Bitcoin Forum
May 23, 2024, 06:31:28 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Apple otomobil üretecek mi?  (Read 1144 times)
jupiterdianysa (OP)
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

View Profile
April 20, 2016, 12:08:45 AM

Teknoloji devi Apple’ın otomobil üreteceğine dair iddialar tekrar ortaya çıktı. Şirkete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre gizli bir tesiste üretime başlandığı söyleniyor. Apple’ın otomobil üretmek için eleman transfer ettiği de iddialar arasında yer alıyor. Apple’ın yöneticisi Mickey Drexler geçtiğimiz yıl, Steve Jobs’un ölümünden önde böyle bir planı olduğunu söylemişti.
n3o111
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
April 20, 2016, 12:41:35 AM

Elektrikli araç üretme konusunda kararlı olan Apple, yine bünyesine daha önceden Tesla'da görev yapmış bir ismi kattı.

Otomotiv sektöründe son dönemlerin gözdesi ve muhtemelen bundan sonra sektörün gidişatına yön verecek şeyler elektrikli ve sürücüsüz otomobiller. Bu konuda başı çeken şirket Tesla Motors ancak, teknoloji sektörünün devleri de şimdiden işin içine dahil olmaya başlamış durumda.

Bu konuda Google, sürüsücüz araçları ile çoktan yollardaki yerini aldı. Sektörün bir diğer devi Apple ise gizli kapıların ardından yavaş yavaş kendi elektrikli otomobilini üretmekte.

Apple, Project Titan adını verdiği bu yeni çalışması ile ilk kez elektrikli otomobil üretecek sektöre adımını atmaya hazırlanıyor. Bu konuda Apple'ın altyapı oluşturduğu ekip ise, gelecekte bir numaralı rakibi olacak Tesla Motors'tan çıkma. Aslında daha önceden bu konu gündeme gelmişti. Hatta Elon Musk, Apple'ı etik davranmamakla ve çalışanlarına gizlice iş teklif etmekle suçlamıştı.

Tesla'dan ayrılan bazı kişilerin hemen sonrasında da Apple'a geçmesi, Musk'ın bu söylemlerini kısmen doğrulamıştı. Şimdi ise Apple, hala geliştirilme aşamasında olan Project Titan'ın ekip lideri Steve Zadesky'nin yerini, yine eski bir Tesla çalışanı ile dolduruyor.

Birkaç ay önce görevinden ayrılan Zadesky'nin ardından, Project Titan'ın ilerleyişinde bir yavaşlama olduğu haberleri ortaya atılmıştı. Ancak Apple, Zadesky'den boşalan koltuğu eski Tesla Araç Mühendisliği Başkan Yardımcısı Chris Porritt ile doldurdu. Böylece Porritt de Apple bünyesinde çalışan eski Tesla'lılar kervanına katıldı.

Bu takviye ile Project Titan'ın ilerleyişi de yeniden hızlanacak. Bakalım Apple, bu proje ile nasıl bir elektrikli otomobil sunacak?

Kaynak: Engadget

--------------------------------------

Apple tarafından üretilen sürücüsüz otomobil sonunda görüntülenebildi.

Gelişen yapay zeka yazılımlarıyla birlikte geliştirilmeye başlanan ve geleceğin teknolojilerinden birisi olan sürücüsüz araçlar, birkaç sene içerisinde kullanılmaya hazır olacak. Bu sektördeki potansiyeli gören firmalar, araba üretimiyle hiç alakaları olmasa bile sektöre akın ediyor (örneğin Google). Sürücüsüz araç teknolojisinin gündeme gelmesiyle birlikte otomotiv sektörüne giriş yapmış olan firmalardan birisi de Apple.

Apple'ın otomobil üreteceği haberi, yaklaşık 7-8 ay önce gündeme gelmişti ve o sıralar üretilen otomobilin "elektrikli araç" olacağından bahsediliyordu. Sonradan netleşen bilgiler sayesinde Apple'ın kendi kendini sürebilen bir otomobil üzerinde çalışmalar yaptığını anladık. Hatta bu bilgilerin netleşmesinden sonra Porsche CEO'su olan Oliver Blume, Apple'ın kendi işine bakması gerektiğini sert bir dille belirterek "Apple'ın yollardan uzak durması gerektiğini düşünüyorum, kimse Porsche kullanma zevkini bir bilgisayara yaşatmak istemez" şeklinde açıklamalar yapmıştı. Bugün paylaşılan bazı görüntülere göre Apple, Oliver Blume'un bu uyarılarını dikkate almamış ve sürücüsüz otomobil sistemlerinde oldukça büyük bir ilerleme kaydetmiş.

Paylaşılan görüntülerde de görebileceğiniz gibi Apple'ın otomobili oldukça garip bir tasarıma sahip. Otomobilin sürüş konusundaki başarısına laf edemeyiz ancak Apple'ın neden böyle kötü bir tasarım seçtiğini hala anlayabilmiş değilim. Umuyorum ki bu tasarım, test aşamasında olan sistem için geçerlidir ve baştan sonra değiştirilecektir.

Apple'ın sürücüsüz otomobilini 2019 veya 2020 senesinde tanıtması bekleniyor. Bu tarih net değil fakat aracın plakasında bulunan 2020 yazısına bakarak bu tanıtımın 2020 senesinde gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz.

Güncelleme

Görüntülerdeki aracın sadece elektrikli bir otomobil olma ihtimali de var. Apple tarafından bir açıklama yapılmadığı için otomobilin nasıl bir sisteme sahip olduğunu bilmiyoruz ancak Wall Street Journal'in belirttiğine göre Apple, kendi kendini sürebilme yetisine sahip olan bir otomobil üzerinde çalışıyor. Otomobil hakkında net bir açıklama yapılmadığı için bizler de birşey söyleyemiyoruz fakat tahminimce simsiyah camlarla kaplı olan ve dönüşler-duruşlar üzerine kurulu küçük bir test alanında denenen bu otomobil, sürücüsüz bir otomobil.

buyrunuz video : https://youtu.be/QV82y9NkeJ0
jupiterdianysa (OP)
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

View Profile
April 20, 2016, 01:09:42 AM

Okurken "yahu appledan ne kadar çirkin bir model çıkabilir ki??" diye düşünmüştüm ama gerçekten berbat görünüyomuş
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
April 20, 2016, 04:29:11 AM

Eğer ciddi olarak böyle bir işe el atarlarsa gerçekten apple'ın güzel işler çıkartacağını düşünüyorum. İOS un kararlılığını bu sektöre de yansıtırsa tıpkı android ve ios un Nokia yı batırdığı gibi tüm araç markalarının koltuğunu sallar...
NetNeo
Full Member

Activity: 280
Merit: 103

View Profile
April 20, 2016, 06:38:43 AM

Herkesin bildiği işi yapması taraftarıyım, apple telefon ve tablet işini iyi biliyor, bu çizgide devam etsin

▶▶  BTCitcoin 2  ◀◀    Scalable Bitcoin Fork with instant verified payments
██████████████████████████████
hugoworld
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 251

View Profile
April 20, 2016, 07:41:56 AM

Herkesin bildiği işi yapması taraftarıyım, apple telefon ve tablet işini iyi biliyor, bu çizgide devam etsin

Kesinlikle size katılıyorum. Hatta Google ın bu kadar dağılması onu bitireceğini düşünüyorum. Google ; insansız otomobilden tutta işletim sistemine ordan arama motoruna kadar iyice dağıldılar. Apple'ın da bu hataya düşmeyeceğini umuyorum.

EMP

▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬

ICO START:
10 SEPT 2018
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
April 20, 2016, 07:52:04 AM

Kesinlikle size katılıyorum. Hatta Google ın bu kadar dağılması onu bitireceğini düşünüyorum. Google ; insansız otomobilden tutta işletim sistemine ordan arama motoruna kadar iyice dağıldılar. Apple'ın da bu hataya düşmeyeceğini umuyorum.

Bir çok uzman gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesini doğru buluyor bu nokta da Google'ın yaptığı bence çok mantıklı. Apple'da geleceği görmüş ki zaten ürettikleri teknoloji çok kolay uyarlanabilir. Bünyesinde ki macOS ve IOS gibi koskoca başarı timsallerini muhakkak bu gibi kulvarlara çekmesi daha katma degerli ürün kazandırır. Bugün insanlar cep telefonlarıyla iç içe teknolojiler istiyor. Akıllı saat,  akıllı gözlük, akıllı bileklik hepsi birbiriyle haberleşen teknolojiler artık yeni trend.  Bu trend zaten otomobillere geçmişti fakat tamamiyle bir bütün olması için otomobil yatırımı çok mantıklı. Geleceği gören kazanır ve bunu bu şirket çok iyi yapıyor.
lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403
Merit: 250

internet aktivist

View Profile
April 20, 2016, 08:28:08 AM

Teknoloji şirketleri ilk olma yarışında, ilk olan her zaman daha çok kazanıyor daha iyi daha güvenilir gibi bir algı var orta da o yüzden sürekli yeni proje üretme aşamasındalar ve her zaman hazır lar bu onların sonu olabilir veya daha da ileriye taşılabilir bunu anlamanın tek yolu beklemek, google ilk başta basit bir arama motoruydu şimdi her türlü işte parmağı var peki sadece arama motoru olarak kalsaydı google yi insanlar ne kadar bilecekti ? bu kadar büyüyebilecek miydi ? asıl soru burda elbet onlar nerede duracaklarını biliyorlardır bu kadar popüleritesi ve serveti olan bir şirketi kolay kolay dağıtmazlar

mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1516

View Profile WWW
April 20, 2016, 03:09:08 PM

Umarım Apple araba çıkarmaz. Çıkarırsa,

oto yan sanayi ölür.
Ortalama 2 yılda bir arabamızı değiştiririz.
Araba yüksek ihtimalle IOS kullanır Smiley
Apple araba store dan uygulama içi satın almalar yaparak arabayı ufak ufak upgrade ederiz.
Oto modifiye ustalarına yeni piyasa olur. Apple araba görünümlü Tofaş lar dolaşmaya başlar...
n3o111
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
April 20, 2016, 04:06:25 PM

googlenin alphabet di sanırım yeni ismi bir bak istersen neler yaptıklarına uzay araştırmaları insansız hava aracları robotlar saglık sektörü her harf bir sektöre ait olmak üzere ugrastıkları yüzlerce sektör var zaten siz bilmiyorsunuz sadece bu 1 2 senelik mevzular da degil senelerdir bu araştırmaların icinde google ne sanıyorsunuz arama motorumu sadece Cheesy adamlar her türlü seye yıllar önce zaten el atmışlar
fuathan
Hero Member

Activity: 1092
Merit: 520

Aleph.im

View Profile
April 21, 2016, 05:54:38 PM

Bu hikaye de Google'ın Glass'ına dönecek gibi geliyor bana... Hala doyurucu bir haber yok bununla ilgili...
sanandreas
Sr. Member

Activity: 378
Merit: 250

View Profile
April 21, 2016, 06:08:09 PM

ya bizim için bu teknolojinin pek bi önemi yok Smiley sürücülerimiz cok bilinçsiz araba kaza yapmasa bile gelip vururlar o derece malumunuzdur şerit tanıma gibi bir sistem var cogu aracta şeritten dısarı cıkmıyor  cok güzel bir sistem uzun yol gidenler icin ama şöylede bir sıkıntımız var bizim şeritlerimiz yokki dogru düzgün kesik bozuk silik ilgilenmeyen kara yollarımız var şahsım olarak bulundugum bölge de e 5 harici hic bir yerde dogru düzgün yol şeridi görememekteyim ki Sürücüz araçlar ne kadar verimli olur ne kadar uygun olur ülkemiz icin bilemiyorum. zaten yakın bir teknoloji degil daha cok calısılması lazım
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
April 21, 2016, 07:31:30 PM

Benim görüşüm 10 yıl sonra büyük otomobil firmalarının yarısı değişime karşı geldiği için yok olacaktır bugünün araba konseptleri tamamen değişecektir.
Maddesel gelişim hiç olmadığı kadar hızlanıyor çok acayip bir zaman içerisinde doğduk 20.yüzyılın gelişimi 21.yüzyıl için sadece 20 yıl bu süre gittikçe kısalıyor.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
April 21, 2016, 07:46:42 PM

vallahi araba üretir mi bilmem ama bi kaç yıla telefon işlerinin sakata geleceğini düşünüyorum,pc de aynı şekilde
jamieebotwin
Legendary
*

Activity: 809
Merit: 1000

View Profile
April 21, 2016, 08:56:40 PM

googlenin alphabet di sanırım yeni ismi bir bak istersen neler yaptıklarına uzay araştırmaları insansız hava aracları robotlar saglık sektörü her harf bir sektöre ait olmak üzere ugrastıkları yüzlerce sektör var zaten siz bilmiyorsunuz sadece bu 1 2 senelik mevzular da degil senelerdir bu araştırmaların icinde google ne sanıyorsunuz arama motorumu sadece Cheesy adamlar her türlü seye yıllar önce zaten el atmışlar

hugoworld  zaten senin söylediklerine paralel şeyler söylemiş gibi neden eleştirdinki
Pages: [1]
  Print  

Jump to: