Bitcoin Forum
June 23, 2024, 12:10:36 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  
Author Topic: Rx 480 akıyor  (Read 8800 times)
fkod
Sr. Member

Activity: 594
Merit: 252

View Profile
September 10, 2016, 10:00:08 PM
Last edit: September 11, 2016, 12:27:55 AM by fkod

Birader UEFI yi kapat anakartın Bios tan öyle dene bi . Bende ki anakartlar eski nesil ollarda UEFI falan yok.

Onboard VGA yı da kullanma. Direk PCI-e 16x teki karta tak yardır gitsin.

Benim anakartta da uefi yok. Onboard kullanışımın sebebi, mining yapan kartların gpu sunu bir de windows grafiksel işlemleri meşgul etmesin düşüncesiyle. Vakti zamanında 280X le mining yaparken, önce ekranı PCI-e 16x slotundaki 280X ile açıp mining performansına baktım, sonra ekranı onboarddan açıp 280X ikincil olunca performansına baktım muazzam bir performans artışı olmuştu. Tabi o vakitlerde en çok scrypt ve x11 algoritmalıları mining yapıyorduk. Ethereum da şimdi nasıl olur denemedim ama elbette özellikle önermenizin bir sebebi vardır mutlaka. Bayramdan sonra öyle de denerim inşallah.

Bugün diğer mesajlarınızda da çok mühim ve değerli bilgiler paylaştınız emeğinize sağlık. Ayrıca çok teşekkür ediyorum hepsi için üstadım.

@fkod Senin dediğin sorunu anlıyorum. Eğer pc açılırken monitör herhangi bir ekran kartına bağlı değilse pc açıldığında o karta veya yanındaki diğer kartlara msi afterburner programından müdahale edemezsin. Fan ve clock ayarları soluk oluyor değiştirlemiyor
Yani sen monitorun vga kablosunu anakarta takıp görüntü alıyorsun.
Bu yolda yapacağın şey ucuz hdmi monitör alıp biosdan primary display girip pci-e seçmen olacak. Veya evde hdmi tv varsa ona takıp ilk ayarları yapacaksın.
Bende hdmi veya dvi-d monitör olmadığı için koca 140ekran tv salondan odaya taşıyordum ilk açılışı tv-ekrankartı hdmi bağlantısı yapıp oc ve fan ayarlarını msi afterburner programına kaydedip en son biosdan açılış ekranını cpu graphics seçip tv geri yerine koyuyordum ve tekrar vga monitörümü anakarta bağlayıp işime devam ediyordum.
_
Varsa başka bi yolu bilmiyorum..

İşşte budurrr Smiley çook güzel bir yol mis gibi başka bir yol bilmeye gerekte bırakmaz bu akıllıca yöntem zaten. Mükemmel bir yöntem öğrettiniz üstadım işte bu iş bu kadar! Allah razı olsun Smiley

bitcointalk Türkçe bölümü forum sakinleri olarak cümleten bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. Sevdiklerinizle beraber sağlıklı, huzurlu, mutlu, mübarek nice bayramlara erişmenizi temenni ederim..
Cyper_BLC
Sr. Member

Activity: 490
Merit: 270

Reverse Engineer

View Profile
September 13, 2016, 12:14:11 AM

fkod kardeşim, bak o rx480 leri risersız direk anakarta bağlama sakın... soketten 6,5 A akım çekiyor OCsiz, ana kartın yanınca çok ağlarsın. bırak ana kartı evi yakarsın...

görüntü sorunu için arkadaşlara tavsiyem;

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1615279.0

For donations : 1CYPERv5yZ4c9FRzPyCz5u8vhttyKmVkto
Emeğe Saygı Göstermeyenler, BECERIKSIZ kişilerdir.
CanErik
Hero Member

Activity: 756
Merit: 541

View Profile
September 14, 2016, 09:27:26 PM

Merhaba;

Çok bilgilendirici bir başlık olmuş, emeği geçen herkese teşekkürler. Benim de bir kaç sorum olacak.

İlk olarak ingilizce RX480 konu başlılarında da sizin belirtmiş olduğunu gibi USB Pci-e riser'larda "SATA15Pin-4Pin Power cable" adaptörünün sarı kablosunun eridiği ve bunu önlemek için SATA bağlatısı ile değil PSU'ya direkt bağlanılmasından bahsediliyor. İstenen SATA15Pin'leri kesip direk bağlanmasımıdır?

RX480 kartlarda 150 W olan kartlarımı (Base clock 1100 Mhz seviyesinde) yoksa 225-250 W olan (Base clock 1200 Mhz seviyesinde) kartı tercih edilmesi gerekir. 225-250 W olan kartlarda modifiye gpu bios ile Mhz / Watt oranı uygun bir yere çekilebilirmi?

Genelde postlar'da kullnıcalrın O.S olarak Win 10 tercih ettiğini okudum. Ben rig'i elimdeki Win7 Pro X86 / X64 ile kurmak niyetindeyim. Performasta ya da uygulamada bir etkisi olurmu?

İyi dileklerimle
dogandogru
Sr. Member

Activity: 481
Merit: 256

View Profile
September 14, 2016, 09:36:34 PM

2 480 im var biri referans biri sapphire çift fanlı ortalama 1 haftadır kasıyorlar biri anakarta direk bağlı biride usb riser ile şu ana kadar bir yanma durumu olmadı o.s içinde win 7 kullanıyorum bios modlandığı için her açılışta imzasız sürücülerle ilgili işlem yapman gerekiyor win 7 de bunu komut ile aşabiliyorsun ama win 10 da aşamıyorsun
Cyper_BLC
Sr. Member

Reverse Engineer

View Profile
September 15, 2016, 05:14:59 PM

2 480 im var biri referans biri sapphire çift fanlı ortalama 1 haftadır kasıyorlar biri anakarta direk bağlı biride usb riser ile şu ana kadar bir yanma durumu olmadı o.s içinde win 7 kullanıyorum bios modlandığı için her açılışta imzasız sürücülerle ilgili işlem yapman gerekiyor win 7 de bunu komut ile aşabiliyorsun ama win 10 da aşamıyorsun

doğancım,
biosunda Secure Boot diye bişi varsa disable et (w8-w10 tagındadır, win7 de böle bişi yok)
admin olarak cmd ye gir,

bcdedit /set testsigning on
bcdedit /set nointegritychecks ON

bunları yapıştır enterle, reboot et, atikmdag.sys dosyasını imza programıyla imzala.(ya da hazır modifiyeliyi güvenli kipte açıp üstüne yapıştır.)

bu kadar. bu arada anakart yakanlar referans modeller. 6pin pcie extra beslemesi olmayan anakartları yakıyorlar, alttan asıldığı için.

dogandogru
Sr. Member

Activity: 481
Merit: 256

View Profile
September 15, 2016, 09:14:15 PM

abi atikmdag dosyasını attığım zaman driveri tanıtamıyordum belki bn beceremedim çok üstüne düşmedim açıkcası
bnm referans riserda takılı şansa denk gelmiş Smiley
fkod
Sr. Member

Activity: 594
Merit: 252

View Profile
September 18, 2016, 10:58:16 PM

fkod kardeşim, bak o rx480 leri risersız direk anakarta bağlama sakın... soketten 6,5 A akım çekiyor OCsiz, ana kartın yanınca çok ağlarsın. bırak ana kartı evi yakarsın...

görüntü sorunu için arkadaşlara tavsiyem;

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1615279.0

Mesajı ilk okuduğumda kaygılanmıştım ancak sonraki mesajınızda referans modeller için geçerli yazınızı gördüm rahatladım. Bendeki ref.model değil çift fanlı sapphire. Ama ilerleyen günlerde yinede bir riser daha alıp onu da anakart tan çıkarırım inşallah. Düşünüp uyardığınız için çok teşekkür ederim.
Cyper_BLC
Sr. Member

Reverse Engineer

View Profile
September 19, 2016, 05:40:03 PM

Sıkıntı yok  Cool yola devam Wink

bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
September 20, 2016, 11:15:42 AM

referans tasarimlarla cift fanli revize tasarimlar arasinda elektrik tuketimi konusunda inanilmaz farklar oldugu soyleniyor.
referans sapphire nitro 160w sitesinde gosterirken revize cift fanli kartlar 225w tukettigi yaziyor

modlanmis ve stock romlu kartlarin tuketimi hakkinda olcum yapan oldu mu?
caner1384
Newbie
*

Activity: 19
Merit: 0

View Profile
September 22, 2016, 07:48:50 AM

Bende 5 adet rx 480 referans tasarım mevcut. Bioslar modlandı. Güç tüketimi 120 w ile 123 w arasında değişiyor. @ekiller tarafından forumda efsane referans tasarımla modlandıSmiley 31mh/s hız var kart başına. Yalnız bir kart 28.7mh/s hız alıyor. Windows'un görselliğinden ve tw ile pc'ye bağlanıp ekran kartını render'a zorladığından düşünüyorum. Sadece tahminim lütfen yanlış bilgilerimden yargılamayın. İyi forumlar:)
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
September 22, 2016, 03:55:10 PM

Bende 5 adet rx 480 referans tasarım mevcut. Bioslar modlandı. Güç tüketimi 120 w ile 123 w arasında değişiyor. @ekiller tarafından forumda efsane referans tasarımla modlandıSmiley 31mh/s hız var kart başına. Yalnız bir kart 28.7mh/s hız alıyor. Windows'un görselliğinden ve tw ile pc'ye bağlanıp ekran kartını render'a zorladığından düşünüyorum. Sadece tahminim lütfen yanlış bilgilerimden yargılamayın. İyi forumlar:)

bu degerler gpu-z uzerinden okudugunuz degerler mi?
gpu-z anakarttan cekilen voltaji okumuyor diyorlar ne derece dogrudur bilmiyorum
caner1384
Newbie
*

Activity: 19

View Profile
September 22, 2016, 05:28:48 PM

Değerler msi after burner ile grafikten okunan değerler.
CanErik
Hero Member

Merit: 541

View Profile
September 23, 2016, 12:04:12 AM

Merhaba;

Araştırarak ve katılımcılar sayesinde bulduğum cevaplara göre;

Cyper_BLC söylediği üzere kablo yanma sorunu refernce kartlararda, en iyisi aradaki molex bağlanyı devre dışı bırakıp sağlam bir bağlantı yapmak.

Gene Cyper_BLC'nin paylaştığı başlıkta koca koca yazıyor ilgili mod referance kartlar için.

OS7 canmış.

Fan'lara bakım yapmak ve upgrade etmek ile ilgili bilgilerde buldum. Umarım yeniler okur.

P/S: Piyasada kart bırakmamışsınız, 3 gündür siparilerimin gelmesini bekliyorum. Vatanbilgisayarın söylediğine göre yeni parti 10 güne ellerinde olacakmış.

İyi dileklerimle
beyinsi
Hero Member

Activity: 742
Merit: 501

View Profile
September 23, 2016, 10:32:41 PM

425w tuketim ile;

1 adet rx480 8gb (ref tasarım)
1 adet rx470 8gb çift fanlı
sistem

çalışıyor.. sistemmiçok az elektrik yakıyor anlamadım. 150şer w yaksa bu gpular 300w, sisteme 125w kalıyor..

eth kazımında kullanıyorum, hızları 2sininde aynı gösteriyor 24.5  mhs
zangakkar
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
September 27, 2016, 09:41:39 AM

fakat unutmayın, bunu atiflash ile yükledikten sonra win10 u test moda getirmezseniz GPU çalışmayacaktır. çünkü Polaris Bios signature protected yani imza korumalıdır. ve bios üzerinde yapılan değişiklikler AMD server ı tarafından imzalanmalı ve driver kontrolünden böylece geçmelidir. ...

16.9.1 ile Driver Signature Enforcement kalktı, buna gerek yok.
Suskunadam
Hero Member

Merit: 505

View Profile
September 29, 2016, 06:42:05 AM

Bende gündelik kullandığım pc icin  rx480 aldım biosu güncelledim 29Mh/s ayarda calısıyor ama bazen hız 7-8mh/s e düşüyor saatlerce öyle devam ediyor. 2 -3 kere acıp kapatıyorum.Sebebi ne olabilir Huh Huh
peteycamey (OP)
Legendary
*

Activity: 1184
Merit: 1017

View Profile WWW
September 29, 2016, 01:28:24 PM

Bende gündelik kullandığım pc icin  rx480 aldım biosu güncelledim 29Mh/s ayarda calısıyor ama bazen hız 7-8mh/s e düşüyor saatlerce öyle devam ediyor. 2 -3 kere acıp kapatıyorum.Sebebi ne olabilir Huh Huh

core voltajı ve power limiti biraz arttır
Suskunadam
Hero Member

Merit: 505

View Profile
September 29, 2016, 02:49:26 PM

core voltajı ve power limiti biraz arttır

Saol üstad wattman da dediğiniz gibi biraz kurcaladım . Düzeldi . 31Mh/s biosu yükledim sıkıntı yok bakalım tıkır tıkır 3-4 saattir. Bende gayet rahat internette işimi göruyorum.
Cyper_BLC
Sr. Member

Reverse Engineer

View Profile
September 29, 2016, 09:39:48 PM

fakat unutmayın, bunu atiflash ile yükledikten sonra win10 u test moda getirmezseniz GPU çalışmayacaktır. çünkü Polaris Bios signature protected yani imza korumalıdır. ve bios üzerinde yapılan değişiklikler AMD server ı tarafından imzalanmalı ve driver kontrolünden böylece geçmelidir. ...

şu ana kadar duyduğum en şahane haber...bilgilendirme için çok teşekkürler kardeşim. hemen sürücüleri güncelleyeceğim. ohh be Wink

bir de çok merak ettiğim bir konu var;
karışık sistemlerde, örnek benimki 4x r9.290x + 3x Rx.480 gibi r9 ları 15.12 drv ı, rx leri 16.9 drv ile ayrı ayrı çalıştıran var mıHuh
deneyen eden oldumu böyle bir hamleyi w10 da ??            

ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
September 30, 2016, 10:15:37 AM

şu ana kadar duyduğum en şahane haber...bilgilendirme için çok teşekkürler kardeşim. hemen sürücüleri güncelleyeceğim. ohh be Wink

bir de çok merak ettiğim bir konu var;
karışık sistemlerde, örnek benimki 4x r9.290x + 3x Rx.480 gibi r9 ları 15.12 drv ı, rx leri 16.9 drv ile ayrı ayrı çalıştıran var mıHuh
deneyen eden oldumu böyle bir hamleyi w10 da ??            

w10 değilde win7 x64 te  yapmıştım . w10 da da olur tahminimce.  farklı ekran kartlarını farklı sürücü versiyonlarında çalıştırmak için : 

önce  mevcut kurulu tüm sürücüleri ve dosyalarını  ddu  ile kaldır  .  http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

Sonra o sürücü versiyonuna  ait  dosyayı bir klasöre  çıkart.   Örn :  15.12 yi  farklı   16.xx i farklı klasöre çıkart.  daha sonra  aygıt yöneticisinden manuel olarak istediğin karta istediğin sürücü versiyonunu tanıt.   (Sürücülerin otomatik kurulum dosyası olan setup.exe yi çalıştırma)
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  

Jump to: