Bitcoin Forum
May 22, 2024, 06:23:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: İngiltere avrupa birliğinden ayrılma kararı aldı  (Read 1096 times)
simplelife888 (OP)
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
June 24, 2016, 02:11:48 PM

Türkiye'nin avrupa birliğine girmeye çalıştığı dönemlerde avrupa birliğinde parçalanma sinyalleri gelmeye başladı ve İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın AB üyeliğinin oylanacağı referandum oluşturuluyordu. Ülkenin kaderini belirleyen referandumda “AB’ye Hayır” diyenler yüzde 51.9 olurken, “Evet” diyenler ise yüzde 48.1’de kaldı. Şok sonucun ardından, AB yanlısı İngiltere Başbakanı David Cameron istifa kararı aldı. Bu gelişmenin ardında avrupa birliğinde neler değişir ve Türkiye bu durumdan nasıl etkilenicek?
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
June 24, 2016, 02:28:01 PM

turkıyenın etkılencegı bırsey yok zaten bızı ab ye hıc almayacaklar. ancaa tayyıbın dedıgı gıbı referandum yapıp ab den vazgecerız mantıklısıda bu zaten 53 yıldır almadıkları yere dahada almazlar barı kendımız vazgecelım gururlu olalım Cheesy
andromeda876
Full Member

Activity: 182

View Profile
June 24, 2016, 03:25:25 PM

İngilterenin avrupa birliğinden ayrılma kararı bence haklı ingilizler diyor biz yunanlıların yaptığı tembelliğin bedelini biz neden katlanalım bu yüzden onlara hak veriyorum gelelim bize ve avrupa birliğine giriş cabalarımıza bence avrupa birliğinin bizi alacağı falan yok ama  avrupa birliği siyasi birlik, ticari birlik demek bizim düşündüğümüz sadece avrupaya nasıl vizesiz gideriz düşüncesi, avrupa birliği deyince mantık farklı biz avrupa birliğine girecez derken bir taraftan avrupa birliği uyum kriterlerini kabul ediyoruz o kriterlerin içinde insan hakları vs gibi gelişmiş ulkelerin sahip olacağı kriterleri kabul edip uygulamaya çalışıyoruz bu ülkemizi bir adım ileri taşıyor ama ticari anlamda avrupa birliğine girmeden avrupa gümrük birliğine girmemiz bizi olumsuz etkilediğini de unutmamak lazım avrupa birliği büyük ortak olan ingilterenin ayrılmasından sonra ingiltere gibi düşünüp diğer ülkelerde ayrılacak ve yeni bir birlik kurulacak .
kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1000

View Profile
June 24, 2016, 10:18:14 PM

Avrupa birliğinin gidişatı pek iyi değil ingilizler zeki adamlar
TyfrTR
Sr. Member

Activity: 312
Merit: 272

View Profile
June 24, 2016, 11:19:28 PM

Bu sonuç neticesinde Türkiye dolaylı yönden etkilenebilir. Sonuçta AB ülkelerine epey ihracat yapıyoruz. AB'de yaşanacak finansal krizler bu ülkelere yapacağımız ihracat rakamlarının düşmesine neden olabilir. Zaten son 1 yıldır gerek Rusya krizi gerek terör olayları ihracatımıza epey zarar verdi. İhracatın düştüğü bir süreçte döviz kaynakları da düşüyor demektir. Ben şahsen AB'yi sevmesem de AB'nin stabil bir ekonomiye sahip olmasını yeğlerim. Çünkü bu durum bizim ekonomimizde dolaylı yönden katkı sağlıyor. Bazı AK-troller "Avrupa yansın kül olsun" dese de bu hiç mantıklı bir yaklaşım değildir.
king1982
Full Member

Activity: 154

View Profile
June 24, 2016, 11:46:59 PM

Avrupa birliğinin kuruluş amacı aslında sömürge devlet topluluklarının birbirlerinin arkalarını kollamaktan ve hiristiyan birliğini koruma ve rusya gibi büyük devketlere karşı güçlü bir beraberlik yaratmaktır bu böyle yıllardır sürdü ama bu  birliktelik ingiltere gibi ülkelerin gelişimlerini yavaşlattı ve artık bu gibi ülkelere dez avantaj sağlamaya çalıştı ingilterenin asıl çıkma amacıda bu Türkiye bizim bulunduğumuz bölgede olan tüm güçlerin sarsılmasında etkilenecek bir yapısı olduğu için bence etkilenecektir gerek ihracat gerek italat konusunda anlaşmalar var bu anlaşmalar devam eder mi bilinmez ama bir taraftanda ingilterenin bu birliktelikten çıkmasıyla yıllardır avrupa ülkelerinde birlikte hareket etme mantığıyla rekabet hırs azalmıştı bu yeniden hortlayacaktır ve bu hortladığında dünyada çıkar savaşları başlayacaktır.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
June 25, 2016, 03:35:37 AM

Ne parasi Euro idi nede schengen  kapsamindaydi. Ingiltere zaten tam olarak birligin icinde degildi Avrupa icin oyle aman aman bi kayip oldugunu dusunmuyorum. Sayet birlikten cikan Almanya olmus olsaydi iste o zaman cok buyuk seyler olurdu.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
June 25, 2016, 05:28:41 AM

Avrupa Birliğine bu ders olsun. Ingiltere de kampanya Türkiye üzerinden gitti. Avrupa Birliği ne yapıp edip bu Türkiye konusunu artık netliğe kavuşturmalı. Çok net Avrupa halkı Türkleri istemiyor. Zaten Avrupa Birliğine bizim gibi bir 3.dünya ülkesinin ne işi var. Biz Bangledesh, Sudan, Nigeria gibi kendi dengimizdekilerle takılmalıyız.
simplelife888 (OP)
Full Member

Activity: 210

View Profile
June 25, 2016, 12:55:04 PM

Ne parasi Euro idi nede schengen  kapsamindaydi. Ingiltere zaten tam olarak birligin icinde degildi Avrupa icin oyle aman aman bi kayip oldugunu dusunmuyorum. Sayet birlikten cikan Almanya olmus olsaydi iste o zaman cok buyuk seyler olurdu.
İnglterenin ayrlmasından sonra sıra Almanyaya da gelecek Almanya bu birlikteliğin para ödeyen eksikleri kapatan ülkesi olmak istemeyecektir birliktelik kan kaybettiği sürece yük Almanyanın üstüne binecek  ve sonunda o da ayrılma kararı alacaktır yakındır bu .
Camelbox
Newbie
*

Activity: 29
Merit: 0

View Profile
June 25, 2016, 07:47:47 PM

İngiltere AB için fazlaydı zaten. En son katılan üyelerle dengeleri alt üst ettiler. AB üyesi her ülkenin vatandaşlarıyla aynı statüde olmak istememeleri şaşırtıcı değil. Asilzade egosu diyebilirim. Birkaç İngilizle bunu konuşmuşluğum var bizzat kendi ağzılarından statüden rahatsız olduklarını duymuştum.
mustang321
Full Member

Activity: 122

View Profile
June 25, 2016, 08:01:39 PM

Benim düşüncem İngilterenin ayrılmasından sonra ekonomisinin nasıl değişeceği diğer üyelerinde ayrılma kararları almasında etkili olacak Avrupa Birliğinin içerisinde bir kısım ekonomik destek veriyor diğer kısım is bu desteklerden yararlanıyor İngilterenin asıl ayrılma sebebinin Yünanistana verilen sürekli desteklerin ve bunun rahatsızlığının olduğunu düşünüyorum . Türkiye bu birliktelikte zaten yer alamayacaktı onun için Ab nin dağılması bence Türkiyenin elini güçlendirecektir.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
June 26, 2016, 08:22:07 AM

Benim düşüncem İngilterenin ayrılmasından sonra ekonomisinin nasıl değişeceği diğer üyelerinde ayrılma kararları almasında etkili olacak Avrupa Birliğinin içerisinde bir kısım ekonomik destek veriyor diğer kısım is bu desteklerden yararlanıyor İngilterenin asıl ayrılma sebebinin Yünanistana verilen sürekli desteklerin ve bunun rahatsızlığının olduğunu düşünüyorum . Türkiye bu birliktelikte zaten yer alamayacaktı onun için Ab nin dağılması bence Türkiyenin elini güçlendirecektir.

Geçmiş tarihe bakın, ingiltere ve Almanya sürekli iki rakipler. AB dediğimiz şey Almanya'nın hegomonyasında bir nevi Almanya'nın 2.Dünya savaşında yapamadığını ekonomik olarak yapıp Avrupa ya hükmetmek. Bu oluşumu ingiltere çoktan fark etmiştir zaten ve kendi parasını ve shengen olayına girmemesi bunun açık kanıtı. Ingilizler zeki millettir. Bakmayın siz bugun Fransa ve Almanya'nın kanka olduklarına. Ab de çıkacak büyük kriz ve ayrılmada bunu ilk yapanlardan birisi Fransa olur. Ingiltere ve Fransa arasında hep su yüzünde görülmemiş bir ittifak vardır. Fransa kadar ikili oynayan başka millet yoktur. Almanya'dan akan musluk bir dursun ilk cephe alacak millet Fransa olur.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: