Bitcoin Forum
July 12, 2024, 07:30:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ters İbraz (Chargeback)  (Read 1302 times)
cashc0w (OP)
Newbie
*

Activity: 44
Merit: 0

View Profile
February 17, 2017, 03:14:34 PM
Last edit: March 01, 2017, 05:58:30 PM by cashc0w

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde ters ibraz yapılabiliyor. Fakat havale olarak yapılan ödemelerde ters ibraz yapılamıyor.
Kredi kartı ile yapılan bir ödeme ters ibraz yapılmadan hemen önce başka bir kişinin hesabına aktarılırsa bildiğim kadarıyla artık ters ibraz yapılamıyor. Para hesaptan çıkmış oluyor.

Peki şöyle bir senaryoda durum nasıl gelişiyor. Kişinin A bankasında X ve Y vadesiz TL hesabı var. Aynı kişinin A bankasında Z vadesiz döviz hesabı var. Kredi kartı ile X hesabına para gönderildi.

1. durumda kişi bu parayı ters ibraz yapılmadan Y hesabına aktarıyor.
2. durumda kişi bu para ile ters ibraz yapılmadan Z hesabına döviz satın alıyor.

Her iki durum içinde para X hesabından çıkmış oluyor. Fakat kişinin aynı bankadaki farklı hesapları arasında bir transfer söz konusu (Burada hesapların aynı şubede veya farklı şubelerde olması durumu etkiler mi bilmiyorum)

Böyle bir durumda parayı gönderen kişi ters ibraz yapabilir mi?

cashc0w (OP)
Newbie
*

View Profile
February 20, 2017, 11:04:47 PM
Last edit: March 01, 2017, 06:50:52 PM by cashc0w

Kredi kartı işleme itiraz yapılırsa hesapta para olmasa bile bloke konuluyor. Bilginize..

Bunun belli bir süresi var mı? Karşı taraf en geç ne kadar süre sonra itiraz edebilir.

Edit: http://www.hukuki.net forumlarında okuduğum kadarıyla MasterCard chargeback itiraz süresini 540 gün olarak belirlemiş. Fakat Türkiye'deki bankalar bu itiraz süresini 120 gün olarak belirlemişler.
torrentco
Sr. Member

Activity: 2128
Merit: 418

View Profile
March 01, 2017, 08:33:38 PM

banka havalesinde havaleyi sadece hesap sahibi isterse geri gonderebiliyor bldiğim kadarıyla.
hiçbir şekilde banka mudahale edemiyor
cashc0w (OP)
Newbie
*

View Profile
March 02, 2017, 10:01:30 AM
Last edit: March 12, 2017, 07:42:46 AM by cashc0w

banka havalesinde havaleyi sadece hesap sahibi isterse geri gonderebiliyor bldiğim kadarıyla.
hiçbir şekilde banka mudahale edemiyor

Evet Havale ve EFT ile yapılan ödemeleri geri alamıyoruz. Yani ters ibraz etmek gibi bir seçenek yok. Bunun için tek yol dava açmak.
Bu konu ile ilgili ufak bir alıntı:

HAVALE İLE ÖDEME YAPANLAR
"Havale işlemi; havale göndericisinin bir miktar parayı havale alıcısına ödemek (göndermek) için 3. Şahıs konumunda olan bankayı yetkilendirmesidir. Havale edilen şey (genelde para) havale alıcısının hesabına geçtikten (ödendikten) sonra havale işleminin iptali söz konusu olmaz.

TEK YOL DAVA AÇMAK
Ancak havale göndericisinin hesabının ele geçirilmesi (hacklenmesi) vb bir durum söz konusuysa bankanın sorumluluğuna gidilebilir. Bunun dışında havale işlemi gerçekleştikten sonra paranın havale alıcısından geri alınabilmesinin tek yolu ona karşı açılacak bir davadır.
thinkinger
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile WWW
March 06, 2017, 11:17:37 AM

ben eft yi yanlışlıkla gönderdim veya karşı taraf dolandırdı  diyip , karşı tarafın hesabını donduranları, parayı geri döndürenleri duymuştum. siz şimdi tam tersinden bahsediyorsunuz. ilginç?

.██████████   bitfons.in- Cryptocurrency Exchange - 10 coins███████.
twn
Legendary
*

Activity: 1204
Merit: 1011

View Profile
March 06, 2017, 12:54:11 PM

ben eft yi yanlışlıkla gönderdim veya karşı taraf dolandırdı  diyip , karşı tarafın hesabını donduranları, parayı geri döndürenleri duymuştum. siz şimdi tam tersinden bahsediyorsunuz. ilginç?
Eft gerceklesirse yada havale karsi tarafin izni alinarak chargeback yapilir. Ama hesap sahibi kabul etmiyorum derse bankaci dahil kimse o islemi yapamaz. Yapar ve yanlislikla para gonderilen kisi itiraz ederse parayi geri alir. Istediginiz bankaya sorabilirsiniz
thinkinger
Hero Member

View Profile WWW
March 06, 2017, 05:47:31 PM

Eft gerceklesirse yada havale karsi tarafin izni alinarak chargeback yapilir. Ama hesap sahibi kabul etmiyorum derse bankaci dahil kimse o islemi yapamaz. Yapar ve yanlislikla para gonderilen kisi itiraz ederse parayi geri alir. Istediginiz bankaya sorabilirsiniz
o zaman terz ibraz yapanlar dolandırıcılık suçlaması ile hareket ediyor olmalı ki, benim duyduklarım geri döndü. sonuçta bitcoin karşılığı o parayı aldığınızı ispat etmek kolay değil.

varanvaran
Legendary
*

Activity: 1083
Merit: 1014

Bitcoin Trader

View Profile
March 06, 2017, 06:55:21 PM

Ya herkes yazdı yazdı ve sırf okuyorum yorumları yazmak istemedim ama

2015 yılında buradada aynı şekilde başıma gelen olayı bilen bilir belki

adam YKB bankasından Garanti bankası hesabıma 13k para transferi yaptı.

2 dk sonra hesabımda -500k bloke vardı.

parayı geri çekemez ama bilgim dahilinde değidir bu işlem ben yapmadım diyip yapan insan var. kaç defa denk geldi .

o yüzden ben adımımı sağlam attığım için genelde onlar zararlı çıkıyor.

thinkinger
Hero Member

View Profile WWW
March 06, 2017, 08:01:02 PM

parayı geri çekemez ama bilgim dahilinde değidir bu işlem ben yapmadım diyip yapan insan var. kaç defa denk geldi .

valla yazdığın iyi oldu dostum.ben geri döndürülüyor diye biliyordum. siz nasıl kurtuldunuz bu durumdan?

varanvaran
Legendary
*

Bitcoin Trader

View Profile
March 06, 2017, 10:04:47 PM

valla yazdığın iyi oldu dostum.ben geri döndürülüyor diye biliyordum. siz nasıl kurtuldunuz bu durumdan?

mahkemeyle davasi devam ediyor

thinkinger
Hero Member

View Profile WWW
March 07, 2017, 08:30:31 AM

mahkemeyle davasi devam ediyor
yine de pis iş . uğraşmamak lazım tanımadığınız kişilerle. mahkeme heralde bir 2 yıl devam eder. sonrasında berabere bitirirler.

varanvaran
Legendary
*

Bitcoin Trader

View Profile
March 07, 2017, 08:53:52 AM

Beraberemi omu bilmem gerek bankaya gerekse hesap sahibine zaten gerekli mahkeme açılacaktır.

cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
March 07, 2017, 09:03:02 AM

15 yıl kadar önce bankada sıra beklerken onumdeki adamın parasını bankacı yanlışlıkla yanlış hesaba havale etti. Herkeste cep telefonuda yoktu o dönemlerde. bankacı telefondan hatalı paranın yattığı hesap sahibini aradı. hesabınıza hatalı para girişi yapıldı izninizle parayı geri çekiyorum diyerek onayı aldı. parayı geri çekti. Sıra bana geldiğinde eğer ulaşamasaydınız ne olacaktı diye sordum. Ulaşana kadar hiçbirsey yapamazdım dedi. Değişen kurallar oldumu bilmiyorum ama kurallar aynıysa ters ibraz yapılamıyor bu durumda davayı varanvaran kesin kazanır.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: