Bitcoin Forum
October 19, 2024, 02:20:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 28.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kaspersky, CryptXXX Virüsünün Şifresini Çözebiliyor  (Read 686 times)
semihyesilyurt (OP)
Full Member

Activity: 139
Merit: 100

View Profile
May 04, 2016, 10:04:00 AM

Kaspersky, fidye virüslerinin şifrelediği dosyaları tekrar kullanılabilir hale getiren özel bir şifre çözücü geliştirdi.

Son yıllarda fidye isteyen virüslerle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Geçen ay, Petya isimli bir fidye virüsünün haberini yapmıştık. Antivirüs üreticileri fidye virüslerine karşı etkili aşılar çıkarsalar da, bu zararlı yazılımları henüz tamamen engelleyebilen bir yapı yok.

Üretilen fidye aşıları, sisteminize daha önceden fidye virüsü saldırısı gerçekleştirildiğine dair bir dosya ekliyor. Dolayısıyla bilgisayarınız daha önce saldırılmış gözüktüğü için yeni fidye virüsleri sisteminizi rahat bırakıyor.

Kaspersky ise bu virüslerin şifrelediği dosyaları çözebilen özel bir yazılımı duyurdu. Kaspersky RannohDecryptor, CryptXXX fidye yazılımının şifrelediği dosyaları, tamamen eski ve kullanılabilir haline getiriyor. Kaspersky aracının bu işlemi gerçekleştirmesi için sistemde zarar görmemiş bir dosya bulunması gerekiyor.

kaspersky-cryptxxxRusya merkezli güvenlik şirketi, bu şifre çözücü aracın şu an için deneme aşamasında olduğunu bildiriyor. Sistemine bu fidye virüsü bulaşmış kişiler, buradaki bağlantıdan Kaspersky’ın şifre çözücü aracına ulaşabilirler.
http://media.kaspersky.com/utilities/VirusUtilities/RU/rannohdecryptor.exe?_ga=1.41688482.127959391.1462279737
n3o111
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
May 04, 2016, 06:40:45 PM

ya ben 1999'dan beri pc kullanırım daha antivirüs proğramı indirip kurmadım Format attırmaya götürdügüm de eleman kuruyor eve gelince ben kaldırıyorum herseye ötüp duruyor lavuk sey + olarak bir cok yerde okudugum haberlere göre zaten bir cok virüsüde antivirüs sirketleri cıkartmaktadır yönünde idi bu yuzdendir kullanmıyorum ve bu zamana kadar bir kere hacklenmedim pc'm de her hangi bir agır virüsle karşılaşmadım umarım boyle de devam ederim Cheesy
Pages: [1]
  Print  

Jump to: