Bitcoin Forum
May 05, 2024, 12:32:19 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Πώληση bitcoins - δήλωση εισοδήματος στο Ε1 - Εφορία  (Read 3217 times)
demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 27, 2016, 05:26:53 PM
 #1

Αν έχω μηνιαίο εισόδημα από πώληση bitcoin 20.000Euro με τι κωδικό τα δηλώνω στο Ε1 στην εφορία;
Φορολογούνται τέτοια εισοδήματα και ως τι?

Ευχαριστώ.
1714912339
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714912339

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714912339
Reply with quote  #2

1714912339
Report to moderator
The trust scores you see are subjective; they will change depending on who you have in your trust list.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714912339
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714912339

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714912339
Reply with quote  #2

1714912339
Report to moderator
1714912339
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714912339

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714912339
Reply with quote  #2

1714912339
Report to moderator
1714912339
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714912339

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714912339
Reply with quote  #2

1714912339
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 27, 2016, 05:35:00 PM
 #2

αυτό θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον λογιστή. Ετσι όπως τα φαντάζομαι θα πρέπει να δηλωθεί σαν κέρδος από επενδύσεις.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
November 27, 2016, 05:36:35 PM
 #3

Για προβοκατόρικη ερώτηση την κόβω, άκου 20000€ το μήνα από πώληση bitcoin  Tongue
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
November 27, 2016, 05:40:39 PM
 #4

νομιζεις οτι γνωριζουν οι λογιστες ή ακομη και οι εφοριακοι?
αν βρειτε καποιον που να ξερει σιγουρα να το γραψετε κι εδω,εγω δεν εχω βρει και εχω ρωτησει αρκετους!
το Ε1 θα πρεπει να βαλει εναν κωδικο που να λεει ξεκαθαρα "κερδη ή εισοδηματα απο ψηφιακα νομισματα"
τα οποια να μας πουν και αν και ποσο φορολογουνται κιολας!
επισης για να τα δηλωσεις θα πρεπει να μπορεις να αποδειξεις οτι ειναι οντως απο ψηφιακα νομισματα.
φεξε μου και γλιστρησα δηλαδη.
demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 27, 2016, 05:55:38 PM
 #5

Υπάρχει κωδικός στο Ε1 "κερδη ή εισοδηματα απο ψηφιακα νομισματα"? Δεν το ξέρω θα το δω...
Αν είναι έτσι τότε είναι εύκολο.

Ευχαριστώ.
Δημοσθένης.
demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 27, 2016, 06:10:10 PM
 #6

ok λάθος κατάλαβα.
Δεν υπάρχει κωδικός ξεκάθαρος για ψηφιακά νομίσματα.

Υπάρχει ωστόσο ένας κωδικός που χρησιμοποιούν για το FOREX λέγεται κέρδη απο συναλλαγματικές διαφορές,
Τo forex δεν θεωρειται παραγωγο χρηματοικονομκό προιόν

Μήπως αυτό κάνει και για το bitcoin? Στην ουσία η αγορά/πώληση του είναι σαν το συνάλλαγμα.
demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 27, 2016, 06:27:21 PM
 #7

Για προβοκατόρικη ερώτηση την κόβω, άκου 20000€ το μήνα από πώληση bitcoin  Tongue

Η τιμή είναι ενδεικτική, απλά ήθελα να πω αν έχεις μεγάλο εισόδημα από πώληση bitcoin από cloud mining
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
November 27, 2016, 06:53:36 PM
 #8

πιστεύω ότι και οι συνεχής αγοραπωλησίες εκτός ανταλλακτηρίου πχ kraken είναι πρόβλημα, συνέχεια λεφτά μπαίνουν και βγαίνουν!

δηλαδή δημιουργείται μεγάλη κίνηση στον τραπεζικό λογαριασμό και αυτό είναι ανιχνέυσιμο!
demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 27, 2016, 07:36:32 PM
 #9

Πολλές τράπεζες του εξωτερικού ζητούν "βεβαίωση κατοχής bitcoins"..."certification of ownership".
Το οποίο πρέπει να δίνουν οι εταιρείες cloud mining που παράγουν τα bitcoins.

Αλλιώς αν έχεις αγοράσει ψηφιακό νόμισμα ζητούν την βεβαίωση από το ανταλλακτήριο.

Εκεί που δεν μπορείς να αποδείξεις την κατοχή bitcoin είναι από ανταλλαγές χέρι με χέρι από person to person.

Ωστόσο εμένα δεν με αποσχολεί αυτό.
Εγώ επενδύω στο cloud mining και ήδη έχω κάνει ερώτημα στην Hasflare αν δίνουν certification of ownership.
Όταν μου απαντήσουν θα σας πω.

Εγώ θέλω να είμαι νομικά κατοχυρωμένος. Θέλω να δηλώνω το εισόδημα από πώληση ψηφιακού νομίσματος για να μπορώ να έχω νόμιμα εισόδημα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω.

demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 27, 2016, 08:19:16 PM
 #10

νομιζεις οτι γνωριζουν οι λογιστες ή ακομη και οι εφοριακοι?
αν βρειτε καποιον που να ξερει σιγουρα να το γραψετε κι εδω,εγω δεν εχω βρει και εχω ρωτησει αρκετους!
το Ε1 θα πρεπει να βαλει εναν κωδικο που να λεει ξεκαθαρα "κερδη ή εισοδηματα απο ψηφιακα νομισματα"
τα οποια να μας πουν και αν και ποσο φορολογουνται κιολας!
επισης για να τα δηλωσεις θα πρεπει να μπορεις να αποδειξεις οτι ειναι οντως απο ψηφιακα νομισματα.
φεξε μου και γλιστρησα δηλαδη.

Με μια βεβαίωση ή απόδειξη συναλλαγής από το ανταλλακτήριο μπορείς να αποδείξεις ότι πούλησες/αγόρασες το τάδε ποσό με την χ ισοτιμία.
Αλλά όταν κάνεις συναλλαγές το ανταλλακτήριο σου στέλνει στο email invoice ?
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
November 27, 2016, 10:40:10 PM
Last edit: November 27, 2016, 10:54:19 PM by agaga
 #11

Υπάρχουν πολλά θολά σημεία που απαιτούν τη βοήθεια συμβούλου επενδύσεων/φοροτεχνικού/whatever.
Πχ τα λεφτά που πληρώνεις στο cloud mining θα τα βάλεις στα έξοδα? Εταιρία έχεις? Βιβλία/στοιχεία/τεβε/χαράτσι (*) ?
Ότι και να ακούσεις εδώ θα είναι απλά μια υπόθεση, ψάξε για κανένα ειδικό (αν υπάρχει κιόλας)

(*) είναι πιθανό να μην μπορείς σαν ιδιώτης να δηλώσεις τα έσοδα απο το cloud Mining ακόμα και αν ήταν απευθείας σε ευρώ  Tongue
demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 27, 2016, 11:01:35 PM
 #12

Οι επενδυτές σε μετοχές, forex κτλ είναι φυσικά πρόσωπα και όχι εταιρείες.
Οπότε γιατί να πρέπει να έχω εταιρεία αν μπορώ σαν απλός επενδυτής να κάνω συναλλαγές.

Τέλος πάντων έχω συμβούλους φίλους που τους ανάθεσα μια μελέτη για τον bitcoin σύντομα θα ξέρω.

Απλά έλεγα μήπως κάποιος παλιός ήξερε.
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
November 28, 2016, 12:27:38 AM
Last edit: November 28, 2016, 01:54:29 AM by amphibious
 #13

Δεν είμαι λογιστής, αλλά σχεδόν σίγουρα είνα ο
Κωδ. 865 "Κέρδος από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής",
σύμφωνα με το Άρθρο 42 ΚΦΕ ν.4172/13:

Άρθρο 42
Μεταβίβαση τίτλων
1. Κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μετα−
βίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης
ολόκληρης επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος
φυσικών προσώπων, εφόσον δεν συνιστά επιχειρηματική
δραστηριότητα:
...
δ) παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα.

2. Ως παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα σύμ−
φωνα με την περίπτωση δ΄ της παραγράφου 1 νοούνται:
α) Τα συμβόλαια δικαιωμάτων προαίρεσης, τα συμβό−
λαια μελλοντικής εκπλήρωσης, οι συμβάσεις ανταλλα−
γής (swaps), και οι προθεσμιακές συμβάσεις (forwards)
που σχετίζονται με υποκείμενους τίτλους και ιδίως με:
...
11. μεταβολές στην τιμή οποιουδήποτε οικονομικού,
φυσικού, περιβαλλοντολογικού, στατιστικού ή άλλου
μεγέθους ή γεγονότος
(πλην αθλητικών γεγονότων)
...
β) Κάθε άλλη σύμβαση που προσιδιάζει στις ανωτέρω,
όσον αφορά, μεταξύ άλλων, στο κατά πόσον προσδιο−
ρίζεται με αναφορά σε άλλους υποκείμενους τίτλους,
είναι διαπραγματεύσιμη σε οργανωμένη αγορά ή πο−
λυμερή μηχανισμό διαπραγμάτευσης (ΠΜΔ), υπόκειται
σε εκκαθάριση με μετρητά διαθέσιμα
ή φυσική παρά−
δοση (πλην παραδόσεων λόγω αδυναμίας πληρωμής ή
άλλου γεγονότος που επιφέρει τη λύση της σύμβασης,
καθώς και παραδόσεων που προορίζονται για εμπορι−
κούς σκοπούς) ή διακανονισμό μέσω αναγνωρισμένων
γραφείων συμψηφισμού ή σε τακτικές κλήσεις για κά−
λυψη περιθωρίων.


Οπότε μπορουμε να πούμε ότι το bitcoin, σύμφωνα με το (β),
"προσιδιάζει" στη περίπτωση 11 του (α) και επιπλέον είναι
"διαπραγματεύσιμο σε οργανωμένη αγορά ή πολυμερή μηχανισμό
διαπραγμάτευσης"
και "υπόκειται σε εκκαθάριση με μετρητά
διαθέσιμα"
, και συνεπώς πληροί τις προϋποθέσεις για να
θεωρηθει παράγωγο χρηματοοικονομικό προϊόν
.

Και ο φόρος είναι 15% σύμφωνα με το Άρθρο 43:

Άρθρο 43
Φορολογικός συντελεστής
Το εισόδημα από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου
φορολογείται με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό
(15%).
demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 28, 2016, 02:17:10 AM
 #14

στο FOREX που μοιάζει στο bitcoin δεν θεωρείται παράγωγο η συναλλαγματική και είναι αφορολόγητη.

Quote
Αρθρο 38. Νομος 2238
6. Τα κεφαλαιακά κέρδη που αποκτούν ατομικές επιχειρήσεις και υπόχρεοι που αναφέρονται στην παράγραφο 4 του άρθρου 2 και οι οποίοι τηρούν βιβλία με τη διπλογραφική μέθοδο από συναλλαγές σε παράγωγα προϊόντα της περίπτωσης η΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 24 του Κ.Φ.Ε., που διαπραγματεύονται στην αγορά παραγώγων του Χρηματιστηρίου Αθηνών ή σε αλλοδαπό χρηματιστήριο παραγώγων ή σε άλλη οργανωμένη αγορά, απαλλάσσονται από το φόρο εισοδήματος.

πηγή: https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/90625-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-forex/
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
November 28, 2016, 04:49:32 AM
 #15

Αυτά έχουν γραφτεί τον Ιούνιο του 2013 και αναφέρονται στον
παλαιό ΚΦΕ ν.2238/1994 με κάποιες τροποποιήσεις από ν.4110/2013
τον Ιανουάριο του 2013.

Από τότε έχει βγει ο νέος ΚΦΕ ν. 4172/2013
τον Ιούλιο του 2013, ο οποίος ορίζει ότι όλες υπεραξίες μεταβίβασης
κεφαλαίου φορολογούνται με 15% και δεν βλέπω πουθενά απαλλαγές.
demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 28, 2016, 10:22:17 AM
 #16

η πώληση bitcoin είναι υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου?

νόμιζα ότι είναι συναλλαγματική πράξη.
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
November 28, 2016, 10:28:49 AM
 #17

η πώληση bitcoin είναι υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου?

νόμιζα ότι είναι συναλλαγματική πράξη.
μπορει να ειναι και τα 2. ειναι νομισμα, μετοχη, και οτι αλλο μπορεις να το ονομασεις.
γιαυτο λεμε οτι ειναι κατι μοναδικο και πρωτοποριακο και χρειαζεται οπωσδηποτε μοναδικη μεταχειρηση, δεν χωραει σε αλλες γενικοτητες!
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
November 28, 2016, 06:57:00 PM
 #18

η πώληση bitcoin είναι υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου?

νόμιζα ότι είναι συναλλαγματική πράξη.

Όταν υπάρχει μεταβολή στο ύψος των τραπεζικών καταθέσεων που δεν προέρχεται από άλλα δηλωθέντα εισοδήματα, πρέπει να την δικαιολογήσεις. Σ' αυτή την περίπτωση δηλώνεις εισόδημα από αύξηση κεφαλαίου. Ειδικά αν το ποσό είναι σημαντικό (π.χ. 240 000 Ευρώ το χρόνο, όπως ανέφερες στο αρχικό post), τότε είναι προτιμότερο να το δηλώσεις κανονικά και να πληρώσεις οριζόντια 15% συν εισφορά αλληλεγγύης, παρά να το βρουν μετά ως αδικαιολόγητο και τότε θα πληρώσεις με κλίμακα μέχρι και 45% συν τόκους.

Αν χρησιμοποιείς το bitcoin απευθείας -χωρίς να τα ρευστοποιείς- για αγορά προϊόντων και υπηρεσιών τότε είναι συναλλαγματική πράξη. Δεν αυξάνεται το κεφάλαιο και σίγουρα δεν δηλώνεις τίποτα.

Σε περίπτωση που η χρήση των bitcoins για αγορές ή ανάληψη μετρητών γίνεται με ρευστοποίησή του μέσω ειδικών χρεωστικών καρτών (Spectrocoin, Bitwala κ.τ.λ.), μέσω κάποιας πλατφόρμας πληρωμών (PayPal, Neteller κ.τ.λ.) ή μέσω Bitcoin ATM, είναι στη διακριτική σου ευχέρεια το αν θα δηλώσεις την διαφορά προμήθειας-ρευστοποίησης ως εισόδημα. 


στο FOREX που μοιάζει στο bitcoin δεν θεωρείται παράγωγο η συναλλαγματική και είναι αφορολόγητη.

Ένα ενδιαφέρον σχετικό άρθρο με παραδείγματα: Παράδειγμα φορολόγησης υπεραξίας τίτλων και τόκων

Ειδικά για την περίπτωση του FOREX o φόρος προς απόδοση είναι κανονικά 15%.
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
November 28, 2016, 08:43:31 PM
 #19

πολυ ενδιαφερον,φαινεται να εισαι καλος γνωστης των οικονομικων-φορολογικων πραγματων. τετοιοι ανθρωποι λειπουν απο την
ελληνικη κοινοτητα!
μια ερωτηση, τοσα χρονια φερνω-ρευστοποιω κανα 5χιλιαρο/χρονο αλλα δεν εχω δηλωσει τιποτα.
μπορει να ερθουν να μου ζητανε εκ των υστερων 15% (κανα 600αρι φορο για ολες τις χρονιες?)
τελευταια με τις ανωνυμες καρτες ευτυχως δεν χρειαζεται να φερω τοσα  Wink
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
November 28, 2016, 09:23:13 PM
 #20


Ευχαριστώ για τον έπαινο, αλλά δεν είμαι γνώστης των θεμάτων αυτών. Απλά ψάχνω επί τόπου αυτά που με αφορούν. Μην βασιστείς σ' αυτά που γράφω, διασταύρωσέ τα.

Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, η φορολόγηση υπεραξίας παραγώγων χρηματοοικονομικών προϊόντων για φυσικά πρόσωπα ξεκινά από το οικονομικό έτος 2015 με τον ν.4316/2014 (βλέπε τον σύνδεσμο που παρέθεσα παραπάνω). Μέχρι και το 2014 ίσχυε η παράγραφος 7 του άρθρου 38 του παλαιού ΚΦΕ ν.2238/1994 που έλεγε ότι τα φυσικά πρόσωπα απαλλάσσονται. Οπότε "έχασες" μόνο μια χρονιά - την δήλωση που έκανες φέτος για το 2015.

Πάντα μπορείς να ισχυριστείς ότι η μεταβολή του κεφαλαίου σου είναι μηδέν: πούλησες το 2015 όσα αγόρασες το 2014 στην ίδια συνολική αξία - βρες ζεύγη αγορών-πωλήσεων που το επιβεβαιώνουν. Αν και δεν νομίζω να ασχοληθούν με τόσο μικρά ποσά, ειδικά όταν το θέμα αφορά bitcoin.

agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
November 28, 2016, 09:42:26 PM
 #21

Η άποψή μου είναι (χωρίς να είμαι λογιστής ή να ισχυρίζομαι ότι κατέχω το θέμα) ότι η παραπάνω ερμηνεία για το Άρθρο 42 ΚΦΕ ν.4172/13 είναι μεν λογικοφανής και φιλοσοφικά ορθή πιθανότατα, αλλά χωρίς την ύπαρξη συγκεκριμένου νόμου/άρθρου/εγκυκλίου/whatever που να αναφέρει ρητά τη λέξη bitcoin δεν έχει κάποια ιδιαίτερη νομική ή φοροτεχνική αξία...

ΥΓ. αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δε σέβομαι και δεν εκτιμώ την άποψη του @amphibious η οποία είναι πολύτιμη στο συγκεκριμένο διάλογο, απλά έχω την εντύπωση ότι μέχρι να ρυθμιστεί συγκεκριμένα το συγκεκριμένο θέμα (και πιθανότατα σε πανευρωπαϊκό επίπεδο) όλα είναι στο περίπου
demosthenesk (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
November 27, 2017, 02:25:44 PM
 #22

Βρέθηκε λύση από τον Κων/νο Νανόπουλο.
http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2718492/pia-ine-i-forologia-iperaxias-apo-bitcoins

Quote
Φορολογία bitcoins

Το bitcoin, σύμφωνα με τη νομολογία του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, αποτελεί μέσο πληρωμής, συνεπώς η αγοραπωλησία του από επιτηδευματίες δεν εμπίπτει στο πεδίο ΦΠΑ, σε επίπεδο προμηθειών. Από την άλλη πλευρά, δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη ως προς τη φορολογία από πλευρά εισοδήματος, όταν το bitcoin διακρατάται ως περιουσιακό στοιχείο το οποίο δύναται να δημιουργήσει κεφαλαιακά κέρδη κατά την πώλησή του.

Πιο συγκεκριμένα, το bitcoin δεν αποτελεί κινητή αξία διαπραγματεύσιμη σε χρηματιστηριακή αγορά ή πολυμερή μηχανισμό διαπραγμάτευσης, μολονότι η τιμή του καθορίζεται από την προσφορά και τη ζήτηση. Συνεπώς, δεν εντάσσεται στις ειδικές περιπτώσεις όπου η υπεραξία απαλλάσσεται του φόρου και υπόκειται μόνο σε εισφορά αλληλεγγύης (άρθρο 43Α του ΚΦΕ).

Επιπρόσθετα, το εν λόγω ηλεκτρονικό νόμισμα δεν μπορεί να θεωρηθεί τίτλος ο οποίος διέπεται ξεκάθαρα από τις διατάξεις του άρθρου 42 του ΚΦΕ. Ελλείψει σχετικής νομοθεσίας, μία φορολογική και όχι χρηματοοικονομική προσέγγιση, θα μπορούσε να θεωρήσει το bitcoin ως τίτλο, από τη στιγμή που αποκτήθηκε με σκοπό την κερδοσκοπία. Σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό, η αξία των bitcoins που αποκτήθηκαν με σκοπό την αποκόμιση κέρδους και όχι τη διενέργεια συναλλαγών, μπορεί να τοποθετηθεί στον κωδικό της δήλωσης που σχετίζεται με την απόκτηση τίτλων (κωδ. 743). Όταν τα bitcoins πουληθούν συμπληρώνεται με την παραπάνω αξία αγοράς ο κωδικός 781 (διάθεση περιουσιακών στοιχείων κτλ) και η τυχόν υπεραξία περιλαμβάνεται στον Πίνακα 4Ε και φορολογείται με 15%. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει άλλο πεδίο, η περιγραφή του οποίου να καλύπτει τη συγκεκριμένη συναλλαγή, ο κωδικός 865 θεωρείται ως η γενικότερη διάταξη για τη φορολόγηση αυτού του είδους υπεραξίας.

Στην περίπτωση που κάποιος φορολογούμενος, λόγω άγνοιας ή παράλειψης, δεν συμπλήρωσε τον κωδικό 743 (περί απόκτησης τίτλων), δεν μπορεί εν συνεχεία να συμπληρώσει με ίσης αξίας ποσό τον κωδικό 781, οπότε συμπληρώνεται μόνο η υπεραξία. Για τον προσδιορισμό της υπεραξίας λαμβάνονται υπόψη όλα τα έξοδα συναλλαγών προσαυξάνοντας το κόστος κτήσης και μειώνοντας αντίστοιχα την τιμή πώλησης.

Σημειώνεται ότι τα ποσά απόκτησης τίτλων αποτελούν τεκμήρια, οπότε πρέπει να καλύπτονται από το σωρευμένο κεφάλαιο προηγουμένων ετών (πίνακας ανάλωσης κεφαλαίου) του φορολογουμένου.

Κλείνοντας, πρέπει να αναφερθεί ότι η πραγματοποίηση πάνω από τριών ομοειδών συναλλαγών επί μη διαπραγματεύσιμων τίτλων σε διάστημα ενός εξαμήνου, νοούνται ως ‘επιχειρηματικές’, καθιστώντας τον υπόχρεο επιτηδευματία (παρ. 3 του άρθρου 21 του ΚΦΕ). Σε αυτή την περίπτωση, ο φορολογούμενος οφείλει να προβεί σε έναρξη επαγγέλματος, να καταβάλει τις αναλογούσες εισφορές στον ΕΦΚΑ και κατ’ επέκταση θα φορολογείται με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών, βάσει του άρθρου 15 του ΚΦΕ.

Σημειώνουμε ότι ο περιορισμός της προηγούμενης παραγράφου δεν εφαρμόζεται για τους τίτλους που αποτελούν αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε οργανωμένη αγορά ή πολυμερή μηχανισμό διαπραγμάτευσης, συμπεριλαμβανομένης και της Εναλλακτικής Αγοράς του Χρηματιστηρίου Αθηνών, ή για τα ομόλογα που εκδίδονται από εισηγμένες εταιρείες, καθώς και για τα κρατικά ομόλογα.

*Ο Κωνσταντίνος Νανόπουλος είναι Διευθύνων Σύμβουλος της taxexperts.
mpufatzis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 840
Merit: 128



View Profile WWW
November 27, 2017, 03:32:41 PM
 #23

Όταν λέει για "τρεις ομοειδεις συναλλαγές" εννοεί 3 αγορές BTC από ανταλλακτήρια;


Κλείνοντας, πρέπει να αναφερθεί ότι η πραγματοποίηση πάνω από τριών ομοειδών συναλλαγών επί μη διαπραγματεύσιμων τίτλων σε διάστημα ενός εξαμήνου, νοούνται ως ‘επιχειρηματικές’, καθιστώντας τον υπόχρεο επιτηδευματία (παρ. 3 του άρθρου 21 του ΚΦΕ). Σε αυτή την περίπτωση, ο φορολογούμενος οφείλει να προβεί σε έναρξη επαγγέλματος, να καταβάλει τις αναλογούσες εισφορές στον ΕΦΚΑ και κατ’ επέκταση θα φορολογείται με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών, βάσει του άρθρου 15 του ΚΦΕ.

tonylare
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
November 28, 2017, 01:41:58 PM
 #24

Χαιρετώ & εγώ

τυγχάνει να εργάζομαι σε ελεγκτική εταιρεία και να ασχολούμαι με τα θέματα φορολογίας επιχειρήσεων ,λόγω επαγγέλματος.

Προσωπική & επαγγελματική γνώμη.

1. Η ελληνική φορολογία εισοδήματος (4172/2014 & όλες οι ΠΟΛ που έχουν βγει) , δεν αναφέρουν πουθενά το θέμα του BTC.
2. Οι πλατφόρμες btc και τα wallets , δεν είναι σε καμία περίπτωση την στιγμή που μιλάμε , οργανωμένες αγορές , μακάρι να θεωρηθούν γιατί τότε
θα θησαυρίσουμε.
3. Μέχρι να διευκρινιστεί το θέμα πρέπει να προσέχετε τα εξής , γιατί με την εφορία δεν μπλέκεις είναι αναλφάβητοι οι περισσότεροι.
     
       Α. Αν κάποιος αγοράσει BTC αρχικά να μπορεί να δικαιολογήσει που βρήκε τα χρήματα
            π.χ. έχω μισθό 1000€ και με έμβασμα 200€ στο KRAKEN αγόρασα 0.05 btc. Είναι ο.κ.

            π.χ. είμαι άνεργος χωρίς ευρώ σε 'όψεως και ξαφνικά βρίσκω 5000€ τα κάνω κατάθεση στο όψεως του KRAKEN στο        ταμείο της
                   τράπεζας και αγοράζω από την πλατφόρμα 0,5 BTC ... πρόβλημα.

        Β. Δίνω 50€ σε έναν κολλητό μου χέρι με χέρι και μου στέλνει 0.00255BTC , μετά από ένα χρόνο τα 50€ γίνονται 450€ (πραγματική ιστορία) ,
            τα στέλνω στο KRAKEN , και τα κάνω ευρώ και τα στέλνω με έμβασμα στον όψεως στην Ελλάδα. Οκ είναι μικρό ποσό αν ήταν όμως 20.000€
            η εφορία μπορεί μία στις χίλιες να σε καλέσει.

        Γ. Μην ξεχνάτε ότι εμβάσματα από πλατφόρμες φαίνονται. Αν με κάποιο τρόπο γίνει απο ανταλλακτηριο η μαύρη αγορά χέρι με χέρι , δεν
            φαίνεται.

        Δ. Δεν θεωρούνται οι τρείς συναλλαγές αιτία να υποχρεωθείς να ανοίξεις βιβλία επιτηδευματία. Για δύο λόγους, πρώτον το BTC δεν είναι
            αναγνωρισμένο και δεύτερον οι αντίστοιχες πράξεις δεν αποτελούν αιτία.

        E. Με αιτιολογημένα εισοδήματα αγοράζω 10 BTC το 2012 π.χ με 2500€ . Και σήμερα έχω 100.000€ σε BTC. Τι κάνω??
            Με το που το κάνεις έμβασμα έρχεται αμέσως η εφορία και σε ρωτάει που τα βρήκες. Εσύ της δείχνεις το πορτοφολάκι σου ότι αγόρασες με
            2500€ , το 2012 και σήμερα έγιναν 100.000€ , της δείχνεις μετά την συναλλαγή που τα στέλνεις σε μία πλατφόρμα π.χ, KRAKEN. Της
            δείχνεις την ρευστοποίηση στο KRAKEN και μετά το έμβασμα. Και μετά αρχίζει ο Γολγοθάς , αν είχες σκοπό την κερδοσκοπία ίσως θα
             μπορούσε να θεωρηθεί προσαύξηση περιουσίας και με ένα 15% να γλίτωνες , αν όμως δεν θεωρηθεί, δηλαδή εσύ τα θέλεις για συναλλαγές
             ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!

•   Επιπρόσθετα, το εν λόγω ηλεκτρονικό νόμισμα δεν μπορεί να θεωρηθεί τίτλος ο οποίος διέπεται ξεκάθαρα από τις διατάξεις του άρθρου 42 του ΚΦΕ. Ελλείψει σχετικής νομοθεσίας, μία φορολογική και όχι χρηματοοικονομική προσέγγιση, θα μπορούσε να θεωρήσει το bitcoin ως τίτλο, από τη στιγμή που αποκτήθηκε με σκοπό την κερδοσκοπία. Σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό, η αξία των bitcoins που αποκτήθηκαν με σκοπό την αποκόμιση κέρδους και όχι τη διενέργεια συναλλαγών, μπορεί να τοποθετηθεί στον κωδικό της δήλωσης που σχετίζεται με την απόκτηση τίτλων (κωδ. 743). Όταν τα bitcoins πουληθούν συμπληρώνεται με την παραπάνω αξία αγοράς ο κωδικός 781 (διάθεση περιουσιακών στοιχείων κτλ) και η τυχόν υπεραξία περιλαμβάνεται στον Πίνακα 4Ε και φορολογείται με 15%. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει άλλο πεδίο, η περιγραφή του οποίου να καλύπτει τη συγκεκριμένη συναλλαγή, ο κωδικός 865 θεωρείται ως η γενικότερη διάταξη για τη φορολόγηση αυτού του είδους υπεραξίας.

Συμπέρασμα, το τοπίο είναι ασαφές , αλλά προς το παρόν δεν προβλέπει φορολόγηση.
Υπάρχουν 2 λύσεις

1. Πας στην εφορία το αναφέρεις , πιθανών να πληρώσεις 15% και να τελειώνεις πιθανόν να μην πληρώσεις και τίποτα.
2. Δεν δηλώνεις τίποτα , ελπίζοντας το κενό νόμου να μην σε πιάσει.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αυτή την στιγμή φορολογείται , απλά αν τα ποσά είναι μεγάλα προσοχή να μπορείτε να τα τεκμηριώσετε , και αν σας φωνάξουν η δεν θα πληρώσετε τίποτα η θα πληρώσετε το πολύ΄15%.

Με λίγα λόγια μην ακούτε κανέναν ούτε εμένα , απλά προσέξτε την τεκμηριώση
mpufatzis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 840
Merit: 128



View Profile WWW
November 28, 2017, 02:03:38 PM
 #25

Θα'θελα να σχολιάσεις τις κάρτες που είναι συνδεδεμένες με BTC.
Είναι κάτι το νόμιμο;

Πχ αυτή σου επιτρέπει να δηλώσεις ψεύτικο όνομα:

https://cryptopay.me/

Άλλες θέλουν να δηλώσεις το όνομά σου.
Αν η τράπεζα δει ότι τραβάς λεφτά (από BTC με το όνομά σου) δεν θα ψάξει για να σε βρει και να δει από που προέρχονται;
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
November 28, 2017, 02:18:31 PM
 #26

Πχ αυτή σου επιτρέπει να δηλώσεις ψεύτικο όνομα:
https://cryptopay.me/

Με ψεύτικο όνομα μπορούν να περάσουν μόνο €1000 μέσα από την κάρτα. Για παραπάνω θα πρέπει να δείξεις χαρτιά.

mpufatzis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 840
Merit: 128



View Profile WWW
November 28, 2017, 02:40:01 PM
 #27

Οπότε η ερώτηση παραμένει:
Τι γίνεται όταν η κάρτα έχει το όνομά σου;
Η εφορία βλέπει έναν Γιώργο Γεωργίου να τραβά λεφτά με κάρτα από το Λουξεμβούργο, αντιλαμβάνεται ότι είναι Έλληνας, δεν θα τον ψάξει;


Πχ αυτή σου επιτρέπει να δηλώσεις ψεύτικο όνομα:
https://cryptopay.me/

Με ψεύτικο όνομα μπορούν να περάσουν μόνο €1000 μέσα από την κάρτα. Για παραπάνω θα πρέπει να δείξεις χαρτιά.
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
November 28, 2017, 04:35:19 PM
Last edit: November 28, 2017, 07:24:56 PM by amphibious
 #28

Το νήμα είναι πολύ παλαιό. Το έχουμε εγκαταλείψει και τώρα συζητάμε το θέμα εδώ: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1442214.new#new.


Αν δεν είναι ενάντια στους κανόνες του forum, θα πρότεινα να κάνουμε quote τα τελευταία posts του παρόντος στο προαναφερθέν νήμα και να συνεχίσουμε εκεί, καθώς εκεί έχει συγκεντρωθεί αρκετό υλικό επί του θέματος.



2. Οι πλατφόρμες btc και τα wallets, δεν είναι σε καμία περίπτωση την στιγμή που μιλάμε, οργανωμένες αγορές, μακάρι να θεωρηθούν γιατί τότε θα θησαυρίσουμε.


Αν με τον όρο “πλατφόρμες” εννοείς τα ανταλλακτήρια (Kraken, Bitstamp κλπ), τότε πληρούν απόλυτα τον ορισμό της οργανωμένης αγοράς (παρ. 10 άρθρο 2 ν.3606/2007):

Quote from: παρ. 10 άρθρο 2 ν.3606/2007
10. «Οργανωμένη αγορά»: πολυμερές σύστημα το οποίο:

(α) τελεί υπό τη διεύθυνση ή τη διαχείριση διαχειριστή αγοράς,

(β) επιτρέπει ή διευκολύνει την προσέγγιση πλειόνων συμφερόντων τρίτων για την αγορά και την πώληση χρηματοπιστωτικών μέσων, εντός του συστήματος και σύμφωνα με τους κανόνες του οι οποίοι δεν παρέχουν διακριτική ευχέρεια, κατά τρόπο καταλήγοντα στη σύναψη σύμβασης σχετικής με χρηματοπιστωτικά μέσα, τα οποία είναι εισηγμένα προς διαπραγμάτευση, βάσει των κανόνων και των συστημάτων του, και

(γ) έχει λάβει άδεια λειτουργίας και λειτουργεί κανονικά σύμφωνα με τις διατάξεις του Κεφαλαίου ΣΤ΄ του Πρώτου Μέρους του νόμου αυτού.

Το (γ) εφαρμόζεται μόνο στις ελληνικές αγορές. Τα (α) και (β) πληρούν όλα τα ανταλλακτήρια, εκτός των αυτοσχέδιων αποκεντρωμένων όπως το bitsquare.



Α. Αν κάποιος αγοράσει BTC αρχικά να μπορεί να δικαιολογήσει που βρήκε τα χρήματα π.χ. έχω μισθό 1000€ και με έμβασμα 200€ στο KRAKEN αγόρασα 0.05 btc. Είναι ο.κ.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι δικαιολόγησης ποσού αγοράς:

  • Οι καταθέσεις που υπήρχαν την 31/12/1999 δεν χρειάζεται να δικαιολογηθούν.
  • Οι αγορές που έγιναν πάνω από 5 χρόνια πριν δεν υπόκεινται σε επέκταση ελέγχου.
  • Ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών για απεριόριστα έτη προς τα πίσω.
  • Συσσωρευμένα δώρα κάτω των 300€ ανά έτος από συγγενείς 1ου βαθμού που δεν δηλώνονται και δεν φορολογούνται.
  • Υπεραξία χιλιάδων % που κατέγραψε το bitcoin αποδεικνύεται εύκολα με δημοσίως διαθέσιμα δεδομένα. Μπορείς πάντα να ισχυριστείς ότι τα αγόρασες πολύ παλαιά σε πολύ χαμηλή τιμή και δεν υπάρχουν δικαιολογητικά αγοράς (βλ. επόμενη παράγραφο).

Γι' αυτό και δεν πιστεύω να ασχοληθεί κανένας με τα ποσά της αγοράς. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι η πώληση (η φύση της προέλευσης).



Β. Δίνω 50€ σε έναν κολλητό μου χέρι με χέρι και μου στέλνει 0.00255BTC, μετά από ένα χρόνο τα 50€ γίνονται 450€ (πραγματική ιστορία), τα στέλνω στο KRAKEN, και τα κάνω ευρώ και τα στέλνω με έμβασμα στον όψεως στην Ελλάδα. Οκ είναι μικρό ποσό αν ήταν όμως 20.000€ η εφορία μπορεί μία στις χίλιες να σε καλέσει.

Δεν πιστεύω ότι αυτή είναι η πραγματική ιστορία. Έχω την αίσθηση ότι στην πραγματικότητα τα αγόρασες από ένα ανταλλακτήριο που έκλεισε (MtGox, BTCGreece) ή από ΑΤΜ και γι' αυτό δεν μπορούν να προσκομιστούν δικαιολογητικά αγοράς. Σύμφωνα με την πρόσφατη εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν:

Quote
4. Σε περίπτωση που δεν προσκομίζονται στοιχεία για επένδυση ή κίνηση λογαριασμού ημεδαπής ή αλλοδαπής, λόγω αντικειμενικής αδυναμίας προσκόμισης των σχετικών δικαιολογητικών (για παράδειγμα, διότι έχει παρέλθει ο χρόνος που η τράπεζα ή άλλο ίδρυμα έχει υποχρέωση διαφύλαξης των σχετικών αρχείων), γίνονται δεκτοί οι ισχυρισμοί του ελεγχόμενου, εκτός αν η φορολογική αρχή αιτιολογημένα απορρίψει αυτούς στη βάση άλλων στοιχείων που διαθέτει.

Πηγή: http://www.kathimerini.gr/935114/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/egkyklios-aade-poies-periptwseis-8ewroyntai-adikaiologhth-prosay3hsh-perioysias.



Δ. Δεν θεωρούνται οι τρείς συναλλαγές αιτία να υποχρεωθείς να ανοίξεις βιβλία επιτηδευματία. Για δύο λόγους, πρώτον το BTC δεν είναι αναγνωρισμένο και δεύτερον οι αντίστοιχες πράξεις δεν αποτελούν αιτία.

Το bitcoin είναι αναγνωρισμένο από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο ως μέσο πληρωμής. Συνεπώς κάθε ισχυρισμός απόκτησης για προσωπική χρήση είναι έγκυρος.

Πηγή: http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2015-10/cp150128en.pdf

Για τον λόγο αυτό δεν μπορεί, επίσης, να χαρακτηριστεί επιχειρηματική δραστηριότητα με την παράγραφο 4 άρθρου 21 ΚΦΕ (άγνωστη, αδικαιολόγητη, παράνομη πηγή ή αιτία).

Και ναι, η συστηματική πράξη (τρεις και άνω ομοειδείς συναλλαγές το εξάμηνο) δεν συνεπάγονται αυτόματα την επιχειρηματική δραστηριότητα, καθώς είναι αναγκαίο να υπάρχει και η κερδοσκοπική πρόθεση (άρθρο 21 ΚΦΕ), η οποία πρέπει να αποδεικνύεται:

Quote from: ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016

3. Κατ' ερμηνεία της πιο πάνω διάταξης είναι εμφανές ότι πρέπει να εξετάζεται εάν υπάρχει η πρόθεση για επίτευξη κέρδους. Περαιτέρω, όπως έχει γίνει δεκτό (1099729/1838/Α0012/31.10.2005 έγγραφο), η κερδοσκοπική πρόθεση πρέπει να υπάρχει κατά το χρόνο που περιέρχεται στην κυριότητα του φορολογουμένου το περιουσιακό στοιχείο που πρόκειται να πωληθεί. Αυτό συμβαίνει σε αντιδιαστολή με τα περιουσιακά στοιχεία που έρχονται στη κατοχή του φορολογουμένου για επένδυση ή ιδιοχρησιμοποίηση ή άλλες αιτίες και όχι για μεταπώληση, οπότε το κέρδος που τυχόν προκύψει από αυτά δεν προσδίδει την έννοια του εισοδήματος από εμπορική επιχείρηση και δεν υπόκειται σε φόρο.


Πηγή: ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016



E. Με αιτιολογημένα εισοδήματα αγοράζω 10 BTC το 2012 π.χ με 2500€ . Και σήμερα έχω 100.000€ σε BTC. Τι κάνω??
Με το που το κάνεις έμβασμα έρχεται αμέσως η εφορία και σε ρωτάει που τα βρήκες. Εσύ της δείχνεις το πορτοφολάκι σου ότι αγόρασες με 2500€ , το 2012 και σήμερα έγιναν 100.000€ , της δείχνεις μετά την συναλλαγή που τα στέλνεις σε μία πλατφόρμα π.χ, KRAKEN. Της δείχνεις την ρευστοποίηση στο KRAKEN και μετά το έμβασμα. Και μετά αρχίζει ο Γολγοθάς , αν είχες σκοπό την κερδοσκοπία ίσως θα μπορούσε να θεωρηθεί προσαύξηση περιουσίας και με ένα 15% να γλίτωνες , αν όμως δεν θεωρηθεί, δηλαδή εσύ τα θέλεις για συναλλαγές ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Η κερδοσκοπική πρόθεση μπορεί να αποδειχθεί μόνο αν προκύψουν συχνές αγοραπωλησίες (trading) από τα δικαιολογητικά ή αν κάποιος είναι αρκετά αφελής για να αναφέρει το mining (συστηματική πράξη με σκοπό το κέρδος). Διαφορετικά είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν τον ισχυρισμό για προσωπική χρήση, καθώς υπάρχει απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου (βλ. προηγούμενη παράγραφο).

Οι μετοχές, παράγωγα, ομόλογα και μερίδια δεν έχουν άλλη χρήση πέραν της κερδοσκοπίας, γι' αυτό και έχουν συγκεντρωθεί σε ένα άρθρο (άρθρο 42 του ΚΦΕ). Το bitcoin δεν μπορεί να ενταχθεί εκεί, παρά μόνο καταχρηστικά από τον ίδιο τον φορολογούμενο (όταν αποδεικνύεται το trading) για να αποφευχθεί ο χαρακτηρισμός επιχειρηματικής δραστηριότητας με υψηλότερο συντελεστή. Τότε ο ισχυρισμός είναι ότι “προσιδιάζει σε παράγωγα” (βλ. άρθρο 42 ΚΦΕ).



Υπάρχουν 2 λύσεις

1. Πας στην εφορία το αναφέρεις , πιθανών να πληρώσεις 15% και να τελειώνεις πιθανόν να μην πληρώσεις και τίποτα.
2. Δεν δηλώνεις τίποτα, ελπίζοντας το κενό νόμου να μην σε πιάσει.


Κανονικά πρέπει να δηλώνεις τα πάντα. Τα ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα και δεν εμπίπτουν πουθενά, δηλώνονται στον 781 και είναι αφορολόγητα βάσει άρθρου 78 του Συντάγματος:

Quote from: παρ. 1 άρθρου 78 του Συντάγματος

1. Kανένας φόρος δεν επιβάλλεται ούτε εισπράττεται χωρίς τυπικό νόμο που καθορίζει το υποκείμενο της φορολογίας και το εισόδημα, το είδος της περιουσίας, τις δαπάνες και τις συναλλαγές ή τις κατηγορίες τους, στις οποίες αναφέρεται ο φόρος.


Είναι “το κενό του νόμου” στο οποίο αναφέρεσαι.

Επιπλέον, δεν συμφέρει να μην τα δηλώσεις, ειδικά στην περίπτωση που το ποσό είναι μεγάλο και πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για σημαντική δαπάνη (κάλυψη τεκμηρίου απόκτησης).

Σε περίπτωση μεγάλου ποσού, εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να δήλωνα το ποσό στον 865, για να πάρουν το 15% και να με αφήσουν ήσυχο.

Τέλος, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι σε περίπτωση άδικης μεταχείρισης μπορεί να γίνει προσφυγή πρώτα στην Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών και στην συνέχεια στα Διοικητικά Δικαστήρια.




Όταν λέει για "τρεις ομοειδεις συναλλαγές" εννοεί 3 αγορές BTC από ανταλλακτήρια;

Τρεις και άνω ομοειδείς συναλλαγές ανά εξάμηνο κάνουν την πράξη συστηματική και αυτό αποτελεί ένδειξη πιθανής επιχειρηματικής δραστηριότητας (άρθρο 21 ΚΦΕ).

Το κριτήριο των τριών συναλλαγών δεν ισχύει σε δύο περιπτώσεις:

α. Όταν οι αγοραπωλησίες γίνονται σε οργανωμένη αγορά (ανταλλακτήριο) και δηλώνεις υπεραξία τίτλων αλλοδαπής στον κωδικό 865 της Ε1. Σ' αυτήν την περίπτωση το εισόδημα εμπίπτει στο άρθρο 42 του ΚΦΕ (κέρδη από κεφάλαιο) και ο φόρος είναι 15% χωρίς προκαταβολή για την επόμενη χρονιά.

β. Όταν διαθέτεις προσωπικό περιουσιακό στοιχείο, το οποίο αποκτήθηκε χωρίς κερδοσκοπική πρόθεση και χωρίς σκοπό να μεταπουληθεί.  Σ' αυτήν την περίπτωση το ποσό δεν θεωρείται εισόδημα και δηλώνεται στον κωδικό 781 ως “διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων” ή “λοιπές περιπτώσεις” αφορολόγητο.


Ο κ. Νανόπουλος αναφέρεται στην περίπτωση (α), όπου οι συχνές αγοραπωλησίες καταρρίπτουν τον ισχυρισμό μη κερδοσκοπικής απόκτησης για προσωπική χρήση. Αν προσκομίσεις δικαιολογητικά από τα οποία θα φανεί trading, αναγκαστικά δηλώνεις στον 865.




Τι γίνεται όταν η κάρτα έχει το όνομά σου;
Η εφορία βλέπει έναν Γιώργο Γεωργίου να τραβά λεφτά με κάρτα από το Λουξεμβούργο, αντιλαμβάνεται ότι είναι Έλληνας, δεν θα τον ψάξει;

Η εφορία, αν ενδιαφερθεί για την συγκεκριμένη κάρτα, θα απευθυνθεί στον εκδότη. Από 'κει και πέρα, για να λάβει πληροφορίες, πρέπει  ο εκδότης να είναι υποχρεωμένος να παρέχει στοιχεία με το σύστημα CRS (Common Reporting Standard).

Η διαρκής δήλωση ΝΑΙ στον 029 εξυπηρετεί ιδιαίτερα, αφού δεν ζητείται ούτε το ύψος της περιουσίας ούτε το είδος. Μετά από 5 χρόνια δεν μπορούν να απαιτήσουν την δικαιολόγηση των ποσών.

Pages: 1 2 [All]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!