Bitcoin Forum
May 09, 2024, 01:31:28 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Evolutie pret Bitcoin  (Read 8609 times)
crocko (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
June 04, 2016, 02:29:58 PM
 #1

Salut !

Nu prea mai sunt la curent cu noutatile, insa am remarcat ca pretul la Bitcoin a sarit de la $400 la $500 si inca continua sa creasca.
Are legatura aceasta crestere cu apropiata injumatatirii a celor 25 BTC / block sau sunt si alte cauze ?

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
1715261488
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715261488

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715261488
Reply with quote  #2

1715261488
Report to moderator
1715261488
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715261488

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715261488
Reply with quote  #2

1715261488
Report to moderator
1715261488
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715261488

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715261488
Reply with quote  #2

1715261488
Report to moderator
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715261488
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715261488

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715261488
Reply with quote  #2

1715261488
Report to moderator
familiaverde
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 560
Merit: 250


View Profile
June 04, 2016, 04:59:43 PM
 #2

Mai sunt si alte cauze gen : CNY este tot mai slab si chinezi cauta alte "portite" sa mute capitalul din China .

Din Iulie , orasul  Zug (din Elvetia) intr-un proiect pilot o sa foloseasca pana la finalul anului platile in Bitcoin chiar si pentru utilitatile publice .

Japonia se pare ca va fi prima tara care accepta oficial Bitcoin ca si moneda .

In Australia o sa se poate cumpara Bitcoin de la chioscul de ziare .

In Mexic se pot cumpara Bitcoin de la magazin .

O stire mai recenta : Paypal a spus da monezilor virtuale .

Si lista poate continua ....

Dar in general , injumatatirea recompensei pentru mineri urca pretul.
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
June 06, 2016, 08:08:39 PM
 #3

Si eu ma uit un pic socat la curs.
Mai demult discutasem cu un prieten. El zicea ca acum BTC se fac mai greu decat anul trecut. Avea dreptate. O persoana cu cateva aparate face mult mai putini BTC ca anul trecut. Asta inseamna ca persoanele care vindeau pana acum vor vinde mai putin.
Eu ziceam ca se va compensa cu cei care vor produce, dar ... se pare ca n-am avut dreptate.

Am mai sesizat pe coinmarketcap zile in care se tranzactionau 180 mil $, dublu fata de intr-o zi obisnuita. Se pare ca unii cumpara masiv.

Nothing is impossible :-)
goanadupabitcoin
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
June 09, 2016, 08:05:06 PM
 #4

În general SUA și China influențează prețul - chinezii domină zona de minare, americanii pe cea de afaceri. Competiția bitcoinului este dolarul. Pe piață ori domină aversiunea față de risc (și atunci oamenii se refugiază în USD), ori e îmbrățișat riscul, și-atunci crește bitcoinul. Deci aș mai adăuga doar rate hike-ul federal și cred că lista factorilor e completă.

FYI, noi traducem analizele de preț de la Sarah Jenn, partea care cred că ajută cât de cât este că avem un dicționar expansive în care încercăm să explicăm terminologia, felul în care se calculează indicatorii tehnici etc. Hope it helps. Spor!
http://goanadupabitcoin.ro/category/analiza-pret

DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
June 22, 2016, 06:05:37 AM
 #5

În general SUA și China influențează prețul - chinezii domină zona de minare, americanii pe cea de afaceri. Competiția bitcoinului este dolarul. Pe piață ori domină aversiunea față de risc (și atunci oamenii se refugiază în USD), ori e îmbrățișat riscul, și-atunci crește bitcoinul. Deci aș mai adăuga doar rate hike-ul federal și cred că lista factorilor e completă.

FYI, noi traducem analizele de preț de la Sarah Jenn, partea care cred că ajută cât de cât este că avem un dicționar expansive în care încercăm să explicăm terminologia, felul în care se calculează indicatorii tehnici etc. Hope it helps. Spor!
http://goanadupabitcoin.ro/category/analiza-pret
Am citit si eu analiza voastra. E suficient de detaliata.

Nothing is impossible :-)
neluhas
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
December 23, 2016, 03:51:06 AM
 #6

Ce ziceti? Sare de 1000?
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
December 23, 2016, 06:34:32 PM
 #7

sare sare
goanadupabitcoin
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
January 07, 2017, 02:18:39 PM
 #8

Ca mingea de ping-pong. În sus și-n jos.

crocko (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
January 07, 2017, 08:43:23 PM
 #9

Ca mingea de ping-pong. În sus și-n jos.

O explicatie ar putea fi asta:

https://twitter.com/SatoshiLite/status/817339506227482624

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
goanadupabitcoin
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
January 08, 2017, 05:03:38 PM
 #10

Nu știu dacă l-au interzis per se. Știu că au schimbat formula de marketing și că nu mai dau voie exchange-urilor să pomenească de devalorizarea monedei naționale. De interzis nu l-au interzis, e doar așa, un zvon care plutește în eter de ani de zile.

HatZpApA
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 158
Merit: 100

xxx


View Profile WWW
February 23, 2017, 08:56:29 PM
 #11

O intrebare mai buna ar fi daca trece acum de 1200$ ? Ar fi un pas important , dar la fel de bine va putea scadea curand , cum ar fi la inceputul lunii Martie.
Nea Sandu
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 285


Crypto Way is the only Way!


View Profile WWW
February 25, 2017, 08:16:20 AM
 #12

O intrebare mai buna ar fi daca trece acum de 1200$ ? Ar fi un pas important , dar la fel de bine va putea scadea curand , cum ar fi la inceputul lunii Martie.
Dupa cum vezi am trecut de 1200... Era ceva de asteptat.
Sa vdm ce se intampla pe 11 martie! Poate sa sara 3-4x  Cool


Goana dupa Bitcoin

▬▬▬▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  ▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬
..DMEX ..

HatZpApA
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 158
Merit: 100

xxx


View Profile WWW
February 27, 2017, 06:25:42 PM
 #13

Parca ar fi cam mult 3-4x , as zice ca daca totul merge bine , se apropie de 1500$, insa , daca sunt probleme , pretul va reveni in jurul valorii de 1000$ , nu crezi ?
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
February 28, 2017, 01:59:08 PM
 #14

Cred ca bitcoin nu va trece de pretul aurului. Exista si alte considerente din afara lumii bitcoin care nu vor lasa sa treaca de aceasta bariera.In short term va fii pump and dump dar se va stabiliza dupa asa zisul anunt de pe 11 Martie in jurul de 1000.Este de remarcat ca totusi in ansamblu privit pretul este in crestere dar si rezistentra de a atinge nou ATH creste.

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
March 23, 2017, 12:07:25 AM
Last edit: March 23, 2017, 12:33:13 AM by AmunRa
 #15

Cred ca bitcoin nu va trece de pretul aurului. Exista si alte considerente din afara lumii bitcoin care nu vor lasa sa treaca de aceasta bariera.In short term va fii pump and dump dar se va stabiliza dupa asa zisul anunt de pe 11 Martie in jurul de 1000.Este de remarcat ca totusi in ansamblu privit pretul este in crestere dar si rezistentra de a atinge nou ATH creste.
Bine ..acum dupa ce sa implinit "profetia" mea ( si nu este prima data..uitativa in trecut la postarile mele)
tot citesc despre fork si alte minunatii care pot afecta bitcoin.Dupa parerea mea elefantul cel mai mare din camera despre care nimeni nu vorbeste este faptul ca minerii din China reprezinta peste 50%.Ca sa fie si mai interesanta treaba partidul comunist chinezesc isi face propria moneda digitala pe care o sa o impuna in locul la bitcoin ( sau vor incerca) La ora asta sint restrictii de a trimite bitcoin din China in alte parti si din cauza asta se trag bani din Market Cap adica din capitalul Bitcoin.Cei care cunosc nu le place..dar nimeni nu sufla o soapta.Care nu au vandut la $1250 au ratat.Bitcoin va trece prin criza de identitate odata ce va fi forked ( adica vor deveni doua variante de bitcoin si nu am timp aici de explicatii acum) .Corul sustinatorilor va spune ca bitcoin este la all time high ( adevarat)  ..dar pe vremuri toata lumea cumpara lalele..pana nu a mai cumparat.deci ..in short term bitcoin va avea trepidatii..sub 1000 .Cine stie cunoaste depre limitatiile tehnologice ale monedei.Vrei castigi? Buy low sell high. A venit vremea insa cand lumea se uita la alte monede care au potential tehnologic real .Capitalul se va raspandi uniform in jurul acestor monede cu caracterstici tehnologice superioare bitcoinului.In rest va urez sa cititi si sa va informati cat mai mult!
Cateva linkuri pe care le folosesc zi de zi:
https://coinmarketcap.com/ evolutia pretului la toate monedele
https://bitcointalk.org/index.php?topic=400235.0 Tipul asta a facut avere din crypto si este un geniu
https://bitcoinity.org/markets aici urmaresc pretul la bitcoin pe diferite exhchange uri
https://bitcointalk.org/index.php?board=57.0 speculatii despre pretul bitcoin

In curand voi posta informatii de unde poti sa download software ca sa iti faci propriul tau exchange de bitcoin si mai multe informatii despre cum sa tranzactionezi bitcoin ( ca din intamplare nu vi se pare ca statistic vorbind in weekenduri este cea mai mare fluctuatie a pretului?? hmm)
Oricum..am decis sa impartasesc experienta mea de 8 ani in bitcoin ( imi amintesc de vremurile cand bitcoin era la $5 si minam cu GPU)
Cine are intrebari raspund aici si in private
Succes!


Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
hanisnl
Member
**
Offline Offline

Activity: 119
Merit: 100

www.thecryptobot.com


View Profile WWW
March 25, 2017, 08:38:29 PM
 #16

parerea mea este ca si ETF-ul Winkerloff Brothers a dus pretul in sus ... acum, dupa refuzul EFT-ului, chiar sunt curios daca ajunge iar la 5-600 dolari in ~1-2 luni.

daca EFT-ul era aprobat si fondul ajungea pe Wall Street .. fix ca in The Wolf of Wall Street (the movie) ... americanii care nu sunt tech-savy, ar fi avut access la investitia in bitcoin ceea ce ar fi dus pretul la cote f mari .

over&out . c'hhh.

https://thecryptobot.com - Buy GunBot Licenses and Services
Nea Sandu
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 285


Crypto Way is the only Way!


View Profile WWW
April 10, 2017, 10:35:10 PM
 #17

Parca ar fi cam mult 3-4x , as zice ca daca totul merge bine , se apropie de 1500$, insa , daca sunt probleme , pretul va reveni in jurul valorii de 1000$ , nu crezi ?
ai avut dreptate
care este parerea ta despre evolutia pretului pana la sfarsit de 2017?


Goana dupa Bitcoin

▬▬▬▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  ▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬
..DMEX ..

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!