Bitcoin Forum
May 27, 2024, 01:54:55 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: İnsanları Dondurup Yüzyıllar Sonra Diriltmek Mümkün Mü?  (Read 882 times)
n3o111 (OP)
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
April 29, 2016, 08:23:10 PM

Bilim insanları dondurulan 300 kişiyi gelecekte uyandırmayı planlıyor. Peki ya bu mümkün olabilir mi? Gelin, bu sorunun yanıtlarına birlikte göz atalım...

İnsanlar dondurularak asırlar sonra uyandırılabilir mi? Kulağa imkansız gibi geliyor ama bilim insanlarına bakılırsa bu o kadar da imkansız değil… BBC Dergi’de yayımlanan “İnsanları dondurup sonra diriltmek mümkün mü?” başlıklı makalede, araştırmacıların bu konuda ümitli olduğu belirtiliyor ve yapılan çalışmalardan detaylar aktarılıyor.
 Şimdiye Kadar 300 Kişi Donduruldu

Yapılan çalışmalarda bugüne kadar ABD ve Rusya’daki 3 merkezde 300 kişi dondurulmuş. Tabii ki bu denemeler canlı kanlı insanları dondurarak “yıllar sonra belki uyanır” düşüncesiyle yapılmıyor. Zaten aklı yerinde hiç kimse de buna gönüllü olmaz. Denekler yasal olarak ölü kabul edilen kişiler arasından seçiliyor. Yani, dondurulan kişilerin kalpleri durmuş ancak beyin dokuları ve hücreleri henüz ölmemiş durumda oluyor. Bu durumdaki kişiler vakit kaybetmeden vitrifikasyon denen buzsuz dondurma işlemiyle muhafaza ediliyor.

Gelecekteki Teknolojiye Güveniliyor!

Bu işlem tamamlandıktan sonra gerisi belirsiz… Bu şekilde dondurulan insanların ileride yeniden hayata dönüp dönmeyeceği bilinmiyor. Buna rağmen, gömülmek ya da yakılmak durumunda sıfıra inen yeniden yaşama dönme ihtimali, dondurulma durumunda devam ediyor. Diriltme işleminin yüzyıllar sonra yapılacağı da göz önüne alınırsa, o zamana kadar yaşanacak tıbbi ve teknolojik ilerlemelerin bunu mümkün kılacağı düşünülüyor.

Gerçekleşirse Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkabilir?

Tabii ki bu durum gerçekleşirse beraberinde birçok problem de ortaya çıkacak. Örneğin şu an dondurulan kişilerin 100 ya da 200 yıl sonra uyandırıldığını ve başarılı bir şekilde hayata döndüğünü düşünün. O zamana kadar ortaya çıkan birçok gelişmeden habersiz olan kişiler büyük uyum sorunlarıyla karşılaşarak çevreye adapte olamayabilir. Aslında zaman yolculuğundan farksız bir durum… Ayrıca, yıllar sonra dirilen kişiler yasal olarak "ölü" olduğu için bir takım hukuksal sorunlar da ortaya çıkacaktır. Bu konuları düşünmek bile insanı hem heyecanlandırıyor hem ürkütüyor. Ne dersiniz, sizce böyle bir şey mümkün olabilir mi?
isvicre
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
April 29, 2016, 11:35:25 PM

Şu anda mümkün değil ama ileride mümkün olabileceği için şimdiden dondurulanlar var. Bunlardan bizi en çok ilgilendireni Satoshi, yani Hal Finney. Eğer yaşadıkları hastalıkların tedavisi bulunabilirse yeniden diriltilecek. Tabi vücut fonksiyonları yok ve kalbi durmuş durumda ama kalbin yeniden çalıştırılabileceğini öngörüyorlar.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
April 30, 2016, 07:32:46 AM

Ben bunun mümkün olmayacağını düşünüyorum.
Beden ölü iken ruh ne olacak peki? öldüysen öldün kardeşim.
Ama şu olabilir, insan uyutulur, cihaza bağlı olarak yaşatılır.
Bir müşterim var 8 yıl bitkisel hayatta kalmış. 1990 da trafik kazası geçiriyor. 8 yıl komada kalıyor. Adam varlıklı, 8 yıl boyunca bakmışlar. Kas erimesi olmasın diye günlük egzersizinden tut, serumla beslemeye kadar.
Adam 1998 de komadan çıkıyor. Tek sıkıntısı sindirim sistemi off durumda, adamın yenide sıçmayı öğrenmesi gerekiyor. Barsak hareketlerinin normale dönmesi 2 yıl sürüyor. Adamın ömründen 8 yıl yok.
Komaya girdiğinde 10 yaşında olan kızı, komadan çıktığında gelinlik kız olmuş. Çok garip bir durum. İlk ağızdan olayları dinleyince bir tuhaf oluyor insan.
quad
Full Member

Activity: 145
Merit: 100

View Profile
April 30, 2016, 08:37:38 AM
Last edit: May 13, 2016, 08:33:52 PM by quad

ilerde ruslar yapacak geçen gün okudum şuanda büyük bir fon ile bu konu üzerinde çalışyorlarmış ilk olarak yaşlılara öncelik verilcekmiş die duydum ama hikaye öncelik hep parası olanda

██████████    Aylık    ██████████ Haftalık ██████████
██████████ KİRALIK  ██████████  İMZA   ██████████
██████████  0.0001 BTC ██████████  0.00003 BTC██████████
simplelife888
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
April 30, 2016, 09:01:15 AM

Benim düşümcem bunun mümkün olduğu doğrultusunda Nasa nın uğraşlarına bakın Mars ve diğer gezegenlerin arayışları ve oralarda yeni kolonilerin yerleştirilmesi insanların orada yeni dünya oluşturmaları bunları düşünürsek mesafenin sıkıntı olması ve şuana kadar ulaşılan teknolojiyle elde edilen en yüksek hızın yetersiz olması yani hız konusunu çözemiyorlar onun için başka yollar aramak zorundalar İnsanın dondurulması ve yaşlanmanın durdurulabilmesiyle bu sorunların hepsi aşılır ve yenni çağ bizleri bekler bunun ben mümkün olduğunu düşünüyorum
salinizm
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 252

View Profile
April 30, 2016, 10:55:31 AM

bunu gerçek insanda denemek isteseler ilk gönüllü ben olmayı çok isterdim. Şuan ki dünya gerçekten hiçte yaşanılacak bir durumda değil. Dondursunlar bir 150-200 sene sonra uyandırsınlar beni mümkünse...

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
JINBI

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
[
T H E   G O L D E N   I C O
.
────────     WHITEPAPER     ────────
]
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
as3ahsap
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile WWW
April 30, 2016, 11:08:07 AM

bu iş için cesaret ister ama şöyle düşündüğümüzde 100- 200- 300 sene sonrası merak uyandırdığı için denenebilir ... Ama bence olmaz bu iş sonuçta balık değiliz ya...
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
April 30, 2016, 11:15:15 AM

Bana çok gerçek dışı görünüyor. Zaman neyi gösterir bilinmez ama sonuçta tek hücreli canlılar değiliz. Bütün vücut ve sistemlerin nasıl etkilendiği yıllar ve tecrübelerle sınanabilir. Araştırma yapılsın tabiki. Bilim insanları bulunan bazı keşifleri başka bir şey araştırırken rastlantısal bulmuşlardır. Belki de bu gibi araştırmalar sırasında farklı bilimsel olgulara ulaşılabilir... Zamanımız yeterse göreceğiz bakalım...
n3o111 (OP)
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
April 30, 2016, 01:47:36 PM

bu deneyleri yapmalarının nedeni böcekler ve bir kac parazit arkadaşlar Kışın donup yazın hayata dönen bu mahluklar yüzünden insan oğlunun da bu tarz bir olaya dayanabilecegini düşünmekteler kanın tamamen vucuttan boşaltılıp dondurma işleminin gerçekleşeceğini okumuştum ama şuan ki teknoloji bunu  ne kadar gerçekleştire bilir bilemiyorum o 300 kişiye ne olacak merakla beklemekteyim..
Pages: [1]
  Print  

Jump to: