Bitcoin Forum
May 06, 2024, 04:35:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin in Presa Romaneasca  (Read 4282 times)
Zubilica (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
April 13, 2013, 05:18:29 AM
Last edit: April 13, 2013, 06:27:34 AM by Zubilica
 #1

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/180626.html
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715013301
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715013301

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715013301
Reply with quote  #2

1715013301
Report to moderator
1715013301
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715013301

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715013301
Reply with quote  #2

1715013301
Report to moderator
1715013301
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715013301

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715013301
Reply with quote  #2

1715013301
Report to moderator
hamstorg
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0



View Profile
April 13, 2013, 06:30:30 AM
 #2

Interesant, sticky la acest post daca se poate!.


Acest tip, vad ca este implicat de ceva timp in bitcoin. Poate il putem anunta ca s-a creat o divizie pentru romani pe cel mai mare forum de bitcoin. Poate il convingem sa ia initiativa in comunitatea Bitcoin Romania.

O sa incerc sa iau legatura cu el mai incolo.
hamstorg
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0



View Profile
April 13, 2013, 06:49:10 AM
 #3

Defapt, stau si ma uit la articol, din toate commenturile pe care le vad, romanii, par sceptici in ceea priveste plasarea valutei CASH in valuta digitala. Avem un drum lung...lung.
beekeeper
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 250


LTC


View Profile WWW
April 13, 2013, 11:14:25 AM
 #4

Defapt, stau si ma uit la articol, din toate commenturile pe care le vad, romanii, par sceptici in ceea priveste plasarea valutei CASH in valuta digitala. Avem un drum lung...lung.

Nu vreau sa mi-l pun pe Mihai in cap. Am remarcat cateva articole din ultima perioada, din presa romaneasca, il au ca protagonist, probabil un fel de campanie de PR.
Ar trebui cateva articole avand ca protagonisti mineri, sa devina Bitcoinland vizibil si din prisma productie, nu numai a speculatiei.

25Khs at 5W Litecoin USB dongle (FPGA), 45kHs overclocked
https://bitcointalk.org/index.php?topic=310926
Litecoin FPGA shop -> http://ltcgear.com
lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
April 13, 2013, 01:18:00 PM
 #5

Incerc sa potez comentariul asta la articol, dar nu se intampla nimic. Folosesc o adresa @yahoo, poate asta e problema?

Incercati sa cautati o istorie a dezvoltarii internetului. Veti afla cel putin doua lucruri interesante:
1. Si atunci a fost o bula gigantica (bula dot com). Cisco ajunsese cea mai valoroasa companie din lume. Bula s-a spart (prin 2000). Companiile dot com au cazut dramatic. Piata s-a reasezat iar astazi internetul a devenit indispensabil pentru civilizatia moderna.
2. Primele vanzari online pe internet au fost tot lucrurile dubioase. Inca se mai vand lucruri dubioase, dar ponderea lor este minora. Au urmat vanzarile de servicii si de lucruri "virtuale". Au urmat electronicele/IT. Si in bitcoin se intampla acelasi lucru. A inceput cu silk road. Acum comertul "legitim" a depasit cu mult silk road si este in ascensiune vertiginoasa. Au inceput sa se vanda servicii (worpress, reddit, namecheap). Tocmai s-a lansat primul site mare care vinde produse IT (https://www.bitcoinstore.com/). A inceput si o (mica) parte din amazon.com.
A, si autoritatea financiara americana (fincen) tocmai a dat prima lege pentru a crea cadrul legal pentru bitcoin.
Concluziile corecte sper sper sa le trageti singuri. Mai cititi si aici ininte sa va exprimati o parere, nu strica sa fii informat: http://bitcoinmagazine.com/
lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
April 13, 2013, 02:18:48 PM
 #6

Am reusit sa postez, scotand link-urile si cuvantul "minora" Smiley
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
April 13, 2013, 02:27:41 PM
 #7

Cat de curand imi doresc sa avem cuvantul cand se vorbeste despre asta pe meleagurile noastre. Astfel am avea grija sa nu apara tot soiul de informatii gresite in presa.

ZeRo103
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
April 13, 2013, 02:30:23 PM
 #8

Bineinteles ca cine nu intelege ... si nu le are cu un pc ... mai bine renunti sa explici  Grin -- copii lor vor intelege

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
April 13, 2013, 02:33:47 PM
 #9

Cat de curand imi doresc sa avem cuvantul cand se vorbeste despre asta pe meleagurile noastre. Astfel am avea grija sa nu apara tot soiul de informatii gresite in presa.
Chiar daca am avea cuvantul, vorbele nostre ar fi rastalmacite. In presa/media, titlurile negative "se vand" mai bine decat cele pozitive, iar pentru ei (aproape) doar asta conteaza.
Dar intradevar trebuie sa ne straduim mai mult sa-i educam pe oameni.
Sau poate reusim sa-l convingem pe Voiculescu sa-si bage banii in bitcoini si-am rezolvat problema cu o parte din media Smiley
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
April 13, 2013, 02:43:43 PM
Last edit: April 13, 2013, 07:42:08 PM by Cyrus
 #10

Cat de curand imi doresc sa avem cuvantul cand se vorbeste despre asta pe meleagurile noastre. Astfel am avea grija sa nu apara tot soiul de informatii gresite in presa.
Chiar daca am avea cuvantul, vorbele nostre ar fi rastalmacite. In presa/media, titlurile negative "se vand" mai bine decat cele pozitive, iar pentru ei (aproape) doar asta conteaza.
Dar intradevar trebuie sa ne straduim mai mult sa-i educam pe oameni.
Sau poate reusim sa-l convingem pe Voiculescu sa-si bage banii in bitcoini si-am rezolvat problema cu o parte din media Smiley

Sa auzi pe trollbox pe btc-e, romanian mogul pumps bitcoin, buy, buy, buy!

Revenind la un ton mai serios. Tocmai pentru a nu ne fi rastalmacite vorbele sau sa ne fie interpretate gresit bunele intentii, propun ca toate discutiile cu media romaneasca sa fie oarecum centralizate.
Chiar si cu cele mai bune intentii te poti trezi ca s-a publicat ceva negativ scos din context.

Imediat ce ne vom stabili mai bine in board, vor exista reguli(in mare puse de comun acord) pentru a preveni astfel de situatii.
Vreau Ar fi bine ca toata comunicarea cu presa sa treaca printr-un filtru PR.

Se vorbeste din ce in ce mai mult despre Bitcoin si avand deja reglementat totul, vom fi pregatiti!

lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
April 13, 2013, 07:23:19 PM
 #11

Revenind la un ton mai serios. Tocmai pentru a nu ne fi rastalmacite vorbele sau sa ne fie interpretate gresit bunele intentii, propun ca toate discutiile cu media romaneasca sa fie oarecum centralizate.
Imediat ce ne vom stabili mai bine in board, vor exista reguli (in mare puse de comun acord) pentru a preveni astfel de situatii.
Vreau ca toata comunicarea cu presa sa treaca printr-un filtru PR.
Da...
Parca esenta bitcoinului este descentralizarea? Smiley

"Vreau ca toata comunicarea..." Eu m-as fi exprimat "Ar fi bine ca toata comunicarea..."
Nu cred ca poti impune ceva intregii comunitati... Poti insa, sa convingi intreaga comunitate sau o mare parte din ea... cu argumentele potrivite Smiley
lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
April 13, 2013, 07:32:44 PM
 #12

Trollboxul btc-e e funny... si e un Troll Box Smiley
"Romanian mogul [...]" e bine, face reclama Romaniei Smiley
lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
April 13, 2013, 07:35:23 PM
 #13

Defapt, stau si ma uit la articol, din toate commenturile pe care le vad, romanii, par sceptici in ceea priveste plasarea valutei CASH in valuta digitala. Avem un drum lung...lung.

Nu vreau sa mi-l pun pe Mihai in cap. Am remarcat cateva articole din ultima perioada, din presa romaneasca, il au ca protagonist, probabil un fel de campanie de PR.
Ar trebui cateva articole avand ca protagonisti mineri, sa devina Bitcoinland vizibil si din prisma productie, nu numai a speculatiei.
+1 (pentru partea de mineri)
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
April 13, 2013, 07:40:16 PM
 #14

Da...
Parca esenta bitcoinului este descentralizarea? Smiley

"Vreau ca toata comunicarea..." Eu m-as fi exprimat "Ar fi bine ca toata comunicarea..."
Nu cred ca poti impune ceva intregii comunitati... Poti insa, sa convingi intreaga comunitate sau o mare parte din ea... cu argumentele potrivite Smiley


In timp ce scriam chiar ma gandeam daca sa folosesc sau nu termenul 'centralizate'. A fost o greseala sa o fac sa sune a impunere, in nici un caz nu este si nu cred ca s-ar putea. Dar, reformuland(multumesc ca mi-ai atras atentia), ar fi bine ca toata comunicarea sa plece oarecum de aici, sa ne dam cu parerea inainte sa vorbeasca cineva de unul singur cu presa. Nu poti sti niciodata intentiile lor decat atunci cand apare pe post si bitcoinul deocamdata este un subiect delicat si trebuie tratat... cu argumentele potrivite Smiley.

lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
April 13, 2013, 08:46:01 PM
 #15

Da...
Parca esenta bitcoinului este descentralizarea? Smiley

"Vreau ca toata comunicarea..." Eu m-as fi exprimat "Ar fi bine ca toata comunicarea..."
Nu cred ca poti impune ceva intregii comunitati... Poti insa, sa convingi intreaga comunitate sau o mare parte din ea... cu argumentele potrivite Smiley


In timp ce scriam chiar ma gandeam daca sa folosesc sau nu termenul 'centralizate'. A fost o greseala sa o fac sa sune a impunere, in nici un caz nu este si nu cred ca s-ar putea. Dar, reformuland(multumesc ca mi-ai atras atentia), ar fi bine ca toata comunicarea sa plece oarecum de aici, sa ne dam cu parerea inainte sa vorbeasca cineva de unul singur cu presa. Nu poti sti niciodata intentiile lor decat atunci cand apare pe post si bitcoinul deocamdata este un subiect delicat si trebuie tratat... cu argumentele potrivite Smiley.
+1. Trebuie intradevar mare atentie.
Daca te apuci ca Amir Taaki sa spui ca bitcoinul poate fi folosit pentru a cumpara in mod anonim droguri, n-ai facut nimic. Adica nimic bun, ca ceva ai facut Smiley
Daca te apuci sa-i spui omului sa invete ce-i aia hash, iar n-ai facut nimic. Nimic bun Smiley
Daca te apuci sa spui ca urasti bancherii (sorry antibanker Smiley ) si ca prin bitcoin te vei elibera de sub jugul lor si al guvernelor, iar n-ai facut nimic. Nimic bun Smiley Si pe termen lung nici nu e adevarat. Adica e la fel de adevarat ca si eliberarea pe care ti-o confera banii cash.
Daca te apuci sa spui de deflatie, iar n-ai facut nimic bun. Intre noi fie vorba, deflatia chiar ar putea fi o problema majora in viitor Smiley
Zubilica (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
April 14, 2013, 05:57:49 AM
 #16

http://www.zf.ro/business-international/ce-este-bitcoin-bubble-ul-financiar-al-momentului-10740548

cuidat, fara droguri ,arme , scammuri , drama.
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
April 14, 2013, 08:09:59 AM
Last edit: April 14, 2013, 08:27:14 AM by Cyrus
 #17

+1. Trebuie intradevar mare atentie.
Daca te apuci ca Amir Taaki sa spui ca bitcoinul poate fi folosit pentru a cumpara in mod anonim droguri, n-ai facut nimic. Adica nimic bun, ca ceva ai facut Smiley
Daca te apuci sa-i spui omului sa invete ce-i aia hash, iar n-ai facut nimic. Nimic bun Smiley
Daca te apuci sa spui ca urasti bancherii (sorry antibanker Smiley ) si ca prin bitcoin te vei elibera de sub jugul lor si al guvernelor, iar n-ai facut nimic. Nimic bun Smiley Si pe termen lung nici nu e adevarat. Adica e la fel de adevarat ca si eliberarea pe care ti-o confera banii cash.
Daca te apuci sa spui de deflatie, iar n-ai facut nimic bun. Intre noi fie vorba, deflatia chiar ar putea fi o problema majora in viitor Smiley
Atragi un grup si oarecum respingi altul.
Daca zici de droguri, ii atragi pe cei interesati de asta, respingi restul(si nu sunt deloc de acord cu promovarea drogurilor).
Daca vorbesti in termeni prea tehnici, atragi tocilarii, respingi restul.
Daca vorbesti prea anti-sistem, atragi persoanele care nu au incredere in sistem, respingi restul.
Deflatia este un aspect incitant al criptovalutelor, in viitor nu stiu cum ar putea sa evolueze.

Per total sunt de acord cu tine. Parca oricum ai da-o nu ar fi bine. Dar sa gasim un echilibru nu este imposibil.


ciudat, fara droguri ,arme , scammuri , drama.
Quote
În acest moment, cu BitCoin se pot cumăra jocuri pe calculator, serviciile unor designeri web, bijuterii, arme sau chiar cocaină.
Decat un pic acolo la final. Per total este ok, mai putin inceputul:
Quote
Monedele bitcoin nu sunt bani reali.

lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
April 14, 2013, 08:46:56 AM
 #18

He he, un btc valora 7.5 acum un an. La inceput nu valorau nimic. Iar la prima tranzactie 10000 btc valorau 7.5 (o pizza).
Oricum, un articol destul de obiectiv.
Zubilica (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
April 14, 2013, 02:02:33 PM
 #19

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/colapsul-monedei-virtuale-tranzactiile-cu-bitcoin-au-fost-inghetate-180675.html
hamstorg
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0



View Profile
April 14, 2013, 05:10:10 PM
 #20

Ma doare capul de fiecare data cand citesc comentariile acestor oameni descreierati. THIS.MUST.STOP.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!