Bitcoin Forum
June 17, 2024, 05:49:17 AM *
News: Voting for pizza day contest
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Τρολάρισμα στο νήμα του Bitcointalk  (Read 1481 times)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 28, 2016, 12:10:44 PM
 #1

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τις τελευταίες μέρες βλέπουμε ότι ένας συγκεκριμένος χρήστης τρολάρει το νήμα του bitcoin χωρίς τέλος ποστάρωντας ανακρίβεις, ψέματα αρκετές φορές post που δεν έχουν ούτε καν link επιβεβαίωσης με προφανή στόχο να μετατρέψει ένα τεχνολογικό forum συζήτησης σε troll fest και να καταστρέψει τον σκοπό του.
Δεν έχω πρόβλημα στην κριτική και έχουν γίνει έντονος συζητήσεις σε αυτό το forum. Όλοι θυμόμαστε της ατελείωτες αντιπαραθέσεις που είχαμε για το block size.
Αλλά αυτό που κάνει ο συγκεκριμένος χρήσης νομίζω ξεπερνάει και τους κανόνες του forum
Επειδή παρακολουθώ καθημερινά το αγγλικό κομμάτι του forum τέτοια μηνύματα ο Theymos τα σβήνει άμεσα όπως κάνει και στο reddit.
Θέλετε δλδ το forum να πέσει ξανά στην παλιά του κατάσταση όπου επικρατούσε ένα ατελείωτο noise μόνο και μόνο για να βγάζουν κάποιοι προς τα έξω τα κόμπλεξ τους και τα προσωπικά τους συμπλέγματα και αδιέξοδα η θέλετε να το αφήσουμε σε μια κατάσταση τεχνολογικής συζήτησης.
Αυτό είναι ανοιχτό ερώτημα προς όλους.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
karasako
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 165
Merit: 100


View Profile
September 28, 2016, 12:35:25 PM
 #2


+1

Βλέπω, ο mitzie έκανε ήδη κάποιες κινήσεις.

Bitrated user: kostas.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 28, 2016, 10:12:18 PM
 #3

καιρός ήταν γιατί το κακό είχε παραγίνει.Το ξαναλέω αν είχε τολμήσει να κάνει το ίδιο πράγμα στο main channel θα είχε φάει και ban.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
karasako
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 165
Merit: 100


View Profile
September 29, 2016, 08:18:40 AM
 #4


Δυστυχώς βλέπω ότι συνεχίζεται και δεν έχω το χρόνο ούτε τη διάθεση να ανταλλάσω απόψεις και να συζητάω με άτομα τόσο διαφορετικού "μήκους κύματος".

Γι´αυτό υπάρχουν οι mods.

Bitrated user: kostas.
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
September 29, 2016, 08:22:40 AM
 #5

και γιατι πρεπει να απαντησεις οπως και δηποτε?  Wink
#ignore
karasako
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 165
Merit: 100


View Profile
September 29, 2016, 09:25:13 AM
 #6


+1

Bitrated user: kostas.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 29, 2016, 10:27:45 AM
 #7

ποτέ ignore και πάντα απάντηση. Απλά εγώ θεωρώ ότι ο καθένας μπορεί να γράφει ότι νομίζει ακόμα και να κάνει και κριτική αλλά οπαδισμος, τρολάρισμα και γενικά τα κόμπλεξ του κάποιος θα πρέπει να τα βγάζει αλλού και όχι σε ένα χώρο όπως είναι αυτός εδώ ο τεχνολογικός τόπος συνάντησης.
Τώρα που του σβήνουν τα μηνύματα κάνει και hijack τα ήδη υπάρχον topic. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι report στο mod να του σβήνει η μετακινεί τα offtopic.
Νομίζω ότι αν συνεχίσει το ban το έχει στο τσεπάκι.
Στο αγγλικό κομμάτι του forum θα είχε ήδη φάει ban.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
September 29, 2016, 01:28:27 PM
 #8

Το δικαίωμα στην ελευθερία του λόγου και της έκφρασης το εχουμε ολοι ο καθένας μπορεί να εκφραστεί οπως εκεινος θελει,αρκει να μην θιγει την τιμη και την υπόληψη καποιου συνανθρωπου του,δημοκρατια υπαρχει τουλαχιστον στο Ελληνικο κομματι του foroum γιατι εαν καποιος κανει αναζητησει στο main searchbox του φορουμ για τη λεξη δημοκρατια  πιθανο ειναι του επιστραφει σφαλμα 404 democracy not found.
απο οτι εχω καταλαβει ο συγκεκριμένος χρηστης προσπαθει με αυτα που γραφει να τραβηξει τους νεους χρηστες και οχι τους παλιους πρως την πλευρα του εθερεουμ γιατι πολυ απλα δεν μπωρει να τραβηξει τους παλιους τουλαχιστον αυτο υποδηλωνει ο τροπος που γραφει "εκφραζεται" να τονίσω πως μου αρεσουν τετοιου ειδους post γιατι μου αρεσει και η αντιπαράθεση,η καλυτερη απαντηση σε τετοιου ειδους post ειναι τα επιχειρήματα και οι αντιπαραθεσεις


VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
October 02, 2016, 12:29:45 PM
 #9

Eγω θεωρω οτι πρεπει να κανουμε μαζικες ddos στους spammers και μετα να δημευουμε την περιουσια τους στο Bitify Cheesy

Παντος εχει δικιο ο φιλος παραπανω, ναι καλο ειναι να εκφραζουμε τις αποψεις μας ωστοσο με συνεση. Καλο θα ηταν να
υπαρχουν περισσοτερες υποκατηγοριες στα ελληνικα οπως εχω δει και στα υπολοιπα κομματια του φορουμ. Ετσι πχ αν
καποιος θελει να προμοταρει το χ ψ κρυπτονομισμα να πηγαινει στην καταλληλη τρυπα Smiley

Μια ιδεα:

+Γενικη κατηγορια (Ανακοινωσεις, Οδηγοι, Ερωταπαντησεις γενικου περιεχομενου)

+Αγορα

-Χυμα> Ανακοινωσεις, κανονες, escrows, οδηγοι κλπ
-Hardware
-Ψηφιακα
-Currency exchange
-Διαφορα

+Συζητηση

-Νεα σχετικα με το Bitcoin
-Οικονομια
-Πολιτικο καφενειο [γενικου περιεχομενου]

+Αlt Coins

-Συζητηση
-Αγορα
-Νεα/Ανακοινωσεις

Τι λετε?
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
October 02, 2016, 01:52:22 PM
 #10

από την άλλη δεν είναι και καλό να υπάρχουν τόσα πολλά διάσπαρτα νήματα γιατί πλέον χάνετε και ο έλεγχος. Είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν δεκάδες μηνύματα που απλά δεν θα ξέρει κάποιος που να τα ποστάρει.
Κάτι άλλο που θα ήθελα να δούμε γενικά σα μέλη του φόρουμ είναι τα scam coin που ανεβαίνουν στο altcoin section.
Βλέπουμε ότι καθημερινά ανεβαίνουν google translate μεταφράσεις με τα μισά από αυτά τα coin να είναι προφανώς scam και shitcoin.
Είδαμε τι έγινε με το decloud που έκαναν φτερά 300 btc έτσι για πλάκα με ένα photoshop
Δεν ξέρω πιά είναι η πολιτική του forum σε αυτό το θέμα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
October 02, 2016, 02:49:25 PM
 #11

Προσωπικα εχω θεμα με την "Αγορα", είναι ένα topic παρατημενο και λογικο ειναι να μην εχει κινηση ετσι χυμα που ειναι, επισης δεν θα με χαλαγε αν υπηρχαν κατηγοριες για τις συζητησεις μιας και πχ αν θελει καποιος να γραψει για το Nav coin (δεν προωθω τπτ) θα ξερει οτι αν δεν το γραψει στο καταλληλο topic απλα θα διαγραφει η αν εχει την θεληση ο mod θα μετακινηθει αναλογα. Τopics του προχθεσινου στυλ επισης πρεπει να διαγραφονται αμεσως οπως γινεται και στα υπολοιπα κομματια του φορουμ. Οσον αφορα την δημοκρατια, δεν υπαρχει ειναι απλα ενα παραμυθι, ας μεινουμε στο "εκει που ξεκιναει η ελευθερια του αλλου σταματαει η δικια μου" και αυτο μονο για εδω Wink
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!