Bitcoin Forum
May 25, 2024, 06:44:37 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Φορολογία για έσοδα σε μορφή Bitcoin;  (Read 1516 times)
evergrace (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
June 06, 2016, 12:02:40 PM
 #1

Γεια σας είμαι νέο μέλος.

Άρχισα να συνεργάζομαι με ένα website το οποίο θα με πληρώνει μόνο μέσω bitcoin. Τα έσοδα αυτά θα πρέπει να φορολογηθούν; Διάβασα ένα άρθρο ότι το bitcoin στην ευρωπαική ένωση δε θα φορολογείται. http://www. cnbc. com/2015/10/22/bitcoin-now-tax-free-in-europe-after-court-ruling.html Οπότε με λίγα λόγια τη γλίτωσα τη φορολογία;
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 06, 2016, 12:06:46 PM
 #2

Τα έσοδα από επιχειρηματική η εμπορική δραστηριότητα κυρίως αν αυτός που σε πληρώνει τα δηλώνει πρέπει και εσύ να τα δηλώνεις. Τώρα αν δεν φαίνεσαι πουθενά είναι καθαρά θέμα δικό σου αν δηλώσεις τα bitcoin σαν αξία fiat money. Πάντως υπάρχει φοβερή ασάφεια για τι πρέπει να κάνει κάποιος όπως στην δικιά σου περίπτωση.
Η νομοθεσία που αναφέρει μιλάει για φορολογία κατά την μετατροπή του Bitcoin σε ευρώ και αν θα πρέπει να μπαίνει φπα σε αυτό και εκεί μόνο δεν φορολογείτε το Bitcoin.
Γενικά πάντως όσο τα κρατάς σε bitcoin δεν θα έχεις θέμα γιατί απλά δεν μπορεί να σε καταλάβει κανείς όχι μονό πόσα έχεις αλλά και που τα έχεις  Grin
Τα προβλήματα ξεκινάνε όταν μετατρέπεις τα bitcoin σε ευρώ και όταν τα φέρνεις σε Ελληνικές τράπεζες κυρίως αν αυτά τα χρήματα ξεπεράσουν τα δηλωμένα σου εισοδήματα. Εκεί θα έχεις σοβαρό θέμα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
smilodon
Member
**
Offline Offline

Activity: 124
Merit: 10


View Profile
June 17, 2016, 02:52:22 PM
 #3

να κανω κι εγω μια ερωτηση πανω στο θεμα.αφου βγαζω λοιπον κι εγω μερικα bitcoins ψιλοπράματα 50-60 ευρω το μηνα σε αξια,με την προοπτικη να ανεβουν σιγα σιγα,τα αποστελω μεσω του κρακεν στην τραπεζα.επειδη όμως βλεπω ότι ισως κανουν ελεγχους σκεφτηκα να βγαλω καρτα από αυτά τα ανταλλακτήρια xapo,cryptopay,ecoin wirex και λοιπα.απο ότι διαβαζω όμως εχουν προμήθειες αρκετες.διαβασα καπου εδώ στο φορουμ και για μια ηλεκτρονικη τραπεζα δεν θυμαμαι ονομα δυστηχως η οποια σου δινει δωρεαν καρτα και εχει συνηθης προμήθειες τραπεζων.τι γνωμη εχετε γιαυτα λοιπον?αξιζει κατι τετοιο?και αν ναι ποιο να διαλέξω?
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
June 17, 2016, 06:29:25 PM
 #4

Ειναι μικρό το ποσο, πουλά τα χέρι με χέρι καλυτερα με μια αγγελία εδω, η δέξου χρηματα με λεφτά στο λεπτο αν υπάρχει απόσταση. Δεν αξίζει τον κόπο και να φακελώνεσαι για τετοια ποσα, ανώνυμα πραματα Wink
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 17, 2016, 10:24:36 PM
 #5

να κανω κι εγω μια ερωτηση πανω στο θεμα.αφου βγαζω λοιπον κι εγω μερικα bitcoins ψιλοπράματα 50-60 ευρω το μηνα σε αξια,με την προοπτικη να ανεβουν σιγα σιγα,τα αποστελω μεσω του κρακεν στην τραπεζα.επειδη όμως βλεπω ότι ισως κανουν ελεγχους σκεφτηκα να βγαλω καρτα από αυτά τα ανταλλακτήρια xapo,cryptopay,ecoin wirex και λοιπα.απο ότι διαβαζω όμως εχουν προμήθειες αρκετες.διαβασα καπου εδώ στο φορουμ και για μια ηλεκτρονικη τραπεζα δεν θυμαμαι ονομα δυστηχως η οποια σου δινει δωρεαν καρτα και εχει συνηθης προμήθειες τραπεζων.τι γνωμη εχετε γιαυτα λοιπον?αξιζει κατι τετοιο?και αν ναι ποιο να διαλέξω?

η τράπεζα είναι η leupay

https://leupay.eu/

και αυτή σου ζητάει στοιχεία. Γενικά όταν κάνεις οικονομικές συναλλαγές σε αδειοδοτημένες εταιρείες μην περιμένεις τα στοιχεία σου να μένουν κρυφά. Σε τόσο μικρά ποσά όμως μην φοβάσαι να τα φαίρνεις Ελλάδα αλλά και από την άλλη γιατί να τα πουλάς όταν πλέον με το bitcoin μπορείς να αγοράσεις τα πάντα?

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
smilodon
Member
**
Offline Offline

Activity: 124
Merit: 10


View Profile
June 19, 2016, 11:12:38 PM
 #6

να κανω κι εγω μια ερωτηση πανω στο θεμα.αφου βγαζω λοιπον κι εγω μερικα bitcoins ψιλοπράματα 50-60 ευρω το μηνα σε αξια,με την προοπτικη να ανεβουν σιγα σιγα,τα αποστελω μεσω του κρακεν στην τραπεζα.επειδη όμως βλεπω ότι ισως κανουν ελεγχους σκεφτηκα να βγαλω καρτα από αυτά τα ανταλλακτήρια xapo,cryptopay,ecoin wirex και λοιπα.απο ότι διαβαζω όμως εχουν προμήθειες αρκετες.διαβασα καπου εδώ στο φορουμ και για μια ηλεκτρονικη τραπεζα δεν θυμαμαι ονομα δυστηχως η οποια σου δινει δωρεαν καρτα και εχει συνηθης προμήθειες τραπεζων.τι γνωμη εχετε γιαυτα λοιπον?αξιζει κατι τετοιο?και αν ναι ποιο να διαλέξω?

η τράπεζα είναι η leupay

https://leupay.eu/

και αυτή σου ζητάει στοιχεία. Γενικά όταν κάνεις οικονομικές συναλλαγές σε αδειοδοτημένες εταιρείες μην περιμένεις τα στοιχεία σου να μένουν κρυφά. Σε τόσο μικρά ποσά όμως μην φοβάσαι να τα φαίρνεις Ελλάδα αλλά και από την άλλη γιατί να τα πουλάς όταν πλέον με το bitcoin μπορείς να αγοράσεις τα πάντα?

πληρωνω δεη και ενφια!!!δεν τα ακουμπαω για κανενα άλλο λογο.αρα πρεπει να πληρωνω σε ευρω!!από προχτες ψαχνω και βρηκα και το spectrocoin που με βολευει πιο πολύ από όλα μετα από συγκριση!!!εχει και εφαρμογή κινητου να το παρακολουθείς!!μαλλον σε αυτό θα καταληξω.
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
June 20, 2016, 05:49:38 AM
 #7

κι εγω πληρωνω δοσεις δανειου!
 δεν ξερω αν ολα αυτα μπορουν πλεον να πληρωνονται με καρτα στο ιντερνετ ωστε να αποφευγονται τα εμβασματα  Wink

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
smilodon
Member
**
Offline Offline

Activity: 124
Merit: 10


View Profile
June 20, 2016, 06:28:56 AM
 #8

ε ενταξει.κανεις αναληψη από ένα ατμ και το πληρωνεις παραδοσιακα!
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
June 20, 2016, 09:19:21 AM
 #9

να κανω κι εγω μια ερωτηση πανω στο θεμα.αφου βγαζω λοιπον κι εγω μερικα bitcoins ψιλοπράματα 50-60 ευρω το μηνα σε αξια,με την προοπτικη να ανεβουν σιγα σιγα,τα αποστελω μεσω του κρακεν στην τραπεζα.επειδη όμως βλεπω ότι ισως κανουν ελεγχους σκεφτηκα να βγαλω καρτα από αυτά τα ανταλλακτήρια xapo,cryptopay,ecoin wirex και λοιπα.απο ότι διαβαζω όμως εχουν προμήθειες αρκετες.διαβασα καπου εδώ στο φορουμ και για μια ηλεκτρονικη τραπεζα δεν θυμαμαι ονομα δυστηχως η οποια σου δινει δωρεαν καρτα και εχει συνηθης προμήθειες τραπεζων.τι γνωμη εχετε γιαυτα λοιπον?αξιζει κατι τετοιο?και αν ναι ποιο να διαλέξω?

η τράπεζα είναι η leupay

https://leupay.eu/

και αυτή σου ζητάει στοιχεία. Γενικά όταν κάνεις οικονομικές συναλλαγές σε αδειοδοτημένες εταιρείες μην περιμένεις τα στοιχεία σου να μένουν κρυφά. Σε τόσο μικρά ποσά όμως μην φοβάσαι να τα φαίρνεις Ελλάδα αλλά και από την άλλη γιατί να τα πουλάς όταν πλέον με το bitcoin μπορείς να αγοράσεις τα πάντα?

Να έχετε υπόψη σας πάντως ότι ενώ ξεκίνησε με έδρα το Λουξεμβούργο και έδινε λουξεμβουργιανά IBAN, τώρα έχει μετακομίσει στη Μάλτα και όλοι οι λογαριασμοί έχουν IBAN Μάλτας.

Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό ή πώς αλλάζει τα δεδομένα.

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές την υπηρεσία αυτή. Μου έστειλαν την κάρτα δωρεάν (λήγει σε 1 χρόνο και μετά έχει κόστος η ανανέωση) και τη χρησιμοποίησα για online αγορά και πληρωμή λογαριασμού forthnet. Λειτούργησε μια χαρά. Το λογαριασμό τον φόρτωσα από έμβασμα μέσω kraken
smilodon
Member
**
Offline Offline

Activity: 124
Merit: 10


View Profile
June 21, 2016, 02:06:51 PM
 #10

αν διακινεις μικρα ποσα δεν υπαρχει φοβος.φιλου μου του κατεσχεσαν 44 ευρω στην αλφα τραπεζα τα οποια ειχε στειλει από το κρακεν.δεν ξαναβαζει τιποτα σε ελληνικη τραπεζα και ετσι βλεπω να κανουν πολλοι γνωστοι μου!
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
June 21, 2016, 04:36:38 PM
 #11

αν διακινεις μικρα ποσα δεν υπαρχει φοβος.φιλου μου του κατεσχεσαν 44 ευρω στην αλφα τραπεζα τα οποια ειχε στειλει από το κρακεν.δεν ξαναβαζει τιποτα σε ελληνικη τραπεζα και ετσι βλεπω να κανουν πολλοι γνωστοι μου!


Προφανώς ο φίλος σου θα χρωστούσε στην εφορία.Δεν κατασχέουν έτσι χρήματα.Εγώ πριν μερικές μέρες έστειλα μεγάλο ποσό από Coinbase στην Alpha και δεν μου κατέσχεσαν τίποτα.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!