Bitcoin Forum
June 30, 2024, 02:15:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Yatırım Yapmalı mı?  (Read 1954 times)
oziware (OP)
Newbie
*

Activity: 19
Merit: 0

View Profile
April 24, 2016, 07:03:26 PM

Uzun yıllardır bitcoin mining takibi yapıyorum. Her sene yatırım yapmayı düşünüyorum ancak forumlardan okuduğum kadarıyla 3-6 ay arasında kendisini amorti ediyor sistem. Sonraki aylarda da daha güçlü cihazlar piyasaya çıktığı için mining yapmanın pek karlı olmadığını düşünüyorum.

100.000USD yatırımla GPU mining yapmak istiyorum. Kartlı bir şekilde bu yatırım nasıl değerlendirlimeli? Hangi coin'de mining yapılmalı? Bu işi bilenler, bu işten para kazananlar yardımcı olabilirler mi?
formator
Sr. Member

Activity: 285
Merit: 250

View Profile
April 24, 2016, 07:32:36 PM

100.000USD yi hemen polise teslim et kardeş sen. GPU mining diyo ya nasıl kafalar bunlar Grin
oziware (OP)
Newbie
*

View Profile
April 24, 2016, 07:35:49 PM

zaten bilmediğim için soruyorum. Nasıl olacağını bilsem direk hangi cihaz lazımsa alırım
nasituygun
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1006

View Profile WWW
April 24, 2016, 08:32:06 PM

Çok afedersiniz ama ne içiyorsunuz sorabilir miyim? O kadar yatırım yaptınız diyelim o kadar yatırımla kaç ekran kartı alınır nasıl karışık bir sistem olur bunları düşündünüz mü? Hadi bunları geçtik aylık kazancınız ne kadar olur onu nasıl TL'ye çevirisinin hiç düşündünüz mü? Hadi bunuda hallettiniz peki ya bu kadar para ile kurduğunuz madenci gücünü hangi coini bakacaksınız şayet coin çıkar çıkmaz bassan  olmaz, sonra bassan olmaz.  Bilemedim bu kadar büyük bir sistem bir kişinin olamaz olmamalı. İmkanı yok.  En azından elinizin altında eleman filan çalıştırmayı düşünmelisiniz.  Sonra onlara maaş vereceksiniz şirket olacaksınız devlet sana soracak kardeş fabrika gibi elektrik harcıyorsun sen hayırdır dediğinde ne diyeceksin. Hiç ben deliyim monitörü olmayan bağırsakları dışarıda bilgisayar bileşenlerini 7/24 çalıştırıyorum mu? Bilmiyorum bana hiç mantıklı gelmedi.  En azından şimdilik 5 bin TL'lik bir sistem topla bir bak nasıl oluyor, sonra işleri biraz daha büyütürsün.

▄▄███████████▄▄
     ▄██▀▀           ▀▀██▄
   ▄█▀   ▄▄█████████▄▄   ▀█▄
  █▀  ▄███████▌ █▌ █████▄  ▀█
 █▀  ██  ██         ▀█████  ▀█
▐█  ██▀▀█████   ▄▄▄   █████  █▌
█▌ ▐██▄▄████▌  ████   █████▌ ▐█
█  ███  ████        ▄███████  █
█▌ ▐█▀▀████▌   ▄▄▄  ▀██████▌ ▐█
▐█  █▄▄████   ████   ▐█████  █▌
 █▄  ████           ▄█████  ▄█
  █▄  ▀████  ███  ██████▀  ▄█
   ▀█▄   ▀▀█████████▀▀   ▄█▀
     ▀██▄▄           ▄▄██▀
        ▀▀███████████▀▀
bitcore.
...The Future Is Now...
▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
                 ▄▄██
 ▄██████████████████████▄
█▀         ▄▄██▀▀   ██  ▀█
█▄     ▄▄██▀▀        ██  █
█▀█████████████████████████▄
█                          ▀█
█                           █
█              ▄████▄       █
█             ██▀  ▀██      █
█            ▐█▌    ▐████████
█             ██▄  ▄██      █
█              ▀████▀       █
█▄                         ▄█
 ▀█████████████████████████▀
.
iOs
Android

██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███               ███
▐██   ▐█▄   ▄███▄   ██▌
██▌    ███▄██████▀  ▐██
██▌    ▐████████    ▐██
▐██     ▐██████     ██▌
 ███   ▀█████▀     ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███       ▄███    ███
▐██       █████     ██▌
██▌       ███       ▐██
██▌     ███████     ▐██
▐██       ███       ██▌
 ███      ███      ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███         ▄▄█▌  ███
▐██      ▄▄█████    ██▌
██▌   ▄████████     ▐██
██▌  ▐████████      ▐██
▐██    ▀▀████       ██▌
 ███     ▀██       ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀
Website
ANN
Block Explorer
oziware (OP)
Newbie
*

View Profile
April 24, 2016, 08:47:15 PM

asıl benim size şu soruyu sormak gerekli: para kazanmadıktan sonra neden bu işi yapıyorsunuz ki. forumda binlerce yazı var, herkes birşeyler yapıyor. kimse bu işten para kazanmıyor mu? eğer para kazanılıyor ise 100k gibi bir rakam neden uçuk geliyor anlamıyorum.

ortalama olarak 6gpu bir sistem 2000-2500$ civarlarına geliyor. bu cihazlardan 50 adet alınınca zaten 100K yapmıyor mu? bunları düzgün klimalı, datacenter gibi ortama konulunca soğutma, yangın koruma gibi bir sorunda olmayacak. eleman işi için ise sistemi bir defa kurduktan sonra cihazlar çalışmaya başladıktan sonra monitoring haricinde bir işlem olmayacağını tahmin ediyorum. bu da günde 1-2 saaten fazla bir zaman almaması gerekir, yani bir çalışan bütün sistemi uzaktan kontrol edebilir, fiziksel sorun olursa gidip yerinde müdahele edebilir.

bu arada yanlış anlaşılmasın illa gpu olacak demiyorum, antminer s7 gibi cihazlarda olabilir. öğrenmeye çalıştığım para kazanan miner sistemi nedir?
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 24, 2016, 08:51:33 PM

asıl benim size şu soruyu sormak gerekli: para kazanmadıktan sonra neden bu işi yapıyorsunuz ki. forumda binlerce yazı var, herkes birşeyler yapıyor. kimse bu işten para kazanmıyor mu? eğer para kazanılıyor ise 100k gibi bir rakam neden uçuk geliyor anlamıyorum.

ortalama olarak 6gpu bir sistem 2000-2500$ civarlarına geliyor. bu cihazlardan 50 adet alınınca zaten 100K yapmıyor mu? bunları düzgün klimalı, datacenter gibi ortama konulunca soğutma, yangın koruma gibi bir sorunda olmayacak. eleman işi için ise sistemi bir defa kurduktan sonra cihazlar çalışmaya başladıktan sonra monitoring haricinde bir işlem olmayacağını tahmin ediyorum. bu da günde 1-2 saaten fazla bir zaman almaması gerekir, yani bir çalışan bütün sistemi uzaktan kontrol edebilir, fiziksel sorun olursa gidip yerinde müdahele edebilir.

bu arada yanlış anlaşılmasın illa gpu olacak demiyorum, antminer s7 gibi cihazlarda olabilir. öğrenmeye çalıştığım para kazanan miner sistemi nedir?
Fiziksel müdahele her an gerekebilir. Ufak bir kıvılcım dakikada tüm farmınızı yakar kül eder. Şuan için Ethereum iyi durumda. Yakın zamanda Asice bulaşmayın.
nasituygun
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1006

View Profile WWW
April 24, 2016, 08:55:31 PM

Hocam tabiki şuan için karlı tamam haklısınız ama sizin yaptığınız işin bir resmi düzenlemesi yok. Paraya nasıl çevireceksiniz ben onu anlamaya çalışıyorum. Eth kaldınız diyelim iyi güzel bunu btc ye de çevirdiniz yine sorun yok. Ama araya elden çevirmeniz lazım.  Bunu nasıl yapabilirsiniz işte o kısmı  bilmiyorum. Yıllık 20.000 civarı bir limit olması lazım.  Sonrası için ekstra bir çözüm gerekli.

▄▄███████████▄▄
     ▄██▀▀           ▀▀██▄
   ▄█▀   ▄▄█████████▄▄   ▀█▄
  █▀  ▄███████▌ █▌ █████▄  ▀█
 █▀  ██  ██         ▀█████  ▀█
▐█  ██▀▀█████   ▄▄▄   █████  █▌
█▌ ▐██▄▄████▌  ████   █████▌ ▐█
█  ███  ████        ▄███████  █
█▌ ▐█▀▀████▌   ▄▄▄  ▀██████▌ ▐█
▐█  █▄▄████   ████   ▐█████  █▌
 █▄  ████           ▄█████  ▄█
  █▄  ▀████  ███  ██████▀  ▄█
   ▀█▄   ▀▀█████████▀▀   ▄█▀
     ▀██▄▄           ▄▄██▀
        ▀▀███████████▀▀
bitcore.
...The Future Is Now...
▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
                 ▄▄██
 ▄██████████████████████▄
█▀         ▄▄██▀▀   ██  ▀█
█▄     ▄▄██▀▀        ██  █
█▀█████████████████████████▄
█                          ▀█
█              ▄████▄       █
█             ██▀  ▀██      █
█            ▐█▌    ▐████████
█             ██▄  ▄██      █
█              ▀████▀       █
█▄                         ▄█
 ▀█████████████████████████▀
.
iOs
Android

██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███               ███
▐██   ▐█▄   ▄███▄   ██▌
██▌    ███▄██████▀  ▐██
██▌    ▐████████    ▐██
▐██     ▐██████     ██▌
 ███   ▀█████▀     ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███       ▄███    ███
▐██       █████     ██▌
██▌       ███       ▐██
██▌     ███████     ▐██
▐██       ███       ██▌
 ███      ███      ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███         ▄▄█▌  ███
▐██      ▄▄█████    ██▌
██▌   ▄████████     ▐██
██▌  ▐████████      ▐██
▐██    ▀▀████       ██▌
 ███     ▀██       ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀
Website
ANN
Block Explorer
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
April 24, 2016, 09:04:11 PM

Hocam tabiki şuan için karlı tamam haklısınız ama sizin yaptığınız işin bir resmi düzenlemesi yok. Paraya nasıl çevireceksiniz ben onu anlamaya çalışıyorum. Eth kaldınız diyelim iyi güzel bunu btc ye de çevirdiniz yine sorun yok. Ama araya elden çevirmeniz lazım.  Bunu nasıl yapabilirsiniz işte o kısmı  bilmiyorum. Yıllık 20.000 civarı bir limit olması lazım.  Sonrası için ekstra bir çözüm gerekli.
Size bu konuda Hak veriyorum Fakat Dağıtım yapılabilir. Böyle bir durumum olsa Ailemde 7 kişi var. Hepsine dağıtım çekim yaparım. Hem Btctürkde sorun olmaz hemde Vergi konusunda Smiley.
beyinsi
Hero Member

Activity: 742
Merit: 501

View Profile
April 24, 2016, 09:26:40 PM

Çok afedersiniz ama ne içiyorsunuz sorabilir miyim? O kadar yatırım yaptınız diyelim o kadar yatırımla kaç ekran kartı alınır nasıl karışık bir sistem olur bunları düşündünüz mü? Hadi bunları geçtik aylık kazancınız ne kadar olur onu nasıl TL'ye çevirisinin hiç düşündünüz mü? Hadi bunuda hallettiniz peki ya bu kadar para ile kurduğunuz madenci gücünü hangi coini bakacaksınız şayet coin çıkar çıkmaz bassan  olmaz, sonra bassan olmaz.  Bilemedim bu kadar büyük bir sistem bir kişinin olamaz olmamalı. İmkanı yok.  En azından elinizin altında eleman filan çalıştırmayı düşünmelisiniz.  Sonra onlara maaş vereceksiniz şirket olacaksınız devlet sana soracak kardeş fabrika gibi elektrik harcıyorsun sen hayırdır dediğinde ne diyeceksin. Hiç ben deliyim monitörü olmayan bağırsakları dışarıda bilgisayar bileşenlerini 7/24 çalıştırıyorum mu? Bilmiyorum bana hiç mantıklı gelmedi.  En azından şimdilik 5 bin TL'lik bir sistem topla bir bak nasıl oluyor, sonra işleri biraz daha büyütürsün.

harbiden güzel yazmışsın  Smiley))))
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
April 24, 2016, 09:58:39 PM

100.000$ olan adam gpu mining mi yapar? Bu işe bağımlıysa yapar ama şahsen ben o kadar param olsa bi ev bi araba alır 10.000$ ekran karti alip gelen parayla keyifime bakarım.
Bu adam troll beyler dikkate almayın dassak geciyor forumdakilerle. %99.99 eminim troll. Zaten daha bugun üye olmuş sanırım.

NetAlp
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 250

View Profile
April 24, 2016, 11:22:15 PM

Şuan için yapılabilir ama bu kadar yatırımı yaptığınızda sonrasınıda daha net görüyor olmanız gerekir diye düşünüyorum.
Yani yarın kazacak karlı bir coinin olup olmayacağı hatta şuan karlı denilen coinin birden patlamayacağı bile belli değil.
Riski severim diyorsanız yapabilirsiniz.
Ama ufaktan başlamanız daha faydalı olur kanaatindeyim.

▄▀▀▀▀▄▄
          █   █▄  ▀▀▀██▄▄
       ▄▄▀▀█  ██  ▄ ▄▀▀▀ ▀▀▄▄
 █▄▄▄██▀ ▄▄██▀▀      ▐███▄ ▀ ▀▀▄
  ▀██▄    ▀▄    ▄ ▄  ▀▀▀▀▀█    ▄██
    ▀███▄▄▄▄▄  █▌ ▀▀▄▄▄  ▄█     ▐█
   ▀▄▄ ██▀▀   ███▄▄▄▄▄▄  █▄▄    █▀
     █▌ ██    ▐████▀▀   ▄██▄▄▄▄██
      ▌ ▐█   █ ▀▄    ▄ ▐██▀    ▀
        █▀  █    ▀     ▐██
       ▄▀ ▄▀    ▄▄▄▄▄   ▀▀████
      ▄▀    ▄█▄█▀▀▀▀▀▀▄     █▀
    ▄▀   ▄█▀▀█▀        ▀█▄▄▀
 █     ▄█▀              ▀
██   ▄█▀
█▀ ▄█▀
██▄██
▀███
 ▀██
  ▀█
Tigereum             ▀▀▄▄
                ▀█▄▄
▀▄▄      ▄▄       ▀█▄▄
  ▀█▄     ▀█▄       ▀██▄
    ▀█▄    ███▄▄     ▀██▄
      ██▄▄   ▀███▄    ▀██▄
       ▀█▄▄    ████   ▀▀██▄
        ███    ▀████   ▐███
        ▀██▄    ████▄   ████
        ████    ▀████▌   ▐██▄
         ▀███    ▀███    ▐███▐
          ▀███    ▀███     ███
          ▀████    ▀███     ██▄
            ███      ██      ██▄
             ███      █▌      ███
              ▀█▄      █       ██
               ▀█▄▄     ▀       █▄
                ▀█▌              ▀
                 ▀█
                  ▀▄
              ' WHITEPAPER '             
Join Us on Telegram
Facebook   Twitter   Linkedin
oziware (OP)
Newbie
*

View Profile
April 25, 2016, 06:41:48 AM

100.000$ olan adam gpu mining mi yapar? Bu işe bağımlıysa yapar ama şahsen ben o kadar param olsa bi ev bi araba alır 10.000$ ekran karti alip gelen parayla keyifime bakarım.
Bu adam troll beyler dikkate almayın dassak geciyor forumdakilerle. %99.99 eminim troll. Zaten daha bugun üye olmuş sanırım.

rahat ol kimseyle dalga geçtiğim yok, sadece bu işten nasıl kazanılıyor anlamaya çalışıyorum.
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
April 25, 2016, 07:01:06 AM

100.000 mining yatırımı yapan bir sürü insan var, neden olmasın.
Ama nasituygun da demiş bir pik noktası var bu işin.
100.000 doların kabaca 300.000 ettiğini varsayalım ayda bize 2100 tl faiz bırakacak.
Hedef bunu miningden çıkarmak olmalı veya buna yakın bir miktarı. O da tahminim 20.000 tl gibi bir yatırım gerektirecek. (eth)
şimdi elimizde kaldı 90.000 dolar. En temizi eth, ltc, btc ile kısa vadeli poz alıp satmak.

Ya da gideceksiniz almanya'ya 2. el asic miner toplayacaksınız. 500 TL/Th seviyesinde fiyatlar, eminim ki Bulgaristan'da türkiye'Ye yakın alanlarda bir çok co-location firması bulunur. Blok yarılanması olacak zorluk düşecek, makineler tekrar para edecek, düşüncem budur.

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
oziware (OP)
Newbie
*

View Profile
April 25, 2016, 07:03:00 AM

Fiziksel müdahele her an gerekebilir. Ufak bir kıvılcım dakikada tüm farmınızı yakar kül eder. Şuan için Ethereum iyi durumda. Yakın zamanda Asice bulaşmayın.

Datacenter içine cihazları koydumuzda bir sıkıntı olmayacak ki. Datacenter içinde kuru yangın söndürme sistemi mevcut, soğutma sorun değil. çoğunun kendisine ait trafoları bile oluyor.
oziware (OP)
Newbie
*

View Profile
April 25, 2016, 07:27:58 AM

100.000 doların kabaca 300.000 ettiğini varsayalım ayda bize 2100 tl faiz bırakacak.
Hedef bunu miningden çıkarmak olmalı veya buna yakın bir miktarı. O da tahminim 20.000 tl gibi bir yatırım gerektirecek. (eth)
şimdi elimizde kaldı 90.000 dolar. En temizi eth, ltc, btc ile kısa vadeli poz alıp satmak.

Ya da gideceksiniz almanya'ya 2. el asic miner toplayacaksınız. 500 TL/Th seviyesinde fiyatlar, eminim ki Bulgaristan'da türkiye'Ye yakın alanlarda bir çok co-location firması bulunur. Blok yarılanması olacak zorluk düşecek, makineler tekrar para edecek, düşüncem budur.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
diğer yatırım araçlarında aylık %10-15 kazanmak mümkün. Bu durumda mining yapmak riskli geliyor.

asic cihazların belli bir süre sonra güçleri yeterli gelmediği için gpu ile bitmek daha mantıklı geliyor. dediğiniz gibi 1 anakart + 6 GPU ile başlamak daha mantıklı olacak.

Şu an mining yapan var mı? varsa hangi donanımlarla aylık ne kadar kazanıyorsunuz?
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
April 25, 2016, 07:42:52 PM

Şu an mining yapan var mı? varsa hangi donanımlarla aylık ne kadar kazanıyorsunuz?
Bana göre şuan kazılabilir en iyi alt coin Ethereum. Onunla ilgili donanım ve yapılandırma bilgisinide https://bitcointalk.org/index.php?topic=1448388.20 bu linke ayrıntılı olarak verdik. Bakmanızı tavsiye ederim.
alpsea
Copper Member
Hero Member

View Profile
April 26, 2016, 12:11:41 AM

100k$ ile yatırım yapan var
 tabi. Ama 100k$ ile hakkında hiç bir şey bilmediğin bir yatırıma girmek biraz komik biraz saçma. Napacaksın 200 ekran kartını bir arada çalıştırabilecek misin? Hepsini kontrol edebilecek misin? Belki de bu yatirimci arkadas sistem toplamayi bile bilmiyordur sallıyorum..
Mining işinden anlayan adam gelirini, amorti süresini hesaplar kendi sistemini kendi toplar 1m$ bile yatirim yapar. Şahsen ben sponsorum veya birikmişim olsa büyük bütceli mining rig toplarım.
Peki neden 100bin dolar? Neden 285bin tl değil yatirim yapmak istediginiz bütçe? Türk liramıza saygınız yok mu? Dolar yazmak çok mu havalı? Ekran kartlarını vatandan alırken dolar ile mi ödeme yapacaksınız?
Konu troll diyorum hala arkasındayım düşüncemin. Troll olmasa bile zenginin malı züğürdün çenesi hesabi millet burda yoruyor kendini. Bombok konu

lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
April 26, 2016, 10:28:43 AM

100k$ ile yatırım yapan var
 tabi. Ama 100k$ ile hakkında hiç bir şey bilmediğin bir yatırıma girmek biraz komik biraz saçma. Napacaksın 200 ekran kartını bir arada çalıştırabilecek misin? Hepsini kontrol edebilecek misin? Belki de bu yatirimci arkadas sistem toplamayi bile bilmiyordur sallıyorum..
Mining işinden anlayan adam gelirini, amorti süresini hesaplar kendi sistemini kendi toplar 1m$ bile yatirim yapar. Şahsen ben sponsorum veya birikmişim olsa büyük bütceli mining rig toplarım.
Peki neden 100bin dolar? Neden 285bin tl değil yatirim yapmak istediginiz bütçe? Türk liramıza saygınız yok mu? Dolar yazmak çok mu havalı? Ekran kartlarını vatandan alırken dolar ile mi ödeme yapacaksınız?
Konu troll diyorum hala arkasındayım düşüncemin. Troll olmasa bile zenginin malı züğürdün çenesi hesabi millet burda yoruyor kendini. Bombok konu

Alp Konuyu iyiki ben açmamışım Smiley

100k$ dan fazla yatırım yaptığımız için yaşadığımız zorluk ve sorunları yazayım.
diğer arkadaşlar öyle olur böyle olur öyle olacak böyle olacak derken biz yaşadığımız için size biraz anlatayım.

öncelikle forumdan yada internetten araştırdığın kadarıyla kalma. şuana kadar 50 çeşit ekran kartı aldık denedik. denettirdik.
100k$ ın en azından bi 15-20k$ dolarını AR-GE dediğimiz olaya yatır. denemelik cihazlar al. ekran kartlarını dene. tüm coinleri dene 24 saat makinanı açık tut.

sonra aklında birşeyler şekillenmeye başlayacak. diyeceksin ki şu coin bana daha karlı oluyor ve en az maliyet(sadece donanım tutarı değil, kablolama-elektrik-bakım-yer kirası vs) ile en fazla getirisi olan sistem bu.

daha sonra düzgün ve sağlıklı bir yer bak kendine gpu mining yapacaksan yaklaşık 50 adet bilgisayar toplaman gerekecek. genellikle data centerlarda elektrik ücreti çok daha yukarlarda ve aylık barındırma hizmeti kirası fazla.

kendin bir yer tutmak isteyeceksin. bu yerin elektrik panosunu (öyle evde 1 anakartla çalıştırmaya benzemez) şalterlerini soğutmasını internetini gerekirse UPS ve jenaratörünü ayarlaman gerekecek.

hepsini ayarladıktan sonra belkide istediğin malzemenin stoklarını hiç bir yerde bulamayacaksın (en çok zorlandığımız konu bu oldu)
sonra 2. sistemini 3. sistemini yapıp kombine edip malzemeleri toparlayıp. bu yazdıklarımın hepsini birleştireceksin. ve çalıştıracaksın. gerisi arkadaşların dediğine geliyor. parayı alıp masraflarını ödemeye ve sistemini roi ettirmeye çalışacaksın.

tek kişi isen bence bu iş çok çok daha uğraştırır ve para kaybettirir. Karar ve Para senin. Smiley
alpsea
Copper Member
Hero Member

View Profile
April 26, 2016, 11:07:01 AM

Haha hocam siz de bi konu açın stok resimlerini paylaşın bakalım ne yorumlar gelecek makara konu olur  Cheesy

xsentus
Legendary
*

Activity: 1301
Merit: 1000

📌 peerguess.com 📌

View Profile
April 26, 2016, 11:15:36 AM

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
diğer yatırım araçlarında aylık %10-15 kazanmak mümkün. Bu durumda mining yapmak riskli geliyor.

asic cihazların belli bir süre sonra güçleri yeterli gelmediği için gpu ile bitmek daha mantıklı geliyor. dediğiniz gibi 1 anakart + 6 GPU ile başlamak daha mantıklı olacak.

senelerdir işim IT, linux'u bilirim hardware'den anlarım.. 2 yıl önce gpu mining denedim 20 gpu ile.. sonuç hüsran..
hiç girme diyebilirim.. teknoloji ve elektrik türkiye'de çok pahalı, işler böyle iken global yarışta kazanamazsın.
bu parayla digital dünyada olmak istiyorum diyorsan.. trade yapmanı söylebilirim. trade'den anlamıyorsan trade bot satın alıp kullanabilirsin.. (ben kullanıyorum)

For security, your account has been locked. Email acctcomp15@theymos.e4ward.com
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: