Bitcoin Forum
May 22, 2024, 09:33:29 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Türkiye’nin En Büyük Güneş Santrali Açıldı!  (Read 1252 times)
sanandreas (OP)
Sr. Member

Activity: 378
Merit: 250

View Profile
May 05, 2016, 02:40:57 PM

Türkiye’nin en büyük güneş santrali Kızören Güneş Santrali, Konya’da 430 dönümlük arazi üzerine kuruldu.

Günlerce süren bekleyiş sona erdi ve Türkiye’nin en büyük güneş santrali Konya’da kuruldu. Kızören Güneş Santrali adı verilen santral, toplamda 22,5 megavat ile Türkiye’nin en büyüğü konumuna erişti.

Güneşin enerji sektöründe yeni bir alan olduğunu belirtenTekno Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altay Coşkunoğlu, bunun uzun vadede Türkiye’nin en önemli milli serveti olacağını ve tüm enerji şekillerinin önüne geçeceğini belirtti. Bu konuyla ilgili bir açıklama yapan Coşkunoğlu, "Şu anda burası toplamda 22,5 megavat kapasiteye sahip. Açık ara farkla Türkiye'nin en büyüğü durumundayız. Güneş sektörü çok şeylere gebe. Hızlı bir şekilde büyüyeceğini görebiliyoruz. Türkiye güneş yönünden bir milli servetin üzerinde oturuyor. Avrupa'da güneş ışın oranları bakımından en iyi coğrafi bölgeye sahibiz. Genel bir misyonumuz var. Her çalıştığımız sektörde öncülük ederiz ve herkese örnek olmaya çalışırız. Şu anda Türkiye'nin farklı yerlerinde faaliyette olan 400 megavatlık tesis var. Hiçbirisi bu tesisteki teknik alt yapıya sahip değil. Santral, 'Online Scada' mimarisine sahip Türkiye’deki tek santral. Tamamen yerli yazılım geliştirilerek tasarlanan sistemle paneller uzaktan izlenebiliyor ve üretim değerleri de anlık takip edilebiliyor" dedi. Bir gazetecinin kendisine sorduğu, ‘Güneş santralini kurmak için neden Konya’yı tercih ettiniz?’ sorusuna Coşkunoğlu, Sonuç olarak hammaddemiz güneş ışığı. Güneş ışığının en yoğun olduğu yerlere yapmak en mantıklısı. Konya'nın bir diğer özelliği de düz bir arazide bulunması. Dolayısıyla Konya bu işe başlanılacak en iyi il." cevabını verdi.

Santrali kuran şirketin genel müdür yardımcısı olan Mehmet Özenbaş ise tesiste toplam 75 bin panelin bulunduğunu söyleyerek, "Kızören Güneş Santrali 430 dönüm arazi üzerine kurulu. Yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektriğini karşılayabiliriz. Şu anda yerli olan tarafımız yüzde 50. Çalışmalarımızla bu oran artacaktır. Santralin yapımında dönem dönem 400 kişiyi istihdam ettik" dedi.
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
May 05, 2016, 02:53:20 PM

Hayırlı olsun ülkeden böyle şeyler görmek sevindirici.
redhack
Legendary
*

Activity: 1859
Merit: 1015

View Profile
May 05, 2016, 02:59:30 PM

Hayırlı uğurlu olsun, güneş ve rüzgar enerjisi ülkemizde geç fark edilen ama yeni yeni yatırım yapılmaya başlanan sektörler. Nükleer enerji ve termik santraller yerine bu santrallerin artmasını umut ediyorum. Çevreyle uyumlu, doğanın yanında temiz enerji kaynakları asıl ihtiyacımız olan şeylerdir.
n3o111
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
May 05, 2016, 03:00:36 PM

Hayırlı olsun ülkeden böyle şeyler görmek sevindirici.

Siz ne diyorsunuz efendim su an cok mutlu oldum Kömür ve  Nükler santral yerine Güneş enerjisi ve RÜzgar gülllerinin artması beni cok mutlu ediyor bu tarz projelerin cogaltılması lazım kesinlikle Yeni bir haber okumustum Evlerin  Pencerelerine takılan camlar artık GÜNEŞ ENERJİSİ toplayacak diye Hatta Haberi aradım suan buldum paylasayım Smiley

Camdan Elektrik Üretme

Teknoloji sayesınde,temiz enerji kaynaklarından yararlanmak amacıyla pencere camlarından güneş enerjisi ile elektrik üretileceği bildirildi.

Muğla Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Eltez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyadaki fosil yakıtların tükenmeye başladığını, çeşitli ülkelerin çevre kirliliğinin önlenmesi ve daha sağlıklı ortamlarda yaşayabilmeyi sağlamak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini, bunun için de destek ve teşvikler verdiğini anımsattı.

Yüksek teknolojiyle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmanın da arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Eltez, binaların cam ve pencerelerini değerlendirerek güneş enerjisi nden elektrik üretilip, binada kullanılacağını, ihtiyaç fazlası elektriğin de devlete satılabileceğini bildirdi. Prof. Dr. Eltez şöyle konuştu:

''Binaların camlarına gelen güneş enerjisinden elektrik üretilecek. Bu teknoloji dünyada çok hızlı gelişiyor. Bu teknoloji aynı cep telefonu gibi. Sürekli model değişiyor. Fotovoltanik paneller, özellikle silisyum tabanlı olanları çok yaygın kullanılıyor. Bunun yerine daha ucuz teknolojiler de çıkmaya başladı. Camdan elektrik üretimi konusunda yakında fabrikalar kurulacak. Bunun yanı sıra nano mürekkep sistemlerin geliştirilmesine başlanıldı. CIGS dediğimiz yeni teknolojiler de geliyor. Bir yerinden tutup yatırım yapmak lazım. Binadaki pencerelerden elektrik üretilecek veya cam giydirmeli cepheler olacak. Bundan böyle yeni binalarda artık normal pencere camı yerine yeni camlar gelecek. Yatırım yakında başlayacak. Bunlardan elektrik üretilecek.''

Yeni teknolojide binalarda klasik kiremit yerine cam kiremitlerin kullanılacağını ifade eden Prof. Dr. Eltez şöyle devam etti:

''Cam kiremitler de var. Evin güneş çatısı olacak. Oradan elde edilecek sıcak hava ile ısıtma ve soğutma yapılabilecek. Bu da yeni bir teknoloji. Kiremitler artık cama dönüşüyor. Pencere camları ve kiremitlerden elektrik üretimi yatırımının metrekaresi 500 avroya mal olabilecek. Yeni teknolojiler daha ucuz. Evlerden elde ettiğimiz elektriğin fazlasını da devlete satacağız. Bu konudaki yönetmelikler bir an önce çıkarılmalı. Temiz enerjide çeşitlendirmeler başlayacak.''

güneş enerjisi nden elektrik üretmek amacıyla, yabancılarla ortaklık kuran bir çok firma bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Eltez, iki bin metrekare panel üretecek bir tesisin 3-5 milyon avroya mal olduğunu bildirdi.

Devletin cam panellerden üretilecek elektriği satın alarak, üretimi teşvik etmesini isteyen Eltez, birçok ülkenin bu yöntemi uyguladığını anlattı.

-SERA KENTLER-

Dünyada çok yeni bir akımın başladığına dikkati çeken Prof. Dr. Muhammed Eltez, güneşe ve temiz enerjiye dayalı sera kentlerin, mahallelerin ve vadilerin kurulması konusunda projelerin başladığını bildirdi.

Belçika kaynaklı bir projede, Romanya'ya yönelik, 12 kentten oluşan ekolojik seralarla beslenen, manyetik trenlerin çalıştığı, güneş enerjisiyle ısıtma ve soğutmanın yapıldığı, damları tamamen güneş enerjisiyle elektrik üreten sistemlerin olduğu yeni yerleşme yerlerinin kurulacağını anlatan Prof. Dr. Eltez, kendisinin bu projeye danışmanlık yapacağını söyledi.

Belçika'da tüm elektrik ihtiyaçları güneş enerjisinden sağlanacak 40 bin konutluk proje hazırlandığını anlatan Prof. Dr. Eltez, bu konuda TOKİ'ye de bilgi verdiğini, TOKİ'nin projeyi incelediğini kaydetti. Prof. Eltez, ''Belçika'da güneş enerjisinden yararlanmak amacıyla sera kentler kurulacak. 40 bin konutluk sera kent düşünülüyor. TOKİ projeyi incelemek üzere personel gönderdi'' diye konuştu.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
May 05, 2016, 05:20:00 PM

Amerika Texas da tarımsal açıdan değerlendirilemeyen çöllerde çok büyük güneş enerji tarlaları var. Türkiye de Avrupa da Güneşlenme bakımından 1.sırada fakat Güneş Enerjisinden yararlanmaya gelince ne yazıkki durum öyle değil. Bu tür yatırımlara daha fazla teşvik verilmesi , özendirilmesi gerekiyor.
simplelife888
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
May 05, 2016, 07:10:53 PM

Türkiyede bu tarz haberlerin artık duyuyor olmamızdan sevinç duyuyorum ama bir taraftan da her şeyde geç kalışımızın burukluğuda yok değil ülkemizin enerji konusunda büyük olanakları var fakat biz bunlara işlevsellik kazandıramıyoruz kazandırabilirsek dünyada bizi tutan kimse kalmaz bilim her şey demektir
sanandreas (OP)
Sr. Member

Activity: 378

View Profile
May 07, 2016, 07:36:26 PM

Türkiyede bu tarz haberlerin artık duyuyor olmamızdan sevinç duyuyorum ama bir taraftan da her şeyde geç kalışımızın burukluğuda yok değil ülkemizin enerji konusunda büyük olanakları var fakat biz bunlara işlevsellik kazandıramıyoruz kazandırabilirsek dünyada bizi tutan kimse kalmaz bilim her şey demektir

orada haklısınız kimse durduramaz sadece teknolojiyi cok iyi kullanmalıyız hepsi bu bir cok bos arazi bulunmakta daglarımız tepelerimiz mevcut  rüzgar gülü ve güneş panallerinin bir çok yere yapılması lazım Çöplerden enerji üretilmesi lazım bunları yaptıgımız zaman ileri seviylere atlaya biliriz her yanımız çöp dolu arkadas bunları bir sekilde dönüştürmemiz lazım enerjiye..
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
May 07, 2016, 07:46:27 PM

yapım sürecinde pek çok yenilenebilir enerji santrali var zaten merak etmeyin Cheesy
gümbür gümbür geliyoruz .d
ridewithme
Sr. Member

Activity: 406

Follow me to the Profitland.

View Profile
May 10, 2016, 04:58:47 AM

yapım sürecinde pek çok yenilenebilir enerji santrali var zaten merak etmeyin Cheesy

o yüzden mi artvin de ve benzeri illerimiz de santral calısmaları yapılmakta? yerli insanlar bunlar icin eylem yapıp imza toplayıp mahkeme kararları ile durdurmakta? bir kac resim gördüm rüzgar gülü dikmişler bir tepe dizesine yüzlerce agacı kesmişler bide bunun icin yol yapalım derken iyice icine etmişler durumun mevzu yenilenebilir enerji üretmekte degil bunu dogru sekilde üretmekte hem Nüklear Santral satın alıcaksın japonyadan hemde yenilenebilir enerji de gümbür gümbür geliyoruz diceksiniz lütfen kactane proje gördünüz veyahutta haberini okudunuz paylasın lütfen haberdar olalım bizde bu güzel projelerden

I invested in ETH and made money, WAVES, made money, JEWELS made money, NXT made money, BTC made a lot of money!
Follow me and profit.
mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
May 10, 2016, 06:29:21 AM

o yüzden mi artvin de ve benzeri illerimiz de santral calısmaları yapılmakta? yerli insanlar bunlar icin eylem yapıp imza toplayıp mahkeme kararları ile durdurmakta? bir kac resim gördüm rüzgar gülü dikmişler bir tepe dizesine yüzlerce agacı kesmişler bide bunun icin yol yapalım derken iyice icine etmişler durumun mevzu yenilenebilir enerji üretmekte degil bunu dogru sekilde üretmekte hem Nüklear Santral satın alıcaksın japonyadan hemde yenilenebilir enerji de gümbür gümbür geliyoruz diceksiniz lütfen kactane proje gördünüz veyahutta haberini okudunuz paylasın lütfen haberdar olalım bizde bu güzel projelerden

Gümbür gümbür geliyorlar, keserek, biçerek, yakarak geliyorlar..
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
May 10, 2016, 09:04:32 AM

önceden epdk sitesinde onay sürecinde olan projeler falan direk listeleniyordu ama artık sistemi değiştirmişler sadece proje sahipleri bakabiliyor
eskisi gibi olsa direk link verirdim, he her şey doğru yapılıyor diyemeyiz ama yapılan şeylerde var yani yok değil ben bunları akp yanlısı biri olarak söylemiyorum.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: