Bitcoin Forum
May 12, 2024, 12:41:02 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı  (Read 1008 times)
Bitcoin Haber (OP)
Member
**

Activity: 98
Merit: 10

View Profile
April 25, 2016, 02:53:46 PM

Türk-İş'in araştırmasına göre, nisan ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 387, yoksulluk sınırı 4 bin 518 lira oldu.

Türk-İş tarafından her ay yaptırılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının nisan ayı sonuçları açıklandı.
Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 386 lira 97 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 4 bin 517 lira 83 kuruş oldu.
Mart ayında bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise bin 726 lira 55 kuruş olarak hesaplandı. Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,94 azaldı.
Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış yüzde 4,01 olurken, yıllık ortalama artış ise yüzde 12,22 olarak hesaplandı.

Kıyma ve kuşbaşı fiyatı değişmedi
Araştırma sonuçlarına göre, süt, yoğurt, peynir grubunda süt fiyatları ortalamada biraz gerilerken, yoğurt fiyatı değişmedi, peynir fiyatı ise arttı.
Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı aynı kalırken, tavuk fiyatı artış gösterdi.
Mevsim sona ererken "buzhane balığı" tezgahta boy gösterdi, ortalamada balık fiyatı geriledi. Yumurta fiyatındaki gerileme bu ay da devam etti ve toplam harcama tutarına olumlu yansıdı. Bazı sakatat (ciğer) ürününde artış tespit edilirken, diğerlerinin fiyatı aynı kaldı.
Bakliyat ürünleri fiyatları genel olarak değişmedi. Yaş sebze-meyve fiyatları mevsim koşullarına da bağlı olarak gerilemeye devam etti ve bu gelişme mutfak harcamasına olumlu yansıdı.
Pazarda meyve sebze çeşitliliği artarken, geçen ay 3,78 lira olarak hesaplanan ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 3,53 liraya geriledi. Ortalama kilogram meyve fiyatı ise bu ay artış göstererek 3 liradan 3,59 liraya yükseldi.
Bu ay ortalama yaş sebze-meyve kilogram fiyatı gerileyerek, mutfak harcamasını önemli ölçüde azalttı ve toplam gıda harcamasındaki gerilemenin de temel nedenini oluşturdu.
Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta ekmek fiyatı değişmedi, ancak aynı grupta yer alan pirinç fiyatında gerileme görüldü. Geçen ay fiyatı artan bulgur bu ay eski fiyatına dönüş yaparken, diğerlerinin ise fiyatı değişmedi.
1715517662
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715517662
Reply with quote  #2

1715517662
Report to moderator
1715517662
Hero Member
*

Ignore
1715517662
Reply with quote  #2

1715517662
Report to moderator
1715517662
Hero Member
*

Ignore
1715517662
Reply with quote  #2

1715517662
Report to moderator
Each block is stacked on top of the previous one. Adding another block to the top makes all lower blocks more difficult to remove: there is more "weight" above each block. A transaction in a block 6 blocks deep (6 confirmations) will be very difficult to remove.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715517662
Hero Member
*

Ignore
1715517662
Reply with quote  #2

1715517662
Report to moderator
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
April 25, 2016, 03:42:56 PM

1387 lira açlık sınırı 1300 lira asgari ücret nasıl inanmazsınız çok mantıklı(!)

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 25, 2016, 07:00:02 PM

1387 lira açlık sınırı 1300 lira asgari ücret nasıl inanmazsınız çok mantıklı(!)
Halkım ölmesin nelerden mahrum kaldığı umrumuzda değil, 87 lirayıda nerden bulurlarsa bulsunlar.Demek oluyor tam olarak.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
April 25, 2016, 07:21:30 PM

Asıl şu Gss olayını kaldırmaları lazım daha çok açlık olayı çekilir. Nerdeyse 7 milyona yakın Gss' borçlusu görünen insan var. Ayrıca bir düzen gelmeli işsizlik çok fazla İşkurun bugüne kadar açılıp bir yaralı parmağa dahi yardım ettiğini görmedim.
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 25, 2016, 07:40:38 PM

Asıl şu Gss olayını kaldırmaları lazım daha çok açlık olayı çekilir. Nerdeyse 7 milyona yakın Gss' borçlusu görünen insan var. Ayrıca bir düzen gelmeli işsizlik çok fazla İşkurun bugüne kadar açılıp bir yaralı parmağa dahi yardım ettiğini görmedim.
Hocam ağızından yel alsın nasıl konuşuyon sen, GSS olmazsa Kemal beyin zararını Sgk nasıl karşılıcak.
NetNeo
Full Member

Activity: 280
Merit: 103

View Profile
April 25, 2016, 08:49:43 PM

Sosyal devlet olmayı bir türlü beceremedik, vatandaşın refahı sıfır altında geziyor, asgari ücretten bile dünyanın vergisi kesiliyor. Avrupada ki sistemi örnek almak lazım

▶▶  BTCitcoin 2  ◀◀    Scalable Bitcoin Fork with instant verified payments
██████████████████████████████
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
April 25, 2016, 11:29:10 PM

memkeletın %90 ac ve yoksul bu rakamlara gore bence vay be yenı turkıye !!!!!
simplelife888
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
April 26, 2016, 05:37:22 PM

Çevremdemki çoğu insan işsizlikle boğuşuyor ümitlerini yitirmişler hayattan bunalmışlar burada belirtilen açlık sınırı adı üstünde aç adam daha sınırında demek aç demek onun bile yanlı hesaplar sonucunda ulaşılan rakamı Türkiye de kaç kişi alabiliyor bir taraftan müslümanlık nağraları bir taraftan zengin fakir arasındaki uçurum bunlar çok tezat geliyor bana Allah bu ülkenin sonunu hayır eylesin
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
April 26, 2016, 07:07:06 PM

Hocam ağızından yel alsın nasıl konuşuyon sen, GSS olmazsa Kemal beyin zararını Sgk nasıl karşılıcak.

Unv. mezunuyum işsizim. Üstüne de devlet GSS kitlemiş. Ay farkıyla da kaçırmışız silinmesini. Bu ne şimdi. Yemin ederim kaçıp gitmek istiyorum bu ülkeden anasını sattıgımın yerinden çıkamıyoruz. Tam bir açık hava hapishanesi. Suriyeli kadar değerimiz yok. Ulan Adamların kamplarına doktor ayağına gidiyor check up yapıyorlar. s.kcem boyle işini de ülkesini de. napalım arkadaşlar geberip gidelim mi. iş istiyoruz bedavadan para dilenmiyoruz o da yok. napalım hırsızlık mı yapalım. Bu yaşa geldik kimsenin malında gözümüz olmadı napalım arkadasım. meclisin önünde kendimimizi mi yakalım napalım. Açız ağzımız kokuyor. 3-5 tl yobitten kazandıklarımla tütün alıp içiyorum. arada 5-10 tl ne düşerse btc alıyorum belki bişi olur umut dünyası anasını satiim...
Pages: [1]
  Print  

Jump to: