Bitcoin Forum
May 28, 2024, 10:35:17 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: GPU SOĞUTMA PROJESİ HAZIRLIYORUM  (Read 2399 times)
alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
May 13, 2016, 11:31:44 AM
Last edit: May 13, 2016, 11:43:56 AM by alpsea

Öncelikle merhaba. Gpu mining en çok burada yapıldığı için konuyu buraya açmak doğru geldi.
Bir çok kişinin sıcaklıklara lanet okuduğunu duyabiliyor gibiyim. Daha yaz tam gelmedi ama kartlarımız cayır cayır ısınıyor.

Ürün: Peltier ( Termoelektrik soğutucu/ısıtıcı )
Bu ürün ne işe yarar?
12v DC akım ile çalışır. Araba aküleri veya psu'lar dc akım üretir.
Bu tabaka güç kaynağına bağlandığında bir yüzeyi soğur bir yüzeyi ise ısınır.
Biz bu ısınan tarafa termal macun surerek fanlı cpu sogutucuya bağlayarak sıcak tarafı ne kadar serinletirsek bu cihazın soğuk tarafı buz tutma derecesine kadar soğumaktadır.
Özellikleri -30C' soğuk + 60C' sıcak
-Örnek olarak araba buzdolapları arkaları sıcak içleri soğuktur. (Gazsız buzdolabı)
Projenin Uygulanışı
Peltier'in soğumuş/buzlanmış tarafına bakır borular veya kalın bakır kablolar termal macunla sabitlenir. Bu bağlantının ucu ekran kartlarının soğutma borularına temas ettirilir. Ekran kartlarındaki bu bakır borular ısının emilmesi içindir. Biz de bu borulara ekstra soğukluk iletip kartlarımızda 10-15 derece arasında sıcaklık düşüşü hedefliyorum. Neden direk ekran kartinin gpu üzerine monte etmiyoruz diye sorarsanız bu peltier çok soğuduğu için buzlanıyor ve herhangi bir elektrik kesintisinde gpu eriyen buz yüzünden kullanılamaz hale gelebilir.
Aynı şekilde bu soğutma işlemini cpu soğutma için de kullanabilirsiniz.

Video: https://m.youtube.com/watch?v=184-KBfNcJg
Aliexpress ürün linki: http://m.aliexpress.com/item/32517842372.html
Fiyatlar çok ucuz. Şimdiden sipariş verin zaten ürünlerin gelmesi 1 ay kadar sürer. Geldiği zaman projeye birlikte başlarız. 12v adaptör yapabilirim veya satın alabiliriz. İsteğe göre psu kablolarından herhangi siyah ve kırmızı kabloya bağlanarak çalıştırılabilir.
Dikkat: Hiç bir şekilde kâr talep etmiyorum. Herkes için faydalı bir proje olmasını diliyorum.

kriptopara
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile
May 13, 2016, 12:49:33 PM

yine de bu özellik risk taşımaz mı ? :

herhangi bir elektrik kesintisinde gpu eriyen buz yüzünden kullanılamaz hale gelebilir.
peteycamey
Legendary
*

Activity: 1184
Merit: 1017

View Profile WWW
May 13, 2016, 02:08:48 PM

thermoelektrik soğutucular.

1. pahalı

2. nem ve zehirli gaz çıkartıyor

3. tecrübe gerekiyor kullanmak için

4. özel pahalı ekipmanlar gerekiyor

5. sürekli kontrol etmek ve regule etmek gerekiyor (ilgi alaka istiyor bebek gibi)
alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

View Profile
May 13, 2016, 02:48:03 PM

thermoelektrik soğutucular.

1. pahalı

2. nem ve zehirli gaz çıkartıyor

3. tecrübe gerekiyor kullanmak için

4. özel pahalı ekipmanlar gerekiyor

5. sürekli kontrol etmek ve regule etmek gerekiyor (ilgi alaka istiyor bebek gibi)
Ali abi fiyatı uygun 1.7$ şuan  Smiley
Ben deneyeceğim çünkü mecburum yani bi odayı soğuk hava deposu yapmaya bütçem yetmez. İzmir sıcağınada kart dayanmaz.
Gaz konusunu bu sistemi balkona kurarak halledebiliriz diye düşünüyorum.
Voltajıda potansiyometre ile dengeleyebiliriz.
4 tane siparis verdim birlikte kurulumu yapariz faydalı bir sonuç çıkar bence.
Yine de eksiklerim olacaktir tabiki. Sen ve diğer elektrik bilgisi olan üyeler görüşlerini yazarlarsa daha verimli işler yapabiliriz

alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

View Profile
May 13, 2016, 02:51:41 PM

yine de bu özellik risk taşımaz mı ? :

herhangi bir elektrik kesintisinde gpu eriyen buz yüzünden kullanılamaz hale gelebilir.
Risk taşımaması açısından soğukluğu borularla ileteceğiz. Bu ekran kartlarinin soğutma borularının buz tutmasını engelleyecektir ısısını kemirecektir..

ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
May 13, 2016, 05:17:13 PM

alpsea selam, bende İzmir'de oturuyorum sıcaklar konusunda haklısın. Benim elektrik ve elektronik bilgim oldukça iyidir. Aynı zamanda otomasyon ve pic / eprom programcısıyım. Düşüncen teorik olarak mantıklı görünüyor (Daha önceleri düşünülmüş ve uygulanmış bir konudur bu)  ancak ...

1. peltier dediğimiz parça etkin soğutma işlemi için oldukça yüksek akıma ihtiyaç duyar. Yani sıradan güçsüz bir güç kaynağı ile onu besleyemezsin, sağlam akım çeker.
2. peltier e güç verildiğinde bir yüzü soğurken diğer yüzüde oldukça fazla ısınır diğer yüzünü de fan + heatsink ile etkin şekilde soğutmalısın yoksa peltier bir süre sonra bozulur ve görevini yitirir. AMD işlemci (CPU) ları için üretilen fan+heatsink bu işlem için iyidir.
3. Peltier hassas elektronik ve dijital devre elemanlarını soğutmak için üretilmemiştir. Daha çok kaba sistemlerde ve elektronik elemanların olmadığı durumlarda kullanılır. Seyyar soğutma dolapları, bazı araba klima sistemleri vs  gibi.  çünkü peltier çalıştıkca soğuyan yüzü buz tutar ve ısıya maruz kalan bu kısımlarda  buz olmasa bile  su damlacıkları oluşur. Bazı durumlarda oldukça fazla su oluşur bu suyu etkin şekilde tahliye etmenin bir yöntemini bulmalı , suyu ve nemi  elektronik parçalardan  (GPU + direnç / reziztor + mosfet vs vs) uzak tutmalısın.

EDİT: GPU ile Peltier arası bakır borular ile soğutma işleminde peltierin avantajı olan yüksek soğutma kapasitesinin bir kısmını yitireceksin. Yani ısıda kayıp olacak . işin bu kısmı da biraz hesap kitap olayıdır. Kaç cm çaplı , kaç adet ve ne kadar uzunlukta boru kullanacağın önemlidir.
alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

View Profile
May 13, 2016, 06:37:11 PM

alpsea selam, bende İzmir'de oturuyorum sıcaklar konusunda haklısın. Benim elektrik ve elektronik bilgim oldukça iyidir. Aynı zamanda otomasyon ve pic / eprom programcısıyım. Düşüncen teorik olarak mantıklı görünüyor (Daha önceleri düşünülmüş ve uygulanmış bir konudur bu)  ancak ...

1. peltier dediğimiz parça etkin soğutma işlemi için oldukça yüksek akıma ihtiyaç duyar. Yani sıradan güçsüz bir güç kaynağı ile onu besleyemezsin, sağlam akım çeker.
2. peltier e güç verildiğinde bir yüzü soğurken diğer yüzüde oldukça fazla ısınır diğer yüzünü de fan + heatsink ile etkin şekilde soğutmalısın yoksa peltier bir süre sonra bozulur ve görevini yitirir. AMD işlemci (CPU) ları için üretilen fan+heatsink bu işlem için iyidir.
3. Peltier hassas elektronik ve dijital devre elemanlarını soğutmak için üretilmemiştir. Daha çok kaba sistemlerde ve elektronik elemanların olmadığı durumlarda kullanılır. Seyyar soğutma dolapları, bazı araba klima sistemleri vs  gibi.  çünkü peltier çalıştıkca soğuyan yüzü buz tutar ve ısıya maruz kalan bu kısımlarda  buz olmasa bile  su damlacıkları oluşur. Bazı durumlarda oldukça fazla su oluşur bu suyu etkin şekilde tahliye etmenin bir yöntemini bulmalı , suyu ve nemi  elektronik parçalardan  (GPU + direnç / reziztor + mosfet vs vs) uzak tutmalısın.

EDİT: GPU ile Peltier arası bakır borular ile soğutma işleminde peltierin avantajı olan yüksek soğutma kapasitesinin bir kısmını yitireceksin. Yani ısıda kayıp olacak . işin bu kısmı da biraz hesap kitap olayıdır. Kaç cm çaplı , kaç adet ve ne kadar uzunlukta boru kullanacağın önemlidir.
Ben de elektrik bölümü terkim bu arada  Grin
Ürünler geldikten sonra hesap kitap işlerine başlayabiliriz ancak. Size de siparis vermenizi ve birlikte guzel bir çalışma yapmayı teklif ediyorum.
Borulu soğutma olmasa bile buz tutan taraf ile bir pervane/fan eşliğinde soğuk hava esintisi şeklinde ekran kartlarını serinletebiliriz.
Fikir fırtınası yapılıp değişik düşünceler üzerinde konuşabiliriz.
( şu anda 2 adet dandik kasa fanı ve minicik bir vantilatör ile kartlarda 5-8derece düşüş sağlıyorum. Bu 3 sogutucuyu kapattığım an sıcaklık kartlara el değemeyecek kadar yükseliyor. Asıl kavurucu sıcaklar gelince ne olur bilemiyorum o yüzden bu projeyi denemekten zarar gelmez bence Smiley )

alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

View Profile
May 13, 2016, 06:52:15 PM

Ayrıca dediğiniz gibi borunun çapı/uzunluğu arttıkça peltierden aldığımız soğukluk boruda yürürken azalacaktır.
O halde buz erime tehdidine karşı sıvı tahliyesini garantiye alıp peltieri kartlara daha yakın tutarak ve daha kısa borular kullanarak soğukluğu koruyabiliriz. Ama kesinlikle ekran kartinin soğutma boruları buz tutmamalı bu kartin sonunu getirir. Dediğim gibi ürünler geldiğinde deneyerek göreceğiz  Cool

arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
May 13, 2016, 08:53:42 PM

Uygulamaya başladığınızda, sonuçları merakla bekliyorum. Aynı sorundan muzdaribim. Lakin deneme yanılma ile kaybedecek bütçem olmadığı için, sizlerin deneyimlerini merakla bekliyorum.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

View Profile
May 13, 2016, 09:28:50 PM

Uygulamaya başladığınızda, sonuçları merakla bekliyorum. Aynı sorundan muzdaribim. Lakin deneme yanılma ile kaybedecek bütçem olmadığı için, sizlerin deneyimlerini merakla bekliyorum.
Ortada 1.5$ fiyatinda bir ürün var deneme yanılma yaparak pek de bir şey kaybetmezsiniz hocam. Siparis verin gelsin projeye bizimle birlikte başlayın Smiley

arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
May 13, 2016, 09:38:08 PM

Ortada 1.5$ fiyatinda bir ürün var deneme yanılma yaparak pek de bir şey kaybetmezsiniz hocam. Siparis verin gelsin projeye bizimle birlikte başlayın Smiley

Ürün 1,5 usd ama, ya öngörülen risklerden biri gerçekleşir ise? Gpu ya sıvı teması olurda perte çıkarsa =)

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

View Profile
May 13, 2016, 10:15:26 PM

Ürün 1,5 usd ama, ya öngörülen risklerden biri gerçekleşir ise? Gpu ya sıvı teması olurda perte çıkarsa =)
Biz de gpu sıvı teması olmasın diye testler yapacağız zaten ürünlerimiz geldiğinde. İlk kurban bizleriz/benim. Dedigim gibi siparis verin elinizde bulunsun ürün Smiley

herzlos1985
Hero Member

Activity: 662
Merit: 501

View Profile
May 13, 2016, 10:18:26 PM

5 adet 60 w lık
4 adet 136w lık siparis ettim onlar gelene kadar sogutucu aliminyum fan vs. ayarlamak lazim elektronikçilerden hurdacilardan Smiley
alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

View Profile
May 13, 2016, 11:20:14 PM

5 adet 60 w lık
4 adet 136w lık siparis ettim onlar gelene kadar sogutucu aliminyum fan vs. ayarlamak lazim elektronikçilerden hurdacilardan Smiley
Kutu gibi kare amd islemci soğutucuları alabilirsiniz. Onlardan kullanacağız peltierin sıcak tarafını soğutmak için Smiley

DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
May 14, 2016, 12:04:35 AM

Uygulamada kafanizda canlardiginizdan cok daha farkli sonuclar alirsiniz.

Yukarida arkadas belirtmis, Peltier denilen devre elemani oldukca yuksek elektrik kullanir, Yalnizca watt degerine gore hesap yaparsaniz yanilirsiniz, ortalama 7 amper akim ceker bir peltier 12 voltta.
400 wattlik bir guc kaynagi belki ucu ucuna 17 amperi zorlar. Sayet Peltieri tam gucle kullanmak istersen 16 volttur en yuksek giris degeri ve 8.5 amper falan ceker,  bu durumda pc guc kaynagi degilde disaridan harici bir guc kaynagi kullanman gorek. buda yaklasik mid atx kasa buyuklugunde olur, tek bir Peltieri full calistirmak istersen. Bir ayda odeyecegin elektrik faturasi ile pekala su sogutma seti alabilirsin gpu ya. Yada besleme icin kullanacagin harici guc kaynagida asagi yukari ayni paraya mal olur sus sogutma seti ile.

Mc1963
Member
**

Activity: 68
Merit: 10

View Profile
May 14, 2016, 12:16:38 AM

araba radyotörü misali kuvvetli taze hava girişi ve sıcak havayı dışarıya atıcak emme sistemi.

9,000 btu klima alsam 10 m2odayı soğuturmu sanmıyorum, düşünüyorum alternatiflerini.

alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

View Profile
May 14, 2016, 12:26:22 AM

araba radyotörü misali kuvvetli taze hava girişi ve sıcak havayı dışarıya atıcak emme sistemi.

9,000 btu klima alsam 10 m2odayı soğuturmu sanmıyorum, düşünüyorum alternatiflerini.

Dedigin gibi dostum bir klimadan daha fazla ve hızlı soğutmasını hedefliyorum ve tabikide klimadan az elektrik yakmasını.
Misal klima oda ısısını 10derece kırsa kartlarda 2 derece düşüş olur.
Ama -0 derecedeki peltier direkt olarak ekran kartına bağlanırsa ciddi anlamda soğumasını sağlar. Bunu test sonuçlarımız doğrulayacak veya tezimiz çöp olacak. Hayırlısı Smiley

alpsea (OP)
Copper Member
Hero Member

View Profile
May 14, 2016, 12:40:53 AM

Yukarida arkadas belirtmis, Peltier denilen devre elemani oldukca yuksek elektrik kullanir, Yalnizca watt degerine gore hesap yaparsaniz yanilirsiniz, ortalama 7 amper akim ceker bir peltier 12 voltta.
400 wattlik bir guc kaynagi belki ucu ucuna 17 amperi zorlar. Sayet Peltieri tam gucle kullanmak istersen 16 volttur en yuksek giris degeri ve 8.5 amper falan ceker,  bu durumda pc guc kaynagi degilde disaridan harici bir guc kaynagi kullanman gorek. buda yaklasik mid atx kasa buyuklugunde olur, tek bir Peltieri full calistirmak istersen. Bir ayda odeyecegin elektrik faturasi ile pekala su sogutma seti alabilirsin gpu ya. Yada besleme icin kullanacagin harici guc kaynagida asagi yukari ayni paraya mal olur sus sogutma seti ile.

Ne kadar elektrik yakıp yakmadığını testler ve voltmetre ile kabaca hesaplayacağım. Kesinlikle klimadan daha ucuz ve daha hızlı soğutma sağlayacağına eminim.
Gelelim su soğutmaya. Fiyatları neredeyse ekran kartının yarı fiyatlarında satılıyor. Guvenilir ve gayet guzel bir sistem evet. Ama biz gpu mining de amorti sürelerini kısaltmak için can atarken 150-300tl civarındaki sıvı sogutma sistemini almak doğru olmaz hobi olayına girer biraz. Peltier fiyat açısından bedava denecek seviyede. Denemekten zarar gelmez. Kartların sıcaktan zarar görmesindense yaktığı elektriğin karşılığını verebilir.
-Öyle bir anlatmışsınız ki ben bile korktum cidden. Daha önce peltier kullandınız mı? Yazdığınız hesaplara göre bu cihaz ayda 100tl elektrik yakacak.
-Ben kesinlikle bu kadar çok elektrik yakacağına katılmıyorum ama denemeden de bilemeyiz.
Örnek vermek gerekirse: mini bar buzdolapları o zaman cılgınlarca elektrik yakıyor. Veya araba 12v çakmaklik buzdolabını motor kapalıyken 10dk çalıştırsak akü biter. Biraz saçma gibi geldi. Kesinlikle tartışma amaçlı örnek değildir. Mantık örneğidir.
Herkesin fikirlerini ve bilgilerini paylaşması hoş bir durum. Olumlu/olumsuz yönleri tartışılabilir

DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
May 14, 2016, 04:32:01 AM

Ne kadar elektrik yakıp yakmadığını testler ve voltmetre ile kabaca hesaplayacağım. Kesinlikle klimadan daha ucuz ve daha hızlı soğutma sağlayacağına eminim.
Gelelim su soğutmaya. Fiyatları neredeyse ekran kartının yarı fiyatlarında satılıyor. Guvenilir ve gayet guzel bir sistem evet. Ama biz gpu mining de amorti sürelerini kısaltmak için can atarken 150-300tl civarındaki sıvı sogutma sistemini almak doğru olmaz hobi olayına girer biraz. Peltier fiyat açısından bedava denecek seviyede. Denemekten zarar gelmez. Kartların sıcaktan zarar görmesindense yaktığı elektriğin karşılığını verebilir.
-Öyle bir anlatmışsınız ki ben bile korktum cidden. Daha önce peltier kullandınız mı? Yazdığınız hesaplara göre bu cihaz ayda 100tl elektrik yakacak.
-Ben kesinlikle bu kadar çok elektrik yakacağına katılmıyorum ama denemeden de bilemeyiz.
Örnek vermek gerekirse: mini bar buzdolapları o zaman cılgınlarca elektrik yakıyor. Veya araba 12v çakmaklik buzdolabını motor kapalıyken 10dk çalıştırsak akü biter. Biraz saçma gibi geldi. Kesinlikle tartışma amaçlı örnek değildir. Mantık örneğidir.
Herkesin fikirlerini ve bilgilerini paylaşması hoş bir durum. Olumlu/olumsuz yönleri tartışılabilir

2001 yilinda amd islemcileri sogutmak icin denedik evet.
Araba akusunu 15 dakkada bitiriyor dogru.
peteycamey
Legendary
*

Activity: 1184
Merit: 1017

View Profile WWW
May 14, 2016, 08:43:24 AM

12 volt peltier 3 amper çekiyor, ama yine çok yüksek bir rakam bu.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: