Bitcoin Forum
May 11, 2024, 03:29:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Alt-coin madenciliğine başlamak isteyenler buraya...  (Read 2531 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2058
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
October 21, 2016, 09:27:52 PM

O fiyat tek bir sistem için verilmiş fiyat değildir. İşe büyük devam etmek isteyen yatırımcılar için bütçe büyüklüğüdür. RX470, RX480 ve R9 390X'lerle sorunsuz cihazlar kurdum. Bunların hiçbirine kötü diyemezsin. Her birinin kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

RX serisi çok fazla elektrik tüketimi yapmazken R9 serisi daha fazla elektrik tüketimi yapar. Ancak aralarında üretim farkı vardır. R9 390X ile 31-32 Mh/s hızı görebilmek mümkünken, RX serisi ile 27-29 Mh/s hız görmek mümkündür. Ethereum hızına hiçbir etkisi olmadan eş zamanlı olarak Decred da kazmak istersen elektrik tüketimi artacaktır. Bunu watt ölçer cihazı ile ölçebilirsin. Sonuç olarak 6 adet RX serisi ekran kartı için kullandığın PSU'yu R9 390X ler için kullanırsan PSU dan bi koku gelip de PSU çöp olduğunda söylemek istediğim mantığı anlayacaksın. Kendi yaptığım testlerde ben bunu açıkca gördüm.

Bir de satın alacağın ekran kartını sürekli kullanmayacağın da bi gerçek. Kazma zorluk derecesi yükseldiğinde ve elindeki ekran kartları yeterli olmadığında elindeki ekran kartlarını oyun için pc dizenlere ikinci el satış sitelerinde satarak yerine daha güçlü ekran kartları alacaksın. Bu aldığın ekran kartlarını besleyecek yeterli güçte PSU ya sahipsen PSU satışı yapmayla uğraşmadan elinde olan cihazı kullanacaksın. EVGA 10 yıl garanti veriyor. Başka PSU da bunu göremedim ben. Çoğu PSU da 80+ Gold sertifikası dahi yoktur.

6 tane R9 390X'i sendeki 600 TL lik psuya bi bağlamanı rica ediyorum. Claymore dual mining programını dual modda çalıştırınca 1600 wat psu dahi yetersiz kalıyor. Sadece ethereum kazınca yeterli geliyor. O da sınırlarda geziniyor. Bu psu da Double Ball Bearing fan teknolojisi var. Çoğu PSU kalitesiz çin malı fanlardan kullanır. Peki bunların hepsi hangi psu da tek başına var ? 600 TL psu da var haklısın.

Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), and SCP (Short Circuit Protection)

Ben bir tane R9 390X çöpe attım senin mantıkla hareket ederken. Garantiye gönderdiğimde voltaj problemi yüzünden arıza oluşmuş diyerek garanti dışı bıraktılar ve haklılardı da. 850 wat psu da iki RX480 ve 4 R9 390X bağlayınca ekran kartının biri de psu ile beraber çöpe gitti.

Sen sadece ROI süresini baz alırsın ben de ürünleri ne kadar uzun süreyle kullanabileceğimi de göz önünde bulundururum. Kimisi gider marangoza 5-6 tane çıtayı birleştirip 10 TL vererek ben kasa yaptım der. Kimisi de bu iş için üretilmiş kaliteli ve soğutma sistemine de sahip olan bir kasa için 500 TL verir.

Sadece ekran kartlarını kaliteli seçerek madencilik yapılmaz. Madenciliğe hem iş olarak hem de hobi olarak iki farklı bakış açısıyla yaklaşmalısın. Zevkler ve renkler hiçbir zaman tartışılmaz.

İnşaat yaparken malzemeden çalınca o bina sağlam olmaz. Biz Türklerde hep bu mantık vardır. Ucuza mal etmek. Kalite ? Peki ya sağlamlık ? Hak getire.

Ben bir sistem dizerim. ilerde sadece ekran kartlarını değiştiririm. Sen bir sistem dizersin sonra herşeye sil baştan başlarsın.

Bu konuda en baştaki mesajda aynı ekran kartının iki farklı çeşidini ekledim. Aralarında üretim hızı farkı olmamasına rağmen kalite farkı bulunmakta. Back plate ekran kartının soğutulmasında da rol üstlenirken ekran kartının devresini destekleyerek sorun çıkmamasını sağlıyor. 7/24 çalışarak sürekli yüksek ısılarda çalışan bi ekran kartının hem verimliliğinin devam etmesi hem de ilerde sorun çıkartmaması için gerekli.

Ya da başka bir örnekle normal bir ekran kartı ile overclock edilmiş bir ekran kartını kıyaslayabilirsin. Hiçbir teknik bilgisi olmayan kişinin overclock yapması sence ne kadar mantıklı ? Tabiki biraz daha yükske bir miktar ödeyerek oc yapılmış kartı satın alması daha mantıklı.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
The Bitcoin network protocol was designed to be extremely flexible. It can be used to create timed transactions, escrow transactions, multi-signature transactions, etc. The current features of the client only hint at what will be possible in the future.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715441354
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715441354
Reply with quote  #2

1715441354
Report to moderator
1715441354
Hero Member
*

Ignore
1715441354
Reply with quote  #2

1715441354
Report to moderator
1715441354
Hero Member
*

Ignore
1715441354
Reply with quote  #2

1715441354
Report to moderator
beyinsi
Hero Member

Activity: 742
Merit: 501

View Profile
October 21, 2016, 09:29:37 PM

amca, bende cd-rom yok. Cdrom'da hediye edecekmisiniz?
arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
October 21, 2016, 09:30:40 PM

Rx lerle alınan hash değerlerinden haberin yok belli ki. Hem de 100 watt altı elektrik tüketimi ile diyeceğim ama, boşuna konuşmaya devam etmek istemiyorum.

Forumu biraz karıştıran insanlar zaten neyin ne olduğunu anlayacaktır anlattığım bu kadar şeyden sonra.

Sensin birader sensin!..

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 21, 2016, 09:58:02 PM

110 TL 6 ader riser tanesi 6 dolardan
200 TL anakart
50 TL RAM
600 TL ekran kartı x 5 adet
çıtalardan da bi kasa yap oldu sana madenci bilgisayarı. çok basit düz bir mantıkla gidiyorsun.

Hadi bi de gerçek hayatta işler nasıl ilerliyor bi bakalım.

Riserları çinden getirtelim. 9 Ekim'de verdiğim son riser siparişlerim halen ulaşmadı. Bulk olarak gönderildiği için beklemede. Çinden çıkmadı bile daha. Yakında çıkar Smiley 100 USD altı tüm kargoları gümrük memuru standart olarak açıp bakar. Acaba vergiye tabi bi ürün mü diye. Zaten otomasyona geçtiklerinden beri bolca vakitleri var. Adamlar hiç üşenmeden internetten fiyat araştırması bile yapıyorlar. Ha diyeceksin riser zaten ucuz. Uyuz bir gümrük memuruna gel bakalım ne oluyor. Türk sitesinden bakıyor tanesi 50-60 TL Kaç tane var ? 6 tane. Hooop vergiye tabi. Kimisi yurtdışından bakar fiyata sorun çıkartmaz orası ayrı. Uyuz bir gümrük memuruna denk geldiğini tekrar düşünelim. Bir tane tamam kişisel kullanım için. Bu adam 6 tane almış. Dur bakalım. Bu gönderi ticari. Hemen ardiye masrafı çıkartalım. Vergiye tabi tutalım. Mikro ihracat diye işlemden geçirelim. Sen o satın aldığın riserları hiç alma yenisini sipariş ver daha iyi. Daha ucuza mal olur Smiley Bir gönderim bu şekilde gümrükte takıldı almadım. Birde senin 6 USD dediğin riserlardan 6 tane sipariş verince araya nakliye ücreti de girince ve TL kur çeviriminden sonra bak neler oldu ? Sana göre 6 adet riser 110 TL bana göre 180 TL Unutmamak gerekir: Sipariş verdikten sonra 10-20 gün beklemek de var işin içinde. Gümrük riskini de göze alıyorsam ben bu riserları tabi ki de 300 TL ye satarım.

En son sipariş verdiğim EVGA PSU yine 9 Ekim'de idi. O da UPS ile aynı gün yola çıktı ama i parcel den ancak bugün uçağa yüklenerek amerikadan çıkabildi. Buyur ekran görüntüsü sana. 1318 TL ye mal edeyim. Günlerce kargo bekleyim. Sonra da bu malı hiç kar etmeden başkasına satayım. 1318 TL ye mal ettiğim PSU yu tabi k ide 1500 TL ye satarım.

Bir bilgisayarcı bugün bir bilgisayara format atarken 10 TL ye de atabilir. 50 TL ye de. 10 TL ye işlem yapan adam otomatik driver kuran programı atar yükler sürücüleri. 50 TL ye format atan adam her donanımın kendi sitesine girer ve en son güncel driver ı yükler. Tutup da R9 390X için otomatik driver programı ile driver yüklersen ne işe yarar o ekran kartı ? DX12 kullanmak istersin adam Windows 7 yüklemiş DX12 desteklemiyor. Windows 10 yüklenmesi lazım. Bunu kaç bilgisayarcı biliyor ? Sensin sensin diyorsun ya bence de sensin sensin.

Sen gönder bakalım bi kaç screen shot aldığın ürünlerden fiyat görelim. Direk mail adresimdeki amazonun gönderdiği mailden ekran görüntüsü koydum ben. Senin söylediğin mantığa göre herşey su gibi ucuz dolar kurundan bile haberin yok senin.

igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 21, 2016, 10:16:09 PM

amca, bende cd-rom yok. Cdrom'da hediye edecekmisiniz?

Dalgasına sorduğunun farkında olmakla birlikte bu soruya cevap vereceğim. CDROM  değil flash bellek veriyorum. Windowsla ilgili sorun olması halinde işletim sistemini tekrar kurmak istersen bu flash belleği kullanabiliyorsun. Telefonda birebir yönlendirerek windows yüklemesini dahi yaptırıyorum. Amaç zaten bu işi hiç bilmeyen kişilere yardımcı olmak. Belki sen windows yüklemeyi biliyor olabilirsin ama yüzlerce insan bilmiyor.

2006 yılında parça kontör ilk çıktığında Kars Sarıkamışta bi vatandaşa bilgisayar aldırıp parça kontör sattırmış ve para kazandırmış adamım ben. Adam bilgisayarı sadece kontör satmak için kullanılan bir makine sanıyordu. Hiç üşenmeden adama bilgisayarı nasıl açıp kapatacağını nasıl kontör yükleyebileceğini saatlerce anlatmıştım.

Ben nice insanlar gördüm ekranda Turkcell kontör yükel yazan yere tıkla dediğimde burda yok öyle bir şey deyip de dakikalar sonra haaa tamm varmış ben görmemişim diyen. Bilmemek yada zor öğrenmek ayıp değil. O insanlara cahil gözüyle bakıp hor görmek ayıp olan.

Bilgi para demektir. Ne diye onca insan okul okuyor öze lders alıyor para veriyor ? Ben burda ürün satacağım diye bi konu başlatırken arkasında durup sürekli destek oalcağımı belirtiyorum. Kazdıkalrı coinleri dahi ben TL ye çevirmeyi öneriyorum.

Burda yazan kişilerin mantığıyla hareket edersek öğretmenlere boşuna para veriyoruz. Herkes girsin internete öğrensin ne diye öğretmenlere para ödüyoruz ki ? Şimdi buna da tepki göstereceksiniz. Ben burda alt coin madenciliği nasıl yapılır kurs veriyorum ücretli diye konu açsam da sizler aynı tepkiyi verirsiniz.

Forumlar tabiki yardımlaşmak içindir. Ama Kimisi girer araştırır incler bulur. Kimisi de uğraşmaz bi ücret öder direk satın alır aradığı bilgiyi.

Mesela ben sahip olduğum cihazlar için elektrik tüketimi değerlerini üretim hızlarını burada bilgi olarak paylaşabilirim. Ama tutup da Windows nasıl kurulur onu anlatmakla uğraşmam. Bi başkası burda windows nasıl kurulur onu anlatır. Ama benim ücretsiz olarak verdiğim bilgileri elinde donanım olmadığı için veremez.

Watt ölçer cihazını ben 95 TL ye aldım. Piyasada 50 TL den başlayıp 150 TL ye kadar çeşitli watt ölçer cihazları mevcut. Hangisi daha iyi hangisi daha sağlam ben bilmiyorum. ama inceleyip kendime uygun olanını satın aldım. Arada iki katı fiyat oynamakta. Yine sizlerin mantığıyla 150 TL ye satan kişi kazıkçı. Marka model farkları ithal edildiği tarihteki dolar kuru, kalitesi vb. bi çok etken var fiyatlarda. Yurtdışından bi siteden bakıp da aaaa x sitede 3 dolarmış demekle bitmiyor. Ticari olarak yapılan ürün getirimlerinde TSE belgeli yetkili teknik servise kadar kurulum yapmak gerekiyor.

Getirirsin çinden cep telefonu kılıflarını çok ucuza geçirirsin gümrükten satarsın ucuza. Elektronik ürünler için durum tamamen farklı.

Bi dönem cep telefonu getirmeye kalkışmış vazgeçmiştim. İstenilen belgeler, talep edilen yetkili servisler, ödemekle yükümlü olunan vergiler. O kadar masrafa girdikten sonra bir de pazarlaması reklamı. Bir de ürün tutulmazsa hepsi zarar. Bazı büyük firmalar boşuna büyük firma değiller. Adamlar çok büyük yatırımlar yaparak çok büyük riskler alıyorlar.

6 USD den sattığın riserlar için alıcıyım. 60 adet direk gelip elden de teslim alabilirim istanbuldaysan. Hiç uğraşmam nakliyeyle gümrük memurlarıyla.

arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
October 21, 2016, 10:21:17 PM

110 TL 6 ader riser tanesi 6 dolardan
200 TL anakart
50 TL RAM
600 TL ekran kartı x 5 adet
çıtalardan da bi kasa yap oldu sana madenci bilgisayarı. çok basit düz bir mantıkla gidiyorsun.

Hadi bi de gerçek hayatta işler nasıl ilerliyor bi bakalım.

Riserları çinden getirtelim. 9 Ekim'de verdiğim son riser siparişlerim halen ulaşmadı. Bulk olarak gönderildiği için beklemede. Çinden çıkmadı bile daha. Yakında çıkar Smiley 100 USD altı tüm kargoları gümrük memuru standart olarak açıp bakar. Acaba vergiye tabi bi ürün mü diye. Zaten otomasyona geçtiklerinden beri bolca vakitleri var. Adamlar hiç üşenmeden internetten fiyat araştırması bile yapıyorlar. Ha diyeceksin riser zaten ucuz. Uyuz bir gümrük memuruna gel bakalım ne oluyor. Türk sitesinden bakıyor tanesi 50-60 TL Kaç tane var ? 6 tane. Hooop vergiye tabi. Kimisi yurtdışından bakar fiyata sorun çıkartmaz orası ayrı. Uyuz bir gümrük memuruna denk geldiğini tekrar düşünelim. Bir tane tamam kişisel kullanım için. Bu adam 6 tane almış. Dur bakalım. Bu gönderi ticari. Hemen ardiye masrafı çıkartalım. Vergiye tabi tutalım. Mikro ihracat diye işlemden geçirelim. Sen o satın aldığın riserları hiç alma yenisini sipariş ver daha iyi. Daha ucuza mal olur Smiley Bir gönderim bu şekilde gümrükte takıldı almadım. Birde senin 6 USD dediğin riserlardan 6 tane sipariş verince araya nakliye ücreti de girince ve TL kur çeviriminden sonra bak neler oldu ? Sana göre 6 adet riser 110 TL bana göre 180 TL Unutmamak gerekir: Sipariş verdikten sonra 10-20 gün beklemek de var işin içinde. Gümrük riskini de göze alıyorsam ben bu riserları tabi ki de 300 TL ye satarım.

En son sipariş verdiğim EVGA PSU yine 9 Ekim'de idi. O da UPS ile aynı gün yola çıktı ama i parcel den ancak bugün uçağa yüklenerek amerikadan çıkabildi. Buyur ekran görüntüsü sana. 1318 TL ye mal edeyim. Günlerce kargo bekleyim. Sonra da bu malı hiç kar etmeden başkasına satayım. 1318 TL ye mal ettiğim PSU yu tabi k ide 1500 TL ye satarım.

Bir bilgisayarcı bugün bir bilgisayara format atarken 10 TL ye de atabilir. 50 TL ye de. 10 TL ye işlem yapan adam otomatik driver kuran programı atar yükler sürücüleri. 50 TL ye format atan adam her donanımın kendi sitesine girer ve en son güncel driver ı yükler. Tutup da R9 390X için otomatik driver programı ile driver yüklersen ne işe yarar o ekran kartı ? DX12 kullanmak istersin adam Windows 7 yüklemiş DX12 desteklemiyor. Windows 10 yüklenmesi lazım. Bunu kaç bilgisayarcı biliyor ? Sensin sensin diyorsun ya bence de sensin sensin.

Sen gönder bakalım bi kaç screen shot aldığın ürünlerden fiyat görelim. Direk mail adresimdeki amazonun gönderdiği mailden ekran görüntüsü koydum ben. Senin söylediğin mantığa göre herşey su gibi ucuz dolar kurundan bile haberin yok senin.

Bi bitmediniz diye boşa demiyorlar anladım bu gece. Gir vatan bilgisayarın sayfasına, madencilik için gereken bütün ürünler var orada riser harici. Kıvırma diye şimdiden tekrar söylüyorum MADENCİLİK İÇİN GEREKEN, RİSER HARİCİ BÜTÜN ÜRÜNLER!!!....

Ayrıca, hala dersini çalışmamışsın. Rx 470 lerle kaç mhs alındığını araştır forumdan. Sonra muhatap olalım.

Cevap yazacağım diye kasma kendini. Cevap yok sana bundan sonra.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
beyinsi
Hero Member

Activity: 742
Merit: 501

View Profile
October 21, 2016, 10:24:06 PM

ya boş boş konuşma,

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/1x-16x-pci-express-cevirici-kablo-uzatma-243757297

al burda herif satıyor 6$'dan.. al istediğin kadar..
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
October 22, 2016, 11:07:02 AM

Kriptoparada böyle uzun uzun yazardı. İnadı inat en doğru onunkiydi. Hatta bazı sitelerden hazır kurulu rig resimleri atardı. Ne çok benziyorsun kriptoparaya igotek .  Smiley

Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: