Bitcoin Forum
May 23, 2024, 12:23:47 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Fiyat neye göre artar veya azalır??  (Read 3996 times)
ibrhmsny (OP)
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

View Profile
August 14, 2016, 10:40:53 PM

Bir sitede bir coini alıp satarken, al veya sat emri giriyoruz.
Verdiğimiz al emrine karşılık başka biri sat emri vermeli ki ben o coini alabileyim. Satarken de böyle.
Bir mala çok talep olursa fiyatı artar bunu anladım da, biz sitelerde coinleri siteden alıp siteye satmıyoruz ki.
Neden fiyat aşağı veya yukarı oynuyor.
Hani bazen diyoruz ya yüklü alım geldi yok balina geldi coin yükseldi. Ama o alımların gerçekleşmesi için bir o kadar da satım yapılmalı.
Bilal gibi anlattım Bilale anlatır gibi anlatırsanız sevinirim Smiley
ibrhmsny (OP)
Full Member

View Profile
August 15, 2016, 08:29:05 AM

Yok mu şu Bilali sevindirecek hayırsever Smiley
huzurkan
Hero Member

Activity: 1064
Merit: 522

Proof-of-Stake Blockchain Network

View Profile
August 15, 2016, 08:35:24 AM

Arz talep meselesi. Ben 5000 btc'lik alım yapacağım mesela ama arz 3000 olsun. Bu fiyatı yükseltir. İnsanlarda fiyat yükseldikçe kar elde etmek için satış yaparlar. Fiyat tavan yaptıkça daha önce ellerinden çıkarmış oldukları coinleri yüksek fiyattan almaya başlarlar. Fiyat daha da yükselir ama o 5000 btc alan kişi en yüksek fiyatttan coinleri satar. Parayı vurur. Bu iş böyle devam edip gider.

,gaaaaaaaagaaaaaaaaaaaaagaaaaaaaag,
           ,aP8b    _,dYba,       ,adPb,_    d8Ya,
         ,aP"  Yb_,dP"   "Yba, ,adP"   "Yb,_dP  "Ya,
       ,aP"    _88"         )888(         "88_    "Ya,
     ,aP"   _,dP"Yb      ,adP"8"Yba,      dP"Yb,_   "Ya,
   ,aPYb _,dP8    Yb  ,adP"   8   "Yba,  dP    8Yb,_ dPYa,
 ,aP"  YdP" dP     YbdP"      8      "YbdP     Yb "YbP  "Ya,
I8aaaaaa8aaa8baaaaaa88aaaaaaaa8aaaaaaaa88aaaaaad8aaa8aaaaaa8I
`Yb,   d8a, Ya      d8b,      8      ,d8b      aP ,a8b   ,dP'
  "Yb,dP "Ya "8,   dI "Yb,    8    ,dP" Ib   ,8" aP" Yb,dP"
    "Y8,   "YaI8, ,8'   "Yb,  8  ,dP"   `8, ,8IaP"   ,8P"
      "Yb,   `"Y8ad'      "Yb,8,dP"      `ba8P"'   ,dP"
        "Yb,    `"8,        "Y8P"        ,8"'    ,dP"
          "Yb,    `8,         8         ,8'    ,dP"
            "Yb,   `Ya        8        aP'   ,dP"
              "Yb,   "8,      8      ,8"   ,dP"
                "Yb,  `8,     8     ,8'  ,dP"  
                  "Yb, `Ya    8    aP' ,dP"    
                    "Yb, "8,  8  ,8" ,dP"
                      "Yb,`8, 8 ,8',dP"
                        "Yb,Ya8aP,dP"
                          "Y88888P"
                            "Y8P"
                              "

Free TON

PEER-TO-PEER MULTY-BLOCKCHAIN SYSTEM
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬TON SURF - OFFICIAL WALLET ▬▬▬▬

▄███████████████████▄
        █████████████████████
▄█████  █████████████████████
██████  ████             ████
███     █████████████████████
██████  ████             ████
██████  █████████████████████
███     █████████████████████
███████ ▀███████████████████▀
▀███████▄▄▄▄▄▄▄       ▀████
  ████▌                 ██ 
  ▐██▌                     
   █▌

TELEGRAM
FORUM
WIKI
ibrhmsny (OP)
Full Member

View Profile
August 15, 2016, 09:36:29 AM

benim 5000 btc almam için 5000 btc de satış olmalı.
3000 lik satış varsa o kadar alırım.
Şu konu net değil mi, biz siteden almıyoruz coinleri.
Tabiki kullanıcı görünerek alım satım yapabilir site ama sonuçta kullanıcılar arası al sat yapılıyor. 
Hala fiyatı neyin yukarı çıkarıp neyin aşağı indirdiğini anlamadım Sad
mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
August 15, 2016, 11:36:44 AM

Bir sitede bir coini alıp satarken, al veya sat emri giriyoruz.
Verdiğimiz al emrine karşılık başka biri sat emri vermeli ki ben o coini alabileyim. Satarken de böyle.
Bir mala çok talep olursa fiyatı artar bunu anladım da, biz sitelerde coinleri siteden alıp siteye satmıyoruz ki.
Neden fiyat aşağı veya yukarı oynuyor.
Hani bazen diyoruz ya yüklü alım geldi yok balina geldi coin yükseldi. Ama o alımların gerçekleşmesi için bir o kadar da satım yapılmalı.
Bilal gibi anlattım Bilale anlatır gibi anlatırsanız sevinirim Smiley

Dostum cevabı kendin vermişsin zaten. O alımlar kadar satımlar da oluyor. Yani alımların karşılığı var. Şunu da düşün, aynı kişi alıp satıyor olabilir. Sağ cepten alıp sol cebe koyuyor olabilir Smiley
ibrhmsny (OP)
Full Member

View Profile
August 15, 2016, 02:27:46 PM

Aynı yerde dolanıp duruyoruz Smiley
Alımlar kadar satışlar oluyor evet, öyleyse neden fiyat yükseliyor Smiley
Dengede durması gerekmez mi Smiley
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
August 15, 2016, 02:38:30 PM

Neden dengede dursun hocam.
http://borsanasiloynanir.co/borsada-fiyatlar-nasil-ve-neye-gore-degisiyor/
http://m.tr.investing.com/analysis/piyasalarda-fiyatlar-nasıl-artar-düşer-21081
http://piyasarehberi.org/ekonomi/151-fiyat-nasil-olusur-fiyat-mekanizmasi-ve-arz-talep-kanunu

Bu linklere bir göz atmanı öneririm.
ibrhmsny (OP)
Full Member

View Profile
August 15, 2016, 04:20:20 PM

Neden dengede dursun hocam.
http://borsanasiloynanir.co/borsada-fiyatlar-nasil-ve-neye-gore-degisiyor/
http://m.tr.investing.com/analysis/piyasalarda-fiyatlar-nasıl-artar-düşer-21081
http://piyasarehberi.org/ekonomi/151-fiyat-nasil-olusur-fiyat-mekanizmasi-ve-arz-talep-kanunu

Bu linklere bir göz atmanı öneririm.
Hocam normal piyasalarda ve borsada evet anlayabiliyorum düşüşü veya çıkışı.
Ama bu coinlerde bir merkezden almıyoruz.
Birbirimizle transfer yapıyoruz.
Arz ve talebin savaşı yok dengesi var.
Alım emri girdiğim fiyattan satım emri verecek biri ve ben ondan alacağım.
alım emrinden fazla satım emri veya satım emrinden fazla alım emri olması durumunda, fazla kısım bekler.

Bir mal ne kadar rağbet görürse deperi o kadar artar. hele bi de piyasada bulmak zor ise iyice uçar. Bu bir merkezden alınan mallarda geçerli.

Bir coinin fiyatı yükselirken de benzer cümleyi kuruyoruz, sürekli alım var haliyle yükseliyor diye. Ancak alım olması için birileri de satmalı.Haliyle hiçbir zaman sürekli alım veya sürekli satım olamaz.
Bir coin grafiği de benim için tanımlayamadığım bir görüntü.
Mesela düşüş var diyelim, mum kırmızı şekilde aşağı doğru iniyor. Bu durumda diyoruz ki fena satış var. Herkes elindekini satıyor. Eyvallah da o satışlar miktarınca da alış var ki o satışlar gerçekleşiyor. Ee o zaman neden tablo düşüş gösteriyor.
Mesela elinde yüklü coini olan biri hepsini satışa koydu diyelim, eğer onları karşılayacak alım emri olmazsa satılmaz ki. Satılıyorsa eğer, birileri o coini alıyordur. Yüklü satım kadar yüklü alım olmuştur.
O halde neden fiyat düşer?
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
August 15, 2016, 04:47:57 PM

Arz-talep meselesini daha iyi anlamak için düşük hacimli piyasalara bakmanı öneririm.
Örneğin 2 kişi 1 btc yi $1000 den satmak isterken 2 kişi 1 btcye $900 veririm diyorsa iki tarafın da ortaya çekilmesi gerekir.
Fiyatı bu belirler.
ibrhmsny (OP)
Full Member

View Profile
August 15, 2016, 08:17:45 PM

Arz-talep meselesini daha iyi anlamak için düşük hacimli piyasalara bakmanı öneririm.
Örneğin 2 kişi 1 btc yi $1000 den satmak isterken 2 kişi 1 btcye $900 veririm diyorsa iki tarafın da ortaya çekilmesi gerekir.
Fiyatı bu belirler.
Alım satım emirlerine bakıp site mi karar veriyor. Öyle olsa hayali emirler verilir.
Sonuçta bakın kaçırdığınız nokta şu, milletin arz talebine göre fiyat oynamıyor. Fiyata göre alım satım emri giriliyor.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
August 16, 2016, 04:23:43 PM

Fiyatı bu belirler.
Alım satım emirlerine bakıp site mi karar veriyor. Öyle olsa hayali emirler verilir.
Sonuçta bakın kaçırdığınız nokta şu, milletin arz talebine göre fiyat oynamıyor. Fiyata göre alım satım emri giriliyor.
Site karar veriyor da diyemeyiz. Hepimizin biçtiği bir fiyat var. Bunun ortalaması btc fiyatı oluyor.
Fiyata göre emir verilmiyor aslında, emirler fiyatı belirliyor.
Ha manipülasyon için hayali emir veriliyor mudur? Evet.
mjpo
Hero Member

View Profile
August 17, 2016, 08:37:59 AM

Sistemde 2 kişi yok ki senin bahsettiğin şey olsun. Binlerce insanın fiyat beklentisi var.

Buyur sana bir senaryo.

100 TL ye tezgaha koyduğun bir ürün var. Ben 100 TL verdim aldım.
Aynı ürünü 105 TL ye koydun. Ben geldim yine 105 TL verip aldım.
Baktın kapış kapış satılıyor. Bu sefer 110 TL ye koydun. Bana pahalı geldi, almadım. Ürün kaldı tezgahta. E satmak da istiyorsun para lazım. Daha önce 105 TL den satmıştın, fiyatı düşürdün.
105 TL'den ürünü tekrar tezgaha koygun. Ben geldim baktım, daha önce 110 TL fiyat vardı, şimdi 105 TL ye düşmüş. Demek ki sen 110 TL ye değil 105 TL ye de satabiliyormuşsun. Fiyatın düşmesini bekliyorum almıyorum.
Ali tezgahta ürünü gördü 105 TL'yi verdi aldı.
105 TL'ye hemen sattın ürünü. Tekrar 105 TL'den tezgaha koydun yine hemen sattın. 10 TL arttırdın fiyatı 115 TL ye koydun. Bana fazla geldi fiyat artık almam. Ali'ye de fazla geldi fiyat o da vazgeçti almaktan. Tekrar düştün 105 TL ye... Böyle uzar bu iş...
ibrhmsny (OP)
Full Member

View Profile
August 17, 2016, 09:57:53 AM

Sistemde 2 kişi yok ki senin bahsettiğin şey olsun. Binlerce insanın fiyat beklentisi var.

Buyur sana bir senaryo.

Baktın kapış kapış satılıyor. Bu sefer 110 TL ye koydun. Bana pahalı geldi, almadım. Ürün kaldı tezgahta. E satmak da istiyorsun para lazım. Daha önce 105 TL den satmıştın, fiyatı düşürdün.
105 TL'den ürünü tekrar tezgaha koygun. Ben geldim baktım, daha önce 110 TL fiyat vardı, şimdi 105 TL ye düşmüş. Demek ki sen 110 TL ye değil 105 TL ye de satabiliyormuşsun. Fiyatın düşmesini bekliyorum almıyorum.
105 TL'ye hemen sattın ürünü. Tekrar 105 TL'den tezgaha koydun yine hemen sattın. 10 TL arttırdın fiyatı 115 TL ye koydun. Bana fazla geldi fiyat artık almam. Ali'ye de fazla geldi fiyat o da vazgeçti almaktan. Tekrar düştün 105 TL ye... Böyle uzar bu iş...

Teşekkürler cevaplarınız işin.
Bakın evet yukarıdaki gibi somut bir malın somut bir mekanda takip edilebilir sayıda kişi ile fiyatların değişimi böyle açıklanabilir.
Daha önce de söylemiştim, borsa gibi yerlerde de somut veya soyuta bakılmaksızın, bir merkezden alındığı ve bir merkeze satıldığı için, fiyatlardaki değişim yine mantıklı bir şekilde açıklanabilir.

Ancak bu btc ve altcoinlerin sitelerde al sat yapılırkenki anlık fiyat değişimleri bende hala oturmadı. Yaptığınız açıklamaları ben de kendime zamanında yapmış ve konuyu kapatıp al sata başlamıştım ama bu konuyu açtığım zamanlarda nedense bir kuşku düştü. Ve oturmadı mantığı.
Sizde de bu şüphe yok mu?
Bakın localbitcoinde kişiler birebir bir alışveriş yaparlar. Satıcılar içinde gidip size uygun olanla iş yaparsınız.
Herhangi bir alışverişte de durum böyledir. Bilirsiniz kimden alacağınızı. Mağazadan mağazaya değişebilir fiyatlar. Belirli bir ortalama alınıp, genel konuşulacağı zaman da fiyat bu denir.
Ancak biz bir siteye girip coin alacağımız zaman sat emri vermiş kullanıcılardan seçim yapıp şu adamdan alacağım demiyoruz, diyemiyoruz. Site ana ekrandaki fiyat da, al satlar arasında bir ortalama oluyor büyük ihtimalle. Buraya kadar tamam.....

Burada bir şeyi farkettim. Yazmaktan vazgeçtim.
Fiyatı yukarı çeken de aşağı çeken de sürü psikolojisi herhalde.
Çok parası olanlar istediği gibi bir dalga yaratsın, diğer izleyici çoğunluk bu dalgaya kapılmazsa o fiyat ne yukarı çıkar ne aşağı iner.
Yine yazarken farkettim, bu sürüye ek olarak kullanılan otomatik programlar da o suni dalgaya gerçeklik katıyor.
Biri gelip sürekli alım yapıyor. Alım yaparken bekleyen sat emirlerini bir bir topluyor. Bu sat emirleri gittikçe yükselen değerde haliyle. E bu kişi alımlara devam ettikçe daha yüksekten almaya başlıyor. Eğer bütün sat emirleri bu alımlar karşısında aciz kalırsa fiyat yükselmeye devam ediyor.
Bunu gören biz sürü üyeleri de, veya kurt da olur, giriyoruz dalgaya. Dalga daha bir anlamlı oluyor. Derken zaten otomatik al sat emri veren botlar da anlık ortalama fiyata göre sürekli al sat yapıyor...
Böyle gider bu.
Zor oldu ama anladım galiba. Belki hala yanılıyorumdur.
Şimdilik bu kadar, belki ilerde düşüşü de anlarım Smiley
mjpo
Hero Member

View Profile
August 18, 2016, 06:35:01 AM

Buyur sana bir senaryo.

Teşekkürler cevaplarınız işin.
Bakın evet yukarıdaki gibi somut bir malın somut bir mekanda takip edilebilir sayıda kişi ile fiyatların değişimi böyle açıklanabilir.
Daha önce de söylemiştim, borsa gibi yerlerde de somut veya soyuta bakılmaksızın, bir merkezden alındığı ve bir merkeze satıldığı için, fiyatlardaki değişim yine mantıklı bir şekilde açıklanabilir.

Ancak bu btc ve altcoinlerin sitelerde al sat yapılırkenki anlık fiyat değişimleri bende hala oturmadı. Yaptığınız açıklamaları ben de kendime zamanında yapmış ve konuyu kapatıp al sata başlamıştım ama bu konuyu açtığım zamanlarda nedense bir kuşku düştü. Ve oturmadı mantığı.
Sizde de bu şüphe yok mu?
Bakın localbitcoinde kişiler birebir bir alışveriş yaparlar. Satıcılar içinde gidip size uygun olanla iş yaparsınız.
Herhangi bir alışverişte de durum böyledir. Bilirsiniz kimden alacağınızı. Mağazadan mağazaya değişebilir fiyatlar. Belirli bir ortalama alınıp, genel konuşulacağı zaman da fiyat bu denir.
Ancak biz bir siteye girip coin alacağımız zaman sat emri vermiş kullanıcılardan seçim yapıp şu adamdan alacağım demiyoruz, diyemiyoruz. Site ana ekrandaki fiyat da, al satlar arasında bir ortalama oluyor büyük ihtimalle. Buraya kadar tamam.....

Burada bir şeyi farkettim. Yazmaktan vazgeçtim.
Fiyatı yukarı çeken de aşağı çeken de sürü psikolojisi herhalde.
Çok parası olanlar istediği gibi bir dalga yaratsın, diğer izleyici çoğunluk bu dalgaya kapılmazsa o fiyat ne yukarı çıkar ne aşağı iner.
Yine yazarken farkettim, bu sürüye ek olarak kullanılan otomatik programlar da o suni dalgaya gerçeklik katıyor.
Biri gelip sürekli alım yapıyor. Alım yaparken bekleyen sat emirlerini bir bir topluyor. Bu sat emirleri gittikçe yükselen değerde haliyle. E bu kişi alımlara devam ettikçe daha yüksekten almaya başlıyor. Eğer bütün sat emirleri bu alımlar karşısında aciz kalırsa fiyat yükselmeye devam ediyor.
Bunu gören biz sürü üyeleri de, veya kurt da olur, giriyoruz dalgaya. Dalga daha bir anlamlı oluyor. Derken zaten otomatik al sat emri veren botlar da anlık ortalama fiyata göre sürekli al sat yapıyor...
Böyle gider bu.
Zor oldu ama anladım galiba. Belki hala yanılıyorumdur.
Şimdilik bu kadar, belki ilerde düşüşü de anlarım Smiley

Belki öyle değildir. Sen yinede düşün bence Smiley

Şaka bir yana, bahsettiğin gibi olay büyük oranda psikolojik.

Şöyle de bir olay var. Sitelerin veya kullanıcıların al-sat botları var. 0,00098 den sat koy bot anında 0,00099 dan sat koyuyor. Sen 0,00101 den sat koy saniyesinde 0,00102 den yapıştırıyor emri. Alış için çalışan botlar da var.
ibrhmsny (OP)
Full Member

View Profile
August 18, 2016, 09:34:14 AM

098 den sat koyduğumda 099 dan sat koysun bot, bu bana zarar vermez. Çünkü  önce benimki satılır Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: