Bitcoin Forum
April 26, 2024, 01:05:28 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin Unlimited fork  (Read 14635 times)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 06, 2017, 05:02:11 PM
 #1

Επειδή η κατάσταση έχει ξεφύγει και πάει για εκτροχιασμό νομίζω είναι η καλύτερη ευκαιρία να ανοίξουμε ένα νέο νήμα για να μιλάμε για τα γεγονότα γύρω από την νέα απόπειρα να γίνει fork το δίκτυο αυτή την φορά με το Bitcoin Unlimited κώδικα.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικό για το δίκτυο του Bitcoin και για το ίδιο το νόμισμα αλλά στην περίπτωση μόνο που το BU θα πάρει την συντριπτική πλειοψηφία του Bitcoin οικοσυστήματος μαζί του.
Κάτι τέτοιο είναι με τα σημερινά δεδομένα εξαιρετικά απίθανο γιατί όπως φαίνεται εκτός από μια μερίδα miner τους ακολουθεί και μια μικρή μειοψηφία από την κοινότητα του Bitcoin με κοινά χαρακτηριστικά τους να είναι η υστερία τους και η συνωμοσιολογία χωρίς κανένα τεχνικό υπόβαθρο.
Για μένα η καλύτερη λύση αυτή την στιγμή είναι αυτή η μειοψηφία να κάνει το fork που θέλει, να δημιουργήσει το δικό της νόμισμα και να μας αφήσει μια για πάντα ήσυχους.
Γιατί μας έχουν σπάσει μην πω τι με την ατελείωτη τους κλάψα όλο σχεδόν δύο χρόνια τώρα για ένα fork που δεν θα γίνει ποτέ με τους δικούς τους όρους.
Κανείς δεν θα στεναχωρηθεί αν τύποι σαν τον Ver μας αφήσουν για πάντα και πάνε στο δικό τους νόμισμα.

http://www.coindesk.com/passion-bitcoin-jesus-blockchains-beloved-investor-became-polarizing/

Και δεν είναι μόνο αυτό είναι ότι όσοι συντάσσονται με το Bu είναι τρομερά αχάριστοι σε δουλειά άλλων και κατηγορούν ανθρώπους που έχουν δώσει όλο τον προσωπικό τους χρόνο για να συντηρούν το bitcoin εδώ και 8 χρόνια. Και μιλάω φυσικά για τους core developer.
H όλη διαμάχη φαίνεται να ξεχειλίζει το ποτήρι μετά από αυτό εδώ το χθεσινό tweet.

https://twitter.com/ViaBTC/status/827691675665326080

να κάνεις fire τους core developer όταν το Bitcoin Unlimited έχει χρησιμοποιήσει κατά 98% τον κώδικα του Bitcoin core και όταν το μόνο που έχει προσθέσει είναι αυτό εδώ το flaw

https://www.reddit.com/r/btc/comments/5g1x44/bitcoin_unlimited_bu_median_value_of_miner_eb/

δομικό στοιχεία στην λειτουργία του και όταν παράγει invalid block που θα μπορούσαν να οδηγήσουν έτσι επιπόλαια σε hard fork ολόκληρου του bitcoin.
Οι τύποι προσπαθούν εδώ και καιρό να πυροβολήσουν τα πόδια τους.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
1714093528
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714093528

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714093528
Reply with quote  #2

1714093528
Report to moderator
1714093528
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714093528

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714093528
Reply with quote  #2

1714093528
Report to moderator
1714093528
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714093528

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714093528
Reply with quote  #2

1714093528
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714093528
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714093528

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714093528
Reply with quote  #2

1714093528
Report to moderator
1714093528
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714093528

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714093528
Reply with quote  #2

1714093528
Report to moderator
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
February 06, 2017, 05:38:17 PM
 #2

η κλαψα ειναι αθανατη. θυμασαι πριν το 2008 τι κλαψα υπηρχε στους ελληνες αλλα και μετα που χειροτερεψε?
ο,τι λεει ο αντωνοπουλος θα γινετε  Wink
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 06, 2017, 09:07:42 PM
 #3

Θα πω και εγω την πρωσοπικη μου άποψη, δεν ειναι θερμός υποστηρικτής του unlimited αλλα του classic αλλα απο την ξερά καλό ειναι και το χαλάζι ολλα τα προβλήματα έχουν μια λύση, όταν ο χ ανοίγει ενα καινούργιο μαγαζί και για αρχή έχει 1 σερβιτόρο να εξυπηρετεί τον κόσμο,και βλέπει ότι ο κόσμος που έρχεται στο μαγαζί του μετα 5-6 μήνες ειναι αρκετός τι κανεί ?? προσλαμβάνει ακομα 1-2 σερβιτόρους ωστε να ανταπεξέλθουν στοις απαιτήσεις τον πελατών αν δεν το κανεί τι επιπτώσεις θα έχει ?? Θα χάσει πελάτες για τι κανείς δεν θα περιμένει να εξυπηρετηθούν πρώτα 30 άτομα η εκτός και αν ο δώσει κάποιο φιλοδώρημα στον σερβιτόρο με σκοπό να εξηπερετιθει ποιο γρήγορα, αυτο το έφερα σαν παράδειγμα για να καταλάβει ο κόσμος που διαβάζει εδω γιατι το θέμα του fork "block-size" ειναι κατι σοβαρό και όσο πάει θα γίνετε και ποιο σοβαρό,τώρα βάλτε όπου φιλοδώρημα = fee όπου σερβιτόρο = blocksize 1mb όπου πελάτες = χρήστες Bitcoin και όπου χ = προγραμματιστές όπου κόσμος = συναλλαγές συμπέρασμα ο χ για να ανταπεξέλθει θα πρέπει να αυξήσει τους σερβιτόρους οι οποίοι όσοι ποιο πόλοι ειναι τόσο ποιο γρήγορα θα εξυπηρετούν τους πελάτες...

Αυτός ο βερ πάντα όταν θα γράφεις κατι για αυτόν θα του έρχεται λοξιγκας, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο βερ δεν θέλει το καλό του μπιτκοιν και εσύ το θέλεις ?  η το πρόβλημα ειναι ωπος είχες πει  ότι απο εκεί που έπαιζε magic the gathering βρέθηκε με κατι μυρια ?? επιδει τυχαίνει να έχω επαφή με τον roger ουδέποτε τον έχω ρωτήσει ποσά μυρια έχει για τι δεν με ενδιαφέρει να μάθω,να τα χαρεί όσο μπωρει και μαγκιά του που τα έχει

theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
February 07, 2017, 08:32:22 AM
 #4

ΩΧ!
οταν ακουω-διαβαζω για magic the gathering θυμαμαι το mtgox Και βγαζω σπυρια!
ολοι θελουμε το καλο των επενδυσεων μας αλλα ελαχιστοι γνωριζουμε πως να το καταφερουμε κι αυτο διοτι οι περισσοτεροι
ειμαστε κοντοφθαλμοι και δεν βλεπουμε μακρυα. σαν να πηγαινεις το καλοκαιρι να κανεις μπανιο και να βλεπεις ενα κοφτερο γιαλι στην αμμο
αλλα να μην το βγαζεις αφου δεν θα ξαναρθεις οποτε δεν κινδυνευεις.
τον επομενο χρονο το παταει το παιδι σου παιζοντας ανεμελο!!!!!
ετσι κυνηγαμε κι εμεις το προσκαιρο κερδος και για του χρονου "εχει ο θεος!"
dj_andreasgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 152
Merit: 100


View Profile
February 07, 2017, 09:08:48 AM
 #5

Θα πω και εγω την πρωσοπικη μου άποψη, δεν ειναι θερμός υποστηρικτής του unlimited αλλα του classic αλλα απο την ξερά καλό ειναι και το χαλάζι ολλα τα προβλήματα έχουν μια λύση, όταν ο χ ανοίγει ενα καινούργιο μαγαζί και για αρχή έχει 1 σερβιτόρο να εξυπηρετεί τον κόσμο,και βλέπει ότι ο κόσμος που έρχεται στο μαγαζί του μετα 5-6 μήνες ειναι αρκετός τι κανεί ?? προσλαμβάνει ακομα 1-2 σερβιτόρους ωστε να ανταπεξέλθουν στοις απαιτήσεις τον πελατών αν δεν το κανεί τι επιπτώσεις θα έχει ?? Θα χάσει πελάτες για τι κανείς δεν θα περιμένει να εξυπηρετηθούν πρώτα 30 άτομα η εκτός και αν ο δώσει κάποιο φιλοδώρημα στον σερβιτόρο με σκοπό να εξηπερετιθει ποιο γρήγορα, αυτο το έφερα σαν παράδειγμα για να καταλάβει ο κόσμος που διαβάζει εδω γιατι το θέμα του fork "block-size" ειναι κατι σοβαρό και όσο πάει θα γίνετε και ποιο σοβαρό,τώρα βάλτε όπου φιλοδώρημα = fee όπου σερβιτόρο = blocksize 1mb όπου πελάτες = χρήστες Bitcoin και όπου χ = προγραμματιστές όπου κόσμος = συναλλαγές συμπέρασμα ο χ για να ανταπεξέλθει θα πρέπει να αυξήσει τους σερβιτόρους οι οποίοι όσοι ποιο πόλοι ειναι τόσο ποιο γρήγορα θα εξυπηρετούν τους πελάτες...

Αυτός ο βερ πάντα όταν θα γράφεις κατι για αυτόν θα του έρχεται λοξιγκας, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο βερ δεν θέλει το καλό του μπιτκοιν και εσύ το θέλεις ?  η το πρόβλημα ειναι ωπος είχες πει  ότι απο εκεί που έπαιζε magic the gathering βρέθηκε με κατι μυρια ?? επιδει τυχαίνει να έχω επαφή με τον roger ουδέποτε τον έχω ρωτήσει ποσά μυρια έχει για τι δεν με ενδιαφέρει να μάθω,να τα χαρεί όσο μπωρει και μαγκιά του που τα έχει


πολύ ωραία αναλογία στο παράδειγμα όμως νομίζω να αναγνωρίσουμε όλοι ότι σπανίζουν στις μέρες μας οι "αγγελοι του φωτός" και οι "ιδεαλιστές". Ιδίως όσο το btc εδραιώνεται αρχίζουν και παίζουν πολλά και σημαντικά λεφτά οπότε όλες οι ιδεολογίες πάνε περίπατο. Δεν τον ξέρω τον ver αλλά νομίζω τα κίνητρα του καθενός αρχίζουν και γκριζάρουν όσο μεγαλώνουν τα λεφτά (αλλά και με την ηλικία διότι σαν νεανίας σκοτώνεσαι για ιδέες όσο μεγαλώνεις αλλάζεις άρδην κοσμοθεωρία κατά 99%). Από εμπειρία όσο πιο "σοβαρεύει" ένα project τόσο πιο τεχνοκρατική αντιμετώπιση θέλει και πάνε περίπατο και το παρείστικο πνέυμα, και "το καλό της κοινότητας¨, και οι "συλλογικότητα" κτλ. μπορεί να ακούγομαι απαισιόδοξος η ισοπεδωτικός αλλά τα παραδείγματα άπειρα. τώρα τεχνικά ποια είναι η καλύτερη λύση για το block size νομίζω θα μπορούσε έυκολα να είχε προκύψει τόσο καιρό αν δεν υπήρχαν στην μέση προσωπικές ατζέντες και παιχνίδια εξουσίας.

theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
February 07, 2017, 09:41:44 AM
 #6

απρεπει να καταλαβουμε οτι το νο1 προβλημα θα ειναι παντα η ασφαλεια!
ο πολυς ο κοσμος δεν μπορει να το εμπιστευτει και δεν ξερει πως θα ασφαλισει τα νομισματα του
γι αυτο δεν ασχολειται καθολου!
δεν ειναι γιατι παει αργα και βιαζονται Smiley
αν ειναι να πειραξουμε κατι για να βγουμε πρωτοι στην F1 και να καψουμε τον κινητηρα
τοτε να μην τερματισουμε καθολου αλλα να ειμαστε γεροι και δυνατοι!
αυτο με την ηλικια εχεις μεγαλο δικιο, πριν 20 χρονια 8α σου ελεγα να καψουμε τον κινητηρα αλλα να βγουμε πρωτοι Cheesy
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 07, 2017, 07:37:16 PM
 #7

απρεπει να καταλαβουμε οτι το νο1 προβλημα θα ειναι παντα η ασφαλεια!
ο πολυς ο κοσμος δεν μπορει να το εμπιστευτει και δεν ξερει πως θα ασφαλισει τα νομισματα του
γι αυτο δεν ασχολειται καθολου!
δεν ειναι γιατι παει αργα και βιαζονται Smiley
αν ειναι να πειραξουμε κατι για να βγουμε πρωτοι στην F1 και να καψουμε τον κινητηρα
τοτε να μην τερματισουμε καθολου αλλα να ειμαστε γεροι και δυνατοι!
αυτο με την ηλικια εχεις μεγαλο δικιο, πριν 20 χρονια 8α σου ελεγα να καψουμε τον κινητηρα αλλα να βγουμε πρωτοι Cheesy

Το πεπρωμένον φυγήν αδύνατον, ο κόσμος σιγά σιγά έχει αρχίσει να το εμπιστεύεται και όσο περνάει ο καιρός το μπικοιν θα κερδίζει όλο και ποιο πολυ την εμπιστοσύνη του κόσμου, όσο αναφορά την ασφάλεια τον νομισμάτων εδω μεγάλο ρόλο παίζει η υπευθυνότητα, εαν πραγματικά κάποιος θέλει να βάλει το μπιτκοιν στην ζωή του δεν θα έχει λόγο να ανυσηχει σχετικα με την ασφάλεια εαν ειναι υπεύθυνος όπως ειναι και με τα κέρματα χαρτονομίσματα κτλπ

chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 07, 2017, 11:18:36 PM
Last edit: February 07, 2017, 11:32:47 PM by chrisvl
 #8

Όταν το pool viabtc ανακοίνωσε ότι υποστηρίζει Bitcoin unlimited έπεσε για κάποια στιγμή το hashrate του ίσως κάποιοι χάρηκαν γιαυτο βέβαια σημερα βλέποντας το hashrate του viabtc στα 240phs και την αναλογία τον μπλοκ votes κατάλαβα γιατι o check2fire άνοιξε αυτο το νήμα κατι το οποίο φυσικά δεν ειναι κακό ,ίσως όταν έλεγε ότι το hashrate του via btc έπεσε σαν μετεωρίτης https://twitter.com/viabtc/status/789013017035878401 δεν πίστευε ότι θα ανεβεί μετα σπο λιγο καιρό +60% ρόδα ειναι και γυρίζει..

Ακόμη και ο CEO τοις coinbase που ήταν υπέρ ενός Χαρντ φορκ ζήτησε να ενεργοποιηθεί το segwit με λίγα λόγια όσοι πριν 5 μήνες πριν ήταν κατα του segwit τώρα ειναι υπέρ και όσοι ήταν υπέρ το σιγά σιγά το αποφεύγουν κακά τα ψεματα η ιδέα του segwit ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα αλλα τώρα υστερεί 

evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
February 07, 2017, 11:59:33 PM
 #9

απρεπει να καταλαβουμε οτι το νο1 προβλημα θα ειναι παντα η ασφαλεια!
ο πολυς ο κοσμος δεν μπορει να το εμπιστευτει και δεν ξερει πως θα ασφαλισει τα νομισματα του
γι αυτο δεν ασχολειται καθολου!
δεν ειναι γιατι παει αργα και βιαζονται Smiley
αν ειναι να πειραξουμε κατι για να βγουμε πρωτοι στην F1 και να καψουμε τον κινητηρα
τοτε να μην τερματισουμε καθολου αλλα να ειμαστε γεροι και δυνατοι!
αυτο με την ηλικια εχεις μεγαλο δικιο, πριν 20 χρονια 8α σου ελεγα να καψουμε τον κινητηρα αλλα να βγουμε πρωτοι Cheesy

Το πεπρωμένον φυγήν αδύνατον, ο κόσμος σιγά σιγά έχει αρχίσει να το εμπιστεύεται και όσο περνάει ο καιρός το μπικοιν θα κερδίζει όλο και ποιο πολυ την εμπιστοσύνη του κόσμου, όσο αναφορά την ασφάλεια τον νομισμάτων εδω μεγάλο ρόλο παίζει η υπευθυνότητα, εαν πραγματικά κάποιος θέλει να βάλει το μπιτκοιν στην ζωή του δεν θα έχει λόγο να ανυσηχει σχετικα με την ασφάλεια εαν ειναι υπεύθυνος όπως ειναι και με τα κέρματα χαρτονομίσματα κτλπ

Chris, επέτρεψε σε έναν newbie να διαφωνήσει σε αυτό που λες και αντιςτοιχα να συμφωνήσει με τον Θεούλη.
ΑΣΦΑΛΕΙΑ
βρίσκομαι στο φόρουμ απο τις αρχές του έτους, όπως και τότε αρχιςε η εναςχοληςη μου με τα coins.
 διαβάζω καθημερινώς ότι προλαβαίνω και ότι μπορώ να αντιληφθώ, έχω να Καλυψω τεράστια ύλη!
Ακόμα λοιπόν δεν γνωρίζω τι πορτοφόλια να χρησιμοποιώ, στην κυριολεξία διαβάζω απο τον καθένα και μια διαφορετική άποψη, ένα διαφορετικό όνομα πορτοφολιου... Και υποτίθεται πως ανήκω και στον χώρο της πληροφορικής...! (Μπορεί όμως να μην είμαι και τόσο έξυπνος...)

Πως λοιπόν, κάποιος νέος στο παιχνίδι, ένας γιατρός πχ, ενώ στην ζωή του διαχειρίζεται τα χάρτινα χρήματα του με υπευθυνότητα και ασφάλεια όπως επιςυμανεις και δεν αφήνει το δερμςτινο πορτοφόλι του μεςα στο αμάξι για να μην του το κλέψουνε... Γιατί γνωρίζει και αντιλαμβάνεται τους κινδύνους που διατρέχει, καλεστεί να επιλέξει αναμεςα απο δεκάδες διαφορετικά "δερμάτινα" ή "σιδερένια" πορτοφόλια χωρίς να γνωρίζει το ποιον τους, την λειτουργία τους, την εγκυρότητα τους και σαφώς την ασφάλεια τους. Διότι, και δόλος να μην υπάρχει σε μια "εταιρία" πορτοφολιών μπορεί κάλλιστα να χακευτει. Δεν είναι η άλφα τράπεζα ή η Πειραιώς όπου και 100 ληστείες να υποστούν (φυσικές ή ηλεκτρονικές) τα χρήματα σου θα είναι εκεί!
Σε καλώ λοιπόν Chris να μου επιςυμανεις το καλύτερο/α wallet/s (για Bitcoin, μονερο, eth, zec και λοιπά)  της αγοράς όπου μπορώ να το χρησιμοποιήσω άμεσα και να μου εγγυηθείς ότι δε θα χάσω τα coins μου, ουτε τώρα ουτε σε ένα χρόνο ούτε ποτέ.

Δυστυχώς, έτσι όπως είναι το κατεστημένο, έχουμε μάθει να μην εμπιστευόμαστε κάτι το άυλο όπως επίσης δεν υπάρχει καμία γενικότερη πιστοποιημένη οδηγία για το τι πορτοφόλι κυκλοφορεί στην αχανης αυτή αγορά και τι να επιλέξεις, όλα απο στόμα σε στόμα, απο προσωπικές εμπειρίες.

Συνοψίζοντας, Για αυτό λοιπον κάποιος που δεν μπορεί καν να κατανοήσει τους κινδύνους δεν θα μπορεςει και να αςχοληθει με τα coins. Σε όσους έχω αναφέρει την λέξη Bitcoin μου απαντάνε με τις ίδιες λέξεις, "δε ξέρω αν είναι ασφάλης", "έχω ακούσει για χάκερς", "φαίνεται ότι έχει μέλλον αλλά φοβάμαι μη με χακεψουν"
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 08, 2017, 01:35:06 AM
 #10


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
dj_andreasgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 152
Merit: 100


View Profile
February 08, 2017, 10:19:30 AM
 #11

 Grin Grin Grin Grin Grin  που τα βρίσκεις!

theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
February 08, 2017, 10:27:38 AM
 #12

Grin Grin Grin Grin Grin  που τα βρίσκεις!
o ιδιος τα φτιαχνει  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 08, 2017, 12:18:51 PM
 #13

απρεπει να καταλαβουμε οτι το νο1 προβλημα θα ειναι παντα η ασφαλεια!
ο πολυς ο κοσμος δεν μπορει να το εμπιστευτει και δεν ξερει πως θα ασφαλισει τα νομισματα του
γι αυτο δεν ασχολειται καθολου!
δεν ειναι γιατι παει αργα και βιαζονται Smiley
αν ειναι να πειραξουμε κατι για να βγουμε πρωτοι στην F1 και να καψουμε τον κινητηρα
τοτε να μην τερματισουμε καθολου αλλα να ειμαστε γεροι και δυνατοι!
αυτο με την ηλικια εχεις μεγαλο δικιο, πριν 20 χρονια 8α σου ελεγα να καψουμε τον κινητηρα αλλα να βγουμε πρωτοι Cheesy

Το πεπρωμένον φυγήν αδύνατον, ο κόσμος σιγά σιγά έχει αρχίσει να το εμπιστεύεται και όσο περνάει ο καιρός το μπικοιν θα κερδίζει όλο και ποιο πολυ την εμπιστοσύνη του κόσμου, όσο αναφορά την ασφάλεια τον νομισμάτων εδω μεγάλο ρόλο παίζει η υπευθυνότητα, εαν πραγματικά κάποιος θέλει να βάλει το μπιτκοιν στην ζωή του δεν θα έχει λόγο να ανυσηχει σχετικα με την ασφάλεια εαν ειναι υπεύθυνος όπως ειναι και με τα κέρματα χαρτονομίσματα κτλπ

Chris, επέτρεψε σε έναν newbie να διαφωνήσει σε αυτό που λες και αντιςτοιχα να συμφωνήσει με τον Θεούλη.
ΑΣΦΑΛΕΙΑ
βρίσκομαι στο φόρουμ απο τις αρχές του έτους, όπως και τότε αρχιςε η εναςχοληςη μου με τα coins.
 διαβάζω καθημερινώς ότι προλαβαίνω και ότι μπορώ να αντιληφθώ, έχω να Καλυψω τεράστια ύλη!
Ακόμα λοιπόν δεν γνωρίζω τι πορτοφόλια να χρησιμοποιώ, στην κυριολεξία διαβάζω απο τον καθένα και μια διαφορετική άποψη, ένα διαφορετικό όνομα πορτοφολιου... Και υποτίθεται πως ανήκω και στον χώρο της πληροφορικής...! (Μπορεί όμως να μην είμαι και τόσο έξυπνος...)

Πως λοιπόν, κάποιος νέος στο παιχνίδι, ένας γιατρός πχ, ενώ στην ζωή του διαχειρίζεται τα χάρτινα χρήματα του με υπευθυνότητα και ασφάλεια όπως επιςυμανεις και δεν αφήνει το δερμςτινο πορτοφόλι του μεςα στο αμάξι για να μην του το κλέψουνε... Γιατί γνωρίζει και αντιλαμβάνεται τους κινδύνους που διατρέχει, καλεστεί να επιλέξει αναμεςα απο δεκάδες διαφορετικά "δερμάτινα" ή "σιδερένια" πορτοφόλια χωρίς να γνωρίζει το ποιον τους, την λειτουργία τους, την εγκυρότητα τους και σαφώς την ασφάλεια τους. Διότι, και δόλος να μην υπάρχει σε μια "εταιρία" πορτοφολιών μπορεί κάλλιστα να χακευτει. Δεν είναι η άλφα τράπεζα ή η Πειραιώς όπου και 100 ληστείες να υποστούν (φυσικές ή ηλεκτρονικές) τα χρήματα σου θα είναι εκεί!
Σε καλώ λοιπόν Chris να μου επιςυμανεις το καλύτερο/α wallet/s (για Bitcoin, μονερο, eth, zec και λοιπά)  της αγοράς όπου μπορώ να το χρησιμοποιήσω άμεσα και να μου εγγυηθείς ότι δε θα χάσω τα coins μου, ουτε τώρα ουτε σε ένα χρόνο ούτε ποτέ.

Δυστυχώς, έτσι όπως είναι το κατεστημένο, έχουμε μάθει να μην εμπιστευόμαστε κάτι το άυλο όπως επίσης δεν υπάρχει καμία γενικότερη πιστοποιημένη οδηγία για το τι πορτοφόλι κυκλοφορεί στην αχανης αυτή αγορά και τι να επιλέξεις, όλα απο στόμα σε στόμα, απο προσωπικές εμπειρίες.

Συνοψίζοντας, Για αυτό λοιπον κάποιος που δεν μπορεί καν να κατανοήσει τους κινδύνους δεν θα μπορεςει και να αςχοληθει με τα coins. Σε όσους έχω αναφέρει την λέξη Bitcoin μου απαντάνε με τις ίδιες λέξεις, "δε ξέρω αν είναι ασφάλης", "έχω ακούσει για χάκερς", "φαίνεται ότι έχει μέλλον αλλά φοβάμαι μη με χακεψουν"

Και εγω έχω ακούσει για ληστείες αλλα κρατάω μετρητά στο σπίτι τα φυλάω όσο καλύτερα μπορώ για να τα προστατέψω απο τους κλέφτες, όσες πιθανότητες υπάρχουν να σε ληστέψουν άλλες τόσες και να σε χακεψουν εαν φεύγεις απο το σπίτι και αφήνεις την πόρτα ανοικτή η ανοίγεις σε οποιονδήποτε και τον βάζεις μέσα ειναι το ίδιο σαν να κατεβάζεις κάποιο keyloger, rat στον ηλεκτρονικό σου υπολογιστή, εκεί που θέλω να καταλήξω ειναι ότι ρωτώντας πας στην πόλη αν πραγματικά κάποιος θέλει να βάλει το μπιτκοιν στην ζωή του θα το βάλει..

Κανείς δεν μπωρει να σου υποσχεθεί ότι δεν θα χάσεις τα coin σου ωπος και τα χρήματα σου, ειναι σαν να πας σε μια εταιρία security και να τους βάλεις να σου υποσχεθούν ότι ποτέ δεν θα σου κλέψουν το σπίτι οι κλέφτες τι λες θα το κάνουν ? κατα πάσα πιθανότητα οχι γιατι εαν φύγεις εσύ απο το σπίτι και δεν κλειδώσεις για παράδειγμα την πόρτα η αφήσεις κάποιο παράθυρο ανοιχτό τι να σου κάνει η security..

Οποίος πραγματικά έχει όρεξη και θέλει να ασχοληθεί θα το κάνει

theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
February 08, 2017, 02:07:46 PM
 #14

αναφερεστε στην ασφαλεια απο μεριας των χρηστων, το οποιο "λυνεται" με σωστη παιδεια και διαβασμα.
αναφερομαι στην ασφαλεια απο μεριας δικτυου το οποιο ειναι λοττο αυτη τη στιγμη.
δεν ξερουμε οποιαδηποτε νεα τεχνολογια παμε να του βαλουμε αν θα προκαλεσει τρυπα ασφαλειας!
γιαυτο η ασφαλεια πρεπει να ειναι το νο1 σε ο,τι παμε να κανουμε μελλοντικα Wink
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 08, 2017, 11:16:44 PM
 #15

γενικά πάντως η νοοτροπία στο bitcoin που έχει επικρατήσει όλα αυτά τα χρόνια είναι όσο ποιο λίγες καινοτομίες και πρώτα να έχουν τεσταριστεί αρκετά. Εγώ πιστεύω πάντως και ότι η ομάδα των developer στο bitcoin είναι από τους πλέον καταρτισμένους τεχνικά. Ιδίως ο Pieter Wuille για μένα είναι genius και στην ουσια είναι αυτός που έχει αλλάξει το Bitcoin και το έχει φέρει στην μορφή που είναι σήμερα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 09, 2017, 05:39:05 PM
 #16

αναφερεστε στην ασφαλεια απο μεριας των χρηστων, το οποιο "λυνεται" με σωστη παιδεια και διαβασμα.
αναφερομαι στην ασφαλεια απο μεριας δικτυου το οποιο ειναι λοττο αυτη τη στιγμη.
δεν ξερουμε οποιαδηποτε νεα τεχνολογια παμε να του βαλουμε αν θα προκαλεσει τρυπα ασφαλειας!
γιαυτο η ασφαλεια πρεπει να ειναι το νο1 σε ο,τι παμε να κανουμε μελλοντικα Wink
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα που αναφερθήκαμε σχετικα με την ασφάλεια απο πλευράς χρηστών, νόμιζα ότι αυτός εννοούσες όταν έλεγες ο πολυς ο κοσμος δεν μπορει να το εμπιστευτει και δεν ξερει πως θα ασφαλισει τα νομισματα του

theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
February 09, 2017, 06:30:43 PM
 #17

κανενα προβλημα ποτέ Wink
ειναι 2 διακριτα προβληματα απο τις 2 μεριες (χρηστη-δικτυου).
 ακομα κι εγω που λεω οτι την ψαχνω τη δουλεια και εχω καποια νομισματα σε cold wallet
δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν μπορουν καπως καπου καποτε να μου τα παρουν, ειτε με καποιο Bug ειτε με κατι αλλο που δεν γνωριζω ακομα.
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 09, 2017, 09:20:22 PM
 #18

κανενα προβλημα ποτέ Wink
ειναι 2 διακριτα προβληματα απο τις 2 μεριες (χρηστη-δικτυου).
 ακομα κι εγω που λεω οτι την ψαχνω τη δουλεια και εχω καποια νομισματα σε cold wallet
δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν μπορουν καπως καπου καποτε να μου τα παρουν, ειτε με καποιο Bug ειτε με κατι αλλο που δεν γνωριζω ακομα.
Η ασφάλεια του δικτύου ειναι το α και το ω, χωρίς ασφάλεια δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, ειναι σαν να βάζεις τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα, μέχρι στιγμής  το δίκτυο δεν υστερεί, αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι δεν θα υστερήσει αργότερα εαν για παράδειγμα βρεθεί κάποια ευπάθεια στον κώδικα που είτε θα πηγάζει απο κάποια βιβλιοθήκη η είτε απο λάθος κάποιου εκ των προγραμματιστών

chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 09, 2017, 11:05:05 PM
 #19

και αυτός είναι και ο βασικός λόγος που εμπιστευόμαστε τους developer που έχουν κάνει την σοβαρή δουλειά όλα αυτά τα χρόνια και χωρίς προβλήματα.
Αν θέλει κάποιος περιπέτειες απλά επιλέγει ένα altcoin.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 10, 2017, 01:03:33 AM
 #20

Ο Nick Szabo είναι πάντως με το μέρος του core και θεωρεί ότι το scaling στο bitcoin θα γίνει μόνο με περιφερειακές λύσεις.

https://t.co/rsyVja6AiS

αλλά ποιος είναι ο Szabo και τι πιάνει μπροστά στους διαχειριστές των κινέζικων ανταλλακτήριων και στον Roger Ver Cheesy

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!