10, 2016, 01:43:40 PM

Parmak izlerini neden seçtiklerini anlamadım retina olabilirdi damar izi olabilirdi ama adamlar dünyayı değiştirmeye devam edecekeler herzaman olduğu gibi
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 11, 2016, 09:55:22 PM

Yorumlara biraz gelişi güzel baktım yazıldımı bilmiyorum da başlık değişik bir anlatım katmış olaya. Harcadıkça parmak iziniz siliniyor modunda olmuş 😊. Ana serverı hacklemek için tüm ulus birleşebilir. Birde cidd2n nasıl bir sistem olucakta okadar işlemi beklemeye almadan anında yapabilicek ddos saldırısı gibi olur bu.

Edit :BlockChain sistemi kullanılabilir!!
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
April 12, 2016, 12:50:04 AM

Japonlarin boyle salakca birsey yapacaklarini sanmiyorum. Zaytung haberi gibi olmus. Parmak izi ile odeme yapilmamasinin yada cok az yapilmasinin cok bariz bir sebebi var oda parmak izinizin calinmasi icin korsanlarin yaniniza gelmelerine ihtiyaclari bile yok. Gorevimiz tehlike filmi gibi bir yolu var ama bu 2 sene evvel herkezin gozu onunde ispatlandi asagidaki video ise 1 yil evvel bu yontemi deneyip onaylayan bir video. Bu videoyu izleyen, azicik ingilizcesi, bilgisayar bilgisi ve iyi bir fotograf makinasi olan herkez istedigi kisinin yanina gitmeden parmak izini kopyalayabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=2u4ZLGsw1zo
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 12, 2016, 07:02:12 AM

Japonlarin boyle salakca birsey yapacaklarini sanmiyorum. Zaytung haberi gibi olmus. Parmak izi ile odeme yapilmamasinin yada cok az yapilmasinin cok bariz bir sebebi var oda parmak izinizin calinmasi icin korsanlarin yaniniza gelmelerine ihtiyaclari bile yok. Gorevimiz tehlike filmi gibi bir yolu var ama bu 2 sene evvel herkezin gozu onunde ispatlandi asagidaki video ise 1 yil evvel bu yontemi deneyip onaylayan bir video. Bu videoyu izleyen, azicik ingilizcesi, bilgisayar bilgisi ve iyi bir fotograf makinasi olan herkez istedigi kisinin yanina gitmeden parmak izini kopyalayabilir.

Youtube linkine erişemiyorum benim cihazdamı bir sorun var yoksa linkmi yalan olmuş??  Eğer bahsettiğiniz kadar basitse parmak izi işine hiç girilmemesi gerekir.
minerminerAB
Newbie
*

Activity: 31
Merit: 0

View Profile
April 12, 2016, 08:54:09 AM

Bunlar tehlikeli işler, şahsen parmak iziyle yapılan hiçbir işlemi güvenli bulmuyorum ve asla kullanmam. Hırsızlık durumlarında direk parmağınızdan olursunuz ki sanıyorum bunu kimse istemez. Cüzdanı veririm daha iyi.

Bende güvenli bulmuyorum parmak izini. Ama Göz Retinası taramasıyla yapılsa fena olmaz. O daha güvenli olur. Para için gözü de çıkaracaklar değil ya...
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
April 13, 2016, 03:16:47 AM

Youtube linkine erişemiyorum benim cihazdamı bir sorun var yoksa linkmi yalan olmuş??  Eğer bahsettiğiniz kadar basitse parmak izi işine hiç girilmemesi gerekir.

Selam link calisiyor
Basitce ozetleyeyim olayi size.
Kaliteli ve yuksek cozunurluklu bir dslr fotograf makinasi ile bardak veya cam gibi bir yuzeye dokunultuktan sonra olusan parmak izi forograflaniyor. Bilgisayar uzerinde rotus yapiliyor ve tabelacilarin kullandigi lazer kesim makinasi ile bu foto silikon bir yuzeyin uzerine ( belki son 20 yildir kase ve muhurlerde bu teknikle uretiliyor) basiliyor, sonrasinda kursun kalemin icindeki grafit  toz haline getirilip bu silikona kaplama yapiliyor. Sonrasinda guum. iphone toch id unlock oluyor. ustelik sadece 5s degil 6 ve 6s deki touch id daha yuksek cozunurluklu olmasina ragmen ondada ise yariyor. yani cocuk oyuncagi bir is su anda.
lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403
Merit: 250

internet aktivist

View Profile
April 13, 2016, 06:12:26 AM

Bende güvenli bulmuyorum parmak izini. Ama Göz Retinası taramasıyla yapılsa fena olmaz. O daha güvenli olur. Para için gözü de çıkaracaklar değil ya...

Para insana her şeyi yaptırır hocam para için göz de çıkarırlar, parmakta koparırlar. Her gün onlarca eşyaya dokunuyoruz derimizin yağı ile parmak izimizi eşyaların üzerinde bırakıyoruz en basitinden koli bandı ile bile kopyalanabilir bir çok insanın canı yanacak bakalım son durum ne olur  Huh

designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
April 13, 2016, 10:51:03 AM

Bu gezegende mi yaşıyorsunuz acaba? Millet para için adam öldürüyor! Bu arada bu parmak izi muhabbetinde ancak 2 faktörlü bir sistem hayata geçirilebilirse daha güvenli olunabilir. Diğer arkadaşların dediği gibi sadece parmak izi olayı sıkıntılı görünüyor dışardan bakınca.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: