Bitcoin Forum
May 22, 2024, 03:58:41 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 205 Mh/s - ETH - Mining Rig  (Read 1784 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2072
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
October 24, 2016, 08:49:22 PM
Last edit: October 31, 2016, 05:56:24 PM by igotek

Hashrate: 205 Mh/s
ROI Süresi: 12 ay
Kullanılan Madenci: Claymore ETH 7.3
İşletim Sistemi: Windows 10 x64

Motherboard: ASRock H97 Anniversary
PSU: Evga 1600 Watt G2
CPU: Intel Pentium G3240 3.2 Ghz
SSD: Sandisk SSD Plus 120GB 530MB-400MB/s Sata3 2.5" SSD
RAM: 2 x 2 GB Samsung DDR3
Graphic Card: 6 X Sapphire Amd Radeon R9 390X Nitro TRI-X OC 8GB 512Bit GDDR5 with Back Plate
Riser: 6 x PCIe x1 to x16 Rider

Bugün tüm parçalar tamamlandı ve kurulumunu yaptım. Biraz uğraştırdı ama güzel oldu. Bi kaç resim çektim.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
tempo7
Member
**

Activity: 140
Merit: 10

View Profile
October 24, 2016, 09:33:27 PM

Hocam valla mining işinden nerdeyse hiç anlamıyorum desen yalan olmaz ama makinalar falan kurduğunuz sistem sağlama benziyor. Hayırlı olsun diyelim, ayıp olmazsa kaça mal oldu merak ettim böyle bir sistem ?
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 24, 2016, 09:41:22 PM

Hocam valla mining işinden nerdeyse hiç anlamıyorum desen yalan olmaz ama makinalar falan kurduğunuz sistem sağlama benziyor. Hayırlı olsun diyelim, ayıp olmazsa kaça mal oldu merak ettim böyle bir sistem ?

Mininig işinde yeniyim. Yaklaşık olarak iki aylık araştırma ve inceleme sonucunda cihaz yaptım. RX470 ve RX480 siparişlerimde yolda onlar tamamlanınca onlarla da yapacağım. Şuanki makine çok güzel oldu. Ekran kartlarının sıcaklığı 76 dereceyi geçmiyor. Bilgisayarın çok hızlı çalıştığını da eklemeliyim. Aynı zamanda hem mining yapıp hemde bilgisayarı kullanınca sorun çıkmıyor. Ben parçaları farklı yerlerden aldığım için 12 000 TL ye mal ettim. Marangoza gidip verdiğim ölçülerde kesim yaptırdıktan sonra eve gelip kendim montajını yaptım. Şuanda nicehash miner ile ETH kazımı yapıyor makine. Tabi daha ucuza yada daha pahalıya mal etmek mümkün. Mesela ekran kartları hepsiburada da var stokta ve tanesi 2499 TL. Sadece ekran kartları 15000 TL yapıyor. Ama yurtdışından alınca daha uyguna geliyor. En pahalı şey zaten ekran kartları. Ekran kartı ve PSU için gümrük vergisi ödedim. Diğer parçaları gümrük vergisi ödemeden adım. Anakart italyadan. PSU amaerikadan. Riser lar çinden. Ekran kartları almanyadan. Diğer parçalar Türkiye'den. Bu arada sana ucuz PSU almanı söyleyenlere güvenme EVGA PSU al keyfine bak.

herzlos1985
Hero Member

Activity: 662
Merit: 501

View Profile
October 24, 2016, 10:01:04 PM

Rig iniz hayirli olsun..

7 x rx 470 4 gb =            6300 tl
Msi z97 gaming6 anakart=680 tl
1200w gold psu=             800 tl
7 adet usb riser(çin fiyatı)=140 tl
120 gb lik ssd                 =150 tl
1150 pin işlemci               =150 tl
4 yada 8 gb ram              =150 tl
TOPLAM                           =8370 tl

Riser haric hepsi Türkiye fiyatları(GARANTİLİ-SIFIR)...Güç tüketimi 600-700w arası 200-205 mhs lik bir rig..

Sizin sistemdeki kartlar güçlü ama bi eski nesil ve güç tüketimi fazla r9 390x ler 300w a yakın güç harcarken 32-34 mhs için,Rx 470 ler 28.5 mhs i 85w güç tüketimi ile veriyor..

Tekrardan hayırlı olsun...

R9 390x  tri-x oc Tr fiyatı:

https://www.webdenal.com/sapphire-11241-04-41g-r9_820920.html?ref=akakce&v=1.40.3
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
October 24, 2016, 10:06:32 PM

Mininig işinde yeniyim. Yaklaşık olarak iki aylık araştırma ve inceleme sonucunda cihaz yaptım. RX470 ve RX480 siparişlerimde yolda onlar tamamlanınca onlarla da yapacağım. Şuanki makine çok güzel oldu. Ekran kartlarının sıcaklığı 76 dereceyi geçmiyor. Bilgisayarın çok hızlı çalıştığını da eklemeliyim. Aynı zamanda hem mining yapıp hemde bilgisayarı kullanınca sorun çıkmıyor. Ben parçaları farklı yerlerden aldığım için 12 000 TL ye mal ettim. Marangoza gidip verdiğim ölçülerde kesim yaptırdıktan sonra eve gelip kendim montajını yaptım. Şuanda nicehash miner ile ETH kazımı yapıyor makine. Tabi daha ucuza yada daha pahalıya mal etmek mümkün. Mesela ekran kartları hepsiburada da var stokta ve tanesi 2499 TL. Sadece ekran kartları 15000 TL yapıyor. Ama yurtdışından alınca daha uyguna geliyor. En pahalı şey zaten ekran kartları. Ekran kartı ve PSU için gümrük vergisi ödedim. Diğer parçaları gümrük vergisi ödemeden adım. Anakart italyadan. PSU amaerikadan. Riser lar çinden. Ekran kartları almanyadan. Diğer parçalar Türkiye'den. Bu arada sana ucuz PSU almanı söyleyenlere güvenme EVGA PSU al keyfine bak.

Merhaba, mining işinde yeni olduğun belli ve heyecanlı olduğunda belli.

ekran kartlarının hepsinin sıcaklığı 76 derece değildir eminim. kartların aralarını çok yakınlaştırmışın en soldaki kart ile en sağdaki kart arasında minimum 5 derece fark vardır.
mining yaptığın için bilgisayarın cpu'su çok fazla kullanılmaz, bu yüzden normal olarak bilgisayarı kullanabilirsin(internette gezmek için vs)
nicehash'ı kullanırken fee ücretlerini hesaplamayı unutma genelde yeni başlayanların bunları unuttuğu için söylüyorum,(nicehash+claymore+stale/invalid share yaklaşık %10'ları bulabiliyor.) 2500 liralık r9390X yerine 1000liralık r9390 alman çok daha iyi olacaktı, aralarında yalnızca 1-2MH/s fark ediyor.Doğru kart seçmek bu işteki en kritik olaydır. PSU konusunda iyi etmişin fakat 2'ye bölebilirdin, bunu yeni rig'inde araştırmanı tavsiye ederim. sanıyorum ki 300$ civarı 1600W psu yerine, 2 adet 150$'lık 1000W Psu çok daha iyi olacaktır.

Hayırlı olsun.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 24, 2016, 10:11:46 PM

Ana kart güzelmiş. Bir sonraki rigimde bunu kullanabilirim. R9 390X lerin elektrik tüketimi fazla doğrudur. Her üç tip ekran kartından da 6 şar adet alarak sistem kurup kullanmayı düşünerek başladım rigi oluşturmaya.  Ekran kartlarını stokta bulmak zor. Yurtdışındna RX serisini getirtmeye çalıştığımda Türkiye fiyatından daha pahalıya mal olduğunu farkettim.

kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1000

View Profile
October 25, 2016, 03:55:24 PM

hayırlısı olsun baya güzel bir sistem olmuş aslında benimde böyle bir şey yapıp hobi olarak çalıştırasım var ama mining tecrübem yok birde kartların fiyatları çok fazla geliyor gözüme Smiley
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 26, 2016, 12:03:06 AM

Ekran kartlarını resimde gözükenin tam tersi konuma çevirerek bağladım. Nedeni ise ekran kartlarının ürettiği ısı üst kısımdan geçen kablolara geliyordu ve kablolar her ne kadar çok kaliteli olsa da zarar görebilir düşüncesiyle yön değişikliği yaptım. Şimdi çok daha iyi oldu. Şuanki mevsim sıcaklığına göre ektra bi soğutmama gerek yoktur. Claymore kullanmaya başladım. Nicehashtaki performans kötü değildi. Geliri gün içeriisnde değişiyordu. Hashrate de öyle. Claymore ile daha yüksek hash değerleri alıyorum.

Sadece ETH üretirken sorun yoktur ancak dual mining modunda daha yüksek elektrik harcıyor ve ETH üretim hızı düşüyor. Her ne kadar dual modda daha yüksek hızda üretm yapıldığı belirtilmiş olsa da durum öyle değil.

igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 26, 2016, 12:05:44 AM

hayırlısı olsun baya güzel bir sistem olmuş aslında benimde böyle bir şey yapıp hobi olarak çalıştırasım var ama mining tecrübem yok birde kartların fiyatları çok fazla geliyor gözüme Smiley

Bende hobi olarak başladım kazançtan çok amacım meşgul olacak birşeyler bulmaktı. Kazançlarla da poleneix te al sat yapacağım. Şuanki gelirini zaten pek düşünmüyrum ama ETH 40 TL olaylarında. Ben artacağı yönünde düşünüyorum. Bakalım neler olacak.

risinqsun
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 273

-

View Profile
October 30, 2016, 05:28:44 PM

Rig iniz hayirli olsun..

7 x rx 470 4 gb =            6300 tl
Msi z97 gaming6 anakart=680 tl
1200w gold psu=             800 tl
7 adet usb riser(çin fiyatı)=140 tl
120 gb lik ssd                 =150 tl
1150 pin işlemci               =150 tl
4 yada 8 gb ram              =150 tl
TOPLAM                           =8370 tl

Riser haric hepsi Türkiye fiyatları(GARANTİLİ-SIFIR)...Güç tüketimi 600-700w arası 200-205 mhs lik bir rig..

Sizin sistemdeki kartlar güçlü ama bi eski nesil ve güç tüketimi fazla r9 390x ler 300w a yakın güç harcarken 32-34 mhs için,Rx 470 ler 28.5 mhs i 85w güç tüketimi ile veriyor..

Tekrardan hayırlı olsun...

R9 390x  tri-x oc Tr fiyatı:

Anakart seçiminde pahalı seçilmiş gibi geldi 7 tane yerine 5 veya 6 lı yapsaydınız daha iyi olmaz mıydı ?

https://www.webdenal.com/sapphire-11241-04-41g-r9_820920.html?ref=akakce&v=1.40.3
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
October 30, 2016, 10:55:32 PM

En sonunda mining işine başlamışsınız. Sizin adınıza sevindim, hayırlı olsun bol kazançlar dilerim. Bilgisayarı da fazla kullanmayın derim özel işleriniz için. O kadar masraf yapmışsınız sadece mining yaparsa daha sağlıklı olur.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 31, 2016, 06:05:56 PM

Kasaya 4 tane ayak monte ettim. Tüm kabloları düzgünce ve sistemli bir şekilde sabitledim. İkinci bir PSU ekledim.

En sonda bulunan ekran kartının fazla ısındığını farkettim. Ekran kartları arasında 5 cm boşluk bırakmıştım. Yeterli değil gibi düşünülebilir ancak yeterli. Çünkü ilk üç ekran kartında anormal bi ısınma yoktur. Biraz incelediğimde ekran kartlarının fanlarının arka tarafa doğru hava üflediğini gördüm. En arkadaki ekran kartına gelecek şekilde fan yerleştirdim ve bu fan ile arkadsında kalan iki ekran kartına hava üflenmesini sağladım. Sorun çözülmüş oldu. Klima açmama gerek kalmıyor. Ancak odanın kapı ve pencereleri kapatırsam içerisi sıcak oluyor. Bu tüm evi ısıtır bu cihaz Smiley pencerelerden birini açık bırakırsam sıcaklık sorunu yaşamıyorum.

Son halinin resmini ilk mesajıma da ekledim.

Şuanda ZCASH (ZEC), ETHEREUM (ETH ve ETCV), DECRED (DCR), LBRY (LBC) ve SIACOIN test ettiklerim arasında. Sorunsuz çalışıyor.

ZCASH için ufak bir not ekleyeceğim. Nicehash ile kiraya vermek mantıklı. Zira poolda birşey kazanamadım. Kiraya verirken nicehash miner programından üç farklı klasörde kopyaladım. (Bu kısım önemli çünkü tek programı üç defa açınca bu işlem olmuyor.) Daha sonra üç farklı klasördeki nicehash programını açtım ve üçü de düşük değerlerde üretim yaparak tek başına bir programın ürettiğinden 25 Sols yüksek değerde üretim yapmaya başladı.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: