Bitcoin Forum
May 22, 2024, 08:30:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Hep Baktığımız mumları tanıyalım.  (Read 948 times)
Penguen (OP)
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
June 23, 2016, 09:00:06 AM

Mum grafiği ile ilgili alım satımda nasıl ip uçları verdiğini bir tekrar edeyim dedim; hoş bir yazı okudum hem eski bilgileri tazeleyeyim hemde sizinle paylaşayım istedim.

" On yedinci yüzyılda Japonlar pirinç kontratlarındaki fiyatların teknik analizi için yeni bir metod geliştirdiler. Bu metodu adına da Mum Grafikleri dediler. Bu metod sonradan Steve Nison tarafından A.B.D.'de tanıtıldı ve popüler olarak kullanılmaya başlandı.

Mum grafikleri bugün Forex piyasasına ilişkin grafiklerde vazgeçilmez bir gösterim şeklidir. Bir bakışta beş farklı bilginin görsel olarak aynı anda algılanabilmesi mum çubuklarının önemini anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Her grafik belli bir zaman dilimine göre seçilir. Menüden tick denen anlık değişimlerden başlayıp, 1 dakikalık, 5 dakikalık derken aylık zaman dilimlerine kadar gösterimi seçebiliriz. Örnek olarak eğer 5 dakikalık zaman dilimini seçersek her bir mum tablonun zaman çizelgesinde 5 dakikalık bir zamanı temsil eder. Buna bağlı olarak peşpeşe dizilen mumlar grafikte mum sayısı x 5dak. kadar yer kaplar. Fiyat grafiğin sonunda ilgili mum üzerinde bir yukarı bir aşağı hareket etmektedir. 5 dakikalık zaman dolduğunda gövdesi uzayıp kısalan mum sabit kalır ve fiyat yeni bir mum oluşturmaya başlar. Fiyat artarsa mum gövdesi mavi, düşerse kırmızı oluşmaya başlar. Doğal olarak fiyat değişimi ne ölçüde büyük olursa mum o kadar büyük olur.

Mum çubuklarının temelde üst fitil, gövde ve alt fitil olmak üzere üç bölümü vardır. Bununla beraber bize beş farklı bilgi vermektedir. Bu sayede zaman dilimine ilişkin paritenin:

1- Açılış fiyatını,
2- Kapanış fiyatını,
3- En yüksek fiyatını,
4- En düşük fiyatını,
5- Yükseliş mi, düşüş mü gösterdiğini, çok rahat anlayabiliriz.

Burada iki mum çubuğu grafikten çekilip alınmış ve harflerle işaretlenmiştir. Bu çubuklardan kırmızı olanı paritenin düştüğünü, mavi olan ise paritenin yükseldiğini ifade etmektedir. Harflerin işaret ettiği noktalar şu anlamlara gelmektedir:

A- Alt Fitil Ucu: Fiyatın en fazla düştüğü nokta.

B- Gövde Alt Ucu: Paritenin açılış veya kapanış fiyatı. Bu nokta gövde kırmızı ise kapanış, mavi ise açılıştır.

C- Mum Gövdesi: Paritenin açılış ile kapanış arasındaki mesafe mumun gövde boyunu oluşturur. Eğer açılış fiyatı ile kapanış fiyatı aynı ise doğal olarak mum gövdesi oluşmaz.

D- Gövde Üst Ucu: Paritenin açılış veya kapanış fiyatı. Bu nokta gövde kırmızı ise açılış, mavi ise kapanıştır.

E- Üst Fitil Ucu: Fiyatın ulaşabildiği en yüksek nota. Fiyat buradan geri dönmüş.

Mum çubuklarının grafikteki durumları ve birbirleri ile ilişkilerinden çıkarılan sonuçlar paritenin ne yapacağına ilişkin ipuçları vermektedir. Bir veya daha fazla mumun oluşturduğu formasyonlara Japon'lar muhtelif isimler vermiş ve parite hakkında çeşitli tahminlerde bulunmuşlardır. İyi izlenir ve değerlendirilirse mum çubuklarının grafikte bir çok tahminin çıkış noktası olacağı muhakkaktır. Bugün sadece mum çubuklarının formasyonlarından yatırım kararı alan traderlar bulunmaktadır."

witforexin yazısı
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
June 23, 2016, 09:26:03 AM

Güzel bir konuya değinmişsin. Bir iki ekleme yapmak istiyorum:

Mum grafiği stünunun içi doluysa o gösterildiği anda piyasayı satış yapanların şekillendirdiği bir başka deyişle o anda satış baskısının daha ağır geldiğini, bu mum stünlarının içi boş ise alım yönünde piyasanın şekillendiğini gösterir.

Bu gösterim özellikle MACD lerde sıkça karşımıza çıkar.

EDit: MACD formasyonu demek hatalı olmuş indikatör demeliydim.

Penguen (OP)
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
June 23, 2016, 09:41:12 AM

Aslında mum analizi bu piyasa için çok uygun olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu grafikler traderların psikolojilerini yansıttığı hepimizce malum. Uzun vadelide yatırım yapan çok kişi olmadığına göre mumların pozisyonlarına göre hareket etmek karlı olabilir mi?
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
June 23, 2016, 09:45:08 AM

Aslında mum analizi bu piyasa için çok uygun olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu grafikler traderların psikolojilerini yansıttığı hepimizce malum. Uzun vadelide yatırım yapan çok kişi olmadığına göre mumların pozisyonlarına göre hareket etmek karlı olabilir mi?
ben mumları söyle kullanıyorum yesil mum cok uzunsa o noktada satıyorum yada  kırmızı uzunsa alıyorum.mesela dün btc de upuzun bir kırmızı oluştu. gece uyanık olsaydım ve nakitim olsaydı o noktada alırdım. haricinde bu piyasa icin birsey ifade etmez. ha buda cok birsey ifade etmez ama en azından dump yada pumpın saglam oldugunu gosterir.
designerusa
Legendary
*

View Profile
June 23, 2016, 09:52:57 AM

Mum grafikleri özellikle büyük resmi görmede çok işe yarar. Kendi adıma konuşayım ben mumsuz yola çıkmam Smiley Çeşitli zaman aralıklarında analiz yaparsan çok daha rahat görürsün büyük resmi. Mesela aşağıda CYNY/BTC , 12 saatlik periyodunda mum grafiği var. 15 dk.lık baktıgında bunu göremezsin ama bu şekilde değiştirdiğinde görüldüğü gibi yükselişinde belli bir programda ve zamanlama da , düşüşünde aynı şekilde olduğunu görürsün. Hatta 3000 Yuan'a kadar düşebileceği gerçeğini de görürsün. Para giriş çıkışlarını yani balina hareketlerini çok rahat yorumlar ve buna göre ön görü yeteneğini geliştirebilirsin. Zaman periyotları çok önemli.

mustang321
Full Member

Activity: 122
Merit: 100

View Profile
June 24, 2016, 08:18:30 PM

Arkadaşların verdikleri faydalı bilgiler için teşekkür ederim öncelikle ama mum grafiğinin bu kadar kısa açıklamalarla anlaşılır olacağını zannetmiyorum eminim çok ince detaylarının olduğuna mum grafigine hakim olan arkadaşlar bir eğitim veya her hangi bi kaynaktan yararlanmışlar mı merak ediyorum yada tavsiye edebilecekleri bir eğitim kitabı yada videosu?
arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
June 26, 2016, 01:32:03 PM

Başlangıç için güzel bir paylaşım olmuş. Benim gibi acemiler için öğrenilmesi gerekenlerin başında belki de. Daha fazlası için önerebileceğiniz kaynaklar varsa yararlanmak isterim.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
designerusa
Legendary
*

View Profile
June 28, 2016, 09:02:54 PM

Youtube da forex için hazırlanmış çok sayıda öğretici mum grafikleriymiş, formasyonlarmış, indikatörlermiş... çok sayıda video var. mum grafikleri diye araştırırsanız google da muhakkak istediğiniz şeye ulaşırsınız hem yazılı hem video. Türkçe  yeterince kaynak var, ingilizce zaten bir dünya.. Internette aradıktan sonra bulamamak diye bir şans yok.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: