Bitcoin Forum
May 03, 2024, 12:45:29 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Hawking: Yıldızlar arası yolculuk gerçek olabilir  (Read 1145 times)
MasterOogway (OP)
Member
**

Activity: 164
Merit: 18

View Profile
April 14, 2016, 11:50:02 PM

Evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, başka bir yıldız sistemine minik bir uzay aracı gönderme projesine destek verdi.
Bir kuşak boyunca sürecek olan yolculukta uzay aracı trilyonlarca kilometre yol kat ederek en uzağa gönderilen araç olacak.
Milyarder Rus işadamı Yuri Milner bilgisayar çipi boyutundaki "uzay gemilerinin" geliştirilmesi için 100 milyon dolar bütçeli bir araştırma programı başlatmış bu projeye Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de destek vemişti.
Yıldızlar arası yolculuk pek çok kişinin rüyası ancak gerçekleştirilmesi için ciddi teknolojik engeller bulunuyor.
Professör Hawking BBC'ye açıklamasında bu hayalin tahmin ettiğimizden daha kısa sürede gerçekleşebileceğini söyledi.
Hawking "Eğer insan türü olarak hayatta kalmak istiyorsak yıldızlara açılmamız gerekiyor" dedi.
Ünlü fizikçi "Gök bilimciler Alfa Centauri sisteminde dünyaya benzer bir gezegenin bulunma şansının makul olduğuu düşünüyor. Ama biz 20 yıl içinde karadaki ve uzaydaki teleskoplardan daha fazla bilgi edineceğiz" diye ekledi.

NASA

Hawking "Son 20 yıldaki ve gelecekteki teknolojik gelişmeler bunu bir kuşak içinde öğrenmeyi mümkün kılabilir" dedi.
Hawking Milner'in Breakthrough Foundation isimli bilimsel araştırma girişimlerini fonlayan özel kuruluşuna ait bu projeyi destekliyor.
Kuruluş başka bir yıldıza yolculuk ederek oradan bilgi gönderebilecek uzay araçları geliştirmenin mümkün olup olmadığını araştırmaları için bir grup uzman bilim insanını bir araya getirdi.
Yıldızlara ulaşmak için 30 bin yıl lazım
En yakın yıldız sistemi 40 trilyon kilometre mesafede. Bugünün teknolojisi kullanılırsa o sisteme ulaşmak 30 bin yıl sürüyor.
Uzmanlar daha fazla araştırma ver geliştirme yaparak yolculuk süresini 30 yıla indirebilecek bir uzay aracı yaratmanın mümkün olabileceği kanısına vardılar.
Projeyi yöneten NASA'nın Kaliforniya'daki Ames Araştırma Merkezi eski direktörü Dr. Pete Worden "Bundan birkaç yıl önce başka bir yıldıza bu hızda yolculuk etmenin mümkün olmadığını söylerdim. Ama uzman grubu teknolojik gelişmeler nedeniyle işe yarayabilecek bir kavram olduğunu düşünüyor" dedi.
Çip boyutunda yelkenli uzay gemileri

BBCRichardAnsett

Bu kavrama göre uzay aracı elektronik cihazlarda bulunan çip boyutuna indirilecek. Daha sonra bu mini uzay gemilerinden bin tanesi dünyanın yörüngesine fırlatılacak. Her birinin güneş yelkeni olacak.
Bu bir yelkenli tekneye benziyor. Ancak rüzgar yerine itici güç ışık olacak. Dünyadaki dev bir lazer her bir uzay aracını güçlü biçimde itecek ve böylece ışık hızının yüzde 20'sine ulaşmaları sağlanacak.
Kulağa bilim kurgu gibi gelse de ismini Yuri Gagarin'den alan Yuri Milner bu tür uzay araçlarını yapmanın ve bir ömür süresinde başka bir yıldıza ulaşmanın teknik olarak mümkün olduğuna inanıyor.
"Tarihi sıçrama"
Milner "Bu insan tarihinin büyük sıçramalarından biri. Bundan 55 yıl önce Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Bugün biz diğer yıldızlara sıçramaya hazırlanıyoruz" dedi.
Yıldızlara gidebilecek ilk uzay araçlarının inşa edilmesinden önce aşılması gereken pek çok sorun var.
Bunlar kameraların, sensörlerin ve diğer aygıtların bir çipe sığacak kadar minyatürleştirilmesi, güçlü bir lazerin birkaç dakika etkisinde kalacak güneş yelkeninin geliştirilmesi ve bu aracın yeni sistemde görüntü alıp bilgileri dünyaya geri gönderebilmesi.
Surrey Uzay Merkezi'nde araştırmacı Profesör Martin Sweeting bu projede yer almak istiyor.
Sweeting uyduların boyutunu ve maliyetini düşüren bir şirketin de sahibi.

NASA

Sweeting "1980'lerde yaptığımız garip karşılanmıştı. Ama küçük uydular moda. Bu proje kulağa garip geliyor ama tekonoloji artık ilerledi garip değil sadece zor" dedi.
College London Üniversitesi'nde Mullard Uzay Bilimi Laboratuarı'nda araştırmacı Profesörü Andrew Oates projenin zor olacağı ama imkansız olmadığını söyledi.
Oates "Uzay radyasyonu ve toz ortamına dayanıklılık, aygıt hassasiyeti, yüksek güçte lazere maruz kalma, uzay aracı dengesi ve güç tedariği gibi ciddi zorlukların çözülmesi gerekiyor. AMa bir insa ömrü içinde başka bir yıldız sistemine gerçekten ulaşılabilir mi incelenmesi gereken bir kavram "dedi.
Hawking bu uzak hayalin 30 yıl içinde gereçeğe dönüşebileceğini ve dönüşmesi gerektiğini düşünüyor.
Hawking "Yıldızları hedeflemekten daha yüksek bir zirve yok. Tüm yumurtaları aynı kırılgan sepete koymak akıllıca değil. Dünyadaki hayat göktaşları ya da süpernovalar gibi astronomik olaylar gibi tehlikelerle karşı karşıya" dedi.
1714740329
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714740329
Reply with quote  #2

1714740329
Report to moderator
1714740329
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714740329
Reply with quote  #2

1714740329
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
fuathan
Hero Member

Activity: 1092
Merit: 520

Aleph.im

View Profile
April 15, 2016, 01:00:13 AM

İnanılmaz heyecan verici bir haber bu...

Ekipte Carl Sagan'ın eşinin de olması ayrıca etkileyici...
lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403
Merit: 250

internet aktivist

View Profile
April 15, 2016, 10:45:01 AM

Hawking 30 yıl içinde gereçeğe dönüşebileceğini söylemiş; iyi, iyi kaza geçirmez, başımıza bir şey gelmezse ufakta olsa görme şansımız var Grin Uzayda olmanın ne hissettirdiği ve nasıl göründüğünü çok merak etmişimdir küçüklük hayalim zaten astronot olmak  Roll Eyes umarım bunu başarabiliriz  Smiley

xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 15, 2016, 01:02:39 PM

Hawking 30 yıl içinde gereçeğe dönüşebileceğini söylemiş; iyi, iyi kaza geçirmez, başımıza bir şey gelmezse ufakta olsa görme şansımız var Grin Uzayda olmanın ne hissettirdiği ve nasıl göründüğünü çok merak etmişimdir küçüklük hayalim zaten astronot olmak  Roll Eyes umarım bunu başarabiliriz  Smiley
Bir çok yan etkisi var. Yapay yer çekimi farz bu konuda. Yer çekimi vucüdumuza olur olmadık etkiler bırakıyor bir baksanız uzaya çıkmakdan nefret edersiniz 😊
biloOo
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 1

View Profile
April 15, 2016, 02:47:07 PM

Bir çok yan etkisi var. Yapay yer çekimi farz bu konuda. Yer çekimi vucüdumuza olur olmadık etkiler bırakıyor bir baksanız uzaya çıkmakdan nefret edersiniz 😊

En büyük yan etki benim bildigim karamadde denen mevzudan kaynaklanıyor efenim dünyanın manyetik alanı bizi bu maddeden nispeten de olsa koruyor ama uzayda koruamamız yok bir kac astronot elbisesine mikroskop ile bakıldıgın da bu maddenin rahatlıkla delip icinden gectigi görülmüş + olarak radyosyonu da es geçmemek lazım  alışkın olmadıgımız bir durum ama uzay'a cıktıgımız  da cok net bir görüş açısına sahip oldugumuzu fark edecegiz dünyada ki hava kirliligi yüzünden gökyüzünü pek net göremiyoruz belli başlı parlak olan yıldızlar harici bilmiyorum köy gibi  ormanlık ısıgın fazla olmadıgı hava kirliliginin olmadıgı bir yerde yasayanınız varsa ise gökyüzünü cok net bir sekilde görebiliyordur glaksi sisteminden bahsediyorum milyarlarca yıldızı görebilirsiniz ama istanbul gibi bir yerde cok az hali ile atmosfer dısında kirlilik olmadıgından  daha da net bir görüş ile yıldızlara bakabilecegiz harika bir duygu  bu yüzden kendime bir teleskop alacağım Smiley)
formator
Sr. Member

Activity: 285

View Profile
April 15, 2016, 03:00:24 PM

Zamanın Daha Kısa Tarihi-Stephan Hawking , uzay ve zamanı basit bir dille anlatıyor okumanızı tavsiye ederim googleda ararsanız PDF olarak rahatlıkla bulabilirsiniz.
NetNeo
Full Member

Activity: 280
Merit: 103

View Profile
April 15, 2016, 03:17:27 PM

"Dünyadaki dev bir lazer her bir uzay aracını güçlü biçimde itecek ve böylece ışık hızının yüzde 20'sine ulaşmaları sağlanacak." demiş zat-ı muhterem. Eskiden bilim kurgu filmlerinde özellikle Uzay yolu filmlerinde  duymaya alıştığımız repliklere benziyor. Millet nelerden bahsediyor biz neler yapıyoruz. Cahilliğimden utandım

▶▶  BTCitcoin 2  ◀◀    Scalable Bitcoin Fork with instant verified payments
██████████████████████████████
KingOg
Newbie
*

Activity: 25
Merit: 0

View Profile
April 15, 2016, 03:30:36 PM

"Dünyadaki dev bir lazer her bir uzay aracını güçlü biçimde itecek ve böylece ışık hızının yüzde 20'sine ulaşmaları sağlanacak." demiş zat-ı muhterem. Eskiden bilim kurgu filmlerinde özellikle Uzay yolu filmlerinde  duymaya alıştığımız repliklere benziyor. Millet nelerden bahsediyor biz neler yapıyoruz. Cahilliğimden utandım

utanmaya gerek yok efendim Smiley isterse ışık hızına ulaşsın yine de bir yere varamıyacak öyle kolaymı ışık hızına hadi ulastın en yakın gezegen veyahutta güneş sistemine benzer yere bilmem kac bin yılda gideceksin güneş ile dünya arası 8 dakika ışık hızı ile hatta 8 dakika 4o küsür saniye ay ile 2 saniye  mesafeler aşırı derecede ucuk en yakın yıldıza ulasmak icin gidecek olan arac geri döndügünü varsayarsak dünya da yeni bir cag başlamış olabilir ama canlı birini gidemez ışık hızı ile filan fizige dahi aykırı G kuvveti ile parcalanırız geminin icin de bide bu var en mantıklısı ışınlanma onu bulmalarını bekleyecegiz bu haberle anca arac gönderirler oda varsa dönse kac nesil degişmiş olacak yokmu olacagız kalacakmıyız belli olmaz.
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
April 16, 2016, 02:26:39 AM

utanmaya gerek yok efendim Smiley isterse ışık hızına ulaşsın yine de bir yere varamıyacak öyle kolaymı ışık hızına hadi ulastın en yakın gezegen veyahutta güneş sistemine benzer yere bilmem kac bin yılda gideceksin güneş ile dünya arası 8 dakika ışık hızı ile hatta 8 dakika 4o küsür saniye ay ile 2 saniye  mesafeler aşırı derecede ucuk en yakın yıldıza ulasmak icin gidecek olan arac geri döndügünü varsayarsak dünya da yeni bir cag başlamış olabilir ama canlı birini gidemez ışık hızı ile filan fizige dahi aykırı G kuvveti ile parcalanırız geminin icin de bide bu var en mantıklısı ışınlanma onu bulmalarını bekleyecegiz bu haberle anca arac gönderirler oda varsa dönse kac nesil degişmiş olacak yokmu olacagız kalacakmıyız belli olmaz.
Zaten bu konuda ışık hızına ulaşmanın ışınlanmakdan farklı ol ayacağı ı söylüyorlar. İşınlanma maddelerine ayrışıp diğer bölgeye aktarılması durumu. Peki nasıl olabilir. Kablolar aracılığı ile atomlar elektrik akımı dönüşüp tekrar toparlanır ve cismi oluşturur. Aslında bu ışık hızına çıkmakdan daha zor. Işık hızına çıkılması durumundan madde atomlarına kadar ayrışıp cisimlerinden içerisinden geçebilecek duruma gelir. Işık gibi düşünebilir. Işınlanmadan farkı arada bir kablo vs kullanmıcak oluşu. Tabi baklımda kalan teoriler. Işınlanma konusunda son dönemlerde en etkili olabileceği düşünülen yöntem ikiz atomlar arasında görünmez bağ teorisinin kanıtlanmasıdır. Bana göre atom altı parçacıkları bilmeden ikisine ulaşmamız imkansız. Atom altından kastım elektronu protonı nötrönu oluşturan parçacıklar.
@biloOo karanlık maddeye maruz kalma durumu kesinlikle çok zor. Bununla ilgili yapılan araştırmalarda karan maddelerin %99 gibi bir oranda gezegenler yaptığı kütle çekim kanununca gezegenlerin çekirdeğinde veya etrafında olabileceği düşünceai hakim. Quantum mekaniğine bu ağırlığın bir karadelik oluşmaması için dengenin korunması gerekiyoe. Bu dengeyide karanlık ve anti maddenin sağladığı düşünülüyor. Tabi dediğim gibi bunlar bana mantıklı gelen teoriler. Daha bir çok teori var.
biloOo
Jr. Member
*

View Profile
April 16, 2016, 02:45:53 AM

hocam ikimiz de aynı şeyi söylemeye calısmışız da ben biraz cahilim sadece Smiley karamadde her yerde oldugu tahmin ediliyor izledigim universe belgesellerde bilim adamlarının söylemi bu karadelik olusumu Güneşimizden kütlece daha büyük bir yıldızın Ölümü ile oluştugu bilgisi de elimiz de mevcut ama ışınlanmak imkansız bunu hic bir güc ile yapamayacagımız malumdur  şu an icin  ileri de teknoloji nasıl bir yol alır onu bilemiyoruz ama gizli saklı olarak rivayete göre IŞINLANMA üzerine calısmalar yapılıyor bunun yapılış nedeni ise  malumunuzdur milyonlarca insan evrende tek olmadıgımıza inanmaktadır ufo gördük diyen milyonlarca insan ve resim vardır ne kadar gercek bilinmez şahsım hic görmedi ama teori üzerine şöyle gercekleşiyor HAWKİNG'in dedigi gibi ısık hızı ile gitsek bile bir gezegene veya yıldız sistemine yüzbinlerce yıl sonra varabiliriz peki bu UFO Diye tabir edilen cisimler ve yaşam belirtileri dünyada nasıl görülebilir? Isınlanmak Belki Öbürleri eger yüzbinlerce yıl ise yada uzay filmlerinde gördügümüz geminin icinde bir ufak tabut tarzı birşeye binip varıs noktasına kadar ilk halinde tutarak bir diger teori ise ısınlandıkları bir cok görgü sahidinin demeleri söyledir " çisim yukarı da dönüp ısık sacarak duruyordu sabit bir sekilde sonra bi anda bulundugu yerden kaybolup daha uzak bir noktata görünmeye basladı sonra da kayboldu bu tarz ifadeler üzerine olsa gerek ışınlanma üstüne daha cok düşüyorlar. yani biz 3oo  km ile giden araba da koltuga gömülüyoruz ı 4 5 bin km hızda ic organlarımız patlaya bilir :/ umarım yanlıs aktarmadım aklım da kalanları mesajınız icin teşekkür ederim
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
April 16, 2016, 03:24:27 AM

Herhangi bir yanlışlık yok hocam rahatınıza bakın. Bakmayın bende çok bilgili değilim dün öğlen saatlerinden beri araştırıyorum. Uzaylı konusuyla ilgili benimde şüphelerim var fakat ben azda olsa kuran ı bilimsel yandanda incelenmesini düşünen birisiyim. Birazda dindarım. Benim dinim bilimi farz kıldığından benlik sorun yok. Asıl konuya dönersek, ben uzaylılar konusunda 5 6 çeşit düşünceye sahibim sebebide kendim araştıramadığımdan topladığım bilgiler ışığında yoluma bakıyorum. Bunlardan birisi dini açıdan bakıldığında. Evrenin bizim için yaratıldığının garantisini veriyor evren size amade istediğiniz gibi kullanın deniyoe. İyi kullanırsan cennet falan filan. Bu durum beni evrende bizden dahada gelişmiş canlılar olamıyacağına kanısına itiyor. Ayetlerin birisinde de " Siz çok mu geliştiğinizi zannediyorsunuz sizden öncekiler sizin hayal bile edemeyeceğiniz seviyelerde idi." Tam çeviri değil akat özellikle isteyen olursa ayeti bulur atarım. Yani bizden önceki yok olan ırklar bizim kat ve katımızmış. Yok olan dediğim ölüm değil kayıp olmakda olabilir. Başka gezegendede yaşıyr olabilir fakat benim kanaatim uzaylılar var ise bunlarında insan olduğu kanatindedir. Diğe yaklaşımlarım genel teoriler örneğin birtanesi uzayda gördüğümüz her gezegende yaşayan uygarlıklar olabilir fakat biz binlerce milyonlarca yıl öncesini gördüğümüzden veya onlar bizim binlerce yıl öncemizi gördüğünden iletişim problemleri olduğu düşünülüyor. Bu dahada arttılır. Bende size teşekkür ederim güzel bir söyleşi oldu.
İşık hızı durumunda kararsızım fakat o konuda şöyle bir çözüm getirilebilir. G kuvvetini oluşturan kütle çekimi sonucu oluşan ani ivme dir. Eğer yapay bir çekim oluşturulurda dış etkenlerden korunursaG kuvveti gemi içerisinde sabitlenmiş olur 😊.
biloOo
Jr. Member
*

View Profile
April 16, 2016, 03:31:39 AM

benim bildigim insan oğlunun sadece dünya üzerine yaratıldığı  ama Dediginiz gibi benim bu konuya inancım da kuranı kerimden gelmekte " yerde ve gökte debelenen cisimler" gibi bir söz sarf etmişti cübbeli ahmet hoca ve kuran da gecen gök asla bizim dünya gökyüzü olmadı gök kubbe yıldızlardan bahsederken gök kelimesi teleffuz edilmiş cogunlukla hali ile yerde ve gökte diyince evren de yalnız olmadıgımız hissine kapılmamak mümkün degil. Hep ısınlanmak gibi bir süpergüce erişim kainatta yıldız sistemlerini gezmek istemişimdir ölünce Her müslüman cennete gidecek malumunuzdur kuran-ı kerim tasdikliyor günahlarımızın cezasını cektikten sonra cennetteki ilk dilegim bu olacak Düm kainatı dolasmak yıldızlara karşı aşırı bi meyilim var ne hikmetse Smiley
n3o111
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
April 16, 2016, 03:35:45 AM

Cosmos A Space Time Odyssey 13 bölümdü yalnış hatırlamıyorsam her bölüm 45 dakika üzerinden çok güzel bir belgesel bilim adamları ve evren hakkın da çok harika bilgiler içermektedir şiddet ile izlemenizi tavsiye ederim daha bir çok güzel belgesel var eğer izlemek isteyen olursa paylaşmaktan mutluluk duyarım..
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
April 16, 2016, 03:44:19 AM

@n3o111 yüksek ihtimalle seyretmiş olabilirim fakat gönderin gelsin hocam farklı bilgilerin hepsine muhtacız 😊. @biloOo hocam beni yanlış anlamanı istemem ben o tarz hocaları çok aşırı sevmem. Temsil ettikleri konularda fazla baskıcılar. Yanlışlarını yalanlıyarak düzelme peşine düşüyor bir çoğu. Doğruları ne ala hepsinin doğrusu kabülümdür. Dinimle ilgili her türlü bilgiyi sorgulamak benim meshebime borcumdur. Kuranı bile sorgularım ( kasettiğim çeviri ve arapça bilmememden ötürü ) öyle çeviriler yapılıyorki akılınız hayaliniz durur. Herneyse ko u sapmasın. dileğinizin kabul olmasını umut ediyorum Smiley. Cenneti gördükden sonra yıldızları. Çok önemi kalırmı bilmem. Şimdilik ruhumuzla ışık hızında hareket etmeye devam 😊. Sorgulamak önemlidir. Herzaman soralım sorgulayalım. Tabi bir yere kadar izin veriliyor orası başka 😊. Şu uzay üsümüz kurulsunda inşallah yararlı olur.
n3o111
Hero Member

View Profile
April 16, 2016, 03:53:35 AM

https://www.youtube.com/watch?v=85_NlDQBTnQ - Evrende Hız Bilinen Evren National Geographic Türkçe

https://www.youtube.com/watch?v=rZFrFM4My0o  -  Cosmos Bir Uzay Serüveni : Samanyolu' na Bir Bakış

https://www.youtube.com/watch?v=xXSFsEdY3RQ - Cosmos Bir Uzay Serüveni : Yaşam Nehirleri -

https://www.youtube.com/watch?v=pGqFSlc5AEI - Uzay Sırları "Dünya Benzeri,Yaşam Olasılığı Olan Gezegenler" Yeni Dunyalar BELGESELİ

bunlar şimdilik kafanızı meşgul edebilir Smiley COSMOS tüm bölümleri bilgisayarımda yüklü türkçe alt yazısı ile arada acıp kendime belgesel festivali yapıyorum ama video sitelerinde dogru düzgün bir sekilde yüklü degil sizlere tavsiyem indirip orjinal dilinde alt yazı kullanmanız şahsım ingilizce bilmiyor o yüzden alt yazıya gerek duyuyorum sizler biliyorsanız onada gerek yok tabi Smiley
lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403

internet aktivist

View Profile
April 16, 2016, 10:20:21 AM

https://www.youtube.com/watch?v=85_NlDQBTnQ - Evrende Hız Bilinen Evren National Geographic Türkçe

https://www.youtube.com/watch?v=rZFrFM4My0o  -  Cosmos Bir Uzay Serüveni : Samanyolu' na Bir Bakış

https://www.youtube.com/watch?v=xXSFsEdY3RQ - Cosmos Bir Uzay Serüveni : Yaşam Nehirleri -

https://www.youtube.com/watch?v=pGqFSlc5AEI - Uzay Sırları "Dünya Benzeri,Yaşam Olasılığı Olan Gezegenler" Yeni Dunyalar BELGESELİ

bunlar şimdilik kafanızı meşgul edebilir Smiley COSMOS tüm bölümleri bilgisayarımda yüklü türkçe alt yazısı ile arada acıp kendime belgesel festivali yapıyorum ama video sitelerinde dogru düzgün bir sekilde yüklü degil sizlere tavsiyem indirip orjinal dilinde alt yazı kullanmanız şahsım ingilizce bilmiyor o yüzden alt yazıya gerek duyuyorum sizler biliyorsanız onada gerek yok tabi Smiley

Boş vakitleri değerledirmek için bir iç çıktı işte hangi sırayla izleyelim yoksa direk en baştan başlayalım mı ? kafamız karışmasın sonra ard arda hepsini bitirme planları yapıyorum da nasıl olsa haftasonu zamanın boş Cheesy

xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
April 17, 2016, 02:59:33 PM

Bunlar Cidden Sadece Şimdilik kafamızı meşgul Cheesy. @lahmacunkuregi hocam istediğin sıradan başla ama videolarla kısıtlı kalma youtube dan bir başla öyle devam et konu konuyu açar. Kafanda birleştirirsin.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
April 19, 2016, 10:18:22 AM

Dünya da kıtlık ve savaşlar varken açıkcası ben uzay yada yıldızlar arası yolculuğun araştırılması taraftarı değilim. Bu şuna benziyor burnun ucundakini görme git taa bilmem nerdekini görmeye çalış gibi bir şey.  Bilim önemli tabi ki. Bilim sayesinde bir çok gelişmeler ve insan hayatını kolaylaştıran buluşlar oldu ama hala savaşla , fakirlikle, kıtlıkla boğuşuyor dünya. Deve kuşunun toprağa kafasını gömdüğü gibi şuan dünya...
n3o111
Hero Member

View Profile
April 19, 2016, 12:51:16 PM

bilim adamı açlık ve kıtlık için ne yapsın dostum ? insanlar kendileri paylaşmayı bıraktı kapı kamşusuna bile yardım etmez oldu ülkeler ve milletler kendi insanlarını görmüyorlar artık bu bariz bir şekil de ortada adamın işi araştırma yokmudur sanki bu tür seyleri arastıran vardır tabiki ama adam ne yapıcak söylermisin?
Pages: [1]
  Print  

Jump to: