Bitcoin Forum
May 07, 2024, 07:35:10 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: ... Hırsızlıktır  (Read 1993 times)
by rallier (OP)
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
September 15, 2016, 11:47:17 PM
Last edit: September 16, 2016, 08:43:49 AM by by rallier

**Lisanslı Windows yerine Crack atıp kullanmak hırsızlıktır. Para vermemek için alternatif işletim sistemleri kullanabilirsiniz. Bunlara örnek ubuntu. Bu tarz linux tabanlı herhangi bir özgür yazılımdan gücünü alan açık kaynak kodlu işletimsistemleridir. Eğer öğrenci iseniz bunu inceleyebilirsiniz https://bitcointalk.org/index.php?topic=1618120.msg16264477#msg16264477

**Bedava Film sitelerindeki emeğe saygı filmi bu siteden izleyin yazısı komiktir. Çünkü korsan film yayınlayarak kendisi hırsızlık yapmakta ve Size hırsızlık yapmayın emeğe saygı gösterin demekteler. Madem emeğe saygı filmin patentini al yayın hakkını al da yayınla. Bu durumdan kurtulmak için netflix tivibu gibi çözümler kullanabilirsiniz.

**Word Excel gibi yazılımları Crack li kullanmak hırsızlık yapmak yerine alternatif olarak OpenOffice diye bilinen ve Microsoft office ürünlerinin hemen hemen her karşılığı olan ücretsiz versiyonu kullanabilirsiniz. Programların alternatif linux versiyonları için bunu inceleyebilirsiniz https://bitcointalk.org/index.php?topic=1618120.msg16262174#msg16262174

**Crack li her türlü yazılım gibi bedava müzik hırsızlıktır. Müzik için sportify youtube da telif hakkı sahibi kanallar yada fizy gibi ürünler kullanabilirsiniz. Bedava müzik de sanatçının telif hakkı sahibi şirket bedava dağıtmadıkça bedava diye birşey yoktur.

**Oyunlar da Crack li oyunlar hırsızlıktır. Alternatif olarak steam, origin, ubisoft gibi dağıtıcıları kullanabilirsiniz. Hem bedava hem uygun kampanya ile oyun sahibi olma imkanı vardır buralarda.

**Mesela ben bu yazının benden izinsiz sağda solda kendisi yazmış gibi kullanılmasını onaylamıyorum. Buradan kopyala yapıştır ile kendi blog una koyup yayınlamak benden aldığını link ile ifade etmemek hırsızlıktır.  Bu tarz forum haber siteleri gibi yerlerin bu konudaki izinsiz paylaşılabilir değiştirilebilir ibaresi olmadıkça hırsızlıktır.
İzinsiz bunu kullanabilirsiniz benim için sakıncası yok bu arada Smiley

Konuyu arada güncelleyeceğim. Denk geldiğim örnekler ile. Tamamen bilgi amaçlıdır. Kimseyi yargılamak değil amacım sadece farkındalık.

signature not found.
1715110510
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715110510
Reply with quote  #2

1715110510
Report to moderator
1715110510
Hero Member
*

Ignore
1715110510
Reply with quote  #2

1715110510
Report to moderator
1715110510
Hero Member
*

Ignore
1715110510
Reply with quote  #2

1715110510
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715110510
Hero Member
*

Ignore
1715110510
Reply with quote  #2

1715110510
Report to moderator
1715110510
Hero Member
*

Ignore
1715110510
Reply with quote  #2

1715110510
Report to moderator
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
September 15, 2016, 11:49:12 PM

Katılıyorum.

Ayrıca film sitelerinde ki o emeğe saygı çok komik Smiley 
Önce ben çaldım, bana saygı göster.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
September 16, 2016, 12:21:42 AM

HIRSIZLIK YAPMAYIN.
ÖZGÜR YAZILIM KULLANIN.

Linux Yaz Kampı 2016'da ders verdiğim sınıfta öğrencilerim ile birlikte oluşturduğumuz liste aşağıda.
Tabloyu incelediğinizde Özgür bir işletim sistemi üzerinde özgür yazılımlarla yaşayabileceğinizi göreceksiniz:

DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
September 16, 2016, 12:47:25 AM

**Lisanslı Windows yerine Crack atıp kullanmak hırsızlıktır. Para vermemek için alternatif işletim sistemleri kullanabilirsiniz. Bunlara örnek ubuntu. Bu tarz linux tabanlı herhangi bir özgür yazılımdan gücünü alan açık kaynak kodlu işletimsistemleridir

**Bedava Film sitelerindeki emeğe saygı filmi bu siteden izleyin yazısı komiktir. Çünkü korsan film yayınlayarak kendisi hırsızlık yapmakta ve Size hırsızlık yapmayın emeğe saygı gösterin demekteler. Madem emeğe saygı filmin patentini al yayın hakkını al da yayınla. Bu durumdan kurtulmak için netflix tivibu gibi çözümler kullanabilirsiniz.

**Word Excel gibi yazılımları Crack li kullanmak hırsızlık yapmak yerine alternatif olarak OpenOffice diye bilinen ve Microsoft office ürünlerinin hemen hemen her karşılığı olan ücretsiz versiyonu kullanabilirsiniz.

**Crack li her türlü yazılım gibi bedava müzik hırsızlıktır. Müzik için sportify youtube da telif hakkı sahibi kanallar yada fizy gibi ürünler kullanabilirsiniz. Bedava müzik de sanatçının telif hakkı sahibi şirket bedava dağıtmadıkça bedava diye birşey yoktur.

**Oyunlar da Crack li oyunlar hırsızlıktır. Alternatif olarak steam, origin, ubisoft gibi dağıtıcıları kullanabilirsiniz. Hem bedava hem uygun kampanya ile oyun sahibi olma imkanı vardır buralarda.

**Mesela ben bu yazının benden izinsiz sağda solda kendisi yazmış gibi kullanılmasını onaylamıyorum. Buradan kopyala yapıştır ile kendi blog una koyup yayınlamak benden aldığını link ile ifade etmemek hırsızlıktır.  Bu tarz forum haber siteleri gibi yerlerin bu konudaki izinsiz paylaşılabilir değiştirilebilir ibaresi olmadıkça hırsızlıktır.

Konuyu arada güncelleyeceğim. Denk geldiğim örnekler ile. Tamamen bilgi amaçlıdır. Kimseyi yargılamak değil amacım sadece farkındalık.

En buyuk hirsizlik zaman calmaktir. Geriye gelmez ...
Merak uyandirici baslik atip milleti salak yerine koymak, gunumuzdeki gazetelerin yaptigi gibi, en buyuk hirsizliktir.
by rallier (OP)
Legendary
*

just in case

View Profile WWW
September 16, 2016, 01:08:53 AM
Last edit: September 16, 2016, 01:22:47 AM by by rallier

**Lisanslı Windows yerine Crack atıp kullanmak hırsızlıktır. Para vermemek için alternatif işletim sistemleri kullanabilirsiniz. Bunlara örnek ubuntu. Bu tarz linux tabanlı herhangi bir özgür yazılımdan gücünü alan açık kaynak kodlu işletimsistemleridir

**Word Excel gibi yazılımları Crack li kullanmak hırsızlık yapmak yerine alternatif olarak OpenOffice diye bilinen ve Microsoft office ürünlerinin hemen hemen her karşılığı olan ücretsiz versiyonu kullanabilirsiniz.

En buyuk hirsizlik zaman calmaktir. Geriye gelmez ...
Merak uyandirici baslik atip milleti salak yerine koymak, gunumuzdeki gazetelerin yaptigi gibi, en buyuk hirsizliktir.

Yazmak okumaktan daha zaman alıcı. Başlıkta hırsızlık budur ünlem ünlem yazmaması ve maddeler halinde yazmam sonuna özet not yazmam akıllı adamın ilgisini çekmiyorsa zamanını almaz. Özetle Boş postlar da vakit çalıyor bak bir dakikamı yedin.

@mhanbostanci hocam lyk 2016 da oldgunu bilseydim uğrardım senin için Smiley

signature not found.
thebitstreet
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
September 16, 2016, 07:07:03 AM

Önemli bir noktaya değinmişsiniz, tahminimce en çok ihlal edilen de 1. madde işletim sistemi.
Eğer öğrenciyseniz Microsoft sayesinde Windows Embedded 8.1 Industry Pro işletim sistemini ücretsiz ve yasal bir şekilde edinebilirsiniz.

-Microsoft Dreamspark'a giriş yapın (https://www.dreamspark.com/)
-Sol tarafta Please verify your student status (Öğrencilik durumunuzu doğrulayın)'a tıklayın. (Göremiyorsanız üst menüden Account'a tık)
Önünüze çıkan sayfada nasıl doğrulamak istediğinize dair bir soru var
-School email address> Okul mail adresinizi(ahmetmehmet@anadolu.edu.tr) girin ve mailinize gelen link ile doğrulayın. İşlem bitti! (Fakat her okulu kabul etmeyebiliyor, sonraki maddeye bkz.)
*diğer doğrulama seçeneklerini atlıyorum
-Upload my school enrollment document> Öğrenci olduğunuza dair bir belgenin(öğrenci belgesi, öğrenci kartı) görüntüsünü diğer bilgileri de doldurarak yollayın ve onaylanmasını bekleyin.

Öğrenci olduğunuz doğrulandıktan sonra. .

2. Adım
-Üst menüden Downloads>Software Catalog tıklayın.
-Gelen sayfada "Windows Embedded 8.1 Industry Pro with Update" 'ı bularak altındaki "Download Windows Embedded" a tık
-Gelen sayfada Get Key diyerek Serial Numaranızı, Dil seçimini (Türk, English) ayarlayıp Download diyerek Windows ISO dosyanızı edinebilirsiniz.
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
September 16, 2016, 08:01:38 AM

HIRSIZLIK YAPMAYIN.
ÖZGÜR YAZILIM KULLANIN.

Linux Yaz Kampı 2016'da ders verdiğim sınıfta öğrencilerim ile birlikte oluşturduğumuz liste aşağıda.
Tabloyu incelediğinizde Özgür bir işletim sistemi üzerinde özgür yazılımlarla yaşayabileceğinizi göreceksiniz:

tablodaki bir çok yazılım "özgür yazılım" kısmına girmiyor.
by rallier (OP)
Legendary
*

just in case

View Profile WWW
September 16, 2016, 08:42:33 AM

HIRSIZLIK YAPMAYIN.
ÖZGÜR YAZILIM KULLANIN.

tablodaki bir çok yazılım "özgür yazılım" kısmına girmiyor.

Yok orada anlatılmak istenilen windows da mac de ne kullanılıyor. Linux da karşılığı nedir  olayı. Yani eğer atıyorum windows yerine ubuntu kurdunuz denk olan hangi programlar lazım eskiden mac yada windows kullanıyorsanız tablodan bakıp bulabilirsiniz.

signature not found.
cakir
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1000

★ BitClave ICO: 15/09/17 ★

View Profile WWW
September 16, 2016, 08:46:04 AM

Önemli bir noktaya değinmişsiniz, tahminimce en çok ihlal edilen de 1. madde işletim sistemi.
Eğer öğrenciyseniz Microsoft sayesinde Windows Embedded 8.1 Industry Pro işletim sistemini ücretsiz ve yasal bir şekilde edinebilirsiniz.

-Sol tarafta Please verify your student status (Öğrencilik durumunuzu doğrulayın)'a tıklayın. (Göremiyorsanız üst menüden Account'a tık)
-School email address> Okul mail adresinizi(ahmetmehmet@anadolu.edu.tr) girin ve mailinize gelen link ile doğrulayın. İşlem bitti! (Fakat her okulu kabul etmeyebiliyor, sonraki maddeye bkz.)
-Upload my school enrollment document> Öğrenci olduğunuza dair bir belgenin(öğrenci belgesi, öğrenci kartı) görüntüsünü diğer bilgileri de doldurarak yollayın ve onaylanmasını bekleyin.

2. Adım
-Gelen sayfada "Windows Embedded 8.1 Industry Pro with Update" 'ı bularak altındaki "Download Windows Embedded" a tık
-Gelen sayfada Get Key diyerek Serial Numaranızı, Dil seçimini (Türk, English) ayarlayıp Download diyerek Windows ISO dosyanızı edinebilirsiniz.
Bu sürümü PC'de kullanmak için indirmiyorsunuz herhalde?

Windows Embedded 8.1 Industry, Windows 8.1'in özelliklerini perakende, üretim, sağlık hizmetleri vb. sektörlerdeki sınır cihazlarda kullanılacak şekilde genişletmektedir.
https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=40745

Bu sınır cihazlar, el terminalleri, atm'ler vb "gömülü sistemlerin" çalıştığı custom bilgisayarlardır, pc'ler değil.

,'#██+:                 
              ,█████████████'             
            +██████████████████           
          ;██████████████████████         
         ███████:         .███████`       
        ██████               ;█████'      
      `█████                   #████#     
      ████+                     `████+    
     ████:                        ████,   
    ████:    .#              █     ████   
   ;███+     ██             ███     ████  
   ████     ███'            ███.    '███, 
  +███     #████           ,████     ████ 
  ████     █████ .+██████: █████+    `███.
 ,███     ███████████████████████     ████
 ████     ███████████████████████'    :███
 ███:    +████████████████████████     ███`
 ███     █████████████████████████`    ███+
,███     ██████████████████████████    #███
'███    '██████████████████████████    ;███
#███    ███████████████████████████    ,███
████    ███████████████████████████.   .███
████    ███████████████████████████'   .███
+███    ███████████████████████████+   :███
:███    ███████████████████████████'   +███
 ███    ███████████████████████████.   ███#
 ███.   #██████████████████████████    ███,
 ████    █████████████████████████+   `███
 '███    '████████████████████████    ████
  ███;    ███████████████████████     ███;
  ████     #████████████████████     ████ 
   ███#     .██████████████████     `███+ 
   ████`      ;██████████████       ████  
    ████         '███████#.        ████.  
    .████                         █████   
     '████                       █████    
      #████'                    █████     
       +█████`                ██████      
        ,██████:           `███████       
          ████████#;,..:+████████.        
           ,███████████████████+          
             .███████████████;            
                `+███████#,               
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
September 16, 2016, 09:04:56 AM

Ülkemizde gerçekten herşeyin hazırına konma bedava fiyatına ürüne sahip olma gibi alışkanlıklarımız var bunun önüne geçmemiz gerçekten zor ama 1 kişide olsa bu değerlere saygılı olmalıyız.

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
September 16, 2016, 09:59:36 AM

Konu güzel.  Mp3 indirmek bile o eseri çalmaktır diyecektim ki  baktım arkadaş eklemiş zaten. Yıllardır söylerim arkadaşlarım arasında. Gidin albümü satın alın abi, kendinizi daha değerli hissedeceksiniz emin olun, dinlerkende daha çok keyif alacaksınız derim.

Bedelini ödemediğin şeyin kıymeti yok
thebitstreet
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
September 16, 2016, 11:05:08 AM

2. Adım
Bu sürümü PC'de kullanmak için indirmiyorsunuz herhalde?

Windows Embedded 8.1 Industry, Windows 8.1'in özelliklerini perakende, üretim, sağlık hizmetleri vb. sektörlerdeki sınır cihazlarda kullanılacak şekilde genişletmektedir.
https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=40745

Bu sınır cihazlar, el terminalleri, atm'ler vb "gömülü sistemlerin" çalıştığı custom bilgisayarlardır, pc'ler değil.

Açıkçası ben bu sürümü kullanmıyorum fakat AÖF kaydım olduğu için indirme kısmına kadar gelerek tarifini yazdım.
Birkaç gün önce bundan haberim oldu ve bahsettiğim yerde sadece işletim sistemi değil daha birçok yazılım ile ilgili programlar da var.
Hatam olabilir dediğim gibi kullanmadım fakat şöyle iki link bırakıyorum, inceleyin. Çünkü bireysel olarak kullandığını söyleyen birçok kişi var.
http://sanalifade.blogspot.com.tr/2015/02/windows-81-embedded-industry-pro-nedir.html
https://www.technopat.net/sosyal/konu/microsoft-dreamspark-kayit-kullanim-ve-lisans-alma-rehberi.204350/
CyberCombat
Sr. Member

Activity: 490
Merit: 250

View Profile WWW
September 16, 2016, 11:20:03 AM

hirsizlik falan degildir, kullanarak reklamini yapman bile yeterli

██▄▄▄
                  ██████▄▄

▄█▄             ████████▄
  █████▄    ▄▄▄▀▀▀        ███
 ███████▄▄▀▀           ▄▄█████
███████▀             ▐█████████
█████                ▐█████████
█████▄▄▄▄             █████████
 █████████             ▀██████
  ████████▄▄             ▀▀██
   ▀██████████▄  ▄▌    ▄█▄
     ▀▀███████████▀  ███▀▀
         ▀▀▀██▀▀▀     ▀
.
FortuneJack
.██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.
MIAMI Garage
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.
MAJESTIC7
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.
6 BTC WELCOME OFFER
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.
█▀▀▀▀▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄▄▄▄▄
.
Join Now

▀▀▀▀▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄▄▄▄▄█
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
September 16, 2016, 12:24:14 PM
Last edit: September 16, 2016, 02:15:54 PM by forbidden

Türk yazılımlarının cracklenmesi veya crackli sürümünün kullanılmasına ben de karşıyım ama büyük firmaların özellikle yahudilerin geliştirdiği milyar dolarlık şirketlerin yazılımlarının korsanının kullanılmasına karşı değilim, milli servetimizin batıya kaymasına gerek yok, zaten zengin bir ülke değiliz. örneğin benim yazdığım programlardan biri de cracklenip piyasaya sürülmüş https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=ytpro%20crack bu tarz olaylarda emeğe saygı gerekir ama 100'lerce kişinin çalışıp maaşını en üst seviyede aldığı büyük corporation'lara, programlarının evde ya da küçük ölçekli yerde kullanılmasının pek bir zararı olmayacaktır.
oli123123
Legendary
*

Activity: 1445
Merit: 1000

View Profile
September 16, 2016, 04:02:05 PM

Crackli uygulamaların etik yanını geçtim, güvenlik açısından çok sıkıntılı. Birçok insan açık kaynak yazılım kullanmaya çekiliyor, kime LibreOffice tanıttıysam olmaz ben Microsoft istiyorum diye ısrar etti neredeyse...
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
September 16, 2016, 04:07:43 PM

bızım ulkede bunların hıc bırı hırsızlık sayılmaz. zaten benden yeterınce herseyı calıyorlar.dunyanın en cok  vergı veren ama en az kazanan ulkesıysek .bedava kullanma hakkım varsa kullanırım. 2 liralik benzını 5 e - 28 lıralık rakıyı 70 tl ye  6 lıralık sıgarayı 12 lıraya ıcıyorsam  kımse hırsızlık dıyemez beleş kullandıgımız seylere
Ummbrl
Full Member

Activity: 154
Merit: 100

View Profile
September 16, 2016, 04:24:18 PM

Caizdir. Kullanabilirsiniz.

ALLAH'a şükürler olsun.
Akboi
Hero Member

Activity: 686
Merit: 501

Blockchain Just Entered The Real World

View Profile
September 16, 2016, 04:40:38 PM

Windows'un ücretsiz olması gerektiğini düşünüyorum.

███████████████████████
     ███▄ ▄▄▄▄   ▄▄▄█▀▀  █████
    ███  █▀  ▀█▀▀▀       ▐█ ███
   ███  ▄██▄▄█▀▄▄▄        █▌ ███
  ███ ▄█▀  █     ▀█▄▄     ▐█  ▐██
 ███▄█▀    █        ▀█▄▄  ▄▄▄ ██
████▀      █           ▀██▀   ▀█ ██
 ██▀█▄     █          ▄█▀▀█▄▄▄█▀██
  ██ ▀█▄   █      ▄▄█▀▀    ▐█  ██
   ██  ▀█▄█▀▀█▄▄█▀▀        █▌ ██
    ███  █▄  ▄█▀█▄▄▄      █▌███
     ███  ▀▀▀▀     ▀▀▀█▄▄▐████
      ███████████████████████

▄▄       ▄▄▄        ▄▄   ▄▄▄▄▄ 
  ▀█▄   ▄█▀ ▀█▄    ▄█▀ ▄█▀▀   ▀▀█▄
    ▀█▄█▀     ▀█▄▄█▀  ▐█         █▌
    ▄█▀█▄      ▄█▀    ▐█         █▌
  ▄█▀   ▀█▄  ▄█▀       █▄       ▄█
▄█▀       ▀██▀          ▀▀█▄▄▄█▀▀

Network
BLOCKCHAIN JUST ENTERED THE REAL WORLD
..Decentralized Crypto-Location Oracle Network.
.........GET WHITELISTED FOR TOKEN SALE ( Limited )..........

.WHITE PAPER.  ││  ANN Thread  Telegram   Medium   Twitter   Reddit
dewilboys
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 250

View Profile
September 16, 2016, 07:26:08 PM

Asıl hırsızlık bu firmaların çocuk işçi çalıştırarak kazandıkları paradır. İnsanları mal yerine koyarak onları kendilerine muhtaç bırakmaktadırlar , sanal dünyanın köleleri oluyorlar.
Ben küçükken oynadığım oyunları bugüne kadar satın almış olsaydım herhalde ailemle evi satmış sokakta yaşıyor olurduk. Oyun oynamayı verirdim olur biterdi fakat bu sadece  bir örnek bundan daha fazlası var.

Reddediyorum kardeşim müzik endüstrisinin vb. endüstrilerin bizi sömürmesini izleyemem. Dünya da her şey ücretsiz olmalıdır. Biri şarkı söylüyor diye bunu sadece parası olana dinletmesi kadar saçma ve barbarca bir şey olamaz. Aynısı oyun ve filmler için geçerli ve diğer her şey için.
Para ortaya çıkışından beri değiş tokuş aracı olarak görüldü , öyle anlatıldı derslerde. Para artık mal dan farkli bir şey değil ve en değerli malların başında geliyor. Bu değeri onu diğer mallar üzerinde üstünlük kurmasına ve  onları bize istediğimiz zaman kazandırmasını sağlıyor.

Ha gel gelelim ki emek - sermaye ilişkisine ; bu ürünler veya hizmet bize sağlanırken ; emek sarfedenler ve emek sahibinin bir takım ihtiyaçlarını karşılayan sermaye sahipleri bulunur. Farkettiyseniz artık bir futbolcu veya oyuncu eskiye göre çok daha fazla para kazanıyor. Örneğin; beren saat , hulusi kentmen den kat kat fazla para kazanıyor.Bunu isterseniz dönemin  alım gücüne dönüştürün sorun değil. Bunu dünyanın her yerinde her sektörde görebilirsiniz. Eğer araştırırsanız emek karşılığının zaten min. olarak devlet tarafından  belirlendiğini görürsünüz. Tr de :1300 + ssk  , yeterli olup olmadığını tartışmıyorum . Sadece alınan uçuk ücretlerin kesinlikle emekle ilgisi olmadığını anlamanızı istiyorum. Emek ten bahsedecek olursak , madencilere deli gibi maaş vermeleri gerekirdi.Ki maaşın sadece emek ile belirlenmediğini anlayacak yaştasınız.
Bu yüzden kardeşim senin kullandığın orjinal windows yazılımı sermayedarını çok zengin ettiği için orada çalışanlar , diğer insanlardan çok daha fazla maaş alıyorlar.

Kapitalizmin ilk evrelerinde olduğu gibi şimdiki rekabetçi kapitalizmin , tekelci kapitalizm kadar kar sağlamadığını söylüyor insanlar. Ama yanıldıkları nokta ; kapitalizm ilk olarak üretici konumuyla göstermişti kendini  ve sömürgecilik ile yayılıyorlardı. Köylerin , az gelişmiş yerlerin üretimini durma noktasına getirecek yığın üretim yapıyorlardı. Ama şuan tamamen tüketime dayalı bir anlayış benimsemiş durumdalar. Bu klasikçileriin hatalarını gösteren keynes ten az bir süre sonrasına kadar başlamamıştı.

Neyse diyeceğim o ki kimsenin hakkını yediğin falan yok , yaptığın sadece sermaye sahibinin daha da güçlenmesini önlemek . Orjinal windows kullanmıyorum diye windows ta çalışan bir yazılımcının uçuk rakamlı maaşını yarıya indirmiyeceklerdir merak etme . Aslında indirselerde pek farketmez herhalde .
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
September 16, 2016, 07:53:29 PM

Neye göre kime göre? elin amerikalısının maaşıyla aldığı hiç dokunmazken sen türkiye maaşıyla alırsan kazık gibi girer.
Önce ülkelere göre fiyat biçmesini öğrenecekler ondan sonra konuşacaklar.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: