Bitcoin Forum
May 11, 2024, 12:16:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Elektrik madenciliği hakkında  (Read 1759 times)
crcoiner (OP)
Newbie
*

Activity: 11
Merit: 0

View Profile
August 01, 2016, 08:09:56 PM

Herkese merhaba, aranıza yeni katıldım bazı konularda yardımınıza ihtiyacım var.

Bulunduğum bölgenin rüzgar bakımından zenginliğini kullanarak elektrik enerjisi üretip satmayı düşünüyorum. Ancak, gerek devletin ödediği birim fiyatı, gerekse prosedür vs. nedenlerden ötürü ürettiğim elektriği madencilikte kullanıp paraya çevirmenin daha kazançlı olabileceğini düşündüm. Araştırdığım kadarıyla altcoin madenciliği elektrik parasının biraz üzerinde bir kazanç bırakmakta. Elbette bu durum kazılan coine göre değişiklik gösterecektir fakat benim için en azından elektrik parasını çıkarmak zarar etmemem için yeterli olacaktır düşüncesindeyim.

Yatırım miktarının düşük oluşu, olası bir aksi durumda elden çıkarabilme avantajı nedeniyle gpu mining yapmak daha mantıklı görünüyor. Kararımı vermedim.

Yatırımdan kastım ise her şey dahil 20.000 lira civarı bir yatırımla başlayıp kazançla orantılı olarak büyütmek.

Forum araştırmalarımda bir iki başlıkta benzer şeylerden bahsedilmiş ancak bir proje olarak ortaya konulup enine boyuna değerlendirilmemiş. Bu ve benzeri projelerin nedenleri ile birlikte tartışılmaya değer olduğunu düşünüyorum. Düşünceleriniz nelerdir? Teşekkürler.
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715386569
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715386569
Reply with quote  #2

1715386569
Report to moderator
1715386569
Hero Member
*

Ignore
1715386569
Reply with quote  #2

1715386569
Report to moderator
1715386569
Hero Member
*

Ignore
1715386569
Reply with quote  #2

1715386569
Report to moderator
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
August 01, 2016, 08:52:46 PM

Herkese merhaba, aranıza yeni katıldım bazı konularda yardımınıza ihtiyacım var.

Bulunduğum bölgenin rüzgar bakımından zenginliğini kullanarak elektrik enerjisi üretip satmayı düşünüyorum. Ancak, gerek devletin ödediği birim fiyatı, gerekse prosedür vs. nedenlerden ötürü ürettiğim elektriği madencilikte kullanıp paraya çevirmenin daha kazançlı olabileceğini düşündüm. Araştırdığım kadarıyla altcoin madenciliği elektrik parasının biraz üzerinde bir kazanç bırakmakta. Elbette bu durum kazılan coine göre değişiklik gösterecektir fakat benim için en azından elektrik parasını çıkarmak zarar etmemem için yeterli olacaktır düşüncesindeyim.

Yatırım miktarının düşük oluşu, olası bir aksi durumda elden çıkarabilme avantajı nedeniyle gpu mining yapmak daha mantıklı görünüyor. Kararımı vermedim.

Yatırımdan kastım ise her şey dahil 20.000 lira civarı bir yatırımla başlayıp kazançla orantılı olarak büyütmek.

Forum araştırmalarımda bir iki başlıkta benzer şeylerden bahsedilmiş ancak bir proje olarak ortaya konulup enine boyuna değerlendirilmemiş. Bu ve benzeri projelerin nedenleri ile birlikte tartışılmaya değer olduğunu düşünüyorum. Düşünceleriniz nelerdir? Teşekkürler.

rüzgar enerjisi yatırım maliyeti açısından bakılırsa, yatırımın uzun sürede geri döndüğü bir alternatif enerji modeli.

5 kw'lık bir rüzgar tribünü 6 ile 10 bin tl arasında satılmakta, ama unutmayın 24 saat enerji almayacaksınız bundan da.

Ayrıca akü, inverter tesisat maliyetleri de olacak.

Burada bulunduğunuz bölgenin coğrafyası da çok etkili.

Türkiye'de elektrik fiyatları fena değil aslında, sanayi ceryanı da bulabilirseniz, 20.000 tl ile direk mining cihazı alımı daha karlı olacaktır.

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
crcoiner (OP)
Newbie
*

View Profile
August 01, 2016, 09:28:12 PM

Cevabınız için teşekkürler. Sanayi elektriği fiyatı ile doğru düzgün bir kaynak bulamadım. Birim fiyatı hakkında bilginiz var mı acaba?
bobmarley650
Legendary
*

View Profile
August 01, 2016, 09:28:44 PM

Cevabınız için teşekkürler. Sanayi elektriği fiyatı ile doğru düzgün bir kaynak bulamadım. Birim fiyatı hakkında bilginiz var mı acaba?

Yalan olmasın 23 24 kuruş gibi bir rakam kalmıştı aklımda

prowas
Full Member

Activity: 240
Merit: 102

View Profile
August 01, 2016, 10:40:24 PM

elektrik dağıtım şirketlerinden 50kw üstü elektrik ne yazikki alamazsınız.

bunun için 20,000 dolar harcayıp ufak 300-400kw lık trafolar alıp orta gerilim hattı çektirmeniz gerekmektedir.

crcoiner (OP)
Newbie
*

View Profile
August 01, 2016, 11:10:01 PM

Yalan olmasın 23 24 kuruş gibi bir rakam kalmıştı aklımda

Teşekkürler. Sanırım en iyisi yarın elektrik kurumu ilçe müdürlüğüne sormak olacak.
elektrik dağıtım şirketlerinden 50kw üstü elektrik ne yazikki alamazsınız.

bunun için 20,000 dolar harcayıp ufak 300-400kw lık trafolar alıp orta gerilim hattı çektirmeniz gerekmektedir.

50kw derken ne bağlamda söylediğinizi anlayamadım. Saatte 50kw kullanabilmek için mi?
bobmarley650
Legendary
*

View Profile
August 02, 2016, 06:54:19 AM

bir maden kurulumu videosunda da görmüştüm, kendi trafoları vardı, bu iş dükkanda evde vs yapılıyorsa toplamda 12-15 kw'yı geçmemek lazım sanki.

crcoiner (OP)
Newbie
*

View Profile
August 02, 2016, 07:56:56 AM

bir maden kurulumu videosunda da görmüştüm, kendi trafoları vardı, bu iş dükkanda evde vs yapılıyorsa toplamda 12-15 kw'yı geçmemek lazım sanki.

Şebekeden beslenirken bir takım kısıtlamalar olduğunu ben de duymuştum ancak kendi ürettiğini kullanırken şebekeyle bir bağ olmayacağından böyle bir durumun söz konusu olmayacağını sanıyorum.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
August 02, 2016, 08:36:49 AM

faturada kurulu guc 5000 sozlesme gucu 3000 diyor bunlar ne demek oluyo? sebekenin destekledigi saatlik max degerleri mi?
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
August 03, 2016, 12:45:42 PM
Last edit: August 03, 2016, 09:00:41 PM by forbidden

şebekeden max 13 kw alırsınız, bu rakamın üstü için kompanzasyon pano gerekir ve fiyatı da 6-7 bin lirayı bulur. ayrıca güvence bedeli de artar. ama akıllı bir elektrikçi 13 kw güç artışı isteyip iç tesisatı 20-23 kw çekecek şekilde ayarlayabilir, kurum kontrole gelmezse sizi reaktife sokmazsa ekstra ücret ödemeden 23 kw ya kadar elektriğinizi kullanırsınız, 20 bin liralık yatırım için rüzgar türbini kurmak mantıksızlık olur, kurulum,nakliye masrafları sizin yatırım yapacağınız kart maliyetini geçer, 200 bin tl üzeri rakamlar ile mining işine girecekseniz sadece 2. el türbin ile uygun bir coğrafyada türbin düşünülebilir, neden 2. el dedim çünkü yeniler 200-400 bin dolar + KDV. Üniversitedeyken geliştirmiş olduğum güneş takip sistemi projem vardı, maliyeti daha yüksek olmakla beraber daha fazla alan (m2) daha az risk ve daha uzun kullanım olarak güneş panelleri düşünülürse daha verimli fiyatlar ile mining yapılabilir.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: