Bitcoin Forum
March 29, 2024, 01:28:47 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2  All
  Print  
Author Topic: Atentie la ING Bank! Conturi inchise permanent fara un motiv exact  (Read 7036 times)
FundsMoney (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 363
Merit: 250


BTC will change the world


View Profile
December 06, 2016, 07:03:33 PM
 #1

Buna seara !

As vrea sa emit un posibil semnal de alarma pentru toti cei care tranzactioneaza BTC folosind ING Bank.
Eu am avut cont la ING de peste 3 ani. In tot acest timp am tranzactionat BTC atat prin LocalBTC cat si pe pietele internationale. Sumele tranzactionate nu depasesc totusi 10.000 EUR, decat poate per total, insa niciodata mai mult de 500-1000 EUR pe luna.

In urma cu timp am fost instiintat ca banca a sistat relatia contractuala si ca toate produsele pe care le detin (carduri,conturi) vor fi inchise. Totusi, mi s-a dat un termen de doua luni, termen in care am putut sa-mi rezolv eventualele datorii (solduri cu minus) sau sa imi mut banii in alta parte / sa ii retrag. Mentionez ca nu am detinut conturi de credit!

Nici pana azi nu cunosc motivul exact pentru care banca a decis "unilateral" sa rupa relatia cu mine. Din ce am inteles, deciziile de genul sunt luate la nivel 'inalt' si niciunul din operatori nu mi-a putut spune de ce s-a intamplat asta.

Eu banuiesc in proportie de 90% ca bitcoin este motivul inchiderii contului. Nu cred ca am incalcat nicio regula, mi-am folosit contul ca un 'om normal', am facut cumparaturi, transferuri si niciodata altceva.

In "Conditiile Generale de afaceri"(contractul semnat la deschiderea contului) nu spune nimic de criptomonede , bitcoin sau altele...

Imi pare rau ca am ramas fara cont, chiar i-am apreciat pe cei de la ING. Acum nu am ce sa fac, urmeaza sa ma mut la o alta banca.

Daca a mai patit cineva asta, va rog sa scrieti aici. Cat despre cei care tranzactioneaza BTC, aveti grija... Nu pot sa zic cu siguranta ca va va fi contul inchis, insa acest risc exista pentru majoritatea bancilor...

-- if you want this space, PM me --
1711675727
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711675727

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711675727
Reply with quote  #2

1711675727
Report to moderator
1711675727
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711675727

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711675727
Reply with quote  #2

1711675727
Report to moderator
If you want to be a moderator, report many posts with accuracy. You will be noticed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711675727
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711675727

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711675727
Reply with quote  #2

1711675727
Report to moderator
antonioeram
Member
**
Offline Offline

Activity: 109
Merit: 10

Is John Galt, Satoshi ? or viceversa


View Profile WWW
December 07, 2016, 10:07:59 AM
 #2

hmm ciudat.
este un abuz. ar trebui sa ii raportezi la PC

PGP - Public Key
https://goo.gl/DXrS8t
FundsMoney (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 363
Merit: 250


BTC will change the world


View Profile
December 07, 2016, 04:59:17 PM
 #3

@antonioeram - m-am gandit ca exista o cale de a contesta decizia, dar nu mi-a trecut prin minte PC sincer.

Din ce am citit prin contract (recunosc ca nu am avut rabdarea sa il citesc cap-coada nici pana acum), aceasta decizie poate fi contestata direct la banca printr-o cerere, insa ma gandesc ca este mai mult o formalitate si ca sansele sa castig disputa sunt mici. Vorbim totusi despre o banca.

Nici nu stiu sigur daca am voie sa postez public acest caz. Pentru siguranta mea, datele pe care le-am postat mai sus sunt aproximative. Am deja conturile inchise si relatia cu ING ul s-a terminat. Toate cele povestite s-au intamplat in urma cu mai mult de 2 luni.

Am zis ca poate in felul acesta pot sa avertizez si alte persoane care au facut/inca fac trade-uri. Majoritatea de pe LBC folosesc ING, insa in ultimul timp am observat ca tot mai multi au trecut la Unicredit. Mai este de asemenea Vlad Nistor care detine o firma de tranzactionat BTC si ei tot prin Unicredit lucreaza. Sa fie oare coincidenta? Este oare Unicredit mai toleranta? Eu nu am idee...

Cert este Bitcoin este privit cu ochi rai cam peste tot. Foarte multi straini (din UK, SUA s.a.) s-au trezit cu conturile inchise din acelasi motiv si vorbim de institutii gigante. Astea toate au inceput sa se intample cu mult inainte ca Bitcoin sa fie cat de cat popular in Romania. La noi toate apar cu intarziere Smiley


-- if you want this space, PM me --
Saksham
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 570
Merit: 500



View Profile
December 07, 2016, 11:51:24 PM
 #4

@antonioeram - m-am gandit ca exista o cale de a contesta decizia, dar nu mi-a trecut prin minte PC sincer.

Din ce am citit prin contract (recunosc ca nu am avut rabdarea sa il citesc cap-coada nici pana acum), aceasta decizie poate fi contestata direct la banca printr-o cerere, insa ma gandesc ca este mai mult o formalitate si ca sansele sa castig disputa sunt mici. Vorbim totusi despre o banca.

Nici nu stiu sigur daca am voie sa postez public acest caz. Pentru siguranta mea, datele pe care le-am postat mai sus sunt aproximative. Am deja conturile inchise si relatia cu ING ul s-a terminat. Toate cele povestite s-au intamplat in urma cu mai mult de 2 luni.

Am zis ca poate in felul acesta pot sa avertizez si alte persoane care au facut/inca fac trade-uri. Majoritatea de pe LBC folosesc ING, insa in ultimul timp am observat ca tot mai multi au trecut la Unicredit. Mai este de asemenea Vlad Nistor care detine o firma de tranzactionat BTC si ei tot prin Unicredit lucreaza. Sa fie oare coincidenta? Este oare Unicredit mai toleranta? Eu nu am idee...

Cert este Bitcoin este privit cu ochi rai cam peste tot. Foarte multi straini (din UK, SUA s.a.) s-au trezit cu conturile inchise din acelasi motiv si vorbim de institutii gigante. Astea toate au inceput sa se intample cu mult inainte ca Bitcoin sa fie cat de cat popular in Romania. La noi toate apar cu intarziere Smiley


Hmm .. asta cu " cititul contractului cap coada" nu o inteleg deloc...mereu trebuie citit cap coada, mai ales ca dai cu subsemnatul.

Acum incep sa ma gandesc la mine, folosesc ING-ul de peste 6 ani si de aproape 2 ani il folosesc si pentru tranzactii cu BTC.. Mi ai dat de gandit .. desi sumele sunt relativ mici. Ms de instintare!
usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
December 10, 2016, 01:14:05 AM
 #5

No "faina" treaba  daca a inceput si ING-ul sa faca figuri. Parca si la BT erau probleme de genul. Mai este careva patit sau e primul caz la ING ?
vreausieu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 10, 2016, 09:12:16 AM
 #6

Conturile la ING se inchid de luni bune.Mai sunt doar cateva banci care accepta btc'u.Unicredit am impresia ca inca este ok....asa ca aveti grija.
Saksham
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 570
Merit: 500



View Profile
December 10, 2016, 04:47:44 PM
 #7

Conturile la ING se inchid de luni bune.Mai sunt doar cateva banci care accepta btc'u.Unicredit am impresia ca inca este ok....asa ca aveti grija.
Destul de ciudat ...pentru ca folosesc ING  si pana acum nu sa "intamplat" nimic  ( normal nu sume mari) . Trebuie sa fiu cu bagare de seama...
goanadupabitcoin
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
January 07, 2017, 02:10:36 PM
 #8

Asta spuneam și eu, am făcut tranzacții prin ING, ultima a fost chiar acum, la începutul lunii și a fost vorba chiar de o tranzacție ceva mai mare decât de obicei (normal, am lichidat cam tot, asta e). Nu m-au contactat, dar...fingers crossed.
La ING îmi place home-banking-ul lor, plus că au bancomat fix pe strada mea. Mi-ar părea rău să închei relația cu ei.

btcgollum
Member
**
Offline Offline

Activity: 83
Merit: 10


View Profile
January 10, 2017, 10:28:49 AM
 #9

ATTENTIE ATTENTIE **** ING **** Inchide conturile celor care tranzactioneaza BITCOIN fara niciun motiv.
BtcXchange_Support
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 174
Merit: 100


www.BTCxCHANGE.com | ICO Market & Crypto Exchange


View Profile WWW
January 10, 2017, 11:05:09 AM
 #10

ATTENTIE ATTENTIE **** ING **** Inchide conturile celor care tranzactioneaza BITCOIN fara niciun motiv.

Avem depuneri si retrageri regulate pe btcxchange.ro spre ING bank, nu am fost sesizati de nici un client ca ar avea probleme. Probabil ca suntem o societate comerciala romana.

www.BTCxCHANGE.com | ICO Market | International Cryptocurrency Exchange
bussybuddy
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1176
Merit: 105


Chainjoes.com


View Profile
January 23, 2017, 06:21:37 AM
 #11

Buna seara !

As vrea sa emit un posibil semnal de alarma pentru toti cei care tranzactioneaza BTC folosind ING Bank.
Eu am avut cont la ING de peste 3 ani. In tot acest timp am tranzactionat BTC atat prin LocalBTC cat si pe pietele internationale. Sumele tranzactionate nu depasesc totusi 10.000 EUR, decat poate per total, insa niciodata mai mult de 500-1000 EUR pe luna.

In urma cu timp am fost instiintat ca banca a sistat relatia contractuala si ca toate produsele pe care le detin (carduri,conturi) vor fi inchise. Totusi, mi s-a dat un termen de doua luni, termen in care am putut sa-mi rezolv eventualele datorii (solduri cu minus) sau sa imi mut banii in alta parte / sa ii retrag. Mentionez ca nu am detinut conturi de credit!

Nici pana azi nu cunosc motivul exact pentru care banca a decis "unilateral" sa rupa relatia cu mine. Din ce am inteles, deciziile de genul sunt luate la nivel 'inalt' si niciunul din operatori nu mi-a putut spune de ce s-a intamplat asta.

Eu banuiesc in proportie de 90% ca bitcoin este motivul inchiderii contului. Nu cred ca am incalcat nicio regula, mi-am folosit contul ca un 'om normal', am facut cumparaturi, transferuri si niciodata altceva.

In "Conditiile Generale de afaceri"(contractul semnat la deschiderea contului) nu spune nimic de criptomonede , bitcoin sau altele...

Imi pare rau ca am ramas fara cont, chiar i-am apreciat pe cei de la ING. Acum nu am ce sa fac, urmeaza sa ma mut la o alta banca.

Daca a mai patit cineva asta, va rog sa scrieti aici. Cat despre cei care tranzactioneaza BTC, aveti grija... Nu pot sa zic cu siguranta ca va va fi contul inchis, insa acest risc exista pentru majoritatea bancilor...

Salut,

Sunt periculos de prosti cei de la ING, acum 6 ani am avut cont la ei il foloseam doar pt plati online si intr-o zi ma suna de la ING ca am facut o plata neautorizata folosindu-ma de sistemul lor de overdraft neautorizat fara sa depun o cerere in prealabil.

Banca si sistemul sunt vulnerabile si ca sa fie totul complet si angajatii idioti. Atunci i-am spus doamnei de ma sunase ca data viitoare voi cauta sa golesc banca de bani daca e asa de simplu si a inceput sa tipe la mine ca la un copil neastamparat.

Feriti-va de prosti!

goanadupabitcoin
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
January 23, 2017, 03:23:55 PM
 #12


Banca si sistemul sunt vulnerabile si ca sa fie totul complet si angajatii idioti. Atunci i-am spus doamnei de ma sunase ca data viitoare voi cauta sa golesc banca de bani daca e asa de simplu si a inceput sa tipe la mine ca la un copil neastamparat.


LOL asta e ca și când ai face bancuri la aeroport despre bombe. Mi-ar fi plăcut să aud discuția *Grabs popcorn

Bushuqa
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 58
Merit: 0


View Profile
March 17, 2017, 10:12:56 AM
 #13

Bitcoin nu este ilegal doar ca pentru moment nu este reglementat

Mai importante sunt urmatoarele intrebari:
1- cum stiu bancile ca tu tranzactionezi bitcoin?
2-ce servicii poti folosii ca sa nu se faca legatura si sa eviti sa iti blocheze contul?

Saksham
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 570
Merit: 500



View Profile
March 22, 2017, 10:12:01 PM
 #14

Bitcoin nu este ilegal doar ca pentru moment nu este reglementat

Mai importante sunt urmatoarele intrebari:
1- cum stiu bancile ca tu tranzactionezi bitcoin?
2-ce servicii poti folosii ca sa nu se faca legatura si sa eviti sa iti blocheze contul?


băncile văd detaliile tranzacțiilor , si crede-ma sunt mult mai detaliate decât le vedem noi.   Servicii ? Nu cred că poți utiliza servicii care să nu declare detaliile tranzacției, altfel riscă ele să intre în bucluc. Mai degrabă transferuri intre persoane fizice. Ideea e ca banii si ma refer la sumele mai mari, trebuie justificati. Plus ca soldurile si tranzacțiile le vede si Anaf ul. Deci totul e la... Noroc
Bushuqa
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 58
Merit: 0


View Profile
March 23, 2017, 06:50:39 AM
 #15

eu nu ma refeream la o modalitate ilegala ci intrebam daca este o cale legala prin care  sa nu determini banca sa iti inchida contul pe motiv va bitcoin nu este reglementat.
Este bine de stiu bitcoin nu este ilegal deci nu ai motive sa te ascunzi sau sa faci ceva ilegal
bussybuddy
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1176
Merit: 105


Chainjoes.com


View Profile
March 23, 2017, 06:56:15 AM
 #16

ATTENTIE ATTENTIE **** ING **** Inchide conturile celor care tranzactioneaza BITCOIN fara niciun motiv.

Isarescu a luat decizia asta!!!

bussybuddy
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1176
Merit: 105


Chainjoes.com


View Profile
March 23, 2017, 09:26:44 AM
 #17

http://m.digi24.ro/stiri/externe/ue/ing-investigata-de-procuratura-olandeza-pentru-coruptie-si-spalare-de-bani-692611

ING are probleme!!!! Nu in Romania in paradisul fiscal in tara mama ...

Bushuqa
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 58
Merit: 0


View Profile
March 23, 2017, 11:36:58 AM
 #18

asta are legatura cu bitcoin sau nu?
Saksham
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 570
Merit: 500



View Profile
March 28, 2017, 12:16:45 PM
 #19

asta are legatura cu bitcoin sau nu?

Tind sa cred ( desi sunt convins) ca nu are legatura cu Bitcoin-ul, are legatura cu avarismul, lacomia si forta financiara pe care o dobandesc bancile si multinationalele.
gigica viteazu`
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 458
Merit: 250

beast at work


View Profile
April 01, 2017, 09:04:22 AM
 #20

 Ieri am făcut turul bancilor, după cum urmează:
- ING (sunat în centrală) - cică dacă ai documente justificative pentru bani nu ii interesează de unde vin.
- Transilvania - a sunat duduia în centrală și cică când intră o sumă mare te cheamă să dai o declarație pe propria răspundere referitoare la proveniența banilor.
- Raiffeisen - excitare totală, cică la peste 40.000 Eur devii client platinum și nu mai plătești nici un fel de comision. În rest somn de voie, habarniști.
- BRD - Cică pentru transferuri mai mari de 15.000 Eur trebuie să ai documente justificative.

Mențiuni:

- Referitor la declarația pe propria răspundere de mai sus... nu trebuie luată în joacă, are caracter penal dacă ai mințit în ea.
- Cică e datoria cetățeanului să declare TOATE veniturile, astfel încât să fie impozitate de folositorul nostru stat.
- Am tras-o de limbă pe domnița de la BRD și am aflat că suma de 15.000 este impusa de BNR... deci e aplicabila tuturor băncilor. Și cred că se referă la faptul că nu îți eliberează banii fără hârtiile respective, e posibil ca toate transferurile să fie raportate la fisc.
- Evident că mi-a trecut prin cap șmecheria cu mai multe transferuri sub 15.000,... e posibil, cu mai mult conturi la bănci diferite, să nu trebuiască să aduci hârtii justificative, la fisc oricum (cred) ajung raportările, deci... recitiți punctul 2 de la mențiuni.
Pages: [1] 2  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!