Bitcoin Forum
May 04, 2024, 02:49:57 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
Author Topic: Sunt bitcoinii bani adevarati?  (Read 90577 times)
Cyrus (OP)
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
April 18, 2013, 12:40:08 AM
Last edit: October 21, 2016, 05:29:13 PM by Cyrus
 #1

   Urmatorul articol a fost scris de Tacticat si tradus de Cyrus cu scopul de a informa incepatorii, entuziastii, jurnalistii, etc. asupra proprietatilor Bitcoinului si de ce reprezinta bani reali. Daca va place articolul, va invit sa il dati spre citire oricui are vreun dubiu sau nelamurire in legatura cu tema tratata de articol. Vom pleca de la definitia cea mai simpla a banului: aceea de mijloc de schimb.

Bitcoin = Bani?

   Raspunsul scurt este "Da, deoarece are toate proprietatile unui ban". Dar ca sa intelegem ce este banul, mai intai ar trebui sa aruncam o privire asupra modului in care functioneaza in ziua de azi si cum au functionat banii de-a lungul istoriei.

   Daca iti deschizi portofelul acum, este foarte probabil sa gasesti cateva bancnote sau monezi, cel mai probabil lei. V-ati intrebat vreodata urmatorul lucru: "De ce oamenii ii accepta daca sunt facuti doar din plastic, hartie si metal ieftin?". Nu este o intrebare ciudata daca luam in considerare faptul ca in mod traditional banii au fost facuti din ceva de valoare cum ar fi metale pretioase, altfel oamenii nu ar fi acceptat acel ban.

   Motivul pentru care acceptam aceste obiecte 'ieftine' ca bani in primul rand este datorita unei promisiuni. O promisiune facuta de guvern ce garanteaza ca acele bucati de plastic si metal ieftin pot fi folosite pentru a ne plati datoriile: asta numindu-se "legal tender". Guvernul ne promite ca daca am avea o datorie, am putea sa o platim cu banii acestuia(ai statului) si ca cealalta parte implicata(persoana careia datoram bani) de asemenea trebuie sa ii accepte.

   Cu acea promisiune in minte si stiind ca, in majoritatea cazurilor, guvernul are puterea de a ne obliga sa acceptam aceasta regula, oamenii isi pun increderea in bani emisi de guvern, in ciuda lipsei valorii lor intrinsece. Asta numim noi "Moneda fiat" sau "Bani bazati pe o promisiune".

   Desi conceptul este relativ simplu, moneda fiat are totusi unele defecte. De exemplu, de obicei are relevanta doar intre granitele unei anumite tari deoarece acea promisiune nu se poate extinde pe un pamant in care respectivul guvern nu are nici o autoritate. Valoarea banului respectiv este adesea influentat de situatia economica actuala din stat si guvernul poate decide sa printeze bani in functie de cat are nevoie, in schimb devalorizand moneda respectiva si cauzand inflatie.
   
   In SUA, desi promisiunea este mentinuta de guvern, puterea de a controla moneda a fost transferata unei banci private numite "Rezerva Federala".
   
   Dar nu a fost tot timpul asa. Cu ceva timp in urma, de-a lungul istoriei, banii au fost folositi intr-un mod cu totul diferit. De exemplu, monezile chiar erau facute din metale pretioase si cand au aparut bancnotele, ele puteau fi schimbate in schimbul cantitatii de metale pretioase pe care o reprezentau. Acest lucru era absolut necesar, altfel oamenii nu ar fi folosit bancnotele ca pe un mijloc de plata.

   Procesul acceptarii a unui lucru valoros ca forma de plata este cu certitudine ceva natural si a persistat timp de mii de ani fara sa existe nevoia unei promisiuni sau a unei interventii artificiale din partea statului. Ba chiar mai mult, oamenii erau constienti de faptul ca economiile lor ar avea valoare si in timpul unor vremuri economice tulburi sau a unei eventuale caderi a statului.

   Dar ce a transformat aurul si alte monede pretioase in 'bani'? O casa este asemenea valoroasa... de ce sa nu platim cu case? Asta ne aduce la prima si cea mai evidenta proprietate pe care trebuie sa o aiba banul: Trebuie sa fie portabil!

   Oamenii probabil nu ar accepta ceva ce nu pot controla sau cara cu ei ca mijloc de plata, si de aceea, casele, copacii si statuile nu ar putea fi folositi ca bani in viata noastra de zi cu zi.

   Dar mancarea? Mancarea intr-adevar este utila si oamenii au nevoie de ea tot timpul. Mancarea de asemenea a fost folosita ca barter(troc) inca de dinainte sa fie inventati banii. Ar putea fi mancarea un ban bun? Pai, majoritatea mancarurilor sunt portabile si oamenii cu siguranta au nevoie de mancare... dar ce ne facem atunci cand putrezeste? Probabil ca nu ar fi deloc indicat sa-ti pastrezi economiile in "Peste" in cazul in care stii ca acel peste in doua zile se va strica. Banii trebuie sa fie durabili si sa poata stoca acea valoare pentru o perioada lunga de timp.

   Ok. Sa ne gandim la ceva ce putem cara cu totii si care ar tine pentru mult timp: Pietre!
   Dar ar accepta oamenii pietre in schimbul muncii lor? De ce ar face asta cand pot pur si simplu sa le gaseasca pe jos, pe pamant? Asta ne aduce la o alta proprietate a banilor: trebuie sa fie relativ rar de gasit.

   Atunci ce-ar fi daca am alege diamantele? Diamantele sunt destul de rare si au nevoie de efort ca sa fie minate.
   Da, diamantele sunt rare, dar vin in diferite forme si culori si ar putea fi dificil sa le folosim pentru ca nu pot fi divizate in bucati mai mici. De asemenea, ar avea doua diamante de aceeasi marime si aceeasi valoare?
   Daca unul ar fi mai lucios ca celalalt?

   Banii trebuie sa fie divizibili si fungibili. Asta inseamna ca trebuie sa putem sa-i impartim in unitati mai mici si ca fiecare unitate va avea exact aceeasi valoare. Daca folosim metale pretioase acest lucru poate fi realizat prin topire si asigurandu-ne ca au aceeasi valoare daca unitatile au aceeasi greutate.

   Dupa cum vedeti, metalele pretioase cum ar fi aurul si argintul sunt un foarte bun candidat pentru bani, iar asta este exact motivul pentru care au fost folositi ca bani de-a lungul istoriei. Nu pentru ca erau lucioase, sau stralucitoare, ci pentru ca poseda toate calitatile pe care un ban ar trebui sa le aiba. Sunt multe alte lucruri lucioase si stralucitoare care nu pot fi folosite pe post de bani pentru ca nu respecta aceste proprietati de baza.

   Acum ca stim ce proprietati ar trebui sa aiba un ban... cum ramane cu valutele digitale? Ar putea exista o valuta digitala care sa aiba toate aceste proprietati? Raspunsul este "Da, Bitcoin".

   Bitcoin este o valuta digitala care are toate proprietatile descrise mai sus si asa ca este un excelent mijloc de plata. Oamenii au observat asta rapid si au inceput sa schimbe intre ei bitcoini pentru bunuri si servicii sau alte valute. Pana la urma s-a observat ca in lumea digitala bitcoinii sunt extrem de folositor pentru ca ofera si alte avantaje pe care banii fizici nu le poseda, ceea ce face Bitcoin sa fie folositor si agreat.. De exemplu, bitcoinii pot fi transferati instant in intreaga lume!

   Nu exista nimeni care sa controleze Bitcoin asa cum nu exista nimeni care poate crea metale pretioase din nimic, iar impreuna cu faptul ca Bitcoin este imposibil de falsificat sau duplicat multumita unor functii matematice complexe ce fac fiecare Bitcoin unic, este o valuta digitala excelenta. Bitcoin reprezinta bani reali excelenti!

   Hartia si metalele ieftine ar putea avea nevoie de legi in spatele lor pentru a putea fi folosite ca bani, dar nu si Bitcoin care reprezinta bani adevarati prin definitie.


Sursa: aici

1714834197
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714834197

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714834197
Reply with quote  #2

1714834197
Report to moderator
1714834197
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714834197

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714834197
Reply with quote  #2

1714834197
Report to moderator
1714834197
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714834197

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714834197
Reply with quote  #2

1714834197
Report to moderator
Bitcoin mining is now a specialized and very risky industry, just like gold mining. Amateur miners are unlikely to make much money, and may even lose money. Bitcoin is much more than just mining, though!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714834197
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714834197

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714834197
Reply with quote  #2

1714834197
Report to moderator
Cyrus (OP)
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
April 18, 2013, 12:43:49 AM
Last edit: April 18, 2013, 12:54:34 AM by Cyrus
 #2

Un articol pe care l-am citit cu placere in urma cu ceva timp si chiar mi-a facut putin ordine in unele concepte.
L-am mai pasat de-a lungul timpului cunoscutilor care imi puneau intrebari legate de bitcoin.
Dar astazi am avut ocazia sa-l pun si aici, tradus in limba romana, pentru a fi la dispozitia oricui!

Lectura placuta!

Cyrus (OP)
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
May 09, 2013, 10:19:36 PM
 #3

Chiar nimeni nu doreste sa lase vreo impresie?

bitcoincraps
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10



View Profile WWW
May 10, 2013, 09:10:28 PM
 #4

Bitcoin nu este o moneda si nu va fi niciodata o moneda !!!

Va fi cel mai sigur si profitabil mod de a-ti stoca averea pe termen mediu / lung.

Nu este o moneda din aceeasi cauza pentru care nici aurul sau diamantele nu sunt o moneda. Motivul este raritatea. Bitcoin-ul este ata de rar incat nimeni nu vrea sa-l cheltuie. Este inscris adanc in mintea oricarui om ca atunci cand gaseste ceva rar sa-l PASTREZE nu sa-l vanda. Ar putea sa-l vanda azi pentru o bicicleta sau ar putea sa-l vanda peste 5 ani pentru o casa.

O moneda trebuie sa-si piarda treptat din valoare in timp PENTRU A TE FACE SA O CHELTUI. Daca ai stii ca numarul de RON in circulatie este limitat, NU AI CHELTUI UN SFANT !!!! Ai incerca sa vinzi paine pe carne si lemn pe medicamente. Dar nu te-ai atinge de RON. De ce ? Pentru ca stii sigur ca in 2 ani poti cu o singura bancnota o sa cumperi un camion de carne.

Atunci cand stii ca moneda RON este tiparita fara probleme iar valoarea ei se degradeaza zi de zi este foarte usor sa arunci cu banii. Daca legea spune ca-ti poate fi confiscata fara nici un motiv (vezi Cipru) cu atat mai bine. O sa cheltui tot.

Vor fi 21.000.000 BTC in 2150 iar viteza cu care se genereaza este injumatatita la intervale regulate. Nimeni nu ti-i poate fura. Nimeni nu-ti poate spune ce sa faci cu ei. Trebuie sa fii nebun sa cheltui 1 btc pentru o placa video noua sau o haina.

Efectiv nebun.

PS : Am lansat cu ceva timp un portofel virtual impreuna cu un exchange. Dupa 5 saptamani am facut primele statistici detaliate. Din conturile care dispun de BTC doar 1% au cheltuit BTC, aproape toti pe jocuri de noroc.

Concluzie : Bitcoinii NU se cheltuie ci se pastreaza. Daca se cheltuie se cheltuie cu un singur scop : obtinerea a si mai multi bitcoini. Restul e cancan.... 


 

bitcoincraps
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10



View Profile WWW
May 10, 2013, 09:16:31 PM
 #5

Sotia : Cum a evoluat Bitcoin in ultima vreme ?
Sotul : Piata a explodat.
Sotia : Trebuia sa cumparam mai multi. Cat valoreaza ?
Sotul : $35

Doua luni mai tarziu :

Sotia : Cum a evoluat Bitcoin in ultima vreme ?
Sotul : Piata s-a prabusit.
Sotia : Cat valoreaza un bitcoin ?
Sotul : $120

Smiley

Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
July 08, 2013, 10:14:05 AM
 #6

Nu sunt de accord, bitcoin este o moneda si, da, sunt bani reali.

Poti sa cumperi aici in America bitcoin moneda si sa-I incarci.

Si daca sunt rari asta nu inseamna nimic, aurul este rar si mii de Ani au avut monede.

Plus, bitcoin este divizibil la 8 decimal places care inseamna ca 21 millioane de bitcoin pot sa fie ca trilioane de bitcoin.  Bitcoin de valoare Mai mica se cheama Satoshi Pentru care se poate face monede.

Dar totul merge spre digital complet nu o sa Mai existe monede sau bani fizic.  USA, EU, Japan, China et al, vor sa distruga banii adeverati.  Prima probabil o sa fie euro, pe urma probabil Yen si pe urma in 2015-2016, dolarul.

De aia a inventat CIA (guvernul American) Bitcoin - sa inlocuiasca dolarul dar si toate monedele in Lume dar nu necesar cu bitcoin - probabil cu un alta moneda Mai populara.

The end game este sa se indragosteasca toata lumia de bani digitali, asta este tot scopul de Bitcoin si alte crypto-coins.

So, faceti Cati bani puteti cu magaria asta de alt-coins ca vine vremea grea cum comunistii nici na-u visat. Tot globul o sa fie marcati cu microchip dupa un timp ca nu se poate sa ti toata averea pe telefon chiar cu NFC.  Scopul este stat total totaliran so cea Mai mare pas este sa scoata bani reali afara din Lume.

Good luck.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
July 09, 2013, 06:29:56 PM
 #7

De aia a inventat CIA (guvernul American) Bitcoin - sa inlocuiasca dolarul dar si toate monedele in Lume dar nu necesar cu bitcoin - probabil cu un alta moneda Mai populara.


LOL din nou  Grin Grin Grin
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
July 09, 2013, 07:23:08 PM
Last edit: July 09, 2013, 07:37:43 PM by Vlad2Vlad
 #8

De aia a inventat CIA (guvernul American) Bitcoin - sa inlocuiasca dolarul dar si toate monedele in Lume dar nu necesar cu bitcoin - probabil cu un alta moneda Mai populara.


LOL din nou  Grin Grin Grin

Man, voi habar nu aveti ce se intampla aici in America.  Dolarul este terminat.  Euro este gata sa moara si japonia nu poate salva pe yen. Toti vor un ban Nou de ce nu un ban digital.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
luci78
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
July 20, 2013, 11:54:07 AM
 #9

Eu sunt de parere ca odata ce "muncim" pentru a face ceva si suntem platiti pentru munca prestata,acea metoda de plata se numeste "bani".Bineinteles ca poti fi platit si in alte feluri:obiecte,cladiri,organe etc...,iar atunci putem spune ca muncim pentru anumite servicii sau bunuri.Deci BTC cu siguranta=bani!!!
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
July 23, 2013, 09:24:10 AM
 #10

Eu sunt de parere ca odata ce "muncim" pentru a face ceva si suntem platiti pentru munca prestata,acea metoda de plata se numeste "bani".Bineinteles ca poti fi platit si in alte feluri:obiecte,cladiri,organe etc...,iar atunci putem spune ca muncim pentru anumite servicii sau bunuri.Deci BTC cu siguranta=bani!!!


Yeah, correct dar cand trrec la bani digitali sa zici good buy la libertate nu o sa Mai fie nici un fel de privare.  Asta este Naspa.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
pliznau
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 182
Merit: 100


View Profile
July 31, 2013, 01:39:55 PM
 #11

De aia a inventat CIA (guvernul American) Bitcoin - sa inlocuiasca dolarul dar si toate monedele in Lume dar nu necesar cu bitcoin - probabil cu un alta moneda Mai populara.


LOL din nou  Grin Grin Grin

Man, voi habar nu aveti ce se intampla aici in America.  Dolarul este terminat.  Euro este gata sa moara si japonia nu poate salva pe yen. Toti vor un ban Nou de ce nu un ban digital.
cia nu are nici o treabă. Nici un guvern sau instituţie de genul nu ar lansa ceva ce nu pot controla şi mai ales să nu ştie cine are şi cât are. Şi în ceea ce priveşte dolarul, euro şi altele nu prea o să moară de curând Smiley

void
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 01, 2013, 04:32:43 AM
 #12

De aia a inventat CIA (guvernul American) Bitcoin - sa inlocuiasca dolarul dar si toate monedele in Lume dar nu necesar cu bitcoin - probabil cu un alta moneda Mai populara.


LOL din nou  Grin Grin Grin

Man, voi habar nu aveti ce se intampla aici in America.  Dolarul este terminat.  Euro este gata sa moara si japonia nu poate salva pe yen. Toti vor un ban Nou de ce nu un ban digital.
cia nu are nici o treabă. Nici un guvern sau instituţie de genul nu ar lansa ceva ce nu pot controla şi mai ales să nu ştie cine are şi cât are. Şi în ceea ce priveşte dolarul, euro şi altele nu prea o să moară de curând Smiley

Poate tu sti Mai mult ca George Soros sau Nouriel Roubini, daca eu nu stiu poate ii crezi pe ei.

Si cum nu poate CIA sau UE controla pe Bitcoin, Mai ales ca Bitcoin nici macar nu are un patron.  Oh, ce convenient. 

 Ai auzit de hard fork?  Foarte simplu.  O confiscare si un hard fork.  BAM, si gata cu toate prostiile astea cu decentralized coins and private transactions.

Si sa sti ca si acuma exista un back door sa vezi cati coins are cieneva. Just an FYI.

Good luck!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
pliznau
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 182
Merit: 100


View Profile
August 01, 2013, 06:51:51 AM
 #13

1. Nu m-am referit doar la bitcoin.
2.nu înţeleg ce vrei să zici prin confiscare.
3.divizarea blockchain-ului la bitcoin devine o treabă din ce în ce mai grea pe zi ce trece.
4. Backdoor? De aia există mulţi oameni care îşi cumpăra droguri cu bitcoin şi nu le bate nimeni la uşa să îi întrebe de sănătate.
Concluzie: bitcoin-ul e posibil să moară, că până la urmă e ceva experimental, chiar poate toate guvernele o să interzică asic-urile, poate o să se întâmple un "51%    attack " dar vor rămâne monezile pe scrypt. Atunci ce o să facă? O să interzică plăcile video? Smiley) eu zic să nu mai fii chiar aşa pro america ţară minunilor pentru că la baza, america(deşi normal e sua pentru că america e continent ), nici măcar nu ştiau unde să încadreze bitcoin-ul: commodity sau fiat currency ca să fie mai pe înţelesul tău.

void
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 01, 2013, 08:54:26 AM
 #14

1. Nu m-am referit doar la bitcoin.
2.nu înţeleg ce vrei să zici prin confiscare.
3.divizarea blockchain-ului la bitcoin devine o treabă din ce în ce mai grea pe zi ce trece.
4. Backdoor? De aia există mulţi oameni care îşi cumpăra droguri cu bitcoin şi nu le bate nimeni la uşa să îi întrebe de sănătate.
Concluzie: bitcoin-ul e posibil să moară, că până la urmă e ceva experimental, chiar poate toate guvernele o să interzică asic-urile, poate o să se întâmple un "51%    attack " dar vor rămâne monezile pe scrypt. Atunci ce o să facă? O să interzică plăcile video? Smiley) eu zic să nu mai fii chiar aşa pro america ţară minunilor pentru că la baza, america(deşi normal e sua pentru că america e continent ), nici măcar nu ştiau unde să încadreze bitcoin-ul: commodity sau fiat currency ca să fie mai pe înţelesul tău.


Chiar crezi ca wallstreet este Asa de prosti?  Lol, come on.  Nu a fost o problema cum o pui tu. problema este de vanzare - cum vinzi un Bitcoin ETF Mai bine la millioane de retardati Americani, daca le spui ca este un fiat nu o sa fie bine dar este un fiat, daca la spui ca este un commodity ca este ceva rar (21 millioane max) nu ii minti dar cam da, ii minti ca chiar este un fiat si cand isi pierd multi banii in 2-3 Ani, o sa te dea in judecata ca le-i mintit.  So, acolo este problema, lor le place Mai bine commodity ca asta toti prosti asociaza cu aur, dar nu este chiar % la % legal.  Oricum, Bitcoin ETF o sa vina si o sa zboara Bitcoin price si multe alte alt coins.

  Eu nu zic SUA e mare cacat, o sa se prabuseasca toata Tara (eu cred in Sept 14, 2015) si toti Românii de aici o sa fuga acolo.

Ce zic eu, este ca totul despre digital bani este in benefitul toate guvernele si toate bancile si corporatiile mari si de aia o sa aiba success.  Nu le poate opri nimeni si o sa mearge MULT mai sus.  asta este scopul, jocul, sa creeze o nebunie pentru bani falsi, digitali, in asa hal, ca toti o sa vor sa schimbe banii lor adevarati pentru ceva (bani) falsi.

Ei acuma creaza o iluzie temporara dar daca sti, daca realizezi jocul acuma, poti sa faci bani multi. Millioane de dolari. Jocul asta nu o sa tina mai mult de 2-5 ani, nu este posibil ca distruge valoarea la alte fiat like $, si Euro, etc.  Dar in sfarsit guvernele astea si bancile mari trebuie sa le controleze ca nu este alta cale.

Oameni cumpara droguri cu multe nu inseamna nimic si daca guvernul ar Aresta pe toti care cumpara cu bitcoin nu sar da de gol.

Doar asteapta Pentru Bitocin ETF si totul o sa fie Mai clar.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
pliznau
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 182
Merit: 100


View Profile
August 01, 2013, 09:10:59 AM
 #15

Eu zic să facem un thread cu teoria conspiraţiei bitcoin Smiley) nu ai nici o treabă cu ce spui tu pe acolo. Dar e doar părerea mea.

void
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 01, 2013, 09:20:56 AM
 #16

Eu zic să facem un thread cu teoria conspiraţiei bitcoin Smiley) nu ai nici o treabă cu ce spui tu pe acolo. Dar e doar părerea mea.




Thread asta intrebarea daca bitcoin sunt bani adevarati si eu va dau fapte si opinia mea din experienta lucrand la cele Mai mari banci in Lume si cu doua facultati din SUA.

Mie mi-ar fi drag sa aud alta opinie de un mod diferit.  Dar daca credeti ca eu sunt off topic o sa sterg toate mesajele mele daca persoana care a inceput thread-ul asta asa doreste.

Eu raspund la intrebarea originala.  Da, bitcoin si toti crypto coins, sunt foarte adevarati, dar este un Joc temporar Pentru un scop si se poate face foarte multi bani in urmatorii 2 Ani.  Dar este un Joc so in sensul asta, pe termen lung nu sunt bani adevarati ca nimeni nu stie care singur ban digital o sa aleaga globul sa fie Pentru toate tarile, numai un singur ban international.  Asta este un fapt, nu opinia mea.  Ei cauta o Cale din 1971, si acuma au gasito.  Si Sansa este mare ca nu o sa fie bitcoin si o sa fie chiar alti bani digitali Mai mari cu Mai mult success ca Bitcoin. De aia pastrati toti felul de bani care ii minati.  Sa nu ii vindeti.

Multi oameni isi baga bani in mining rigs, eu ma gandeam va var place sa auziti din-ainte cam ce o sa se intimple si de ce.  Se poate face multi bani, dar trebuie sa salvati alti mode de coins, nu numai bitcoin.  Asta eu spun la toti ca multi le vand pe alti coins like ixCoin ca nu inteleg ca cand sare bitcoin in aer la $1,000, multe alte crypto-coins o sa Sara 1,000% sau chiar 100,000%.  Cum au Mai facut altele pana acuma.  Daca nu stiti acuma o sa fie prea tarziu sau o sa le vindeti mult prea devreme.

Multa bafta!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 01, 2013, 09:34:55 AM
 #17

Eu sunt de parere ca odata ce "muncim" pentru a face ceva si suntem platiti pentru munca prestata,acea metoda de plata se numeste "bani".Bineinteles ca poti fi platit si in alte feluri:obiecte,cladiri,organe etc...,iar atunci putem spune ca muncim pentru anumite servicii sau bunuri.Deci BTC cu siguranta=bani!!!

Sunt de accord.

Bitcoin este un fiat, clar, exact ca si € si $, si ¥, numai cu Mai multa speranta si valoare. Ha!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 01, 2013, 09:52:43 AM
 #18

Eu zic să facem un thread cu teoria conspiraţiei bitcoin Smiley) nu ai nici o treabă cu ce spui tu pe acolo. Dar e doar părerea mea.


Cu confiscarea este simpla. Aici sau schimbat multe in ultimi 4 Ani. Americani o sa fie sclavi in cativa ani.

Nu-Mai exista America, nu-Mai Amerika!  Multe Legi teribile sau trecut si 90% nu au nici o idee.  Aduc acuma armate din Russia aici (sa ne ajute cica cu evenimente periculoase din viitor) si Americani dorm.

Sau distrus cele 3 puteri de guvern aici si acuma congress (parliament, este fara putere).

Daca Obama Maine vrea Sa confisce bitcoin, doar semneaza un act, un Executive Order, care Devine lege in ziua aia fara parliament fara nimeni.

Si pe baza (sau minciuna) de ceva ca "in grije de national security", ca bitcoin este folosit Pentru spalat bani si cumparat droguri si distruge valoarea dolarului, acuma guvernul American confisca acest ban si o sa-l schimbam sa fie legal (Pentru ca va Iubim si vedem cat va place bani digitali dar o sa facem doar cateva schimbari la ei) sa-l nu folosesca drogatii si terroristi.  

Dar prima data trebuie sa ne faca pe toti adicti de bani digitali si asta inseamna ca trebuie sa vina o mare nebunia globala care o sa inceapa cu bitcoin ETF.

De ce crezi ca bitcoin nu are un patron?  Sti cata stiinta, munca si Matematica a mers sa-l creeze?  Si nemeni nu vrea sa fie famos si bogat pentru invetor de bitcoin?  ha!  Asa ca Obama sa poata sa-l confisce oricand, fara lupta ca nu exista un patron, si daca confisca bitcoin atunci ei automat confisca toti banii digitali Pentru sunt toti o copie (open source clones) de bitcoin.  Dintr-o lovitura toti bani digitali o sa fie ai lor.  Simplu si legal.

Vezi cum merge.  Si ca o lectie de istorie, un fapt, deja a facut lucru asta in Amerika in 1934 cu aurul.  Au trecut o lege facand aurul ilegal si au mers use la use in toata Tara si au confiscat tot aurul de la toti Americani.  

Bitcoin o sa fie de 1,000 de ori Mai usor de confiscat ca aurul dintr-o intreaga Tara.  Cine nu stie istoria sunt Blestemati sa o repete. 90% din Americani nu stiu faptul asta.  Eu sunt roman si il stiu.  Cam ciudat, nu?

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
pliznau
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 182
Merit: 100


View Profile
August 01, 2013, 10:46:00 AM
 #19

Bitcoin nu este ban şi nu vă fi niciodată pentru că este finit. Şi de căzut nu vă cădea nimic. Şi nici nu vă confisca nimic. Nu am zis că nu ai treabă cu subiectul acestui topic ci doar că nu ai nici o treabă cu ceea ce zici despre conspiraţia ta Smiley dacă totul o să moară în materie de bani fizici atunci băncile alea la care lucrezi tu de ce nu se joacă cu bitcoin? E ultimu post pe care îl mai scriu. Fără supărare dar părerea mea este că minţi în legătură cu tine şi eşti total pe lângă. Multă baftă.     

void
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 01, 2013, 11:23:07 AM
 #20

Bitcoin nu este ban şi nu vă fi niciodată pentru că este finit. Şi de căzut nu vă cădea nimic. Şi nici nu vă confisca nimic. Nu am zis că nu ai treabă cu subiectul acestui topic ci doar că nu ai nici o treabă cu ceea ce zici despre conspiraţia ta Smiley dacă totul o să moară în materie de bani fizici atunci băncile alea la care lucrezi tu de ce nu se joacă cu bitcoin? E ultimu post pe care îl mai scriu. Fără supărare dar părerea mea este că minţi în legătură cu tine şi eşti total pe lângă. Multă baftă.     

Ce am sa castig sa mint?

paulrvlad is my YouTube ID.


Maximillian Wilhelm is my FB page.  Cu doi de LL in Max.

Asta sunt eu.  Si eu lucrez greu sa nu mint.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!