Bitcoin Forum
May 09, 2024, 09:07:21 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Alışveriş Sitesi Fikri  (Read 1642 times)
MorShop (OP)
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
September 20, 2016, 09:07:23 AM

Merhabalar,

Firma olarak BTC kabul eden bir alışveriş sitesi açmak istiyoruz. İşlemler kredi kartı ile gerçekleştirilmediği için, Bitcoin'e özel bazı fiyat indirimleri uygulayacağız. Site üzerinde parfüm,giyim,elektronik,dekorasyon,mobilya gibi ürünler yer alacak.

Forum üyelerinden bu konuda ki düşüncelerini rica ediyoruz.
1715288841
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715288841
Reply with quote  #2

1715288841
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715288841
Hero Member
*

Ignore
1715288841
Reply with quote  #2

1715288841
Report to moderator
1715288841
Hero Member
*

Ignore
1715288841
Reply with quote  #2

1715288841
Report to moderator
1715288841
Hero Member
*

Ignore
1715288841
Reply with quote  #2

1715288841
Report to moderator
MesutCan
Hero Member

Activity: 714
Merit: 503

www.mesutcandemir.com.tr

View Profile
September 20, 2016, 09:11:34 AM

Merhabalar,

Firma olarak BTC kabul eden bir alışveriş sitesi açmak istiyoruz. İşlemler kredi kartı ile gerçekleştirilmediği için, Bitcoin'e özel bazı fiyat indirimleri uygulayacağız. Site üzerinde parfüm,giyim,elektronik,dekorasyon,mobilya gibi ürünler yer alacak.

BTC kabul edebilirsiniz tabi ki, Yalnız fatura kesmeniz gerekmiyor mu?
MorShop (OP)
Newbie
*

View Profile
September 20, 2016, 09:24:33 AM

Merhabalar,

BTC kabul edebilirsiniz tabi ki, Yalnız fatura kesmeniz gerekmiyor mu?

Merhaba,

Bu konuda vergi dairesi ile görüştüğümüzde, BTC olarak alınan tutarın TL olarak yansıtıldığı takdirde fatura konusunda bir problem olmayacağı iletildi. Kısaca, normal olarak fatura kesebiliriz.
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
September 20, 2016, 09:43:43 AM

Tek kelimeyle harika olur.

Yalnız başlangıçta birkaç bin liradan fazla ciro beklememek lazım, coin-turk ve forumlara reklam verirseniz de çok iyi olur.

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
thebitstreet
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
September 20, 2016, 10:31:18 AM

Vergi sistemi ve kanunlarımızda bitcoin için uygulanacak bir usül olmadığı için işin arka yüzünü merak ediyorum. Vergi dairesinden anlık bitcoin kurunu TL ye çevirerek fatura kesmeniz konusunda fetva aldıysanız sorun yok fakat bitcoin kurunu nereden baz alacaksınız ? Ve yaptığınız bitcoin satışları sonucunda mal alımı yada kar dağıtımı için bitcoini TL ye çevirmek istediğinizde banka yolu, elden vs bu kayıtları maliyeye nasıl açıklayacaksınız ?

Yanlış anlaşılmasın baltalamak için sormuyorum, iş alanımla ilgili bir konu ve gördüğüm kadarı ile bu konular hakkında bilgi aldınız, o sebeple merak ediyorum.

Başarılar. .
kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1000

View Profile
September 20, 2016, 10:47:33 AM

Vergi sistemi ve kanunlarımızda bitcoin için uygulanacak bir usül olmadığı için işin arka yüzünü merak ediyorum. Vergi dairesinden anlık bitcoin kurunu TL ye çevirerek fatura kesmeniz konusunda fetva aldıysanız sorun yok fakat bitcoin kurunu nereden baz alacaksınız ? Ve yaptığınız bitcoin satışları sonucunda mal alımı yada kar dağıtımı için bitcoini TL ye çevirmek istediğinizde banka yolu, elden vs bu kayıtları maliyeye nasıl açıklayacaksınız ?

Yanlış anlaşılmasın baltalamak için sormuyorum, iş alanımla ilgili bir konu ve gördüğüm kadarı ile bu konular hakkında bilgi aldınız, o sebeple merak ediyorum.

Başarılar. .

Bitcoini sonrasında nasıl bozdurur kimde bozdurur bozdururken komisyon ödermi bu konuları bilmem ama ödemeyi btc de alsa etherde alsa farketmez ürünü sattıktan sonra istediği bitcoin ether kurunu dikkate alıp fatura kesebilir bunda bi sıkıntı olacağını düşünmüyorum vergi dairesi sen bu cihazı neden 15 lira değilde 12 liraya satıyorsun demez. Arkadaşta sitesine nasıl kredi kartı paypal ödeme butonu gibi bitcoin ile ödeme butuno koyucak zaten istediği sitenin kurundan tl değeri otomatik çevrilicek zaten.
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
September 20, 2016, 12:29:16 PM

https://bitpay.com/pricing

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
thebitstreet
Hero Member

View Profile
September 20, 2016, 12:46:53 PM

Başarılar. .

Bitcoini sonrasında nasıl bozdurur kimde bozdurur bozdururken komisyon ödermi bu konuları bilmem ama ödemeyi btc de alsa etherde alsa farketmez ürünü sattıktan sonra istediği bitcoin ether kurunu dikkate alıp fatura kesebilir bunda bi sıkıntı olacağını düşünmüyorum vergi dairesi sen bu cihazı neden 15 lira değilde 12 liraya satıyorsun demez. Arkadaşta sitesine nasıl kredi kartı paypal ödeme butonu gibi bitcoin ile ödeme butuno koyucak zaten istediği sitenin kurundan tl değeri otomatik çevrilicek zaten.
Sorun ürünü kaç liraya sattığı değil,
Ürünü bugünkü bitcoin kurundan sattı, faturalandırdı(BTC kuru nereden baz alınarak TL'ye çevrildi ?)
Firmamız dönem içerisinde 250 ürün sattı ve mal alışı için elindeki bitcoin stoklarını bozdurarak TL'ye çevirmek istiyor. Ama sabah uyandığımızda bitcoin yarılanması gerçekleşti- ekonomik kriz gerçekleşti, obama suikaste uğradı ve bitcoin dolar karşısında %48 değerlendi. Henüz firmanın kasasından çıkmayan (burası ayrı mesele, tek düzen hesap planına göre bitcoin'i hangi hesap altında izleyeceğiz Roll Eyes) bitcoin değerlendi ve bu olayı muhasebeleştirmemiz lazım.

"Yabancı paranın borsada rayici yoksa, değerlemeye uygulanacak kur Maliye Bakanlığınca tespit olunur. Maliye Bakanlığı’nca kur tespit ve ilan edilmediği takdirde, TC Merkez Bankası tarafından tespit ve ilan edilen döviz alış kurları ile efektif alış kurları değerlemeye esas alınır."

Merak ettiğim önemli hususlardan biri de bu, dövizle çalışan -ithalat ve ihracat- firmalar gibi muhasebeleştiremiyoruz.
MorShop (OP)
Newbie
*

View Profile
September 20, 2016, 01:22:10 PM

Merhabalar,

Vergi dairesi ile yaptığımız görüşmeler sonucunda sorun olmadığı bilgisine ulaştık. Örneğin, 1BTC 100TL ise, ertesi gün 200TL'ye çıkarsa sadece satış anında alınan tutarın faturasını ödememiz yeterli. Ek olarak bu konuda satış yapan bazı yurt içi firmalardan bilgi aldık, ve onlarında buna benzer bir yöntem kullandığını öğrendik. Ödeme servisi olarak, "BitPay" kullanılacak ve ilgili satış kurları geçerli olacaktır.

Sitemiz 1. Ay içerisinde açılacaktır.
thebitstreet
Hero Member

View Profile
September 20, 2016, 02:31:08 PM

Merhabalar,

Vergi dairesi ile yaptığımız görüşmeler sonucunda sorun olmadığı bilgisine ulaştık. Örneğin, 1BTC 100TL ise, ertesi gün 200TL'ye çıkarsa sadece satış anında alınan tutarın faturasını ödememiz yeterli. Ek olarak bu konuda satış yapan bazı yurt içi firmalardan bilgi aldık, ve onlarında buna benzer bir yöntem kullandığını öğrendik. Ödeme servisi olarak, "BitPay" kullanılacak ve ilgili satış kurları geçerli olacaktır.

Sitemiz 1. Ay içerisinde açılacaktır.

Bahsettiğim şeyin faturalandırma ile ilgisi yok ama herneyse, mali müşavirinize çok iş düşecek.
Site için başarılar, faaliyete geçtiğiniz zaman güncellersiniz.
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
September 20, 2016, 07:38:45 PM

sitenizde affillite midir nedir o programdan olacak mı? mesela benim linkimden gelip üye olan veya bir şey alan olursa bana %3-5 puan gelecek mi? imza kampanyası düşünürseniz bu forumda, ben yönetebilirim. pm ile iletişime geçebilirsiniz.

For rent...
MorShop (OP)
Newbie
*

View Profile
September 20, 2016, 10:48:39 PM

sitenizde affillite midir nedir o programdan olacak mı? mesela benim linkimden gelip üye olan veya bir şey alan olursa bana %3-5 puan gelecek mi? imza kampanyası düşünürseniz bu forumda, ben yönetebilirim. pm ile iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba,

Şimdilik düşünmüyoruz, duruma göre eklenebilir.
kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1000

View Profile
September 21, 2016, 10:07:37 PM

Başarılar. .

Sorun ürünü kaç liraya sattığı değil,
Ürünü bugünkü bitcoin kurundan sattı, faturalandırdı(BTC kuru nereden baz alınarak TL'ye çevrildi ?)
Firmamız dönem içerisinde 250 ürün sattı ve mal alışı için elindeki bitcoin stoklarını bozdurarak TL'ye çevirmek istiyor. Ama sabah uyandığımızda bitcoin yarılanması gerçekleşti- ekonomik kriz gerçekleşti, obama suikaste uğradı ve bitcoin dolar karşısında %48 değerlendi. Henüz firmanın kasasından çıkmayan (burası ayrı mesele, tek düzen hesap planına göre bitcoin'i hangi hesap altında izleyeceğiz Roll Eyes) bitcoin değerlendi ve bu olayı muhasebeleştirmemiz lazım.

"Yabancı paranın borsada rayici yoksa, değerlemeye uygulanacak kur Maliye Bakanlığınca tespit olunur. Maliye Bakanlığı’nca kur tespit ve ilan edilmediği takdirde, TC Merkez Bankası tarafından tespit ve ilan edilen döviz alış kurları ile efektif alış kurları değerlemeye esas alınır."

Merak ettiğim önemli hususlardan biri de bu, dövizle çalışan -ithalat ve ihracat- firmalar gibi muhasebeleştiremiyoruz.

Hocam dediğinizi pek anlayamadım ama döviz kurunda merkez bankası yada maliye bakanlığı kriteri gibi şartların pek işlediğini sanmıyorum çünkü öyle bişey olsa bütün bankaların döviz alış ve satış fiyatları aynı olurdu ancak yeri geliyor bir bankanın dolar alış fiyatı ile diğer bir bankanın dolar alış fiyatı arasına 0,10 tl gibi rakamlar oynuyor ayrıca türkiyede satılan araçlardada şirketleri döviz kurlarını kendileri belirleyebiliyor örneğin şuanda volkswagen euro kurunu 2,74 alarak araçlarını satıyor örnek scirocco sayfasına bakabilirsiniz. https://binekarac.vw.com.tr/scirocco.aspx#galeri

Benim demek istediğim arkadaşta aşağıdaki sitelerdeki gibi dolar kurunu otomatik tl ye çevirip alışveriş nasıl tamamlanıyorsa arkadaşta bir bitcoin borsasının değerlerini baz alarak aynı şeyi dolar değilde bitcoin olarak çeviricek zor bişey değil maliye bakanlığı vs yerlerinde sıkıntı çıkaracağı bir şey olacağını sanmıyorum çünkü alan kişi aldığı fiyatı biliyor satan kişi sattığı fiyatın faturasını kesiyor yani vergi dairesi vw e sen neden euroyu 2,74 den hesaplıyosun demiyorsa arkadaşada bişey diyemez diye düşünüyorum.Aşağıda verdiğim sitelerden alışveriş yapıyorum sitede hem tl hemde dolar fiyatı yazıyor ancak sipariş verince faturada dolar kuru ile ilgili hiçbir ibare gözükmüyor.Obama suikaste uğradı 3. dünya savaşı çıktı vs örneğinizdede zaten bu tarz olaylar olunca sadece btc değil bütün dünya para piyasaları tepetaklak olur ki büyük olaylardada oluyor ama hayat devam ediyor siteyi açacak olan arkadaşın tek yapması gereken bit btc borsa fiyatını baz almak ve bunu sitesinde ufak bir script ile entegre etmek.

http://www.robotistan.com
http://www.akilliphone.com
http://www.direnc.net/arduino-uno-r3-smd
Pages: [1]
  Print  

Jump to: