Bitcoin Forum
June 19, 2024, 09:45:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bilim İnsanları Robotlara Acı Hissetmeyi Öğretmeye Çalışıyorlar  (Read 1098 times)
ridewithme (OP)
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 250

Follow me to the Profitland.

View Profile
May 27, 2016, 04:32:05 AM

Alman bilim insanları, robotlar için özel bir sinir sistemi geliştirmeye çalışıyor.

Geleceğin teknolojilerinden birisi olan robotlar, insan aklının ürünü olmalarına rağmen bizlerden daha gelişmiş vücut yapısına ve beyin fonksiyonlarına sahip olacaklar. Tam anlamıyla bizlerden ileri düzeyde olacak olan bu yapılar, bazı bilim insanlarının düşüncelerine göre hala bazı konularda gerideler.

Hannover'de bulunan Leibniz Üniversitesi'nde görevli olan araştırmacılar, robotların da canlılar gibi hissedebilmesi için çalışmalar yapıyorlar. Bunu sağlayabilmek adına 'yapay robot sinir sistemi' ismini verdikleri bir sistem üzerinde çalışan bilim insanları, robotların acı duygusunu hissedebilmesini sağlamaya çalışıyorlar. Bilim insanları, yapay sinir sistemi sayesinde robotların daha bilinçli olabileceğini, onlara zarar veren durumlardan kaçınabileceklerini ve kendilerini koruyabileceklerini düşünmüşler. Yani temel olarak canlıların acı hissetme nedeninin robotlar için de faydalı olabileceğini düşünmüşler.

Yapay sinir sistemi, robotlar için özel olarak üretilen ve diğer canlılardan kopyalanan deri ile uyumlu olarak çalışacak. Robotun neredeyse tüm dış bölümünü kaplayacak olan yapay deri, acı hissetmeyi sağlamanın yanı sıra bu hissin derecelendirilmesinde de görev oynayacak. Acı seviyesine göre tepki gösterecek olan ve kararlarını bu bilgiler doğrultusunda verecek olan robotlar, kendi acı seviyelerinden yola çıkarak insanları ve diğer canlıları da koruyacaklar.

KAYNAK

I invested in ETH and made money, WAVES, made money, JEWELS made money, NXT made money, BTC made a lot of money!
Follow me and profit.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
May 27, 2016, 10:52:46 AM

İnsandan daha gelişmiş bir robot yapmaları için en az 200 sene beklerler. İnsan vücudunun çalışma mantığına dair eldeki bulgular bulunacak olanların çok gerisinde önce bu verileri edinip üstünde çok uzun yıllar boyunca çalışmaları gerekiyor. Öncelikle şu hastalıklara adam gibi bir çare olsunlar sonra robot geliştirmeye baksınlar. Mikro robotlar ile çoktan başladılar bu çalışmalara diye biliyorum.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
May 27, 2016, 11:02:25 AM

hissettikten sonra yapmazlar inşallah böle şeyler, ısırır yoksa bu robotlar bizi
onlarda canlı onlarıda seviniz
bitpazari
Hero Member

View Profile
May 27, 2016, 11:05:31 AM

Sosyal medyada bu görüntüyü vereceksin hayvanlara eziyet ediyorlar tepkinizi gösterin diye millet hemen sazan gibi atlar.  Grin Başı yok ama çakabilirler.
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
May 27, 2016, 11:33:39 AM

İnsandan daha gelişmiş bir robot yapmaları için en az 200 sene beklerler. İnsan vücudunun çalışma mantığına dair eldeki bulgular bulunacak olanların çok gerisinde önce bu verileri edinip üstünde çok uzun yıllar boyunca çalışmaları gerekiyor. Öncelikle şu hastalıklara adam gibi bir çare olsunlar sonra robot geliştirmeye baksınlar. Mikro robotlar ile çoktan başladılar bu çalışmalara diye biliyorum.
Bilim bu hızla giderse 50 yıl sürmez her geçen gün katlanarak gelişiyor.
bitpazari
Hero Member

View Profile
May 27, 2016, 12:49:13 PM

Bilim bu hızla giderse 50 yıl sürmez her geçen gün katlanarak gelişiyor.

50 sene sana çok uzun bir zaman gibi geliyor galiba. Şu an çoğu alanda 50 senedir pek bir gelişme olmadı elektrik ve manyetizma alanlarının dışına çıkamadık. Silah sanayisine para harcamak yerine bilime yatırım yapılsa 50 senede çok şey değişir fakat bilim bilinenin aksine yavaş seyrediyor. 20 senedir teknolojik anlamda şu çıkacak bu gelecek diye haberleri görüyorum bazı alanlarda umulanın ilerisinde gelişmeler olurken çoğu alanda da beklenen ilerleme kaydedilemiyor. Şu zamana kadar hızlı bir şekilde ilerlemesi zaten doğal bir süreç ama bundan sonrası için öncesine göre çok daha fazla çaba harcanmalı, böyle basamak basamak değilde yeniden bir çağ atlatacak bir teknolojiye ulaşılması gerekiyor. Örneğin elektronik tıkanma noktasına geldi kuantum teknolojisine geçiş yapılması icap ediyor.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
May 27, 2016, 02:03:11 PM

merak etmeyin 50 sene sonra inanamayacağınız bir dünya olacak Cheesy
keşke 50 sene daha geç doğsaymışım falan diyeceksiniz, ölmezseniz tabi
troleybüs
Legendary
*

Activity: 1424
Merit: 1001

View Profile
May 27, 2016, 02:12:38 PM

Daha şimdiden keşke 10 sene sonra doğsaymışım diyoruz, 50 sene sonrasını düşünemiyorum bile.
Robotlara acının kesinlikle işlenmesi lazım yoksa gelecekte hepimizi öperler.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
May 27, 2016, 03:06:34 PM

Birde suna goz atin.

https://www.youtube.com/watch?v=_luhn7TLfWU

https://www.youtube.com/watch?v=arIJm2lAfR8
simplelife888
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
May 29, 2016, 06:29:25 PM

hissettikten sonra yapmazlar inşallah böle şeyler, ısırır yoksa bu robotlar bizi
bu görüntüsünü eklediğiniz haberi izlemiştim ve çok ürpermiştim adam robotu  karın üzerinde yürütüyor ve kaygan zemindeyken sopayla itiyor robot hala adımlarına devam ediyordu sanki film sahnesi gibiydi gelecekte sanırım bunların hepsi asker olarak savaşacak eğer birde inan duyguları eklenirse sanırım dünyayı kurtarmak zorunda kalacaz yada yok olacaz bu teknoloji beni korkutuyor.
sanandreas
Sr. Member

Activity: 378
Merit: 250

View Profile
May 29, 2016, 06:44:14 PM

bu görüntüsünü eklediğiniz haberi izlemiştim ve çok ürpermiştim adam robotu  karın üzerinde yürütüyor ve kaygan zemindeyken sopayla itiyor robot hala adımlarına devam ediyordu sanki film sahnesi gibiydi gelecekte sanırım bunların hepsi asker olarak savaşacak eğer birde inan duyguları eklenirse sanırım dünyayı kurtarmak zorunda kalacaz yada yok olacaz bu teknoloji beni korkutuyor.

bu gördügünüz robotu sanırım yük tasımak icin icaat etmişlerdi hic bir sekil de devrilmeyen bir robot hic bir yol kosulun da devrilmedigi gibi hızlı da bir gidişi var yavru ceylanın Smiley)
Pages: [1]
  Print  

Jump to: