Bitcoin Forum
August 02, 2024, 06:16:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: NASA, Tarihin İlk Şişirilebilir Odacığının Montajını Canlı Olarak Yayınlayacak  (Read 667 times)
n3o111 (OP)
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
April 13, 2016, 01:43:50 PM

Uluslararası Uzay İstasyonu'na eklenecek olan şişirilebilir odacık, NASA'nın yapacağı canlı yayın sayesinde izlenebilecek.

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na Falcon 9 adlı roketini gönderdiğini ve istasyona malzeme takviyesinde bulunduğunu bildirmiştik. Bu senkiyatla Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştırılan malzemeler arasında, şimdiye kadar üretilmiş ilk şişirilebilir odacık da yer alıyordu. Bigelow Aerospace isimli firma tarafından üretilen bu şişirilebilir odacık, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun alanını arttırmak için kullanılacak ve bu odacığın, Cumartesi günü şişirilerek istasyona eklenmesi planlanıyor.

Gelecek uzay araştırmaları için çok büyük bir öneme sahip olan bu işlem, NASA'nın internet sitesi üzerinden yayınlanacak. NASA tarafından paylaşılan bu bilgiye göre yayın, Cumartesi günü saat 5:30'da başlayacak (Türkiye saati ile 12:30'da) ve isteyen herkes yayını izleyebilecek.

Şu an kullanıma hazır olan tek odacık, Cumartesi günü şişirilmesi ve monte edilmesi planlanan odacık. Üretmiş olduğu bu odacıktan oldukça memnun kalan Bigelow Aerospace, odacığının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesinin ardından bir açıklamada bulunmuştu ve bu odacıktan tam 6 kat daha büyük olan, bir "şişirebilir istasyon" üzerinde çalıştıklarını bildirmişti. Bu şişirilebilir istasyonun da üretiminden sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesi planlanıyor ancak öncelikle NASA'dan izin alınması ve bazı testlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bigelow Aerospace yetkilileri, NASA'dan izin alamazlarsa kendi istasyonlarını oluşturabileceklerini ve şişirilebilir istasyonları birbirlerine bağlayarak dev bir istasyon oluşturabileceklerini de eklediler.
lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403
Merit: 250

internet aktivist

View Profile
April 14, 2016, 08:26:36 AM

Odacığın içinde ne var nasıl üretildi ve hangi malzemeler kullanıldı detaylı bilgi biliyor'musunuz ? sonuçta uzayda başı boş dolaşan gök taşları var zarar görme olasılığı nedir merak ediyorum ayrıca emeği geçen mühendis ve çalışanları tebrik ediyorum sürekli geliştirmek için uğraşıyorlar TUA kurulunca biz ne yapacağız acaba  Huh

KingOg
Newbie
*

Activity: 25
Merit: 0

View Profile
April 15, 2016, 03:01:52 PM

Odacığın içinde ne var nasıl üretildi ve hangi malzemeler kullanıldı detaylı bilgi biliyor'musunuz ? sonuçta uzayda başı boş dolaşan gök taşları var zarar görme olasılığı nedir merak ediyorum ayrıca emeği geçen mühendis ve çalışanları tebrik ediyorum sürekli geliştirmek için uğraşıyorlar TUA kurulunca biz ne yapacağız acaba  Huh

efendim başı boş göktaşları evet varlar ama ona carpma ihtimalleri cok az hatta yok denebilecek kadar az cok ufak bir nokta gibi görebilirsiniz o uzay istasyonunu Filmler de Işık hızına vs hıza cıkarken göktasları arasında yapılan manevralar filan bunlar hep amerika filmcilerinin uydurdugu seyler aradaki mesefaler akla sıgmaz oraya göktaşı gelmesi zor bir ihtimal bunu bilim adamları düşünmüştür zaten ki ne kadar ufak olursa olsun binlerce kilometre hızla geliyor bırakın şişme odacıgı istasyona carpsa havaya ucurur Rusyaya hava sahasına giren ufak meteor parcalarını hatırlarsınız cok büyük birşey degildi ama Rus halkı dehsete düşmüştü dedigim gibi efendim ihtimal cok düşük istasyon icinde ki ortamı büyütmek icin geliştirilen bir sistem sadece bir ihtimal oraya kargoları koyacaklar.
formator
Sr. Member

Activity: 285
Merit: 250

View Profile
April 15, 2016, 03:05:49 PM

Asteroidlerden çok uzay atıkları problem olabilir.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: