Bitcoin Forum
May 28, 2024, 01:21:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kral Öldü, Yaşasın Yeni Kral: Internet Explorer İlk Kez Lider Değil!  (Read 841 times)
n3o111 (OP)
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
May 02, 2016, 11:02:11 AM

Web tarayıcıların mücadelesinde tarihi anlara tanıtlık ediliyor. Yılların değişmez lideri Internet Explorer artık 1.lik koltuğunda değil.

Web tarayıcı pazarının değişmez lideri, yılların yazılımı Internet Explorer liderliği kaybetti. 90’ların sonundan bu yana pazara hakim olan IE, zaman zaman gerilese de ilk kez tahtını bir başka tarayıcıya bıraktı. Ölçüm sitesi NetMarketShare.com’un sağladığı verilere göre, IE sürümleri toplamda yüzde 41.35’lik bir pazar payına sahip. Çok küçük bir yüzdeyle olsa da Google Chrome, IE’yi geride bırakmayı başarmış durumda.
 IE Nasıl Yayıldı, Microsoft Neden Pişman Oldu?

Yıllarca Internet Explorer’ı Windows ile birlikte sunan Microsoft, kendi tarayıcısının yayılmasını ve neredeyse PC giren her yere girmesini sağlamıştı. Bu da, 90’lı yılların sonunda IE’yi pazarın lideri yapmış ve o günden bugüne gelenek değişmemişti. Bu tutumu nedeniyle bazı tekel davalarında mahkum olan Microsoft da yaptığı hatayı sonradan fark etti. Çünkü, uzun süre eski IE sürümlerinin kullanımını kesmeyi başaramadı ve bu nedenle büyük bütçeler harcamak zorunda kaldı.

Google Chrome'un Pazar Payı Ne?

Neyse ki gelinen noktada IE artık eski gücünde değil. Zaten Microsoft da Edge tarayıcıya geçerek yavaş yavaş IE’yi kaderiyle başbaşa bırakmaya hazırlanıyor. Google Chrome ise uzun süredir parlayan yeni yıldız. Tarayıcının şu an için pazar payı yüzde 41.66 ve giderek IE ile aradaki payı açması bekleniyor. Üçüncü sıradaki Firefox ise yüzde 9.76 pazar payına sahip. Pazarın ayrıntılarını yukarıdaki görselde bulabilirsiniz.
salinizm
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 252

View Profile
May 02, 2016, 11:07:31 AM

Beklenen bir şey. Microsoft Internet explorer'ın bu kadar pazarda söz ettirmesinin tek nedeni windows işletim sistemine kurulu gelmesidir. Google'ın işletim sistemleri , özellikle pc ye dönük çabaları olursa ölmeye mahkumdur. Firefox için ise durum daha acıklı. Bence daha çok yer edinmesi gerekirdi pazarda. Hakkı daha çok gözardı ediliyor bence.

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
JINBI

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
[
T H E   G O L D E N   I C O
.
────────     WHITEPAPER     ────────
]
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
May 03, 2016, 01:35:40 AM

Dünya genelinde Windows işletim sistemi bu kadar yaygın olmasa İE nin ismini dahi duymayız. Bu genel durum pc başına hesaplanıyor. Fakat kullanım çokluğuna bakıldığında İE Other sekmesine düşer, onun yerine Firefox gelir.
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
May 03, 2016, 06:27:12 AM

Beklenen bir şey. Microsoft Internet explorer'ın bu kadar pazarda söz ettirmesinin tek nedeni windows işletim sistemine kurulu gelmesidir. Google'ın işletim sistemleri , özellikle pc ye dönük çabaları olursa ölmeye mahkumdur. Firefox için ise durum daha acıklı. Bence daha çok yer edinmesi gerekirdi pazarda. Hakkı daha çok gözardı ediliyor bence.

firefox nokia gibi bence ölmeye mahkum, belli bir kullanıcı profiline hitap etmesi lazım artık

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
jamieebotwin
Legendary
*

Activity: 809
Merit: 1000

View Profile
May 03, 2016, 06:32:49 AM

firefox nokia gibi bence ölmeye mahkum, belli bir kullanıcı profiline hitap etmesi lazım artık

IE windows pc lerde varsayılan olarak geliyor chrome android telefonlarda varsayılan geliyor o yüzden bu kadar yaygınlar garibim firefox da kendi haline takılıyor işte
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
May 03, 2016, 07:36:01 AM

Firefox'da hemen her Linux dağıtımında ön tanımlı browser olarak geliyor. Dolayısı ile Linux dünyasında çok sık kullanılan bir Tarayıcı. Firefox öylesine derin bir proje ki bir çok tarayıcının ortaya çıkmasına sebep olmuş gerçekten güzel bir çalışma. Mozilla vakfı ciddi şekilde destekleniyor kullanıcılar tarafından. Aklı başında kullanıcılar olabildiğince her işletim sisteminde çalışabilen ve açık kaynak kodlu ürünleri tercih ediyorlar.

Mail istemci olarak Thunderbird, Tarayıcı Firefox, medya player olarak VLC ...
Pages: [1]
  Print  

Jump to: