Bitcoin Forum
May 24, 2024, 03:07:23 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Sosyal medyadan ürün tanıtana vergi  (Read 971 times)
gorkem (OP)
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
May 17, 2016, 02:40:22 PM

Sosyal medyada çok takipçisi olan kişilerin, ürün reklamı içeren paylaşımlarına vergi geliyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni Vergi Usul Kanunu çerçevesinde bu konu için bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

Maliye Twitter'dan veya bloglarından reklam yapanların peşine düşecek. Elektronik ortamı da ‘işyeri' sayacak olan Maliye reklam yapanları da vergi mükellefi olarak değerlendirecek. Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre, bloglarından ya da tweet atarak reklam yapanlar da mükellef sayılacaklar. Maliye Bakanı Naci Ağbal, mevcut vergi kanunlarının internette yapılan ticareti tam olarak kavramadığını, ancak yeni vergi usul kanunu ile düzenleme yapacaklarını söyledi.

Ağbal, “Elektronik ortamda üretilen o alanı artık elektronik işyeri sayacağız. Oradan gelir elde ediyorsa artık mükellef olacak” dedi. Ağbal, bu şekilde gelir elde edilen elektronik ticaretin vergilendirilmesini sağlayacaklarını belirterek, “Kim, ne olursa olsun, herhangi bir şekilde elektronik ortamda yaptığı bir hizmetten dolayı gelir elde ederse, bizim açımızdan vergi mükellefidir” dedi.

Ağbal, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, artık internet üzerinden verilen hizmet işini, “alan” olarak ifade ettiklerini belirterek, “O alanı artık ‘işyeri' sayacağız. Bir şekilde, elektronik alan üzerinden bu alan üzerinde bir hizmet sunuyorsa ve bundan gelir elde ediyorsa, artık mükellef olacaklar. Bunların hepsiyle ilgili çalışıyoruz. Şu anda da bizim nezdimizde mükellefler ama kanun değişikliği ile de netleştireceğiz” bilgisini verdi.

PAYLAŞIMA GÖRE ÜCRET

Maliye Bakanlığı bir süre önce Vergi Usul Kanunu değişiklik taslağını kamuoyunun görüşüne açtı. Taslakta internette ticaretin kavranabilmesi için “Elektronik ortamda işyeri” başlıklı yeni bir madde düzenledi. Buna göre internet, ekstranet, intranet ya da benzeri bir telekomünikasyon ortam veya aracının ticari, sınai veya mesleki faaliyete tahsis edilmesi veya bu faaliyetlerde kullanılması durumunda elektronik ortamda iş yeri oluşmuş sayılacak. İnternette ticaretin dışında sosyal medya aracılığıyla yapılan reklamlar da böylece Maliye'nin alanına girecek. Twitter başta olmak üzere Instagram ve Snapchat uygulamaları ile yapılan ürün tanıtımları, saniyeler içinde binlerce kişiye ulaşıyor. En fazla ücreti de en fazla takipçiye sahip olan kullanıcılar kazanıyor. Paylaşıma gelen beğeniye göre de ücret artabiliyor.

Elektronik ortamda iş yeri MADDE 130- (1) İnternet, ekstranet, intranet ya da benzeri bir telekomünikasyon ortam veya aracının ticari, sınai veya mesleki faaliyete tahsis edilmesi veya bu faaliyetlerde kullanılması durumunda elektronik ortamda iş yeri oluşur.(2) Maliye Bakanlığı, elektronik ortamda oluşan iş yerlerinin kapsamına ve mükellefiyetle ilgili ödevlerin yerine getirilmesine ilişkin hususları belirlemeye, elektronik ortamda oluşan işyerleri vasıtasıyla mal veya hizmet temininde ya da bunların bedelinin ödenmesinde aracılık yapan kişiler ile mal veya hizmetin alıcılarını ilgili vergilerin ödenmesinden müteselsilen sorumlu tutmaya ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1516

View Profile WWW
May 17, 2016, 02:46:09 PM

Kimi neyi nasıl ölçecekler. Kimin ne  kadar kazandığını nasıl bilecekler.
Eğer bu mantıkla gidilirse adwords reklamı çeviren site sahiplerinden de vergi kesilecek.

edit : google zaten kesiyormuş..
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
May 17, 2016, 03:03:05 PM

Ben şimdi yüz kremi sitesi açtım günlük 200 ziyaretçim var satış ortaklığına yönlendiriyorum reklamlar bu yönde buradan %30 pay alıyorum ref ile asıl satış sitesi zaten vergisini veriyor.
gelecekler benden vergi alacaklar öyle mi? hadi oradan..
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1516

View Profile WWW
May 17, 2016, 03:05:46 PM

Ben şimdi yüz kremi sitesi açtım günlük 200 ziyaretçim var satış ortaklığına yönlendiriyorum reklamlar bu yönde buradan %30 pay alıyorum ref ile asıl satış sitesi zaten vergisini veriyor.
gelecekler benden vergi alacaklar öyle mi? hadi oradan..

yok web yayıncılarından bahsetmiyorlar anladığım kadarıyla. ki zaten senin vergini veriyor adam sana ödeme yapmadan önce.
frank0929
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
May 17, 2016, 03:42:46 PM

Bir taraftan bu denemeleri doğru buluyorum. Neden ben vergimi verip alışverişimi yaparken bazıları internetten vergisiz iş yapıp milyonları götürsün ve devlet buna göz yumsun?
Diğer taraftan devleti ele geçiren güçlere bakınca yine her türlü pislik dönecekmiş gibi geliyor. Yandaşa peşkeş, muhalife zorluk, keyfi uygulamalara çok açık bir konu.
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
May 17, 2016, 03:55:38 PM

en çok "instagram ticaretçileri" etkilenecek sanırım bundan. pazar alanına çevirdiler orayı
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
May 17, 2016, 03:57:44 PM

en çok "instagram ticaretçileri" etkilenecek sanırım bundan. pazar alanına çevirdiler orayı
he bi hastaga bakioz paso reklam
sanandreas
Sr. Member

Activity: 378
Merit: 250

View Profile
May 17, 2016, 08:58:01 PM

Ucan kuştan vergi alma çabaları vol:123123172831 internet üzerinden satış yapanların cogu sirket bunlardan zaten vergi alıyorlar 3 5 lira kazanan insanlara gözünü dikmiş durumda şu an yakın da oksijen vergisi filan da alırlar bunlar ben karşıyım abi internet üzerinden vergi alınmasına verdikleri maaş da Ssk bilmem ne adları altında kesinti vergi alıyor bide adam bu para ile alış veriş yaparken vergi veriyor herşey vergi bırakın insanlar az para kazansın .
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
May 18, 2016, 07:43:14 AM

gençlerin 100 200 tllik kazançlarından vergi almaya çalışanlar keşke cengiz inşaat'ın 600 milyonluk veri borcuna baksa ve daha nicelerinin, böyle piyasaları sabit bırakmak lazım ki gelişsin, öbür türlü attığı taş ürküttüğü kurbağaya değmiyor

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
Pages: [1]
  Print  

Jump to: