Bitcoin Forum
July 04, 2024, 05:33:20 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: SSD ve İşletim Sistemi Önerileriniz  (Read 2806 times)
gorosot (OP)
Member
**

Activity: 74
Merit: 10

View Profile
October 16, 2016, 02:00:34 PM
Last edit: October 16, 2016, 02:58:02 PM by gorosot

Arkadaşlar mehaba ,  
  • Arabirim   SATA-II
  • Arabellekten bilgisayara veri hızı   300 MB/s
  • Arabellek Büyüklüğü   2 MB
  • Standard SATA AHCI Controller
  • Anakart Çipseti   Intel Cantiga PM45
  • Band Genişliği   8533 MB/s
gibi özellikler ile ssd almayı düşünüyorum. Bilgisayarımda tek bir disk yuvası olduğu için en az 120 gb lık olması gerekiyor. Uygun fiyatlarda 120 gb  üstünüde düşünebilirim. Fiyat limiti max 200 tl   , hız beklentisi ;dosya yazma ve okuma bir 100 / mb ve üstü olması
dayanıklılık beklentisi ; 5 yıllık ömür beklentisi kafidir. "fakat bu süre içerisinde ciddi performans kaybı yaşamamalıyım"
Önerilerinizi bekliyorum . Pc ile ilgili daha fazla bilgi isterseniz sormanız yeterlidir Smiley

2. Öneri ; kesin bir şekilde linux a geçmek istiyorum . Daha öncesinde deneme amaçlı linux mint 17 , kali linux ve wifislax kullandım. wifislax i saymayın zaten.
Linux mint in paketleri ve  kullanım kolaylığı iyidi . KALİ  ise hem biraz özentilik hem de gerçektende kendimi geliştirecek araçlara sahip oluşu cezbetti beni diyebilirim.Ubuntu yu hiç denemedim ama aşağı yukarı mint ile aynı kefede olduğunu düşünüyorum.
Kali de bir sürü şeyi kendi başıma halledecek olmam kendimi geliştirmeme faydalı olacaktır .
Mint ise sıradan bir win kullanıcısının daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.
Benim genel olarak yoğunlaşağım kullanım alanları , web dev , çok az tasarım , programlama öğrenirken kısa denemeler ve tabiki birazda lamer olacam.Network ilede biraz bilgi sahibi olmak istemekteyim.
Deneyeceğim diğer hobiler ise ,  data mining , debug yapma vs. "data mining ten kasıt veri toplama işlemini yapacak iyi hazır programlar ve o verileri işleyeceğim  basit arayüzlü programlar. Kullanmayı bildiğim bir tek spss var.
Hangi linux u önerirsiniz ? Ayrıca yardım gerektiğinde en hızlı ve iyi yardım forumları hangisinde daha ön plandadır ?

Eğer kullananlarda  bilgi verirse Ubuntu veya OpenSuSe dağıtımlarınıda düşünebilirim Smiley

████→→       ● DeepOnion                                                                       ✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯ 
████→→       ● Tor integrated, 100% anonymous!                                ✯     Get Your FREE Coins NOW!        ✯
████→→       ● Free Airdrop! (No ICO, No Crowdfund)                        ✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3192
Merit: 1517

View Profile WWW
October 16, 2016, 04:07:02 PM

Ben opensuse üzerinde KDE tavsiye ederim.
Endüstri standardı bir linux dağıtımı üzerinde kararlı bir masa üstü ortamı seçmiş olursun.
windows dan Linux masa üstü ortamına geçenler için KDE rahat bir seçimdir.

SSD olarak çok ama çok alternatif var. Ana kartın SATA II olduğu için en pahalı SSD yi de alsan SATA II hızında kullanacaksın.
Bu nedenle fiyat/performans değil fiyat/kapasite oranı iyi bir ürün almalısın.
Ben bunu kullanıyorum. Acayip memnunum https://www.webdenal.com/sandisk-sdssda-240g-g25_820085.html
Tavsiyem donanım haber forumunda SSD sıcak fırsatlar konusunu takip edip curicial / sandisk / samsung markalarından 240GB kapasiteli bir SSD alman olacaktır.

Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
October 16, 2016, 04:25:03 PM

Bende Ubuntu üzerinde XFCE masa üstü tavsiye ediyorum. KDE bana göre çok windows kalıyor.
www.xubuntu.org dan live iso sunu çekip dene memnun kalırsın.
Hatta önce şu videoyu bir izle : https://www.youtube.com/watch?v=wLNqn2wjGms
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3192
Merit: 1517

View Profile WWW
October 16, 2016, 05:28:12 PM

Bende Ubuntu üzerinde XFCE masa üstü tavsiye ediyorum. KDE bana göre çok windows kalıyor.

Evet bende seviyorum ubuntu ama opensuse Leap normalde lisanslama ile satılan SLES (Suse Linux Enterprise Desktop) in source RPM paketleri kullanılarak üretiliyor. Misal nasıl RHEL alamayan Centos kullanıyorsa buda onun gibi bir durum Smiley neden çünkü centos da redhat enterprise linux un source rpm lerinden üretiliyor.
gorosot (OP)
Member
**

View Profile
October 16, 2016, 10:10:36 PM

Ben opensuse üzerinde KDE tavsiye ederim.
Endüstri standardı bir linux dağıtımı üzerinde kararlı bir masa üstü ortamı seçmiş olursun.
windows dan Linux masa üstü ortamına geçenler için KDE rahat bir seçimdir.

SSD olarak çok ama çok alternatif var. Ana kartın SATA II olduğu için en pahalı SSD yi de alsan SATA II hızında kullanacaksın.
Bu nedenle fiyat/performans değil fiyat/kapasite oranı iyi bir ürün almalısın.
Ben bunu kullanıyorum. Acayip memnunum https://www.webdenal.com/sandisk-sdssda-240g-g25_820085.html
Tavsiyem donanım haber forumunda SSD sıcak fırsatlar konusunu takip edip curicial / sandisk / samsung markalarından 240GB kapasiteli bir SSD alman olacaktır.

yorumlarınız için teşekkür ederim , evet biraz düşününce mint i sildim kafadan. En fazla türkçe yardımcı kaynaklar  ubuntu da yer alıyor , fakat gelişmekte olan opensuse dağıtımıda tam bana göre  istatiskler vs. Neyse bakalım öncelikle bir ssd satın almam gerekiyor.

████→→       ● DeepOnion                                                                       ✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯ 
████→→       ● Tor integrated, 100% anonymous!                                ✯     Get Your FREE Coins NOW!        ✯
████→→       ● Free Airdrop! (No ICO, No Crowdfund)                        ✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯✯
risinqsun
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 273

-

View Profile
October 17, 2016, 06:55:42 PM

Sata III Destekleseydi Samsung  850 Evo Veya Pro Önerebilirdim. Ama Kingston ucuz olan ssd alabilirsiniz fazla pahalı ssd almayın çünkü tam perfomans ile kullanmazsınız.
lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403
Merit: 250

internet aktivist

View Profile
October 17, 2016, 11:24:35 PM

Debian GNU/Linux 8.1 tavsiye edilir (y)

DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
October 19, 2016, 08:11:20 AM

Arkadaşlar mehaba ,  
  • Arabirim   SATA-II
gibi özellikler ile ssd almayı düşünüyorum. Bilgisayarımda tek bir disk yuvası olduğu için en az 120 gb lık olması gerekiyor. Uygun fiyatlarda 120 gb  üstünüde düşünebilirim. Fiyat limiti max 200 tl   , hız beklentisi ;dosya yazma ve okuma bir 100 / mb ve üstü olması
dayanıklılık beklentisi ; 5 yıllık ömür beklentisi kafidir. "fakat bu süre içerisinde ciddi performans kaybı yaşamamalıyım"
Önerilerinizi bekliyorum . Pc ile ilgili daha fazla bilgi isterseniz sormanız yeterlidir Smiley

2. Öneri ; kesin bir şekilde linux a geçmek istiyorum . Daha öncesinde deneme amaçlı linux mint 17 , kali linux ve wifislax kullandım. wifislax i saymayın zaten.
Linux mint in paketleri ve  kullanım kolaylığı iyidi . KALİ  ise hem biraz özentilik hem de gerçektende kendimi geliştirecek araçlara sahip oluşu cezbetti beni diyebilirim.Ubuntu yu hiç denemedim ama aşağı yukarı mint ile aynı kefede olduğunu düşünüyorum.
Kali de bir sürü şeyi kendi başıma halledecek olmam kendimi geliştirmeme faydalı olacaktır .
Mint ise sıradan bir win kullanıcısının daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.
Benim genel olarak yoğunlaşağım kullanım alanları , web dev , çok az tasarım , programlama öğrenirken kısa denemeler ve tabiki birazda lamer olacam.Network ilede biraz bilgi sahibi olmak istemekteyim.
Deneyeceğim diğer hobiler ise ,  data mining , debug yapma vs. "data mining ten kasıt veri toplama işlemini yapacak iyi hazır programlar ve o verileri işleyeceğim  basit arayüzlü programlar. Kullanmayı bildiğim bir tek spss var.
Hangi linux u önerirsiniz ? Ayrıca yardım gerektiğinde en hızlı ve iyi yardım forumları hangisinde daha ön plandadır ?

Eğer kullananlarda  bilgi verirse Ubuntu veya OpenSuSe dağıtımlarınıda düşünebilirim Smiley

Sata II arabirime SSD takmanin hicbir artisi olmayacagi gibi dezavantaji olacaktir size. Sata II ara birimi birakin SSd yi HDD icin bile yavas bir ara birim gunumuzde. Sata II kagit ustunde yazdiginini bir kenara birakacak olursak pratikte 50 ila 80 MByte saniye  okuma/ yazma orani. Ayni HDD SATA III arabiriminde size 110/120 MBYte saniye gibi degerler sunar. SSD bile taksaniz hizdan oturu bir artiniz olmayacak, birde TRIM ozelligi desteklemeyen bir SSD ve OS kullandinizmi SSD kullanmak tam bir iskence olacaktir.
gorosot (OP)
Member
**

View Profile
October 19, 2016, 08:15:14 AM

İşletim sistemi olarak Ubuntu yu yükledim , Ssd alana kadar alışmam gerektiği için hemen yükledim. Fakat samsung telefonumu bir türlü görmedi. Ne yapmam lazım  , samsung cihaz yönetimi için program var mı desteklenen Sidesync vb.
arkadaş ne ilginç  telefonları linux tabanlı çalışıyor ama , linux için bir bok yapmamışlar http://www.samsung.com/tr/support/convergence/sidesync/index.html

gorosot (OP)
Member
**

View Profile
October 19, 2016, 08:21:27 AM

Arkadaşlar mehaba ,  
  • Arabirim   SATA-II

Eğer kullananlarda  bilgi verirse Ubuntu veya OpenSuSe dağıtımlarınıda düşünebilirim Smiley

Sata II arabirime SSD takmanin hicbir artisi olmayacagi gibi dezavantaji olacaktir size. Sata II ara birimi birakin SSd yi HDD icin bile yavas bir ara birim gunumuzde. Sata II kagit ustunde yazdiginini bir kenara birakacak olursak pratikte 50 ila 80 MByte saniye  okuma/ yazma orani. Ayni HDD SATA III arabiriminde size 110/120 MBYte saniye gibi degerler sunar. SSD bile taksaniz hizdan oturu bir artiniz olmayacak, birde TRIM ozelligi desteklemeyen bir SSD ve OS kullandinizmi SSD kullanmak tam bir iskence olacaktir.
demek istediğiniz , sata II ara birimli bilgisayarımda ulaşabileceğim okuma ve yazma hızı max 80 mbyte mı ?
benim bilgiğim kadarı ile max 300 mbyte kadar desteklemekte

DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 19, 2016, 08:29:51 AM

Kagit uzerinde teorik olrak 300 MByta kadar oda revision 2.x olursa. e kadar terimini su bilgisayar dunyasinda pek cok yerde gorduk ve hic bir zaman o degerleri gorene rastlamadik.
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
October 19, 2016, 08:34:30 AM

Kagit uzerinde teorik olrak 300 MByta kadar oda revision 2.x olursa. e kadar terimini su bilgisayar dunyasinda pek cok yerde gorduk ve hic bir zaman o degerleri gorene rastlamadik.

revision 2 demek zaten SATA II olarak adlandırılan kavramdır. hız teoride 3gbit/s'dir fakat söylendiği gibi max hızıdır. yinede pratikte 800mbit/s'den fazla yazar. 2gbit/s rahat görürsünüz.

söylenmek istenen asıl nokta ise şu. ssd'yi üstündeki hız ile kullanmak istiyorsanız (550mb okuma/500mb yazma gibi) mutlaka SATA III(revizyon 3.0 ) portuna takmalısınız aksi halde ssd'den alacağınız performans yarısı olur.
gorosot (OP)
Member
**

View Profile
October 19, 2016, 12:49:26 PM

revision 2 demek zaten SATA II olarak adlandırılan kavramdır. hız teoride 3gbit/s'dir fakat söylendiği gibi max hızıdır. yinede pratikte 800mbit/s'den fazla yazar. 2gbit/s rahat görürsünüz.

söylenmek istenen asıl nokta ise şu. ssd'yi üstündeki hız ile kullanmak istiyorsanız (550mb okuma/500mb yazma gibi) mutlaka SATA III(revizyon 3.0 ) portuna takmalısınız aksi halde ssd'den alacağınız performans yarısı olur.
yarısı yeterde artar bana zaten. Zaten öğrenmek istediğimde o dur. Şimdi benim teorik olarak max hız 300 mbit/s  benim aldığım ssd sizin yazdığınız gibi 500 mbit okuma /yazma olsun . Alacağım verim ortalama 200 mbit/s oluyor sizin dediğinize göre.  Peki eğer ben 350mbit s  okuma ve yazma hızına sahip bir ssd ile alacağım verim kaç olacak 175 mbit /s civarı mı yoksa bir önceki ile aynı mı olacak ?

dhan000
Sr. Member

Activity: 419
Merit: 255

View Profile WWW
October 19, 2016, 01:07:52 PM

yarısı yeterde artar bana zaten. Zaten öğrenmek istediğimde o dur. Şimdi benim teorik olarak max hız 300 mbit/s  benim aldığım ssd sizin yazdığınız gibi 500 mbit okuma /yazma olsun . Alacağım verim ortalama 200 mbit/s oluyor sizin dediğinize göre.  Peki eğer ben 350mbit s  okuma ve yazma hızına sahip bir ssd ile alacağım verim kaç olacak 175 mbit /s civarı mı yoksa bir önceki ile aynı mı olacak ?

sistem en yavaş olan parçanın hızına yaka uydurarak çalışır... sizin alacağınıa ssd 550 veya 350 de olsa sata II nin hızına ayak utyduracaktır...
sorunuz dogrudan cavabı sata II hızı denildiği gibi teoride 300mbit/s pratikte 200 mbit/s gibi olacaktır...
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 19, 2016, 01:41:36 PM

mbit ile mbyte farkli seyler.

80 100 mega byte saniye hizi gormeniz mucize sata II de. ( teoride degil pratikte)

Siz seagatein hybrid drive i var onu alin, cunku ssd nin sizin icin bir artisi hic yok 120 gb a vereceginiz paraya 1 tb seagate hybrit drive alirsiniz ve size katma degeri ssd den fazla olur.
lodos2005
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
October 19, 2016, 06:49:54 PM

öncelikle kavramları sadeleştirelim ve kesinleştirelim.

veri transferlerinde değerler byte şeklinde değil bit şeklinde hesaplanır.
(parantez içini okumasanızda olur lakin sebebi şudur.   8 bit = 1byte olayını biliyorsunuzdur. fakat biz halk arasında bit değerlerini byte değerlerine çevirir iken hesaplaması kolay olsun diye 10 a böleriz. -> 100mbit hız var ise bunu saniyede 10megabyte olarak söyleriz lakin gerçek anlamda bu 12.5megabyte'dır.)

şimdi "bit" cinsinden teorik hızlara gelince.

SATA I(1) teknolojisi  ile saniyede 1.5Gbit
SATA II(2) teknolojisi  ile saniyede 3Gbit
SATA III(3) teknolojisi  ile saniyede 6Gbit
transfer yapabilirsiniz.

şimdi gelelim SSD olayına.

SSD hızımız eğerki üstünde yazan değerler şöyle "(550 mb/s okuma 500 mb/s yazma)" ise.

bu diski eğer "SATA I" portuna takarsak. MAX kullanacağımız değer "185 MegaByte" olur.(kısaca SSD'ye yazık)
bu diski eğer "SATA II" portuna takarsak. MAX kullanacağımız değer "375 MegaByte" olur.
bu diski eğer "SATA III" portuna takarsak. MAX kullanacağımız değer "550 MegaByte" olur.(tam anlamda SSD hızını kullanabilirsiniz)

forumlara bakarsanız ssd aldım ama 300mb'ı geçmiyor gibi sorunlar duyarsınız. bunun sebebi SSD'yi SATA II portuna takmış olmalarıdır.

DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 19, 2016, 06:54:22 PM

(parantez içini okumasanızda olur lakin sebebi şudur.   8 bit = 1byte olayını biliyorsunuzdur. fakat biz halk arasında bit değerlerini byte değerlerine çevirir iken hesaplaması kolay olsun diye 10 a böleriz. -> 100mbit hız var ise bunu saniyede 10megabyte olarak söyleriz lakin gerçek anlamda bu 12.5megabyte'dır.)

SATA I(1) teknolojisi  ile saniyede 1.5Gbit
SATA II(2) teknolojisi  ile saniyede 3Gbit
SATA III(3) teknolojisi  ile saniyede 6Gbit
transfer yapabilirsiniz.

SSD hızımız eğerki üstünde yazan değerler şöyle "(550 mb/s okuma 500 mb/s yazma)" ise.

bu diski eğer "SATA I" portuna takarsak. MAX kullanacağımız değer "185 MegaByte" olur.(kısaca SSD'ye yazık)
bu diski eğer "SATA II" portuna takarsak. MAX kullanacağımız değer "375 MegaByte" olur.
bu diski eğer "SATA III" portuna takarsak. MAX kullanacağımız değer "550 MegaByte" olur.(tam anlamda SSD hızını kullanabilirsiniz)

forumlara bakarsanız ssd aldım ama 300mb'ı geçmiyor gibi sorunlar duyarsınız. bunun sebebi SSD'yi SATA II portuna takmış olmalarıdır.

Teoride aynen yazdiginiz gibi oluyor Smiley  Teoride ...
lodos2005
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
October 19, 2016, 07:07:58 PM

(parantez içini okumasanızda olur lakin sebebi şudur.   8 bit = 1byte olayını biliyorsunuzdur. fakat biz halk arasında bit değerlerini byte değerlerine çevirir iken hesaplaması kolay olsun diye 10 a böleriz. -> 100mbit hız var ise bunu saniyede 10megabyte olarak söyleriz lakin gerçek anlamda bu 12.5megabyte'dır.)

SATA I(1) teknolojisi  ile saniyede 1.5Gbit
SATA II(2) teknolojisi  ile saniyede 3Gbit
SATA III(3) teknolojisi  ile saniyede 6Gbit
transfer yapabilirsiniz.

Teoride aynen yazdiginiz gibi oluyor Smiley  Teoride ...

Yinede SATA II portundan "pratikte" 300mb/s görmek mümkün. Smiley 80-100 çok ölücü olmuş.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
October 19, 2016, 07:34:43 PM

açılın ben geldim, peki arkadaşlar, hocalarım değerli büyükler sevgili gözlerinden öptüğüm küçükler
MiB/s olarak oranlar nedir peki?
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
October 20, 2016, 05:40:26 AM

Linux öğrenmek istiyorsan :  Slackware  ve Suse

Linux kullanmış olayım ve kolay olsun diyorsan : Ubuntu veya Mint

SSD : Samsung 850 PRO yada EVO serisi veya  Corsair neutron GTX serisi