Bitcoin Forum
May 22, 2024, 01:13:55 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Chp'nin Osmanlı'ya bakış açısı  (Read 2156 times)
kenanzz (OP)
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1000

View Profile
December 25, 2016, 09:55:42 AM

https://www.youtube.com/watch?v=BoIe1EDAZ5s

Arkadaşlar o bu şu demeden sizlere sormak istiyorum neden bu siyasetçiler tarafından bir tarafa çekilmeye çalışıyoruz neden kutuplaştırılmaya çalışıyoruz. Neden bir Türk evladı olarak hem Atatürk hemde Osmanlı'yı sevip onlarla gurur duyamaz mıyız? Bu konuda sadece Kılıçdaroğluna değil bu tarz eleştiri ve kıyas işleri yapan bütün siyasetçilere sitem etmek istiyorum kimin o kadar bilgisi başarısı varki Atatürk'ü eleştirebilir Osmanlıya laf söyleyebilir?
     Genel düşüncemi söyledikten sonra her ne olursa olsun chp yi kale gibi savunan arkadaşlara sorumu sormak istiyorum Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarına nasıl bir tepki vermeyi düşünüyorsunuz yada bir tepki vermeyi düşünüyor musunuz? Derseniz ki adam doğru söylüyor fabrikalar üretim çiftlikleri gerekli kalkınmalar hep sonradan oldu tamam olduda peki neden birinci ve ikinci dünya savaşında yerle bir olan almanya gibi olamadı bu ülke?
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
December 25, 2016, 12:16:10 PM

herkesın bole bakması lazım..konuyu cevırmeyın...adam osmanlının bır bok yapmadıgını cahıllıkte tavan yaptıgını sonradan ATATÜRK sayesınde bu ulkenın geliştıgını anlatmaya calısıyor....bende sıze sorayım aynı soruyu .Koca osmanlı neden bır kilo seker uretecek bır tufek yapacak kadar guclu degıldı ?
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
December 25, 2016, 12:43:52 PM

bir almanın mazisinde hitler varken o dönemde atılan iyi adımlarla kahramanlıklarla gurur duyar, japonyanın mazisinde hiroşima, nagasaki varken onu çocuklara gösterip eğitim sistemine dahil eder, ikinci dünya savaşı gibi bir insanlık dramını bile herkes eğitim için kullanır. kah savaş taktiği, kah savaşın anlamsızlığı. bir çok alanda eğitime dahil edebilirsiniz. osmanlının yok mu iyi yaptığı bir şey, yok mu gelişim gösterdiği bir yön. Atatürk'ün yok mu bir hatası? yanlış yaptığı. bizim sorunumuz ELEŞTİRİ başka hiç bir şey değil. Atatürk'ü eleştiremiyoruz, erdoğan'ı eleştiremiyoruz, osmanlıyı eleştiremiyoruz, chp aqp hakkında fikir beyan edemiyoruz. bizim karşıt görüşe tahammülümüz yok. yanımızda gelip biri Atatürk de amma sigara içermiş alkol bağımlısıymış dediğinde ağzına oturtuyoruz 2 tane kavga çıkarıyoruz. aynısı herkes her şey için geçerli. Çünkü bizde hukuk sistemi çalışmıyor. hiç bir zaman olmadı. Kur'an-ı Kerimler tavana asılı kaldıkça, okunmadıkça bu millet dini duygularını sömürenlere, Nutuk okunmadıkça da milli değerlerini sömürtmeye devam edecektir.

For rent...
Pumpsx
Sr. Member

Activity: 280
Merit: 250

View Profile
December 25, 2016, 12:48:37 PM

bir almanın mazisinde hitler varken o dönemde atılan iyi adımlarla kahramanlıklarla gurur duyar, japonyanın mazisinde hiroşima, nagasaki varken onu çocuklara gösterip eğitim sistemine dahil eder, ikinci dünya savaşı gibi bir insanlık dramını bile herkes eğitim için kullanır. kah savaş taktiği, kah savaşın anlamsızlığı. bir çok alanda eğitime dahil edebilirsiniz. osmanlının yok mu iyi yaptığı bir şey, yok mu gelişim gösterdiği bir yön. Atatürk'ün yok mu bir hatası? yanlış yaptığı. bizim sorunumuz ELEŞTİRİ başka hiç bir şey değil. Atatürk'ü eleştiremiyoruz, erdoğan'ı eleştiremiyoruz, osmanlıyı eleştiremiyoruz, chp aqp hakkında fikir beyan edemiyoruz. bizim karşıt görüşe tahammülümüz yok. yanımızda gelip biri Atatürk de amma sigara içermiş alkol bağımlısıymış dediğinde ağzına oturtuyoruz 2 tane kavga çıkarıyoruz. aynısı herkes her şey için geçerli. Çünkü bizde hukuk sistemi çalışmıyor. hiç bir zaman olmadı. Kur'an-ı Kerimler tavana asılı kaldıkça, okunmadıkça bu millet dini duygularını sömürenlere, Nutuk okunmadıkça da milli değerlerini sömürtmeye devam edecektir.
Ataturk amma alkol bagimlisiymis falan demek elestirici degil, Ataturk'u kucuk gostermek demek. Ataturk icki iciyordu ama ayyas degildi. Eee? Sanane adam icki iciyorsa? Bize ne? Ayrica o kuranlar tavandan indirilip okunup "iman edilirse", Turkiyenin halini dusunemiyorum bile. Bilmem anlatabildim mi?
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
December 25, 2016, 12:49:57 PM

Kesinlikle geçmişizimdeki kötü durumlarla yüzleşemiyoruz.
Osmanlıcılar osmanlı ile, atatürkçüler erken cumhuriyet dönemiyle yüzleşemiyor.
Hiçbir Alman gidip nazi almanyasında çok gelişmiştik demez.
Ama bizde gidip emperyalist osmanlıda çok güçlü devlettik derler. halkın padişahın oyuncağı olduğu dönemde.
kenanzz (OP)
Legendary
*

View Profile
December 25, 2016, 12:52:51 PM

herkesın bole bakması lazım..konuyu cevırmeyın...adam osmanlının bır bok yapmadıgını cahıllıkte tavan yaptıgını sonradan ATATÜRK sayesınde bu ulkenın geliştıgını anlatmaya calısıyor....bende sıze sorayım aynı soruyu .Koca osmanlı neden bır kilo seker uretecek bır tufek yapacak kadar guclu degıldı ?

http://belgelerlegercektarih.com/2012/05/20/osmanli-devletinde-fabrikalar-matbaa-osmanli-geri-kaldi-yalani/

Buyur müsait zamanında okursun osmanlıyı sadece at üstünde savaştan savaşa koştu diyenlerin safından ayrılırsın belki.
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
December 25, 2016, 12:54:07 PM

Ama bizde gidip emperyalist osmanlıda çok güçlü devlettik derler. halkın padişahın oyuncağı olduğu dönemde.
nazi almanyası şu an ki almanyanın gücünün temelidir. geçmişte o şekilde yapılan hatalarla yüzleşip ders çıkartmasalardı bu gücü tekrar toparlayamazlardı. mesela biz osmanlının gücünü tekrar toparlayamadık. o anlamda söyledim. geçmişten ders çıkartmak önemli. geçmişinin iyisiyle kötüsüyle yüzleşeceksin. hataları analiz edip düzelteceksin. ben tarlamı süreyim onlar orada napıyorsa yapsın demeyeceksin. ya da makarnamı kömürümü alayım da kanun manun banane demeyeceksin.

For rent...
Granxis
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 536

View Profile
December 25, 2016, 01:13:02 PM

Osmanlı’da Fes Fabrikasından sonra yikildim, yildiz teknik universitesi vardi osmanlida 250 yillik universite, son donemlerde disaridan adam getirip bir seyler yapilmaya calisildi hristiyan olmamasi gerkiyordu gelenlerin, ulemanin israri uzerinde avrupada egitim gormus, muslumanlar getirtilip hoca yapildi, ama halka yayilmadi, ama son cirpinislar fayda getirmedi, osmanlinin canina okudular. Dış borçlanmaya gitti, osmanlının borçlarını Ataturk ödedi, düşün

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...
███████████████████████████████
███▀▀                     ▀▀███
███    ▄▄▄▄         ▄▄▄▄    ███
███   ██████       ██████   ███
███   ▀████▀       ▀████▀   ███
███                         ███
███   ▄████▄       ▄████▄   ███
███   ██████       ██████   ███
███    ▀▀▀▀         ▀▀▀▀    ███
███▄▄                     ▄▄███
.
.MINES.
████████████████████████▄▀▄████
██████████████▀▄▄▄▀█████▄▀▄████
████████████▀ █████▄▀████ █████
██████████      █████▄▀▀▄██████
███████▀          ▀████████████
█████▀              ▀██████████
█████                ██████████
████▌                ▐█████████
█████                ██████████
██████▄            ▄███████████
████████▄▄      ▄▄█████████████
.
.PLINKO.
█████████▀▀▀       ▀▀▀█████████
██████▀  ▄▄███ ███      ▀██████
█████  ▄▀▀                █████
████  ▀                    ████
████                       ████
█████                     █████
██████▄                 ▄██████
█████████▄▄▄       ▄▄▄█████████
10,000x
MULTIPLIER
NEARLY UP TO
.50%. REWARDS
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
Willeampere
Sr. Member

Activity: 462

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile WWW
December 25, 2016, 01:28:14 PM

Osmanlı’da Fes Fabrikasından sonra yikildim, yildiz teknik universitesi vardi osmanlida 250 yillik universite, son donemlerde disaridan adam getirip bir seyler yapilmaya calisildi hristiyan olmamasi gerkiyordu gelenlerin, ulemanin israri uzerinde avrupada egitim gormus, muslumanlar getirtilip hoca yapildi, ama halka yayilmadi, ama son cirpinislar fayda getirmedi, osmanlinin canina okudular. Dış borçlanmaya gitti, osmanlının borçlarını Ataturk ödedi, düşün

cagin gerisinde kalmasti zira osmanli yeni cag devletidir.yakin cagin kosullarina ayak uyduramamistir.yeni cag fetihlerin devridir.yeni toprak kazanimlarinin daima batida yeni fetihlerinin en dogru yatirim oldugu devirdir.yakin cag ise hem sanayi hemde halk devrimidir.imparatorluklarin onemini kaybettigi kul kavrami yerine birey kavraminin deger kazandigi,devlet adamlarinin egitiminin degil bireylerin vatandaslarin egitimin onem kazandigi devirdir.yeni cagda hükumdarlar ülkeyi surukler.yakin cagda ise hukumdarlar ülkeyi degil milleti sürukler egitir millletde ülkeyi sürukler.bu nedenle agam pasam hünkarim padisahim zihniyetinde olan toplumlar bu devirde geri kalirlar.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
December 25, 2016, 03:25:01 PM

Geçmiş sadece ondan ders almak için vardır.
Pumpsx
Sr. Member

Activity: 280

View Profile
December 25, 2016, 03:26:15 PM

Geçmiş sadece ondan ders almak için vardır.
Vay..

Son noktayi ekiller, ozlu sozleriyle koydu. Simdi dagilin Cheesy
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1515

View Profile
December 25, 2016, 04:43:26 PM

İmparatorluklar dönemi 2 çağ öncesinde kaldı, feodal dönemde değiliz artık. Diğer milletler uzaya çıkarken sen daha teknolojik hiçbir şeyi kendin üretemiyorsan, hala din temelli yüzlerce yıl önceki hurafelerin tartışmasını yapıyorsan bir adım yol kat edemezsin. Osmanlı seviciliği şimdiki hükümetin popülizminden ibarettir.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
December 25, 2016, 06:00:31 PM

Chp değil 5.koldan işgal edilen y-chp diyelim muhalefetin olmaması için hala duran y-chp..
Osmanlı kavramının içini manipüle ettiler eskiden gurur duyardık şimdi içi boş bir cehalet gibi geliyor.
Koskoca bir imparatorluğa tek bir döneminden bakmamak lazım fatih sultan mehmete bakmanız yeterli.
Şeker örneği ise saçmalık bildiğim kadarıyla yayılmaya başlaması sanayi devriminden sonra oluyor zaten osmanlının gerilediği dönemler.
Bulmadıkları iyi olmuş zaten şeker zehirdir canan karatay detected Smiley
vincetcm
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 533

View Profile
December 25, 2016, 06:15:30 PM

Herkes ayrı kafalarda, bir kesime lümpen desem diğerlerine ayıp olur.
Herkes bilgi sahibi olmadan fikir sahibi, her zaman konuşacak bir şeyleriniz var ve her zaman haklısınız siz.

Not: Bilgim çerçevesinde fikrimi beyan ettim, söz hakkı tanıdığınız için teşekkürler.
Navigo
Hero Member

Activity: 854
Merit: 500

View Profile
December 25, 2016, 07:37:07 PM

Hey gidi heeeyyy
Ne yapsaydı yakın geçmiş de ne var kardeşim
1- Osmanlı'nın zevki sefa içinde dünyadan banane en güçlü benim ne gelisecegim ulan demesi.
2- tüm dünyanın kendisi ve görüşleri karşısında saygı ile eğildiği insan.
Siz olsanız hangisini seçersiniz. Yada siz değil sizin içinizde küflenmiş eski vicdanınıza sesleniyorum işte o unuttuğun ama içinde bir yerde olması gerek şey neyi seçer acaba.
Birde tabi sözlerin çarpıtmamak gerek yoksa...

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
..E R N..
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
.TOKEN SALE.
.AIRDROP.
                              ████
                              ████

████
          ████            ████  ████

████            ████  ████
          ████  ████  ████  ████  ████

████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
.▬▬GET IN TOUCH▬▬.
.TELEGRAM   FACEBOOK   TWITTER.
..▬▬YOUTUBE   INSTAGRAM▬▬..
kenanzz (OP)
Legendary
*

View Profile
December 25, 2016, 07:46:34 PM

Toplum olarak eleştirmeyi seviyoruz ama eleştiriye tahammülümüz yok. Geçmişten bugüne hep bakış açımız yüzünden geri kaldık bence şuandada yanlış düşüncelerimiz yüzünden geri kalıyoruz biz hep çevremize bakıp onların yaptığı para kazandığı sektörlere atılıp para kazanmaya çalışıyoruz ekonomimizi bu şekilde düzelteceğimizi düşünüyoruz ancak biz ayak uydurana kadar kullanılan teknoloji gelişiyor değişiyor ne kadar kızsaksa sevmesekte israil ekonomisini hiçbir ülkenin yapmadığı şekilde yüksek getirili ürünler pazarlayarak ayakta tutuyor biraz bakarsak israil ithal ettiği ürünler hammaddeler, işlenmemiş elmas,ham yakıtlar, tahil ve genel tüketim mallarıdır ancak ihraç ettiği ürünler ise elmas, havacılık ürünleri, ileri teknoloji ürünleri, kimyasal ürünler, tıbbı ürünler, makine ve ekipmanları tarım ürünleri(çoğunluğu tohum,gübre ve ziraai ilaç) ve metal ve metaldışı kesici takım ürünleri gelmekte adamlar 100 tır buğday ithal ediyorsa 1 palet kesici takım satıyor yani hamallığını başkasına yaptırıp onlar teknolojileriyle oynuyorlar (uğraşıyorlar arge yapıyorlar). Yani kahrolsun israil demekle israil kahrolmuyor senin ağzına attığın domatesin içinde kullandığın laptopun anakartının çipinde iş gezisine gittiğin uçağın kokpitinde pazarlamaya çalıştığın makinaların yazılımlarında israilin izleri var biz bunlara kafa yormak yerine saman mı ithal edilmiş angus mu ithal edilmiş fenermi şampiyon olmuş beşiktaşmı şampiyon olmuş o siyasetçi onu demiş bu bunu demiş diye günlerimizi geçirmeye devam ettiğimiz İsrail kahrolmayacak.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
December 25, 2016, 09:40:33 PM

https://www.youtube.com/watch?v=BoIe1EDAZ5s

Arkadaşlar o bu şu demeden sizlere sormak istiyorum neden bu siyasetçiler tarafından bir tarafa çekilmeye çalışıyoruz neden kutuplaştırılmaya çalışıyoruz. Neden bir Türk evladı olarak hem Atatürk hemde Osmanlı'yı sevip onlarla gurur duyamaz mıyız? Bu konuda sadece Kılıçdaroğluna değil bu tarz eleştiri ve kıyas işleri yapan bütün siyasetçilere sitem etmek istiyorum kimin o kadar bilgisi başarısı varki Atatürk'ü eleştirebilir Osmanlıya laf söyleyebilir?
     Genel düşüncemi söyledikten sonra her ne olursa olsun chp yi kale gibi savunan arkadaşlara sorumu sormak istiyorum Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarına nasıl bir tepki vermeyi düşünüyorsunuz yada bir tepki vermeyi düşünüyor musunuz? Derseniz ki adam doğru söylüyor fabrikalar üretim çiftlikleri gerekli kalkınmalar hep sonradan oldu tamam olduda peki neden birinci ve ikinci dünya savaşında yerle bir olan almanya gibi olamadı bu ülke?
Şimdi dostum ben Kılıçdaroğlunun konuşmasını dinledim orada adam Osmanlının son döneminde ki acizliklerinden bahsetmeye çalışmış burada adam genel anlamda Osmanlıyı reddediyor onu kabul etmiyor anlamını çıkaramayız .İkincisi Kılıçdaroğlu orada yanlış bir şey de söylememiş evet Osmanlının son zamanlarında Osmanlı batıdan geri kalmış yanlış siyasetler izlemiş çöküş dönemine girmiş bunları tarih okuyan bilir ;Ayrıca burada şunu da belirtmek isterim şimdi Lozan'ın başarı olmadığı konuşulur devletin başındaki adını söylemek istemediğim şahıs tarafından , Lozan'ı Sevr i anlamak için tarih bilmek Osmanlının içinde bulunduğu durumu görmek gerekir .Şimdi bu Osmanlı sevdalısı olarak görülen şahısların Osmanlının kurucusu  Osman Bey den söz ettiklerini hiç gördünüz mü ? Bunalar Osmanlının başarılı padişahlarından yaptıklarından bahsetmiyorlar bunlar ideolejilerini beğendikleri padişahların adlarıyla kendi ideolejilerini ortaya koymaya çalışıyorlar .Tarih bizim tarihimiz iyisiyle kötüsüyle biz tarihten dersler çıkaracaksak iyi yönlerini ilerlemeci anlayışı gelişmişliği örnek almalıyız , birde şu anki durumumuzuzdan daha iyi bir noktaya geçmek istiyor isek geliişmiş ülkelerden ders çıkarmamız gerekiyor , 21 yüzyılda hala türban konusu din konusu yüzünden birbirimizle dalaşmayacağız ,dini siyasete sokmayacağız , Ülke olarak bir bütün olmaya çalışacağız (en önemlisi de bu ama ) !!!
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
December 25, 2016, 11:00:48 PM

nazi almanyası şu an ki almanyanın gücünün temelidir. geçmişte o şekilde yapılan hatalarla yüzleşip ders çıkartmasalardı bu gücü tekrar toparlayamazlardı. mesela biz osmanlının gücünü tekrar toparlayamadık. o anlamda söyledim. geçmişten ders çıkartmak önemli. geçmişinin iyisiyle kötüsüyle yüzleşeceksin. hataları analiz edip düzelteceksin. ben tarlamı süreyim onlar orada napıyorsa yapsın demeyeceksin. ya da makarnamı kömürümü alayım da kanun manun banane demeyeceksin.

nazi almanyasının bugünkü almanyanın temeli olduğu doğru. ama ders çıkardıkları için değil, o dönemde yapılan, sanayi alanındaki teknolojik büyük atılım bunun sebebidir. batı almanya da ekmeğini bolca yemiştir.

osmanlıyı sevmemin nedeni bellidir, kendi halkı, boyu olan türkleri, "devletin bekası" için uzaklaştırmış, sürmüş; onlara köpek, alt sınıf gibi davranmıştır. bu sebeple dünyada nasyonalizm akımı hızla yayılırken, türkçülük, çok sağlam idealogları olmasına rağmen panislamizm ve osmanlıcılık akımlarının kısmen gerisinde kalmıştır. neticede moda ve gelir kapısı işgalden üretime, keşfe, araştırmaya geliştirmeye kayınca, henüz safsataları ile hesaplaşamamış islam toplumu geri kalmıştır.

kenancığım, almanya hakkındaki sorun maalesef bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. nazi döneminde almanlar bilime çok önem vermiştir. nazi partisi, 10 milyon üyesi olmasına rağmen, üye başına düşen 3 akademik makale ile bu konuda rekor sahibi bir unsurdur. abd'yi uzaya gönderen, ayak bastıran da v2 teknolojisi ve nazi almanyası yıkıldıktan sonra, sovyetlerin ve abd-ingiliz güçlerinin hırıl hırıl aradığı, bulup kadrosuna katmak istediği alman bilim adamı von braun ve ekibidir. ayrıca almanlar, tüm avrupadaki reform hareketlerini başlatan, klasik müziğe, felsefeye en değerli kişileri yetiştiren bir toplumdur. onlar zincirlerini öylesine sağlam kırmıştır ki, zaten gidebilecek tek yön ileridir. Wink

osmanlı ve osmanlıcılık bugün türkiye'de hilafete, şeriata dönme anlamında kullanıldığı için kılıçdaroğlu ve sol cepheden tepki görmektedir. bu tepki de son derece yerindedir. illa tarihiyle övünmek istiyorsa bu millet timurla övünsün. osmanlıcının asla sahip olamayacağı bir güce adam, üstelik kan hakkıyla hükümdar olmamasına rağmen, kısa bir ömürde ulaşmıştır. üstelik has be has türktür.
TheCarm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 502

View Profile
December 26, 2016, 09:38:31 AM

İsraili çok seviyorum.
Ananı daha çok seviyorum.

██████████████████████████████████████████████████████████████████████
████████▀▀▀        ▀▀█████████████████████████████████████████████████
██████▀    ▄▄▄▄▄▄▄▄    ███████████████████████████████████████████████
█████    ▄█████████▌   ▐█████▀  ▐███████████████▌  ▀██████████████████
████▌   ▐██████████    █████    ████████████████    ██████████████████
████▌   ▐█████████▄▄▄▄█████▌   ▐███████████████▌   ▐███▀▀█████████████
█████    ▀███████████████▀▀        ▄███████████    ██▀   ▐████████████
██████▄     ▀▀███████▀▀         ▄▄███▀▀▀▀█████▌   ▐▀   ▄███▀▀   ▀█████
█████████▄▄     ▀▀███▄  ▄▄    ████▀    ▄   ███       ▄███▀   ▄█  ▐████
█████████████▄▄     ▀████▌   ▐███▀   ███   ██▌      ████    ██▀  █████
██████▀▀   ▀█████▄    ███    ████   ███▌  ▐██    ▌  ▐██▌      ▄▄██████
█████    ▄████████    ▐██    ██▀▀   ██▀   ▐▀    ▐█   ██▌   ▀██▀▀  ████
████▌   ▐████████▀    ███▄     ▄▄▄     ▄    ▄   ▐██   ██▄      ▄▄█████
████▌   ███████▀    ▄███████████████████████████████▄  ▀▀██████▀▀ ████
█████    ▀▀▀▀     ▄█████████▀    ▀█▀    ▀█       ▀████▄▄         ▄████
██████▄▄    ▄▄▄▄████████████  █████  ██  █  █  █  ████████████████████
█████████████████████████  █▄    ▄█▄    ▄█  █  █  ████████████████████
██████████████████████████████████████████████████████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀▐▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄█▀▀▀█████████▀▀▀█▄
▄█▀    ▄▀█████▀     ▀█▄
▄█▄    █        ▀▄   ███▄
▄████▀▀▀▀▄       ▄▀▀▀▀▀███▄
████      ▀▄▄▄▄▄▀       ███
███     ▄▄███████▄▄     ▄▀█
█  ▀▄ ▄▀ ▀███████▀ ▀▄ ▄▀  █
▀█   █     ▀███▀     ▀▄  █▀
▀█▄▄█▄      █        █▄█▀
▀█████▄ ▄▀▀ ▀▀▄▄ ▄▄███▀
▀█████        ████▀
▀▀█▄▄▄▄▄▄▄█▀▀
● OVER 1000 GAMES
● DAILY RACES AND BONUSES
● 24/7 LIVE SUPPORT
Roronoa
Full Member

Activity: 201
Merit: 100

View Profile
December 26, 2016, 01:29:39 PM

Sadece eleştirel düşünceyi bilmemekten bu halde değiliz. Bakıyorsun herkes tarihçi ülkede ama hiç kimse ne tarihi tarafsız değerlendirebiliyor ne de tarihin en büyük faydası olan tarihten ders çıkayarak daha iyi bir gelecek inşa etmeyi düşünüyor. Bir de herkes tarihin istediği parçasını alıyor Japonya alfabesini değiştirmedi biz niye değiştirdik derler ama Meiji restörasyonları öncesi Japonya'nın dünyanın en çok okuma yazma oranına sahip ülkelerinde biri olduğunu bizim ise Latin alfabesine geçmeden önce en cahil ülkelerden biri olduğumuzu söylemezler. Osmanlının geri kaldığını da söylerler ama Mondros'u imzalayana kadar dünyanın önde gelen askeri güçlerinden biri olduğunu söylemezler. Bir de bazı kemalistlerin Atatürk'ü dindar gibi gösterme çabalarına çok gülüyorum. CHP'li değilim kendimi Liberal olarak tanımlıyorum. İki taraftan birini seçecek olsam Atatürk zamanını seçedim. Çünkü Atatürk şüphesiz en büyük Türk modernizasyonunu (yeterli olduğunu düşünmesem de) yapan kişidir. Şu an bile hala modernleşmeye ihtiyacımız var. Ama Atatürk zamanına takılı kalarak da yeni Osmanlı hayalleri kurarak da bunu başaramayız.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: